Stap voor stap. J? Voor Zuidwestelijke landbouw is 1983 jaar met redelijke bedrijfsresultaten zuidelijke landbouw maatschappij Akkerbouw Wij vragen uw aandacht voor!!!! Veehouderij Tuinbouw z. .rti VRIJDAG 9 DECEMBER 1983 68e JAARGANG 3709^ It) land- tuinbouwblad De gemotoriseerde akkerbouwer heeft zijn bouwland al omgeploegd en de ploeg in het vet gezet. De heer M.J. Mol uit Waarde is evenwel nog druk bezig. Hij heeft geen trekker en moet ieder jaar ca. 40 ha omploegen met twee driespan koudbloedpaarden. Samen met zijn zoon hopen ze dit karwei toch nog vóór het nieuwe jaar afgemaakt te hebben. Het Hoofdbestuur van deZ.L.M. kwam op 5 december j.l. bijeen in "De Wouwse Tol" te Bergen op Zoom. Sinter klaas had nog tijd gevonden om met een van de knechten een korte tijd aanwezig te zijn. Een aardig intermezzo met een hedendaags euvel: er was bijna geen tijd voor. De voorzitter, de heer A.J.G. Doeleman, kon in zijn alge meenheid konstateren, dat de zuidwestelijke landbouw terugziet op een merkwaardig jaar 1 983. Een nat voor jaar, een droge zomer, en naar het zich laat aanzien een jaar met overwegend redelijke bedrijfsresultaten. Tot laat in het najaar zijn de weersomstandigheden gunstig ge weest, die de oogst vlot en goed hebben doen verlopen en die een aanzet zijn voor een goede struktuur van grond voor de oogst 1984. Met zorg wordt uitgezien naar de resultaten van het overleg van de E.G.-top in At hene, omdat steeds is gezegd dat in de landbouwuitga ven flink zal worden gesnoeid. Te hopen is dat zodanige besluiten worden genomen, dat aan de landbouw een verantwoord perspektief kan worden geboden. Bij de akkerbouw is het E.G.-graanbeleid van wezenlijke betekenis. Op de Europese markt is er een overschotsi tuatie ontstaan. De akkerbouw heeft de bereidheid uit gesproken om de netto-kosten voor eigen rekening te ne men via een heffing, die per ha van beperkte omvang kan blijven. De verwachte bedrijfsuitkomsten van akker bouwbedrijven in Nederland tonen schrijnende verschil len. In tegenstelling tot een aantal noordelijke gebieden wordt in het zuid-westen in het algemeen een jaar met De pagina's met verzekeringsnieuws mag u ditmaal be slist niet overslaan. Allereerst treft u daar een uiteenzet ting over de prolongatienota, die u één dezer dagen in de bus zult aantreffen. Wilt u vooral de tips goed doorlezen, voordat u gaat bellen. Onze service wordt aanzienlijk uitgebreid. Dat kunt u lezen in het artikel van de heer Meeuwsen. En dat alles zonder premieverhoging. Helaas moet overigens wel de ziektekostenverzekering met 6% omhoog. Daar is eenvoudig niet aan te ontkomen. Zolang de kosten in de ziekenhuizen omhoog blijven gaan, zo lang zult u en wij geconfronteerd worden met premie verhogingen. Tot het schip gaat stranden. Onze A.V.P. voorwaarden worden aangepast. Voor u in gunstige zin. Het enige wat wij wel doen is het eigen risiko verhogen. De heer Visscher heeft netjes uit de doeken gedaan waarom. Tenslotte een artikel over.de koopsommen. Juist tegen het einde van het boekjaar wordt enorm jacht gemaakt op koopsommen. Vorige maal schreven wij, dat het O.B.F. daarbij niet aan de bak zou komen. Dat was een slip van de pen, want afhankelijk van de leeftijd doet het O. B.F. wel degelijk mee. Zeker wanneer we in het O.B.F. winststelsel geloven en reken maar. dat dit uniek is. Onze buiten dienst-deskundigen zullen u daar gaarne over informe ren. Geheel tenslotte. Om 's nachts goed te kunnen slapen moet u overdag goed wakker zijn. redelijke bedrijfsresultaten verwacht. De werkelijke re sultaten zullen voor veel bedrijven afhangen van de sta biliteit van de huidige prijzen voor de vrije produkten. De eksport van aardappelen blijft ver achter bij de hoeveel heid in dezelfde periode van een jaar geleden en voor de prijsvorming is eksport bijzonder belangrijk. Een E.G. marktordening voor aardappelen lijkt op korte termijn niet te worden gerealiseerd. Uit de betalingsproblemen bij het Konservenbedrijf Ve- luco te Geldermalsen blijkt de struktureel moeilijke posi tie in deze bedrijfstak. Gegeven het belang van deze teelten voor zuid-west-Nederland zal het Hoofdbestuur er bij het K.N.L.C. op aandringen om tot een overleg met die bedrijfstak te komen, dat er op gericht moet zijn om tot een versterking van de positie te komen. Door het hoofdbestuur werd uitgebreid gediskussieerd over de financiering van het Proefstation voor de Akker bouw en de Groenteteelt in de Vollegrond (P.A.G.V.). Van het bedrijfsleven wordt een bijdrage van 50% in de kos ten gevraagd. Onder strikte voorwaarden is het bedrijfs leven daartoe in principe bereid. De wijze waarop elke bedrijfsgenoot zijn aandeel moet betalen is nog niet dui delijk. Een bestemmingsheffing via het Landbouwschap staat ter diskussie evenals een heffing op akkerbouwpro- dukten door produktschappen. Het Hoofdbestuur meent dat de te betalen bijdrage voor de proefstations bij de bedrijfsgenoot zichtbaar moet zijn en handel en industrie dienen niet buiten de diskussie, de invloed en de betaling te blijven hetgeen (mede) voor een heffing via de pro duktschappen kon pleiten. De veehouderij kijkt met kloppend hart naar de topkon- ferentie in Athene waar regeringsleiders belangrijke be slissingen hebben te nemen over het E.G.-Landbouwbe leid. Iedere lidstaat probeert een zo goed mogelijke plaats onder de paraplu te krijgen maar in deze strijd dreigt de paraplu ten onder te gaan. In dat geval dreigt iedereen nat te worden. Met name de zuivelpolitiek is (voor Ne derland) zeer belangrijk. De landbouworganisaties lopen niet voorop met het aandragen van voorstellen, omdat de gevolgen en de daarin noodzakelijke aanwezige bezuini gingen niet in de europese gevolgen kunnen worden overzien en mogelijk ook nog (ekstra) tegen ons zullen worden gebruikt. Een aantal becijferingen over de mo gelijke gevolgen van bepaalde maatregelen zou wenselijk zijn om daarmee ook naar de veehouders toe de konsek- wenties van bepaalde maatregelen te kunnen verduide lijken. De opvattingen van de zuivelindustrie zijn ook van belang. Achter de schermen wordt gesproken over de opheffing van de vestiging Goes van de Gezondheidsdienst voor Dieren in West Nederland. Ook zou in het kader van bezuinigingsmaatregelen de veehouderijvoorlichting niet meer onder het konsulentschap te Goes blijven vallen. Hoewel door het hoofdbestuur enerzijds betreurd wordt, dat deze diensten uit Zeeland verdwijnen moeten ander zijds noodzakelijke ontwikkelingen niet worden tegenge gaan, als de taken voor de praktijk blijvend op een goede wijze worden uitgevoerd. Beide zaken zijn evenwel niet in een beslissend stadium en zullen zeker weer aan de orde komen. Aan het verzoek van Coveco aan de Provinciale Staten van Zeeland om veewagens aan de veren voorrang te verlenen zal adhesie worden betuigd. In z'n geheel gezien heeft de situatie in de tuinbouw over het tot nu toe gepasseerde teeltseizoen zich gekenmerkt door opbrengsten die voor de meeste produkten aan de lage kant waren, maar die echter afgezet konden worden tegen bevredigende prijzen. Per produkt zijn hierop uit zonderingen, b.v. de sla was tot vorige week te laag in prijs. Ook in de fruitteelt is er merendeels sprake van een tegenvallende kilo-opbrengst. Berichten vanuit de om ringende landen en andere lidstaten van de E.G. wijzen tevens in die richting. Dit mindere aanbod ondersteund de prijsvorming zodat het prijsnivo bevredigend is en de afzet vlot kan verlopen. Vervolg op pagina 16

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1