Commissie Grondgebruik ZLM wil inzicht in aard kopers en verkopers pachtgrond het individuele bedrijf steeds meer toegepast worden" Exportpaviljoen voor de Nederlandse landbouwmachine-industrie op Landbouw-RAI 1984 Jaarverslag O. en S.-fonds: Meer aanvragen bedrijfsbeëindiging De Commissie Grondgebruik van de Z.L.M. kwam op 14 november jl. in Goes bijeen. Uitvoerig werd o.m. gesproken over de verhoging van de pachtnormen. De toepassing van de nieuwe pachtnormen is per 15 oktober j.l. ingegaan. Met betrekking tot de overgangen naar andere k-aliteitsklassen zal het maximaal verhogingspercentage per klasse glijdend worden toegepast. Zo zal de maximale verhoging (10%) van de eerste kwaliteitsklasse aflopen naar de 8% verhoging van de tweede kwaliteit. In een artikel in het Z.L.M. Land- en tuinbouwblad van 23 september j.l. heeft ing. J. Markusse de toepassing van normen en toeslagen duidelijk uiteengezet. Naast genoemde verhogingen van de normen voor de kwaliteitsklasse van de grond zijn ook de normen voor toeslagen en aftrekken verhoogd. Het Ministerie van Economische Zaken zal de exportpromotie van de Nederlandse landbouwmachinefabrikanten door middel van een ex portpaviljoen op de Landbouw-RAI 1984 financieren. Dit project vormt een onderdeel van een stimuleringsprogramma van het Ministerie van Economische Zaken dat gericht is op een verster king van de markt- en exportpositie van de Nederlandse landbouwma chine-industrie. Stimulering van pacht Naar aanleiding van een rapport over dit onderwerp van het LEI con stateert de commissie dat regelmatig een groot aantal pachters door de verpachters in de gelegenheid wor den gesteld om dê gepachte grond te kopen. Dat gaat "altijd" met grote spanningen gepaard, want aankoop gaat vrijwel altijd samen met grote financiële verplichtingen en in een aantal gevallen is aankoop zelfs niet mogelijk. De oorzaken, die aan de verkoop door de verpachter ten grondslag liggen zijn van velerlei aard, waarvan het geringe rende ment er één is. Hoewel de commissie deze ontwikkeling betreurt ziet men geen a-ceptabele mogelijkheid om deze om te buigen. Het zou nuttig zijn als intern werd nagegaan welke oorzaken zijn aan te geven, die eigenaren er toe brengen om hun verpachte grond te verkopen. Een duidelijker beeld van de aard van groepen verkopers en kopers kan het inzicht in de problematiek verscher pen. Uit regionale cijfers komt het beeld naar voren van de verkoop van de grond door ouderen en van de In de ogen van de heer Hagting zal de komputer een vooraanstaande rol gaan spelen bij de volgende onderde len van de bedrijfsvoering: het verkleinen van het verschil tussen de praktijkopbrengst en de biologisch/klimatologisch moge lijke opbrengsten van gewassen en dierlijke produkten; - kwaliteitsverbetering van werk zaamheden uitgevoerd met hand kracht of machinale hulpmidde len: - kwaliteitsverbetering van het eindprodukt van het landbouwbe drijf. Het inzetten van de komputer in het prod uk tie proces zal alleen plaats vinden als ze een inkomen oplevert voor de agrariër. Volgens Hagting geeft de inzet van de komputer op een aantal onderdelen van het pro- duktieproces inderdaad aanleiding tot extra inkomen. Hij onderstreepte dit met vele voorbeelden uit de tuin bouw- en de veehouderijpraktijk. Ook in de akkerbouw dienen de eer ste mogelijkheden zich aan. Zo is uit onderzoekingen van prof. C.T. de Wit en anderen bekend dat de mo gelijke opbrengst van kuituurgewas- aankoop door grotere bedrijven (in meerderheid). Wijziging pachtwet De pachtwet zal op een aantal on derdelen worden gewijzigd. In de praktijk blijkt de eenzijdige moge lijkheid om de pacht op 65-jarige leeftijd te beëindigen de gemoederen duidelijk bezig te houden. De com missie is van oordeel dat bestaande contracten die bij het ingaan van de wetswijziging een beëindigingstijd stip hebben dat later ligt dan het tijdstip van het bereiken van de 65- jarige leeftijd door de pachter, niet tussentijds moeten kunnen worden beëindigd. Ook is de commissie van oordeel, dat met goedkeuring van de eigenaar en door de pachter gedane investerin gen niet na 20 jaar zonder vergoe ding aan de eigenaar dienen toe te vallen. Wordt de pacht na dezp ge noemde periode beëindigd, dan dient de pachter een vergoeding te ontvangen volgens een taxatie op basis van de gebruikswaarde. Commissie Christiaanse Door deze commissie is geadviseerd sen in ons klimaat aanzienlijk grote kunnen zijn dan het niveau dat nu in de praktijk wordt behaald. Hij ver wees daarbij naar de volgende op brengsten: Aardappels: gem. praktijkopbrengst 45 ton/ha, mogelijke opbrengst 100 ton/ha. Tarwe: gem. praktijkopbrengst 5.5 ton/ha, mogelijke opbrengst 10 a 12 ton/ha. Tomaten: gem. praktijkopbrengst 17 a 18 kg. mogelijke opbrengst 75 kg/ha. Dezelfde mogelijkheden doen zich voor bij de dierlijke produktie, bij voorbeeld de melkproduktie. Ook hier bestaat een groot verschil tussen hetgeen er in de praktijk wordt be haald en hetgeen er mogelijk is. "Het verschil tussen de praktijkop brengst en de potentiële opbrengst is zo groot", zo stelde Hagting, "omdat wij in de landbouw onvoldoende in zicht hebben in de faktoren. die be palend zijn voor het behalen van de potentieel mogelijke opbrengst en daardoor ook onvoldoende in staat zijn om in te grijpen op de juiste momenten op die faktoren." Wij zijn op basis van ons menselijk waarneuingsvermogen onvoldoende in staat waar te nemen of om de vrijstelling van cultuurgrond van de Onroerend Goed Belasting op te heffen. De commissie Grondge bruik van de A-L.M. is van oordeel dat door het Landbouwschap sterke argumenten worden aangedragen om dat advies te bestrijden en men meent dat opheffing van de vrijstelling ten stelligste moet worden afgewezen. Natuur en Landbouw Zowel in Zeeland als in Noord-Bra bant zijn de landbouworganisaties vertegenwoordigd in een commissie (P.C.B.C.) die tot taak heeft om voor bepaalde daartoe aangewezen ge bieden regelingen te treffen die tot doel hebben tot een zodanig beheer van de landbouwgrond te komen, dat ook de natuurwaarde wordt ge diend. Geconcludeerd wordt, dat ondanks de vele inspanningen het aantal be heersovereenkomsten minimaal is. Door aanpassing van beheersmaat regelen probeert men de belang stelling te vergroten. Nieuwvestiging van bedrijven In bepaalde delen van het werkgebied van de Z.L.M. is een zodanige dicht heid van agrarische bedrijven, dat een verdere uitbreiding tot problemen leidt (Hinderwet, bestemmingsplan nen), voor bestaande bedrijven. Er worden geluiden gehoord om hier tegen regulerend op te treden, bijv. via een VEstigingswet. De commissie grondgebruik is van oordeel, dat het erg moeilijk zal zijn om hierin recht vaardig in te grijpen. Voor zover de mestoverschotten een gevaar vormen voor de grond zal de Wet op de Bo dembescherming hier paal en perk aan stellen. ik Ir. A. Hagting - de grond om te planten/zaaien in optimale toestand is om het piantmateriaal aan de bodem toe te vertrouwen: - de voedingstoestand van de bo dem in alle stadia van het groei proces voldoende is om de plant met de beschikbare zonne-ener- gie optimaal te laten assinileren; - de vochttoestand van de bodem toereikend is voor een optimale assimilatie; - het mikroklimaat aanleiding geeft tot het optreden van ziekten en plagen, enz. Door benutting van sensoren (voe lers) die informatie hierover kunnen waarnemen en doorgeven aan kom- puters. kan met behulp van een ade quaat verwerkingsprogramma infor matie aan de boer worden verschaft, waarna hij beslissingen kan nemen De voornaamste elementen van het stimuleringsprogramma waarvoor voor 1983 een bedrag groot J 10 min. beschikbaar is gesteld, zijn een in vesteringssubsidieregeling., bevor dering van kwaliteitszorg, exportbe vordering en ondersteuning van de automatische verwerking van be stuurlijkeinformatie voor het pro- duktieproces. Het exportpaviljoen zal op de Land bouw-RAI het ontvangst- en ont moetingscentrum zijn voor buiten landse afnemers die zijn geïnteres seerd in de produkten, kenrjis en er varing van de Nederlandse land bouwmachine-industrie. Ondanks de aan het fonds opgelegde budgettaire beperkingen was het mogelijk voor 1982 wederom een transportkostensubsidie van 2 min. aan de Mestbanken te verstrekken en kon 4 min. beschikbaar worden gesteld ten behoeve van de experi mentele bewaring van fabrieksaard appelen door telers die deze aard appelen op kontraktbasis telen voor Avebe. Bedrijfsbeëindiging Het aantal ingediende aanvragen om een bijdrage krachtens het Beëindi- gingsbesluit vertoonde ten opzichte van 1981 een geringe stijging (5%). Eveneens viel een lichte stijging te om over te gaan tot handelingen die het groeiproces tijdens het gehele groeiseizoen optimaal kunnen doen verlopen". Bij gewassen geteeld in de volle- grond is hiermee een bescheiden be gin gemaakt. Het onderzoek zal op dit terrein zijn inspanningen vergro ten. In de veehouderij is het gebruik van komputers in het biologische produktieproces al verder gevorderd. Volgens de heer Hagting zal de komputer ook een belangrijke rol gaan spelen bij de kwaliteitsverbete ring van bijv. de spuitwerkzaamhe- den. De verbeterde spuittechniek vereist betere toe= dieningstechnieken maar ook tijdens de uitvoering van het spuiten regelmatige informatie over de werking van de toedienings techniek. Dit laatste is mogelijk met behulp van mikrokomputers die niet alleen aangeven of de bedienings techniek werkt, maar ook initiatief moet aangeven hoeveel er per op pervlakte-eenheid wordt verspoten. Deze kontrole op werkprocessen met het doel informatie verzamelen voor bijsturing door de uitvoerder van het werkproces zal in veel gevallen aan- Ook op toekomstige landbouwten toonstellingen elders in de wereld zal het Ministerie van Economische Za ken in het kader van het stimule ringsprogramma de exportpromotie van de landbouwmachine-industrie kunnen ondersteunen. In een door het Ministerie van Eco nomische Zaken uitgegeven export catalogus wordt aan de exposerende landbouwmachinefabrikantèn de ge legenheid geboden hun produkten te presenteren. Het ligt in de bedoeling deze catalogus wereldwijd te ver spreiden via de kanalen die de Ne derlandse overheid ter beschikking staan. konstateren in het aantal aanvragen van de regeling tot bedrijfsbeëindi ging op termijn. Rentesubsidie Het besluit landbouwbedrijven met ontwikkelingsmogelijkheden (rente- subsidieregeling) werd in het ver slagjaar verschillende malen gewij zigd. Het aantal aanvragen trok in 1982 - in tegenstelling tot het voorgaande jaar - licht aan. Het jaarverslag van de Stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds van 1982 is verkrijgbaar bij het se- kretariaat van het fonds, postbus 20401, 2500 EK 's Gravenhage. zienlijke verbetering in de kwaliteit van het uitgevoerde werk bewerk stelligen. Naar de mening van ir. Hagting brengt de kwaliteitsverbetering van de werkzaamheden aan een gewas of dier veelal indirekt een kwaliteits verbetering van het eindprodukt mee. Hij noemde als voorbeeld de inzet van de komputer bij het vroeg tijdig ontdekken van mastitus in de melk d.m.v. een komputergestuurd volautomatisch systeem van melken. Als zo'n volautomatisch systeem van melken wordt ontwikkeld zal er niet alleen sprake zijn van verbetering van de kwaliteit van de melk zelf, maar ook van een kwaliteitsverbete ring van het sociale leven van de boer, aldus Hagting, die besloot met de opmerking dat de komputer op het bedrijfsniveau van de onderne mer het grootste effekt zal hebben als zij worden ingezet bij een aktieve aktuele informatieonttrekking aan het produktieproces. Deze informa tie zal de ondernemer in staat stellen de theoretisch mogelijke produktie dichter te benaderen en de kwaliteit van het bewerken en het eindpro dukt te verbeteren. Het bestuur van de Stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft het verslag uitgebracht over de werkzaamheden in 1982. In totaal heeft het fonds een bedrag van 192,1 min besteed, waarvan 140,7 min voor ontwikkelings- en 51,4 min voor sanerings doeleinden. De lijn van de jaarlijks stijgende uitgaven heeft zich na 1981 niet I A II "IZ rkmnillAI* An voortgezet. De vermindering van de Rijksbijdrage aan het fonds heeft 1 JliJy IJ U ICi A £11 LI hiertoe bijgedragen. Toch kon niet worden verhinderd dat voor het verslagjaar op kasbasis een nadelig verschil ontstond, waardoor het "In het algemeen heerst de opvatting dat toepassing van komputers en daarmee verwante vormen van mikro-elektronika zal leiden tot afname van de werkgelegenheid. Deze opvatting betekent dat een komputer in een produktieproces de daarin benodigde arbeid op één of andere wijze zal gaan verdringen. De vraag is of dit op het bedrijfsniveau in Neder land nu ook het geval zal zijn of zal moeten zijn. Bekend is dat op grote Nederlandse bedrijven de arbeidsbezetting in vele gevallen al gedaald is tot een minimum bezetting van 1 arbeidskracht. Van een bezuiniging op arbeid kan in die gevallen al amper meer sprake zijn". Dit stelde ir. A. Hagting, direkteur van het IMAG, tijdens een pers- konferentie over de Landbouw RAI 1984. 6 25 november 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 6