Belangstelling voor NTV groot Leden van verdienste 1983 Verwerking aardappelen Het is stil in het veld De aardappelexport in november 1983 Kursus Bedrijfsopvolging in Tholen en St. Philipsland Aanplant bakterievuurgevoelige planten uitgesloten van bijdrageregeling Themabijeenkomst Ver. v. Afgestudeerden H.L.S. Dordrecht Herinneringen XI Het is weer voor de laatste maal in het jaar 1983, dat uw praktijkschrij ver zich buigt over zijn bijdrage van uit WALCHEREN. We bevinden ons al in de 50e week van het jaar. Dit spoedt dan ook snel teneinde. We leven nu naar de komende feestdagen toe. De nodige werkzaamheden hoe ven niet in een gejaagd tempo te worden uitgevoerd. Zeker niet op de akkerbouwbedrij ven. Dit in tegenstelling tot de vee houderijbedrijven waar de veever zorging en melkerij de nodige tijd blijft vragen. Tijd en aandacht voor de dieren, zowel de groep als indivi dueel. Voor de koe die op kalven staat en een andere die gedekt zal moeten worden. Is er onvoldoende aandacht dan kan dat kwalijke ge volgen hebben. Deze aandacht, 365 dagen in een jaar vonden sommigen een te zware belasting. Anderen daarentegen hebben zoveel liefheb berij in de veehouderij dat ze deze belasting als niet hinderlijk voelen. Op de velden is het erg rustig. Zo hier 'en daar zien we iemand langs de slootkant lopen. Kennelijk er op uit om de uitmonding van de drain te kontroleren. Zijn er geen verstop pingen en voeren ze water af? Zo kon het ook gebeuren dat de opkomst en de stand van de wintertarwe nog eens in ogenschouw wordt genomen. Zijn er na de regen nog plantjes bijgeko men. Gaat het veld met voldoende aantal- en gezonde planten de winter in? Tenslotte is het nog een hele ruk aleer het half maart is. Het is al flink wat jaren geleden dat er in onze streken wintertarwe uit gewinterd is, althans van betekenis. Toch zullen we er op moeten rekenen dat dit nog wel weer eens zal voorkomen. Verder zijn ook de jagers weer aktief op de velden. Voor de hazen en fazanten komen er nog een paar moeilijke weken. Fazanten zijn er erg veel, wat verdunning kan geen kwaad. We zien maar af van een terugblik over dit merkwaardige boerenjaar 1983. Iedere betrokkene die het be wust heeft meegemaakt vergaat het nooit meer. Verder menen we te we ten dat de ervaringen van dit jaar zijn vastgelegd voor de toekomst en het nageslacht. Mocht zich een derge lijke situatie nog eens voordoen, dan hebben we wat meer kennis in huis dan het afgelopen voorjaar. Een nieuw gewas deed dit jaar in ons gebied zijn intrede. Er werden twee perceeltjes Teunisbloem geteeld. Geen daverend sukses dit jaar. Toch vragen we ons af of dit gewas ook voor Walcheren niet wat meer aan dacht verdient. Op het kleinere en middenbedrijf kan dit gewas best in het bouwplan ingepast worden. Enig handwerk bij de onkruidbestrijding is nog wel eens nodig. De prijzen van de aardappelen en uien houden zich nog goed. Een aantal telers heeft de buit al binnen. Sommigen gedeelte lijk of nog weinig. Die gokken nog wat en willen toch wat hebben om zich in de komende maanden van het nieuwe jaar mogelijk bezorgd over te maken. We mogen toch wel konkluderen dat het voor veel bedrijven in ons gebied, financieel geen slecht jaar is. Uw rubriekschrijver wenst alle lezers en medewerkers van dit blad, geze gende Kerstdagen en een goede jaar wisseling toe! Voor de elfde Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs, die zal worden ge houden van dinsdag 7 februari tot en met zaterdag 11 februari 1984 in de hallen van de groenteveiling De Kring in Bleiswijk, bestaat grote belangstelling. De tot ruim 30.000 m2 vergrote tentoonstellingsruimte was zeer snel volgeboekt. Ruim 400 standhouders kon een plaats wor den toegewezen. Anderen moesten teleurgesteld worden. Met name de internationale interesse voor deze belangrijke tuinbouwvakbeurs is opvallend. Het Produktschap voor Aardappelen maakt bekend, dat tot aardappelkon- sumptieprodukten in tonnen is verwerkt. Verwerking in oktober tot voorgebakken totaal produkten 1983 92.000 63.000 1982 89.000 61.000 1981 73.000 55.000 Verwerking januari t/m oktober tot voorgebak totaal ken produkten 819.000 604.000 761.000 570.000 678.000 524.000 De export en import van aardappelkonsumptieprodukten komen, omgere kend tot verse aardappelen, overeen met de volgende hoeveelheden. Export: voorgebakken produkten, pommes frites e.d. 45.000 ton andere produkten 24.600 ton totaal, uitgedrukt in verse aardappelen 69.600 ton Import: voorgebakken produkten, pommes frites e.d. 2.300 ton andere produkten 6.100 ton totaal, uitgedrukt in verse aardappelen 8.400 ton Volgens het Produktschap voor Aardappelen is in de maand novem ber 136.000 ton konsumptie- en in dustrieaardappelen uitgevoerd^ Hiervan was 14.000 ton bestemd voor de zetmeelindustrie. Hierdoor is de totale export van oogst 1983 op 285.000 ton gekomen. De export blijft nog steeds aanmer kelijk achterlopen met voorgaande jaren. Van de vorige oogsten is tot 1 de cember uitgevoerd: in 1982 428.000 ton; in 1981 418.500 ton; in 1980 380.000 ton; in 1979 244.000 ton. In de kalenderweek van 28 novem ber tot en met 3 december is 37.500 ton konsumptie- en industrieaard appelen uitgevoerd. De N.T.V. zal dinsdag 7 februari om 10 uur officieel worden geopend in het Vakbeursrestaurant door ir. W.F.S. DuffTiues, direkteur Akker bouw en Tuinbouw van het Ministe rie van Landbouw. De N.T.V. biedt de bezoeker een goed overzicht van het komplete assortiment produkten, waarmee zowel de tuinbouw onder glas als de fijnere vollegrondsteelt heeft te maken. Bijzondere belang stelling wordt dit jaar verwacht voor energiebesparende apparatuur en teeltwijzen, alsmede voor de verdere opmars van de komputer binnen de tuinbouw. In toenemende mate wordt de komputer namelijk ook ge bruikt voor het geven van manage mentinformatie aan de onderne mers. Groen hart De N.T.V. is niet alleen een techni sche beurs voor de tuinbouw met veel aandacht voor kaskonstruktiés, verwarmingsketels, scherminstalla- ties, komputers en tuinbouwmachi- nes. Er is ook een aantrekkelijk bloeiend, groen hart, waarin de aan dacht wordt gevraagd voor zaden, jonge planten, stekmateriaal en een breed assortiment tuinbouwproduk- ten. De bezoekers uit binnen- en buitenland kunnen niet alleen bij de standhouders terecht voor informa tie over de produkten. Deskundige adviezen en voorlichting wordt ook gegeven door Wageningse instituten, de voorlichtingsdienst van de Rijks overheid en promotie-organisaties. Bij de hoofdingang is een grote cen trale inlichtingenstand van het Mi nisterie van Landbouw. Er worden geen bijdragen meer ver leend voor de aanplant van voor bak terievuurgevoelige plantesoorten. Staatssekretaris A. Ploeg (landbouw en visserij) heeft hiertoe onlangs be sloten. Mede door het uitzonderen van bij drageregelingen van voor bakterie- vuur vatbare geslachten hoopt de be windsman de infektie aan banden te leggen. Voor plantesoorten, die tot het ge slacht Crataequs behoren, worden hierop twee uitzonderingen ge maakt. Er wordt wel een bijdrage verleend, wanneer de soorten onver vangbaar en bepalend zijn voor een bepaald gebied. Met name wordt hierbij gedacht aan gebieden die als beschermd natuurmonument zijn aangewezen in het kader van de Na tuurbeschermingswet, en aan gebie den in eigendom of beheer van na tuurbeschermingsorganisaties en Staatsbosbeheer en aan Natuur- schoonwet-landgoederen. Tevens valt te denken aan heggen, houtwallen en andere landschaps elementen, die van grote landschap pelijke natuurwetenschappelijke of kultuurhistorische betekenis zijn. Het kringbestuur van de Z.L.M. or ganiseert in samenwerking met de agrarische kommissie van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen en P.J.Z. voor boeren, boerin nen en bedrijfsopvolgers een kursus bedrijfsopvolging op Tholen en St. Philipsland. Persephone, de Ver. van. Afgestu deerden aan de H.L.S. te Dordrecht organiseert op 20 januari a.s. een themabijeenkomst "voorlichting, spanningsveld tussen technische know-how en sociale vaardigheden". De bijeenkomst, die begint om 15.00 uur, zal worden gehouden in het ge bouw van de H.L.S., Groene Zoom 400 in Dordrecht. Opgeven vóór 10 januari 1984. Inlichtingen: H.L.S., tel. 078 - 160666 of bij Freek Appel, tel. privé 08380 - 36507. kantoor 08370 - 94094. In een viertal kursusavonden plus een startavond zal geprobeerd wor den voor de boer, boerin en hun op volger enige duidelijkheid te schep pen in de problematiek rond de be drijfsopvolging. Programma: 24 januari: wel of geen bedrijfsop volging en de Sociale aspekten van bedrijfsopvolging door Lena Huis man, S.E.V. van de Z.L.M. 31 januari: beloningsvorm voor de toekomstige bedrijfsopvolging en maatschap door dhr. P. Tigchelaar, S.E.V. van de Z.L.M. 7 februari: fiskale aspekten van be drijfsopvolging door dhr. B. Veer beek van de accountantsunie van de Z.L.M. 14 februari: juridische aspekten van bedrijfsopvolging door notaris Schot. 21 februari: forumavond. De kursus wordt gehouden in café Tolrust te Poortvliet van 19.30 uur tot 22.00 uur. De kosten bedragen 15,— per gezin. U kunt zich opge ven vóór 8 januari bij: dhr. P.K.M. Stouten, Molenpad 6, Stavenisse, tel: 01663-2397. DOOR P. LINDENBERGH TE WEMELDINGE De heer AProvoost Jzn. (I) kreeg de bij het lid van Verdienste behorende speldje door vice-voorzitter AMuuters opgespeld. Mevr. A.P. Aarnoutse, Nieuwvliet; P.A. Abrahamse, Serooskerke; J. Adriaanse, Dreischor; H.J. Allaart, Serooskerke; L.C. Bolijn, Zierikzee; P.J. Bom, Kortge- ne; mevr. Brakman-Risseeuw. Cadzand; A.J. Brusket, Goes; A. Dekker, Zaam- slag; D. Dekker-de Kraker, Zaamslag; J.J. Dieleman, Zaamslag; P. Dieleman. Hóek; P. Dieleman-de Jonge, Hoek; mevr. N. van Gorsel, Goes; J.W. van Gorsel, St. Maartensdijk; M. de Hullu- Cornelis, Nieuwvliet; mevr. J. de Jager- Koeman, Wolphaartsdijk; P.H. Janse, Goes; C.J. de Jongh, Goes; A.M. Jonkers, Wouwse Plantage; D.M.S. Kotvis-Brak- man. Oostburg; J. Lako, Aardenburg; J. van Leeuwen, Kloetinge; P. MeijersGzn., Serooskerke; G.G.J. Michielsen, Hoog- erheide; J. Poissonnier, Breskens; mevr. M.J. Polderman-Voshol, Sint Annaland; A. Provoost Jzn., Domburg; mevr. J.J. Provoost, Nieuwvliet; J. Riemens, Nieuwvliet; J. van Sluijs, Zoutelande; P. van Sluijs, Westkapelle; E.A. Suij, Krui- ningen; Jac. v.d. Velde, Brouwershaven; Korn. Verhage, Zoutelande; L. Verplan- ke-Knibbe, Oostburg; H. Vinke, Terhole; L.C. de Vos, Colijnsplaat; J.P. van der Wekken, Brouwershaven; P.W.C. van Westen, Kloetinge; M. Westveer, Waar de; A.A. de Zwart, Oostburg; Joh. Zuid- weg Gzn., Kapelle. In die kamer was ook het kabinet of de pierel waar in kleederen en sieraden wer den bewaard en waarop soms een kostbaar porseleinen stel te pronk stond. Verder was er achter in het huis nog de achterstpenne, een ruimte waar in de zoldertrap en kelderingang werden gevonden. De kelder diende als bergplaats van het biervat met kraan en de boter, alsmede van de teilen waarin de melk stond om te Bij ieder boerenhuis behoorde een bakkeet, aan het huis vast of af zonderlijk gebouwd, de oven en de stookhaard waren er in. De oven werd heet gestookt met musterd en koolzaadstroo. De bakkeet werd door propere boerinnen - en zij waren bijna allen proper - gebruikt om des zomers in te eten en voor zoo veel men te huis was in te wonen. Men deed dit om het eten niet ver te moeten dragen en het huis schoon te houden. Er was dan een flink huis, maar men woonde in de warme en ende bakkeet. Oudtijds sliepen de knechten in bedsteden in het jongenskotje in de schuur, later was voor hen de slaapplaats op den zolder, die ook diende om graan op te bergen. In Wemeldinge en de omlig gende dorpen was het boeren bedrijf gemengd, dat is gedeel telijk bouwland en de rest wei land, maar een groot deel van den grond behoorde niet tot het boerenbedrijf, en werd gebruikt als hakbosch en wisschebosch, waarom beiden dikwijls een manteling was van opgaande olmen en esschen. Het hakbosch bestond uit els en wilgen: wanneer er van de el- zenstonken stierven, werden zij vervangen door bijboeting van esch. Zoodat er in een jong bosch weinig en in een oud bosch veel esschen hakhout voorkwam. Om de vier jaar werd het hout gehakt, het diende voor brandhout en voor rijswerk aan de dijksverdedi- ging, zooals die in dien tijd bestond. Ook waren in deze omgeving vele boomgaarden met appel peren- en kersenboomen, die alleen voor de grasetting tot de boerenbedrijven behoorden, we! werden daar bij gerekend de kleine boomgaarden bij het huis, deze dienden om het boe- renhuishouden van fruit te voorzien. -TK- In het gewone bedrijf werd ieder jaar ongeveer 'A van het bouwland gebraakt, om het land eens extra te bewerken, te bemesten en tot nieuwe vrucht baarheid op te wekken. Het bouwland leverde dus in 7 jaar 6 oogsten. De vruchtwisseling na het braakjaar was 1 koolzaad, 2 tarwe, 3 erwten, 4 tarwe, 5 paardeboonen en 6 rogge. Deze vruchtwisseling was, be houdens mislukking zooals doodvriezen in den winter, voor de eerste helft, de voorwinning tamelijk vast, voor de laatste drie, de nawinning was dat veel minder vast, want men ver bouwde ook gerst, haver, vlas, klaver en in geringe mate ook andere gewassen, ook werd er nog al veel meekrap verbouwd. Dit gewas, dat nu bijna onbe kend is, was vroeger tot 1877 van groote beteekenis voor Zeeland. Vooral Schouwen was het land van de mede. Dit gewas, sedert de midde leeuwen in den verbouw opge nomen werd verbouwd ter wille van den wortel, waaruit een kleurstof werd getrokken. Het was een veeljarige of overblij vende plant en ze bleef twee tot drie jaar in den grond. (Wordt vervolgd) 10 16 december 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 10