Bedrijfsvoeringssysteem glastuinbouw wordt meer afgestemd op wensen gebruiker Student HAS-Dordrecht wint hoofdprijs agrarische skriptiewedstrijd Amro Bank K De waarde van een goed vakblad Eerste snoeiwerkzaamheden gestart Nederlandse witlof bedreigt Belgische op Westduitse markt Veilingdagen Komputer op elk tuindersbedrijf Het overgrote deel van onze Thoolse bedrijfsgenoten, zal wel overtuigd zijn van het nut van een goede be- drijfsbegeleiding. Wanneer ieder van ons nagaat, wat een goed geleid voorliehtingsapparaat, ook in ons ZLM-blad iedere week presenteert, moet wel tot de konklusie komen dat deze samenwerking een zeer opbou wend karakter heeft. Door de diverse besturen wordt ieder najaar weer ter dege nagegaan, wat iedere streek of vereniging, in het vergaderseizoen het meest van nut kan zijn. Zo zal nog deze maand in ons distrikt een vergadering worden gehouden over de veranderingen in de bemes tingsadviezen voor fosfaat en kali en bodemverdichting. In december weer een inleiding over kavelruil, afwatering en ontwatering. Dit zijn stuk voor stuk zaken waar ieder be drijf. groot of klein op den duur mee te maken kan krijgen. Kavelruil, hoewel een moeilijke materie, zal in ons distrikt van groot nut kunnen zijn. gezien de grote bedrijfsversnip- pering die er sinds de herverkaveling van de vijftiger jaren weer is opge treden. Een van de oorzaken hiervan is wel, de grote uittocht uit de land en tuinbouw in de laatste 25 jaar. De blijvers hebben er zodoende links en rechts percelen bij kunnen pachten of kopen, met het gevolg, een ver snipperd bedrijf. Wanneer wij den ken, dat er voor de toekomst mis schien mogelijkheden komen, om met zoet water te beregenen, is het voor de vollegrondstuinbouw wel een gebiedende eis, dat zo mogelijk alle bedrijfskavels aanééngesloten zijn. Juist ook ons Thoolse distrikt, met zijn vele bedrijven van 10-15 ha, die het blijvend moeten zoeken in de intensieve teelten, is voor het op zijn tijd kunnen laten beregenen, water onmisbaar. Vorige week kon men ook in ons ZLM-blad een artikel le zen wat het begrip "Pachtersvoor- deel" zeggen wil. Aangezien er dit najaar veel kollega's met deze mate rie te maken zullen krijgen, dient men een én ander goed te bestude ren. Zonodig is hierover bij onze be drijfsorganisatie altijd raad in te winnen. Veelal is het wel zo, dat het geval voor geval weer anders ligt, maar een ieder die met het pachters voordeel te maken krijgt dient te weten, wat dit begrip inhoudt. On dertussen raakt het buitenwerk op onze bedrijven op zijn eind. en een ieder van ons staat verwonderd, in hoeverre de weersgesteldheid kan meewerken, om alle werk goed uit te voeren. Ruim een maand vroeger dan gemiddeld, ligt alle grond ge ploegd, en alles kon in buitengewoon gunstige omstandigheden gebeuren. Het nu wat kouder wordende weer type zorgt er weer voor, dat de win terbloemkool en overjarige bloem zaden, wat afgehard de winter in gaan. De prijzen van de produkten zijn nog steeds goed, zodat men dit jaar nogal tevreden gezichten ziet. Ondanks de nu flinke witlofaanvoeren, zit de vei- lingsprijs ook nog steeds op een ver antwoord peil. Zaaiuien zitten met de prijs ook nog in een langzame lift naar boven. Toch blijft het altijd een goede zaak, om dit produkt gelijkma tig af te zetten, zodat de handel blij vend voorzien kan worden van dit produkt. Met lang speculeren, kan het ook wel eens voorkomen, dat men het deksel op zijn neus krijgt. Met het begin van de maand december, nog alle standsorganisaties, een goed en nuttig vergaderseizoen toegewenst. De ZUID-BEVELANDSE fruittelers zijn op verschillende plaatsen gestart met de snoei. De Cox leent zich hier het beste voor, omdat bij dit ras alle bladeren zijn gevallen en men zo doende een goed overzicht over de boom heeft. De meeste overige rassen hebben nog teveel bladeren aan de boom en dat bemoeilijkt het snoeien. Ook kankergevoelige percelen kun nen beter iets later worden gesnoeid, omdat er zeker nog een natte periode komt in de winter en vers gemaakte wonden zijn gemakkelijke infektie- plaatsen. De zwakst groeiende per celen het eerst snoeien is ook aan te bevelen, omdat bij vroege snoei de groei meer wordt gestimuleerd dan bij late snoei. Over het algemeen is de knopbezetting goed. Nu was dit te verwachten, na een jaar wat op de meeste percelen een matige bezetting te zien gaf. Een bepaalde snoeiplanning vooraf maken is erg belangrijk. De bedrijfs- oppervlakte is bij de meeste fruitte lers toegenomen, maar de periode waarin moet worden gesnoeid is nog steeds dezelfde gebleven. Een bepaalde datum nastreven, waarin met de peresnoei wordt ge start is verstandig, omdat bij een vroeg voorjaar de knopontwikkeling bijzonder snel kan verlopen. Ook de snoeidemonstraties in je regio be zoeken, kan aanleiding geven om je gebruikelijke snoeimethode te ver anderen en zo mogelijk verbeteren. Het snoeien is één van de belang- Het bedrijfsvoeringssysteem in de glastuinbouw zal op korte termijn aangepast worden aan nieuwe ervaringen en wensen van de gebruikers. Daarnaast zal onderzocht worden of de verschillende planningsspe- rioden in het systeem opgenomen kunnen worden. Het is de bedoeling medio 1984 een nieuwe formulierenset (met in- struktie) uit te geven. Aangezien in de nabije toekomst steeds meer tuinders het belang van een goed planningssysteem zullen onderkennen en daarbij de nadelen van het handwerk zullen ervaren zal de vraag naar geautomatiseerde systemen toenemen. We zullen trachten in de rich ting van de aanbieders èn de vragers de nodige uniformiteit te bewerk stelligen. Bedrijfsregistratie De komende jaren zullen meer tuin ders bedrijfsgegevens gaan registre ren en er zullen, door tuinders die dit reeds deden, meer gegevens worden geregistreerd. Dat maakt het nodig het.feitelijk gebruik van de nieuwe Bedrijfsregistratie-systeem goed in de gaten te houden en de eventuele bezwaren te onderkennen. Het is de bedoeling met de betrokken instanties hierover te praten en jaar lijks eventuele aanpassingen door te voeren. Met de toenemende belangstelling voor bedrijfsregistratie is er ook meer belangstelling gekomen voor de au tomatisering ervan. Een deel van de belangstelling voor de automatisering is het gevolg van de situatie dat men het (handmatig) registreren niet uitvoert en dus de betekenis ervan niet kent. Er is echter een groep tuinders die op basis van hun ervaringen met het re gistreren belangstelling heeft voorde automatisering daarvan. Met een deel van deze groep tuinders wordt momenteel een projekt uitge voerd met als doel tot standaardise ring van programmatuur voor be drijfsregistratie met mikrokomputers te komen. Daarbij is het tevens de bedoeling dat de (individuele) op- brengstgegevens, waarover de vei ling beschikt, geschikt gemaakt wor den voor bedrijfsregistratie op een wijze, die aansluit bij de verwer- kingswensen van de individuele tuinder. Bedrijfsvergelijking Bij (externe) bedrijfsvergelijkingen zijn, naast de tuinders, permanent anderen betrokken. Dit betekent dat hiervoor een organisatorisch kader geschapen moet worden. Binnen dit organisatorisch kader moet voor een deskundige inbreng gezorgd worden waardoor een verantwoorde analyse van de beschikbare gegevens plaats kan vinden. Momenteel zijn hierover tussen ver schillende instanties diskussies gaande. In de glastuinbouw zal in de nabije toekomst meer belangstelling voor planningssystemen komen. Toepas sing van een planningssysteem of een onderdeel ervan vraagt evenwel al tijd om een individuele aktie van een daarvoor gemotiveerde tuinder. Door een betrekkelijk kleine groep gemotiveerde tuinders zat met stem van de voorlichting en het onderzoek naar, voor hen bruikbare plannings systemen gezocht worden. Een grote groep, voor bedrijfsregis tratie gemotiveerde, tuinders zullen tezijner tijd planningssystemen wil len gaan toepassen. Door, waarschijnlijk, de grootste groep tuinders zal met behulp van de voorlichting nog met een goede be drijfsregistratie moeten worden be gonnen. Proefstation/C.A.D. Naaldwijk, Ir. J.C.J. Ammerlaan (Hoofd Afdeling Ekonomie, Arbeid en Mechanisatie) Onlangs heeft ing. R. de Wel van het Verbond van Coöp. Tuinbouwveilin gen te Leuven (B.) een inleiding ge houden over de konkurrentiepositie van de witlofteelt in België. Hier een korte samenvatting: De Belgische witlofteelt blijft zeer belangrijk. Aan de gevoelige areaalinkrimping is de jongste jaren een einde gekomen. Het gaat opnieuw, zij het beperkt, de an dere richting uit. Nieuwe gebieden als West-Vlaanderen worden met de dag belangrijker. Ook in het gebied ten Noordwesten van Brussel is dit het geval. Nieuwe teelttechnieken breken door. De Belgische afzetpositie con- slideert zich, de concurrentie van Frankrijk blijft, maar is toch wat af gezwakt. Nederland zet door, en vormt een bedreiging o.m. op de Westduitse markt. De Belgische kwaliteit blijft beter dan die van de concurrenten, zij het dat het aanbod te versnipperd is. Vandaar meer aan dacht voor verdere concentratie. On danks de inspanningen van het vei lingwezen blijven de verhandelde hoeveelheden beperkt. Nieuwe initia tieven zoals blok- en simultaanver- koop kunnen hier stimulerend wer ken. Maandag 14 november vond in het Ouwehand Kongrescentrum te Rhenen de prijsuitreiking plaats van de door de AMRO bank uitgeschreven nationale skriptiewedstrijd agrarica. Win naar van de hoofdprijs, een be drag van 5000,-, is de Lekker- kerker David Verhoog, student aan de Hogere Agrarische School te Dordrecht. Uit de dertig, veelal hoogwaardi ge skripties die de AMRO bank ontving van studenten aan Hoge re Agrarische Scholen en de Landbouw Hogeschool te Wage- ningen, kwam Verhoogs inzen ding "Oriënterend onderzoek naar de toepassingsmogelijkhe den van doelprogrammering in de landbouw" als beste uit de bus. De skripties, die "Planningssys temen op agrarische bedrijven in de jaren tachtig" als onderwerp dienden te hebben, werden beoordeeld door een jury. bes taande uit: prof.dr.ir. P.C. van den Noort (voorzitter), hoogle raar in de algemene agrarische ekonomie aan de Landbouw Ho geschool te Wageningen, dr.ir. H.P.F. Curfs, direkteur Veehou derij en Zuivel van het Ministerie van Landbouw en Visserij, mw.dr.ir. L.M.W. Dellaert, in- spekteur Hoger Agrarisch On derwijs, dhr. J. van der Veen in zijn funktie van voorzitter van het Landbouwschap en dr.ir. L.C. Zachariasse, hoofd afdeling Landbouw van het L.E.I. David Verhoog (r) ontvangt zijn prijs van f 5000 uit handen van voorzitter prof. Van den Noort jury- rijkste teelthandelingen, die men moet verrichten om een zo goed mo gelijke opbrengst en kwaliteit te ver krijgen. Wanneer een boom goed wordt gesnoeid is hij ook bijna ge dund, want een mooie open boom met een goeie belichting geeft van nature betere en grotere vruchten. Het prijsverloop op de Zeeuwse vei lingen is weinig veranderd. De vraag blijft goed, met voor alle appel en pererassen hoge prijzen. De aanvoeren van Cox Orange Pip pin stegen en hierdoor kwamen de prijzeniets onder druk, zodat de prijzen met 10 tot 15 cent per kg daalden. De prijzen voor de maten 65 mm en op liepen van 1.50 tot 1.80 per kg. Ook Golden Delicious zo vroeg in het seizoen doet het goed. De klasse 1 70-80 mm doet prijzen van ƒ1.15 tot 1.25 per kg. Een re den om vlug met de afzet uit de me chanische koeling door te gaan. De handel regelmatig voorzien van een zo breed mogelijk assortiment blijft de vraag stimuleren. Pieken en dalen in een afzetbeleidïs altijd een slechte zaak. Ook de Conference in voorverkoop loopt goed. De kleine maten, die er dit jaar toch opvallend veel zijn bren gen prijzen tot 0.90 cent per kg. De maat 55-65 mm gaat voor 1.30 tot 1.35 van de hand. Een bevredigend prijspeil, zo Vroeg in het seizoen. Voor de eerste keer wordt in Zeeland een Kerstveiling georganiseerd op het veilpunt Goes, in de nieuwe neerzet- hal. De belangstelling hiervoor, van zowel teler als handelaar is groot en het is een goeie zaak om op deze wijze de beste kwaliteit fruit aan handel en publiek te tonen. Een vorm van re- klame, die hopelijk voor de teler zijn portemonnee ook bevredigend zal verlopen. Het zal ondertussen wel voldoende bekend zijn, dat de winterdienstre- geling voor de veilingdagen weer is ingegaan. Op dinsdagmorgen om 10 uur wordt er in Krabbendijke ge veild op dinsdagmiddag om kwart over één in Goes. Op donderdag om half elf is de vei ling in Kapelle. De voorverkoopvei lingen zijn op dinsdag om kwart over één in Goes en donderdag om 11 uur in Kapelle. De aanvoer voor de veilingen in Krabbendijke en Kapelle moet plaats vinden tot uiterlijk half vijf op de dag vóór de veiling. Alleen in bij zondere éevallen mag daar op de veilingdag zelf nog worden aange voerd en dan alleen na afspraak met de halchef. In Goes kan worden aangevoerd tot uiterlijk 9 uur. In Kapelle is verder de winterdien- stregeling voor de werktijden inge treden. De veiling is geopend van 8 uur 's morgens tot 5 uur 's avonds. Op de denkdag voor het gewas (woensdag 30 november) is op de veiling in Krabbendijke geen persp- neel aanwezig. Op een perskonferentie voor de RAI 1984 is de verwachting uitgesproken dat het niet lang meer zal duren of nagenoeg elk tuindersbedrijf be schikt over een komputer. Dit niet alleen voor het besparen van tijd van de-ondernemer en van energie, maar vooral om het voor de plantengroei zo belangrijke klimaat verder te op timaliseren. Dat resulteert dan in produktievergroting en/of kwali teitsverbetering. Verder ligt het in de lijn van de verwachting dat de kom puter die speciaal kan worden ge bruikt voor bedrijfsregistratie snel verder veld zal winnen. In deze ontwikkeling valt het op, hoe velen zonder enige technische oplei ding - mensen die zijn opgegroeid tussen en met planten - kans zien een komputer van binnen en buiten te leren kennen en er gewoon mee "spelen". Wat nog weinige jaren geleden inge wikkeld en "geheimzinnig" leek, blijkt een gewoon, goed bruikbaar stuk "gereedschap" te vormen. Een stuk "gereedschap" dat men niet meer kan missen. 25 november 1983 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 7