Invloed intensieve veehouderij op zure regen nader onderzoeken Vestiging kleine industrie en dienstverlenende bedrijven op platteland stimuleren KORTE WENKEN C.A.R. Zevenbergen Jaap van der Veen voorzitter Landbouwschap): Bij de Europese Commissie "en het Europese parlement bestaan geen hoge verwachtingen over de uitkomst van de topkonferentie van rege ringsleiders die volgende maand in Athene wordt gehouden. Voor de enorme financiële en andere problemen waarmee de EG op het ogen blik worstelt zijn nog geen oplossingen in zicht. Met deze indruk is het dagelijks bestuur van het Landbouwschap op 16 november terugge keerd uit Straatsburg. De Landbouwschapsvertegenwoordigers spra ken daar in het Palais de l'Europe met de Nederlandse EG-commissaris Andriessen alsmede met de voorzitter en de Nederlandse leden van het Europese parlement. Evenwichtig Europees commissaris Andriessen is het met het Landbouwschap eens, dat er gestreefd moet worden naar een evenwichtig bezuinigingspakket, waarbij ook andere produkten dan zuivel en graan zijn betrokken. Hij maakte verder duidelijk, dat zonder uitbreiding van de eigen middelen geen verdere ontwikkeling van het Europese beleid mogelijk is. Evenals het Landbouwschap staat hij op het standpunt, dat de verhoging van de eigen middelen niet strikt gekoppeld mag worden aan de bezuinig ingen op de landbouwuitgaven. Landbouwschapsvoorzitter Van der Het resultaat van de Europese top hangt nauw samen met het beperken van de landbouwuitgaven, volgens de berichten zou hierover op be paalde punten, zoals de invoer van een superheffing voor de melkvee houderij, al vergaande overeenstem ming bestaan. Het Landbouwschap zet daar overigens vraagtekens bij. Voorzitter Jaap van der Veen voor spelde in Straatsburg, dat er bij de verdere onderhandelingen over de superheffing allerlei varianten en uitzonderingen boven tafel zullen komen die uiteindelijke besluitvor ming bemoeilijken. "Een kritische beschouwjng van de rol van de intensieve veehouderij als mede-veroorzaker van zure regen moet er door middel van onderzoek zeker komen. Maar een eenzijdige blik in de richting van de landbouw terwijl in andere sektoren toepasbare maatregelen om diverse redenen op de lange baan worden geschoven, is een wat simpele benadering", dit onder meer zei de heer Jaap van der Veen, voorzitter van het Land bouwschap, vrijdagmiddag 18 november in Den Bosch, waar de centrale raad voor de milieuhygiëne in samenwerking met enkele wetenschap pelijke instellingen een symposium hield over het verschijnsel zure regen. In een bijeenkomst van Franse en Britse legpluimveehouders in Dinard in Bretagne heeft Michel Villaion gepleit voor straffe maatregelen om tot een beheersing van de eierproduktie te komen. De heer Villaion is voorzitter van het Comité Interprofessionel de l'Oeuf, de Franse orga nisatie van legpluimveehouders. Hij wil maatregelen om uitbreiding van de eierproduktie te voorkomen door het leggen van forse heffingen op uitbreiding van het aantal hennen per bedrijf. Op die manier is de produktie in de hand te houden en kunnen er, naar opvatting van Villalon betere prijzen komen voor de legpluimveehou ders. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap op bezoek bij de voorzitter van het Europees Parlement P. Donkert (m) Van der Veen zei het niet persé noodzakelijk te vinden dat alle me chanismen rond de mogelijke rol van ammoniak bij de verzuring van ge wassen, bossen en dergelijke tot op de bodem worden uitgezocht. Wel moet er volledige duidelijkheid ko men over de invloed van ammoniak, want daar zijn de deskundigen het nog niet over eens. Ook over het ef- fekt van eventueel te nemen maatre gelen tegen de steeds zuurder wor dende regen bestaat geen duidelijk heid. Het agrarische bedrijfsleven gaat ervan uit dat juist die maatre gelen worden genomen waarvan het meeste effekt valt te verwachten. De kosten van die maatregelen moeten •volgens Van der Veen wel zijn op te De landelijke vereniging had als thema gekozen "kleinschalige werk gelegenheid in kleine dorpen". De overheid heeft voor 1984 en 1985 in totaal 175 miljoen gulden uitgetrok ken voor werkgelegenheidsprojekten 8 brengen door een normaal rende rend bedrijf. De voorzitter van het Landbouw schap liet blijken dat de landbouw er niets voor voelt een rekening gepre senteerd te krijgen voor het feit dat bijvoorbeeld de vier miljoen auto's in ons land niet zijn aan te pakken, hij wees in dat verband op maatregelen in Duitsland, dat tevens aanzienlijk strengere milieueisen stelt voor het verstoken van fossiele brandstoffen. De uitstoot van bijvoorbeeld zwavel- oxyden door elektriciteitscentrales, energiecentrales in de industrie en raffinaderijen wordt in de Bondsre publiek aan banden gelegd: Neder land heeft hier een duidelijke achter stand opgelopen, aldus Van der Veen. op met name het platteland. Hierbij gaat het vooral om landinrichting, bosbouw, natuurbehoud en open- luchtrekreatie. In Groningen en ook in andere provincies zijn door het Landbouwschap inmiddels initiatie- Veen rekende zijn gesprekspartners in Straatsburg voor, dat de super heffing de Nederlandse melkvee houderij 650 miljoen gulden aan in komsten gaat kosten, ofwel gemid deld 10.000,— per bedrijf. De onaanvaardbare gevolgen hiervan voor de inkomens zijn volgens hem bij de Europese besluitvormers on voldoende doorgedrongen. Andries sen zei dat er wel bereidheid bestaat om voor jonge boeren en boeren met ontwikkelingsplannen uitzonderin gen te maken. De commissie voelt, gezien de budgettaire konsequenties weinig voor suggesties om een zoda nige referentieformule te kiezen dat de drempel voor de superheffing veel hoger uitkomt dan de voorgestelde 97,2 miljoen ton. Beeldvorming De Nederlandse europarlementa riërs blijken zich net als het Land bouwschap nogal wat zorgen te ma ken over het beeld van de Neder landse melkveehouderij in Eiiropa. Veel landen stellen zich het Neder- Van Britse zijde werd aangevoerd dat bij een teruglopen van de pro duktie in Engeland, de Nederlanders er als de kippen bij zijn om "in dit gat" te springen. Villalon wist daar wel een oplossing voor en die heet eenvoudig boycot en intimidatie. AKKERBOUW KONTROLEER UW wintertar we percelen bij de opkomst, want ook dit najaar kunnen er weer di verse kostgangers op bezoek ko men. Frit vlieg, slakken en springstaarten doen elk najaar schade. ven ontplooid voor werkgelegen heidsprojekten. De voorzitter van het Landbouwschap sprak de hoop uit dat deze door de overheid worden ondersteund. Van der Veen ziet vergroting van de werkgelegenheid als voorwaarde om een goede infrastruktuur op het platteland in stand te kunnen hou den. Aan die werkgelegenheid kan ook bijdragen een verdere intensive ring van de agrarische sektor in ge bieden met overwegend akkerbouw en rundveehouderij. Hij noemde in dit verband tuinbouw en intensieve veehouderij: agrariërs dienen vol doende mogelijkheden te hebben om naar dergelijke bedrijfstypes over te schakelen. Ook de vestiging van dit soort nieuwe bedrijven kan een im puls betekenen voor de werkgele genheid op het platteland, aldus voorzitter Jaap van der Veen. landse melkveehouderijbedrijf voor als een soort melkfabriek, die nau welijks nog overeenkomst vertoont met een traditioneel landbouwbe drijf. In gesprek met het Landbouw schap noemde de socialistische afge vaardigde Woltjer het van groot be lang aan dat verkeerde beeld iets te doen. Het Landbouwschap is oók bezorgd dat de afstand tussen de europarle mentariërs en hun Nederlandse kie zers te groot wordt. "Wat hier in Straatsburg gebeurt", zei Van der Veen, "staat ver af van de gemiddel de Nederlandse burger". Hij spoorde Met een vijftal belangrijke impor teurs in Frankrijk is dat mogelijk en de heer Villalon legde haarfijn uit hoe dat in zijn werk gaat: Boycot de importeurs, door het geen eieren van Franse herkomst te leveren. De Britten met een groot aantal "in gangen" en importeurs zagen dit - VANWEGE HET ERG droge najaarsweer is de opkomst met name op de zware grond matig tot slecht. Tel eens een keer het ge middelde aantal planten per m2. U hoeft niet zo gauw bang te zijn voor te weinig planten, want win tertarwe kompenseert zichzelf. WAAR GEEN HUIZEN STAAN, kunnen echter geen mensen wonen. Met weinig plan ten kan toch een acceptabele op brengst behaald worden, maar dat is uiteraard ook aan grenzen ge bonden. Staat een perceel te dun, dan moet de te verwachten op brengst afgewogen worden met een eventueel alternatief. WAT IS DE GRENS van het mi nimale aantal planten per m2 voor wintertarwe? Wanneer er 25 ge zonde goed verdeeld staande plan ten per m2 staan, mag in de regel nog een opbrengst van 6.500 tot 7.000 kg verwacht worden. Met 100 planten per m2 kan de maxi male opbrengst nog worden ge haald. de Nederlandse europarlementariërs aan om met het oog op de verkiezin gen van mei volgend jaar veel tijd door te brengen in eigen land. Parle mentsvoorzitter Dankert bleek zich op dit punt overigens weinig zorgen te maken. Volgens hem raken be langrijke nationale en Europese za ken hoe langer hoe meer verstren geld. Als voorbeeld noemde hij de werkloosheid. Dankert maakte ook duidelijk dat het parlement niet snel gebruik zal maken van de mogelijk heid de Europese Commissie naar huis te sturen. "Dat zou", zei hij, "de ellende waarin Europa zich bevindt alleen maar vergroten". om praktische redenen - niet geheel zitten. Villalon was er zich van be wust in de Gemeenschap niet alle landen aan zijn zijde te hebben. De Nederlanders hebben verstek laten gaan voor deze bijeenkomst. Er wa ren die week weer vernielingen van transportmiddelen en goederen ver richt in het kader van akties van on tevreden Franse boeren. Het is ech ter wel tekenend voor de Franse ge meenschapszin, dat een voorzitter van een niet onbelangrijke organisa tie tot dergelijke uitspraken (en da den) kan komen. Niet zo lang terug werd een bestuurslid van een niet onbelangrijke organisatie in de leg- sektor gedwongen af te treden omdat hij enkele dozen Nederlandse eieren had ingevoerd. vdw TARWE MET EEN DUNNE stand moet U vroeg en van veel stikstof voorzien. U strooit de stikstof eigenlijk nooit te vroeg en voor legering hoeft U op deze per celen geen angst te hebben. Af hankelijk van de standdichtheid, kan 100 tot 150 zuiver N worden aangewend. VEEHOUDERIJ HET IS VER VAN IDEAAL als de koeien goed verzorgd worden en het jongvee onvoldoende aandacht krijgt. Wist U dat een korrekte oppas van de kalveren begint bij hoogdrachtige dieren. Een goed begin is het halve werk. Zorg bij het afkalven voor een juiste op vang. Een frisse, goed geventileer de huisvesting zonder tocht is de start voor een goede opfok. NATUURLIJK KAN HET ge bruik van goede fokstieren het in komen van de ondernemer gunstig beïnvloeden. De grote verschillen in bedrijfsresultaten worden echter veelal niet alleen bepaald door het effekt van de fokkerij, maar ook door een goede bedrijfsvoering. Het gebruik van goed verervende stieren moet dan ook gepaard gaan met een optimale bedrijfs voering. 25 november 1983 Het stimuleren en bevorderen van kleinere industriële en dienstverle nende bedrijven op het platteland gebeurt te weinig gestruktureerd. Naar Brits voorbeeld zou begeleiding op het terrein van vestiging, financiering en marketing moeten plaatsvinden vanuit een organisatie, waarin overheid en bedrijfsleven samenwerken. Deze mening verkon digde voorzitter Jaap van der Veen van het Landbouwschap op don derdag 17 november jl. in Assen, waar de landelijke vereniging voor kleine kernen haar jaarlijkse kongres hield.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 8