Herinnering stevig geworteld zegge en schrijve SOT 2> zuidelijke landbouw maatschappij Zwarte Pieten Landbouwschap in geweer tegen EG-graanbeleid Tenslotte land- VRIJDAG 25 NOVEMBER 1983 68e JAARGANG NO. 3708 Z.l.m. tuinbouwblad Twintig jaar lang al komen leerlingen van de Amersfoortse scholengemeenschap De Amersfoortse Berg ieder jaar voor een werkweek naar boeren op Tholen en St. Philipsland. Omdat het voor de kring Tholen/St. Philipsland steeds moeilijker werd gastgezinnen te vinden heeft men besloten dit jaar een eind te maken aan deze adoptie-traditie. Wel met weemoed en spijt. Als dank voor de jarenlange gastvrijheid bood de Amers foortse school de agrarische gemeenschap op Tholen en St. Philipsland een bank en 3 bolacacia's aan. De jonge bomen werden de vorige week vrijdag door enige leerlingen geplant op de binnenplaats van de ZLM-school "De Oesterschelp"in Tholen Enkele weken geleden heb ik op deze plaats verslag ge daan van een bijzonder ambitieus zoetwaterprojekt dat momenteel in Hessen (West-Duitsland) in ontwikkeling is: de boeren kunnen daar in de toekomst rechtstreeks vanuit een pijpleidingennet beregenen. Min of meer toe vallig had ik daarna een gesprek met een vertegenwoor diger van het Hoogheemraadschap West West-Brabant. Aanleiding voor dit gesprek was de afzet van het zuive ringsslib afkomstig van de nieuwe afvalwaterzuiverings installatie (31 letters!) bij Bath. Dit zuiveringsslib kan onder meer gebruikt worden als meststof in de landbouw. In Bath wordt voldoende slib geproduceerd om drieduizend hektare bouwland te be mesten. Afgesproken is dat wij eerst (intern) willen na gaan in hoeverre het verantwoord is dit slib als meststof te gebruiken. Als dat het geval is kan bekeken worden of het gebruik van slib financieel aantrekkelijk is. Min of meer terloops kwam ter sprake dat de zuiveringsinstalla tie als "bijprodukt" ook een grote hoeveelheid zo goed als schoon zoet water levert. Dit water wordt nu onge bruikt geloosd in de Westerschelde. Het gaat daarbij om maar liefst vijftien miljoen m3 per jaar. Ik heb dit gegeven in verband gebracht met het zoetwaterprojekt in Duits land. Als men daar gezuiverd Rijnwater gebruikt dan zouden wij wellicht iets kunnen doen met gezuiverd af valwater. We hebben dan zelfs een grote ('financiële') voorsprong omdat een deel van de benodigde voorzieningen in prin cipe reeds aanwezig is in de vorm van (de) zuiveringsin stallatie^). In feite ontbreekt nog slechts het leidingennet dat het water moet verdelen. Zelfs de hoofdleiding (Bies- bosch-Sloe) ligt er al. Het is bijna te mooi om waar te zijn. Een nader onderzoek - met name ook naar de kwaliteit van het gezuiverde water - is daarom zeer zeker op zijn plaats. Rest tenslotte de vraag wie de uitdaging aandurft. Met betrekking tot het europese landbouwbeleid gaat het spelletje Zwarte Pieten "vrolijk"' verder. Het ergste daar van is eigenlijk wel dat de betrokken boeren nog steeds niet weten waar ze aan toe zijn. Beslissingen in het indi viduele bedrijf moeten daardoor op de gok worden ge nomen. Het is om moedeloos van te worden. Het gaat er nu zelfs naar uitzien dat ook de aanstaande europese topkonferentie in Athene geen uitsluitsel zal geven. Eén ding is echter duidelijk: het gaat de boeren hoe dan ook geld kosten. Hoeveel dat zal zijn is afhankelijk van de mate waarin de ter tafel liggende voorstellen van euro pese kommissie uiteindelijk zullen worden overgenomen. In dit kader moet ook de opmerking van de voorzitter van de K.N.L.C.-akkerbouwkommissie, de heer H.E. Takens, géplaatst worden toen deze ten overstaan van de deze week gehouden algemene vergadering van hert K.N.L.C. stelde dat "de voorstellen ten aanzien van het graanbe leid veel ernstiger voor de akkerbouw zijn dan een super- Zware kritiek op minister Braks J.D. Leeuwma, voorzitter van de hoofdafdeling Akkerbouw van het landbouwschap. Het Landbouwschap maakt ernstig bezwaar tegen de opstelling van de Europese Commissie en minister Braks (Landbouw en Visserij) over het te voeren graanbeleid in de Europese Gemeenschap. De Commissie wil dat de EG-graanprijs geleidelijk meer in de buurt komt bij het prijsniveau van con currerende landen, zoals de VS. In combinatie met een afbraak van monetair com penserende bedragen (mcb) kan een gematigd prijsbeleid voor de graan- telers in ons land leiden tot een netto-prijsverlaging. Minister Braks heeft dit in beginsel geaccepteerd. De Commissie en de Nederlandse minister van Land bouw en Visserij sollen met de belangen van de graante- lers, zo stelde KNLC-voorman David Luteijn. Hij be pleitte een reëel en voorzichtig prijsbeleid en vroeg tevens om aandacht voor de graanvervangende produkten. Voorzitter Jaap van der Veen zei dat de oorzaak van een EG-graanexport is gelegen in zowel de invoer van graanvervangers als de produktieuitbreiding (vooral per ha). Hij zegde toe dat het door het Landbouwschap voorgestane beleid inzake de graanvervangers (gericht op stabilisatie) door internationaal overleg nog eens te be zien. Ook KNBTB-voorzitter Joris Schouten toonde zich zeer bezorgd over het graanbeleid. Hij waarschuwde overigens voor uitspraken over aanpassing van het standpunt dat het Landbouwschap eerder formuleerde voor de invoer van graanvervangende produkten. Voorzitter Leeuwma van de hoofdafdeling Akkerbouw benadrukte dat de Europese boeren met de huidige voorstellen aan de vooravond staan van een totaal ge wijzigd graanbeleid. De voorgestelde zware ingrepen zijn beslist niet noodzakelijk en bovendien is het gevaar voor marktverstoring aanwezig. Van der Veen concludeerde in dit verband dat het huidige interventie- en kwaliteits beleid in stand moet blijven. Gelet op de aanzienlijk lagere EG-graanoogst dit jaar wijst het Landbouwschap een medeverantwoordelijk heidsheffing voor de graantelers van de hand. Indien het produktieniveau de komende jaren evenwel wordt over schreden, dan dient een EG-graanheffing overwogen te worden als alternatief voor de aangekondigde korting op de graanprijsverhoging. heffing voor de veehouderij". Deze opmerking onder streept tevens de keiharde noodzaak voor veehouderij en akkerbouw om met betrekking tot het graanbeleid één lijn te trekken. Immers het graanbeleid is de hoeksteen van het gemeenschappelijk landbouwbeleid: de wijzigingen in het europese graanbeleid werken derhalve ook door in het zuivelbeleid. Uit bezorgdheid voor het voorgestelde graanbeleid heeft de Z.L.M. aan voorzitter Luteijn van het K.N.L.C. gevraagd de minister van Landbouw nog eens uitdrukkelijk op de nadelige gevolgen daarvan voor de landbouw te wijzen. In dit verband verdient ook aandacht de opmerking van prof. dr. ir. A.W. van den Ban ter gelegenheid van zijn afscheid als hoogleraar voorlich tingskunde aan de Landbouwhogeschool te 'Wagenin- gen. Van den Ban zei namelijk dat hij zich zorgen maakte over de neiging van de overheid om de produktiviteit van de boer te verlagen omdat dit leidt tot hogere uitgaven van de overheid vanwege de verlaging van het nationale produkt. Een benadering die mij bepaald wel aanspreekt. Tenslotte blijven wij onveranderd van mening dat de O.G.B. op kultuurgrond moet worden afgewezen. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1