Van aardappel naar biet De witloftrek wordt belangrijk in Zeeland AKTIE ZUIDWEST In het afgelopen jaar is een serie van 27 artikelen gepubliceerd over diverse aspekten van de teelt en de afzet van konsumptie- aardappelen. Deze artikelen worden samengebracht in een bundel, waardoor het mogelijk is alles nog eens rustig door te lezen. Deze bundel is verkrijgbaar door het storten van 5,- ten name van Fonds Zuidwest, Westsingel 58 te Goes, op rekeningnummer 3205.33.433 bij de Rabobank te Goes. Het gironummer van deze bank is 64539. Na ontvangst van dit bedrag wordt de bundel U toegezonden. Konsulentschappen voor de Akker bouw en de Rundveehouderij in Zuidwest Nederland Serie suikerbieten nr. 1 gelmatig zijn. Hoe lager de veldop- komst des te onregelmatiger zijn de bieteplantjes in de rij verdeeld. Kortom bij een goed zaaibed en een goede zaaitechniek mag men een re gelmatige en hoge veldopkomst ver wachten. Een goed begin is het halve werk en hierop zinspelend, neem der halve ook deel aan de voorlichtings- aktiviteiten, die in het kader van de zuidwestelijke aktie SUIKERBIET worden aangepakt. Konsulent, C.A.R. Zevenbergen, Ir. J.A.H. Haenen Al jarenlang worden er in Zeeland witlofwortelen geteeld. Een aktivi- teit, die per ha een goed saldo op kan leveren. Met name de laatste jaren stijgt het in Zeeland geteelde areaal witlofwortelen aanzienlijk. Dit heeft 2 oorzaken. De eerste is, dat er steeds meer telers dit gewas in hun bouwplan opnemen vanwege het goede saldo. Deze wortels worden dan verkocht aan derden, meest op kontrakt. In veel gevallen ligt de eindbestemming van deze wortels buiten de provincie Zeeland. De tweede reden is dat er binnen de Zeeuwse provinciegrenzen steeds meer telers zijn, die de geteelde wortels ook zelf gaan forceren. Een ontwik keling, die in 6 jaar tijd een opmerkelijke omvang aannam! T rekmethoden Exakte gegevens hierover zijn niet voorhanden. Voor heel Zeeland wordt het aantal bedrijven, dat op stromend water forceert, geschat op 40-45 bedrijven. Dit type vertegen woordigt het grootste gemiddelde bedrijf (o.a. door specialisatie). Ieder jaar komt er een aantal telers (meest akkerbouwers) bij, dat met de trek op water begint. Alle andere be- In de achterliggende 2 jaar is door de 3 Zuidwestelijke Konsulent schappen (C.A. Barendrecht, C.A.R. Goes en C.A.R. Zevenbergen) gezamenlijk aandacht besteed en aandacht gevraagd voor de aardappe len. Bij deze voorlichtingsaktiviteit is ondermeer nader ingegaan op het klaarleggen van het land, het pootgoed en het poten, het meten van de aardappelruggen, het ontwikkelingsstadium van het gewas en de bepaling van de kwaliteit van de aardappelen. Daarbij was het gebrui kelijk dat de leden van een aardappelgroep in de loop van het seizoen samen met hun bedrijfsvoorlichter meerdere malen bij elkaar de aard appelpercelen gingen bekijken. Tijdens een dergelijke bedrijfsekskursie kon eenieder bij de onderlinge gedachtenwisseling veel van elkaar leren. In de voorlichtingscampagne aardappelen is een serie artikelen geplaatst in de landbouwbladen en verder zijn er nog 20 kijk- en praat bijeenkomsten gehouden. Nu de biet centraal De suikerbiet is een belangrijke pijler voor het zuidwestelijke akkerbouw bedrijf. Suikerbieten zijn dankbaar voor een goede bodemstruktuur. In de praktijk lopen de opbrengsten sterk uiteen. Er zijn bietenopbreng sten per ha van 60 ton en hoger en daarnaast zijn er ook opbrengsten van 30 ton. Op basis van de uitkomsten van de faktoranalyse bij suikerbieten mag men stellen dat in het zuidwesten het bietencysteaaltje, of anders gezegd de bietenmoeheid gemiddeld voor 50% aansprakelijk is voor een te lage op brengst. In dit verband is het vanzelf sprekend dat bij het aktiepunt sui kerbieten het bietencysteaaltje goed uit de doeken zal worden gedaan. Voorlichtingsaktiviteiten In een mobiele "Kijk- en praat bijeenkomsten" zullen enige belang rijke bietenonderwerpen worden tentoongesteld, met als doel hierover van gedachten te wisselen. In dit kader zullen de gewasbescherming gericht op bietencysteaaltje en on- kruidbestrijding, de kwaliteit met betrekking tot bemêsting en sapzui- verheid en verder de mechanisatie bij grondbewerking en oogst (tarra) centraal staan. De mensen van de voorlichting staan daarbij klaar om een bietenonderwerp aan te snijden en daarover te praten. Deze bijeenkomsten zullen op 20 plaatsen in het zuidwesten worden gehouden. De opbrengsten van suikerbieten zijn in het zuidwesten in vergelijking met de opbrengst in enige andere gebieden in de loop der jaren toch wat achterop geraakt. Uit het bieten- onderzoek o.a. bij de reeds aange haalde faktoranalyse zijn er dien aangaande interessante gegevens te voorschijn gekomen. Mede in dit verband zal er door de bereidwillige medewerking van de standsorgani saties bladen regelmatig, t.w. 1 x per 3 weken, een artikel verschijnen over deze materie en andere aktuele tee- laspekten. De geplande serie SUI KERBIETEN omvat 17 artikelen. Tellen en meten Tellen en meten geven de bietenteler een goed inzicht in de opkomst en de groei van het gewas. Wanneer hierbij blijkt dat bijvoorbeejd 75% of meer van de uitgezaaide b'ietenzaden een kiemplant geeft, dan is de veldop komst gunstig. Bij een gunstige veld opkomst zal de verdeling van de bieteplantjes in de rij eveneens re- Cijfers spreken Om een en ander weer te geven is gebruik gemaakt van C.B.S.-cijfers. En wel van: struktuurenquête 1977 en meitelling 1983. In beide jaren zijn geéevens verzameld over de trek van witlofwortels. De cijfers betref fen de trekseizoenen 1976/1977 en 1982/1983. Witlofkroppen in een container 17 dagen na het opzetten. Zeeland: aantal bedrijven met witloftrek (totale en gemiddelde oppervlakte te forceren wortels) 1976/1977 1982/1983 84 bedrijven 98 bedrijven 64 ha 192 ha 0.76 ha 1.96 ha Het aantal bedrijven is met 14 toe genomen. Een flinke groei is dit! Wat de tabel niet zegt, maar wat zeker zo belangrijk is, is het volgende: zeer veel bedrijven met een geringe oppervlakte te forceren wortels per seizoen zijn afgevallen. En deze plaatsen zijn ingenomen door on dernemers, die gestart zijn met de witloftrek. Kleine, veelal niet gespe cialiseerde tuinbouwbedrijven stop ten. Grotere, veelal akkerbouwbe drijven begonnen, gespecialiseerd en met trek op stromend water. Gebou wen werden aangepast of uitgebreid. Dit heeft een grote vlucht genomen. De totale oppervlakte verdrievou digde (van 64 naar 192 ha), terwijl de gemiddelde oppervlakte per bedrijf bijna met een faktor 2.5 toenam! Zo worden er thans per witloftrekbedrijf in Zeeland 2 ha witlofwortels per seizoen geforceerd. De verdeling per regio Het is mogelijk om uit de recente gegevens de cijfers te halen, die per eiland/gebied gelden. Deze zien er als volgt uit: Wat leert ons deze tabel? Dat op Walcheren, een eiland met een lange tuinbouwhistorie, sprake is van een witloftrek op kleine, intensieve tuin bouwbedrijven. Ontwikkelingen rondom de trek van witlof zijn d&ér nauwelijks. De groei komt in hoofd zaak voor in voor witloftrek nieuwe gebieden als Schouwen-Duiveland en Tholen/St. Philipsland. Wat be treft Z.Vlaanderen zit de meeste wit lof in het oostelijk deel met een ge middelde per bedrijf van 3.4 ha. staande witlofbedrijven werken met witlofkuilen in de grond, al dan niet afgedekt met kleden of aarde. Steeds meer akkerbouwers/tuinders in Zeeland beginnen met het forceren van witlofwortelen. Op veel bedrijven wordt (een overschot aan) arbeid ge durende een aantal maanden aange wend om het inkomen te handha ven/verbeteren. Thans neemt Zee land al 3% van de landelijke witlof- produktie voor haar rekening en dit zal ongetwijfeld verder toenemen! De bedrijfstakdeskundige vollegrondsgroente ing. B. Buitelaar Zeeland: regionale verdeling van bedrijven met witloftrek (en totale en ge middelde oppervlakte te forceren wortels) aantal totale gemiddel- bedrijven opp. .de opp. Schouwen en Duiveland 26 62.5 ha 2.4 ha Tholen/St. Philipsland 22 58.4 ha 2.7 ha N. Beveland 2 2.1 ha 1.0 ha Walcheren 20 12.2 ha 0.6 ha Z.-Beveland 14 27.3 ha 1.9 ha Zeeuws Vlaanderen 14 29.4 ha 2.0 ha 98 191.9 ha 1.9 ha Het gemiddelde voor Tholen ligt op 2.2 ha. Dat van St. Philipsland is beduidend hoger dan 2.7 ha. 25 november 1983 Dit is de oude methode waarbij de trek plaats vindt in de grond, al dan niet afgedekt met kleden, aarde en of stro. 9 De biet staat de komende maanden centraal in allerlei voorlichtingsaktiviteiten. De trek van witlof wortels vindt ook plaats in lagen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 9