VOO It mi Vit OIIW De Haagse school p.i. zuid geluid Het H.B. vergaderde NAJK voor Vestigingswet redaktie henk tegels ZAJK-RAK agenda onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegen.. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. 5? Eind oktober organiseerde de culturele commissie van de bond van plattelandsvrouwen een excursie naar de expositie van de "Haagse School" in het Haags gemeentemuseum. Deze excursie was een groot succes en zeker voor herhaling vatbaar. We hebben 3 uur in het museum rondgelopen en hadden nog tijd te kort. Een uur lang kregen we een boeiende rondleiding over de tentoonstelling waarvan we veel geleerd hebben. Haagse School U denkt misschien bij het horen van die haam aan een groep schilders, die op de zelfde "tekenschool" zaten. Dat is een misverstand. Ze hebben niets met een school te maken. Het is een groep schilders die rond 1900 in de buurt van den Haag schilderden. De naam "Haagse School" is later door een kritikus verzonnen. Vroe ger leerde men n.l. niet tekenen en schilderen op school, nee men leerde het vak van een kunstschilder op diens atelier. Ook deze schilders leerden het vak volgens de oude tra- ditiesWat was nu het bijzondere van deze groep en waarom zijn ze zo be langrijk. Romantiek en natuur Zo'n 100 jaar geleden leefde men in de tijd van de romantiek. Men schil derde "romantisch". Dat betekende mooier dan de werkelijkheid bv. enorme landschappen met "drama tische" luchten, en onnatuurlijke be lichting. De figuren (personen) wa ren ondergeschikt. Alle landschap pen werden in het atelier geschil derd. Buiten schilderen kon ook niet, want de schilders maakten hun verf zelf op het atelier, tot in de vorige eeuw de tube werd uitgevonden. Nu kon men door de ontwikkeling van de techniek de verf mee naar buiten nemen en daar gaan schilderen. In Frankrijk verliet een groep Parijse kunstenaars hun ateliers en gingen in de vrije natuur schilderen. Ze vestig den zich in het dorp Barbizon. De resultaten waren voor die tijd verbazingwekkend. Men schilderde niet langer romantisch, maar nu kon men de werkelijkheid, de realiteit schilderen, zoals de natuur er uitzag. Het was de opkomst van het realisme in de schilderkunst. Men diende de werkelijkheid te schilderen, zowel het mooie als het lelijke zonder het nastreven van schoonheidsidealen. De school van Barbizon Op tentoonstellingen in Brussel en Parijs kwamen de ned. schilders (P. A Gabriel, Roelofs, Mesdag Israëls) in aanraking met deze nieuwe stro ming, die later de school van Barbi zon werd genoemd. Het was voor Willem Maris, Kalveren bij een trog hen een openbaring, ze waren er erg van onder de indruk en wilden zelf ook zo gaan schilderen. Roelofs en Israëls bezochten zelf Barbizon om er in de vrije natuur te leren werken. Op de tentoonstelling in Den Haag waren erg leuke voorbeelden te zien, hoe ze in hun boerderij schilderden en hoe ze schilderden na hun bezoek aan Barbizon. In de jaren rond 1870 yestigden zich een aantal schilders in Den Haag. die later de kern van de Haagse School zouden uitmaken; o.a. Mesdag, Jo zef Israëls, Anton Mauve, Jacob Maris. De omgeving van Den Haag met de aantrekkelijke combinatie van strand,, duinen en polderland schap was voor de schilders met een oog voor de natuur, ideaal. Als we nu de schilderijen zien, kun nen we niet begrijpen, dai ze voor een enorme deining binnen de kunstwereld zorgden. Voor hun tijd waren ze erg modern voor sommigen zelfs te modern. Behoudende critici maakten hen uit voor "modderschil- ders", die hun vak niet verstonden. Vanwege het slechte klimaat hier (minder zacht dan in Frankrijk), gingen de H.S. schilders niet buiten schilderen, maar maakten schetsen. De kleuren schreven ze er dan bij. Of ze maakten een waterverf tekening (aquarel), dat op hun atelier uitge werkt werd tot een schilderij. Dus eigenlijk maakten ze het oorspron kelijk schilderij, net als vroeger, weer binnen. Dit had zuiver met het kli maat te maken. Buiten moesten ze te snel werken om een mooi resultaat te krijgen. Van deze schetsen en aqua rellen waren prachtige voorbeelden op de tentoonstelling te zien. Nu vinden wij dat prachtig, toendertijd werd smalend gesproken over "ge kleurde tekeningen". Het aquarel als zelfstandig kunstwerk had geen en kele waarde. Schilders van licht en lucht. Men noemt de Haagse School-schiF ders ook wel de schilders van licht en lucht. Op bijzonder mooie wijze hebben ze dat typische hollandse licht en de mooie luchten weergege ven. Hoewel ze in de stad woonden, kozen ze zelden het stadsleven tot onderwerp. Hun belangstelling ging uit naar het landelijke molens, vaarten, duinen, het boe renleven, het vissersdorp Schevenin- gen, schepen op het strand, vissers vrouwen enz. Aanvankelijk schilderden ze in de omgeving van Den Haag, maar om streeks 1900 begon Den Haag te groeien. Er kwamen nieuwe woon wijken, de techniek ontwikkelde zich, er kwamen spoorlijnen, fabrie ken, telefoonpalen. Voor deze na- tuurschilders waren dit landschap- sontsierende elementen. Dat kon niet op een schilderij, want dat stoorde het landschapsbeeld, vond men. De ontwikkeling van de tech niek was dan ook één van de voor naamste oorzaken dat de Haagse school 1910 vanzelf ophield te bestaan. Tot slot wil ik u nog wat namen ge ven van typische Haagse school- schilders. Mocht u eens een museum bezoeken, dan is het echt de moeite waard om het werk van deze schil ders te bekijken. De namen van deze schilders zijn: Weissenbruch, Jozef Israëls, Gabriël, Mauve, Mesdag, Roelofs en 3 gebroeders Maris. Ook het bekende panorama Mesdag is een voorbeeld van hoe de Haagse School schilderde. Ik moet U nog vermelden dat het zeer de moeite waard is eens een be zoek te brengen aan het Haagse ge meentemuseum. Naast schilderijen heeft men een grote verzameling ou de muziekinstrumenten, porselein, een pracht poppenhuis, verschillen de stijlkamers, zilverwerk en nog veel meer. U moet het zelf maar eens gaan bekijken. Wij hebben in ieder geval enorm genoten van deze dag. Ans Dingemanse-Dieleman Op dinsdag 15 november j.I. kwam het hoofdbestuur (H.B.) van de P.J.Z. bij elkaar in de Blauwe Hand te Bergen op Zoom. De vergade ring was in twee gedeelten gesplitst. Het eerste gedeelte omvatte de gewone vergadering en tijdens het tweede gedeelte werd de diaserie "werk zat" gedraaid. Aan het begin van de vergadering kon de voorzit ter, in dit geval Peter Priem, met vreugde konstateren, dat een groot aantal afdelingen vertegenwoordigd was. Het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt heeft zich uitgesproken voor een snelle invoering van een Vestigingswet. Met die wet wil het NAJK behoud van zoveel mogelijk zelfstandige gezinsbedrijven berei ken door het tegengaan van mammoetbedrijven, van nevenbedrijven en van ongewenste financiële en juridische bindingen. Alle bestaande hoofdberoepsbedrijven krijgen uiteraard een vergunning op basis van hun huidige omvang. In een Vestigingswet moeten eisen worden opge nomen ten aanzien van opleiding en ervaring. In het eerste gedeelte kwamen o.a. de volgende punten aan de orde- Govert van Dis dééd verslag van de Z.A.J.K.-vergadering van 2 november jl. waarin o.a. gespro ken is over de toekomstige status van het Z.A.J.K., de studiedag van het Z.A.J.K., die als onder werp zal hebben: bedrijfsoverna me en intensivering en over het agrarisch kursusonderwijs. Het kaderweekend. Voor het eerste gedeelte van dit weekend hebben zich plm. 20 personen opgegeven. Voor het tweede ge deelte echter maar 8 personen. Vandaar dat er nog een dringend beroep op de H.B.-leden werd gedaan om zich alsnog hiervoor op te geven. De P.J.Z. deklaratieregeling werd weer aangevuld met de regeling, dat P.J.Z.-leden, die deelnemen aan de landelijke ploegwedstrij- den, een tegemoetkoming krijgen in de gemaakte reiskosten. Uit een kleine inventarisatie bleek, dat sommige afdelingen wel wat aan vorming doen en an deren (nog) niet. De behoefte aan de vormingskommissie bij het opzetten van een dergelijke akti- viteit bleek niet erg groot te zijn. 25 november 1983 Wel zal de vormingskommissie alsnog een lijst opstellen waarop allerlei mogelijke vormingsakti- viteiten vermeld staan. Besloten werd om het Juweel ook dit jaar in Bergen op. Zoom te houden. Wel zal er uitgekeken worden naar een andere zaal. De begeleidingskommissie is be zig met het vaststellen van het ta kenpakket voor de beroeps kracht. Er zal wat dat betreft het een en ander moeten veranderen. Een ding is in ieder geval al wel duidelijk: De administratieve kracht en de beroepskracht gaan terug in werktijd, daarvoor zullen op het sekretariaat de werkzaam heden ingekrompen moeten worden. De vraag is nu, welke werkzaamheden moeten wegval len en welke niet? Na een korte pauze werd de diaserie "werk zat" gedraaid. Deze diaserie is gemaakt door het N.A.J.K. n.a.v. het landelijk tema "werk/werkloosheid op het platteland". Na het draaien van deze serie werd nog even nage praat over de bruikbaarheid van de ze serie voor de afdelingen. De me ningen liepen hierover uiteen, als mogelijkheid kwam naar voren om deze serie in samenwerking met het R.A.K. te vertonen. Om een redelijke garantie op konti- nuïteit te verzekeren moeten nieuwe bedrijven een minimumomvang van I00 sbe hebben. Het NAJK heeft voor een maximumomvang per landbouwbedrijf gekozen van 400 sbe. De definitieve standpuntbepaling over de vestigingswet betekent een verdere uitwerking van "Boer Blij ven; plaats en toekomst van de Ne derlandse landbouw", waarin de hoofdlijnen voor het middenbedrij- venbeleid zijn uitgewerkt. Waarom deze wet In de samenleving wordt gestreefd naar een eerlijke verdeling van de schaarse bestaansmogelijkheden (behoud en herverdeling van werk gelegenheid). Van degenen die in land- en tuinbouw als hoofdberoeper werkzaam zijn heeft een groot deel een te laag inkomen. Van de bedrij ven die behoefte hebben aan konti- nuïteit op lange termijn heeft een groot deel een te geringe omvang. Het NAJK vindt het niet aanvaard baar dat een deel van de bestaans mogelijkheden door mensen in be slag worden genomen die voor hun bestaan niet van de landbouw af hankelijk zijn. Inhoud De Vestigingswet moet volgende het NAJK de volgende elementen be vatten: De boer(in) of tuinder(es) of be- drij fsleider(ster) mag bij aanvraag van de vergunning niet ouder zijn dan 65 jaar en dient het hoofdberoep uit te oefenen op het betrokken be- drijf. Voorkomen moet worden dat een ondernemer op meer bedrijven als hoofdberoeper kan gelden (tegen gaan bedrijfssplitsing). Wanneer geen opvolger aanwezig is, zou als leeftijdsgrens 57 jaar kunnen worden gehanteerd. Ten aanzien van opleiding en vak bekwaamheid is MAS en drie jaar ervaring of LAS/vergelijkbare agra rische opleiding en vijf jaar ervaring verplicht. Alle bestaande hoofdberoepsbedrij ven dienen een vergunning te krij gen. Bestaande nevenbedrijven moeten geleidelijk worden teruggedrongen. Nieuwe nevenbedrijven moeten via de Vestigingswet geweerd worden. De maximale bedrijfsomvang mag 400 sbe bedragen. Wanneer het bedrijf uit meer takken bestaat, dan worden deze takken opgeteld. De bedrijven, die momen teel groter dan 400 sbe zijn behouden hun huidige omvang, maar kunnen dus niet meer groeien. Onderzocht moet worden of een aantal sbe per VAK ingevoerd kan worden om te bereiken, dat voor zoveel mogelijk mensen in land- en tuinbouw een bestaan blijft behouden. De minimale bedrijfsomvang bij vestiging (of na splitsing) moet 100 sbe bedragen. Opvolging door een (pleeg)kind op een bedrijf van min der dan 100 sbe blijft mogelijk, maar dan wordt het bedrijf aangemerkt als nevenbedrijf. Er moet een instrument komen waarmee nagegaan kan worden wie de eigenaar is van een bedrijf, om te voorkomen dat vorming van BV's een mogelijkheid wordt om de Ves tigingswet te ontduiken. Na vijfjaar moet er een kontrole bij de vergun ninghouder uitgevoerd worden naar Dinsdag 29 november - RAK Noord en Zuid Beveland. Hotel de Zwaan in Kapelle. Aanvang20.00 uur. Thema: "Werk zat". Ingeleid door dhr. v.d. Aa, SEV-er van de NCB. Tevens zal het NAJK klankbeeld gepresehteerd worden. P.J.Z.-AGENDA 25 november - 4e avond van de pro vinciale bowlingkompetitie te Roos endaal. Aanvané 20.00 uur. 27 november - afdeling Noord-.Beve- land en Zuid-Beveland gaan schaat sen in Eindhoven. Opgave en inlich tingen bij Jolanda Polderdijk (01182-2897) of Aart Markusse (01108-1288). 27 november - afdeling Schouwen- Duiveland gaat schaatsen op een overdekte kunstijsbaan in Rotter dam. 's Avonds gaat men naar de .musical "Evenaar" van Jos Brink. Vertrek om 12.00 uur van hetZ.W.N. Parkeerterrein in Zierikzee. 2 december - afdeling Fijnaart orga niseert een dropping. Vertrek om 19.00 uur vanaf de Voorstraat te Fij naart. 2 december - afdeling Oost Zeeuws- Vlaanderen organiseert een St. Ni- kolaas-surprise-avond in zaal "Cambrimus". Tevens zal dan het nieuwe bestuur worden voorgesteld. De avond begint om 20.30 uur. 3 december - afdeling Tholen/St. Philipsland gaat naar een presentatie van teken-, schilder-, en druktech nieken door Ben van Rooy. Aanvang 14.30 uur. Plaats: boven het ge meentehuis te Scherpenisse. 17 december - afdeling Sprang Ca- pelle organiseert een zaalvoetbal toernooi. Hieraan kunnen alle P.J.Z.-afdelingen deelnemen. Kan belangrijk zijn i.v.m. P.J.Z. deelname aan Landelijke Sportdag 1984. 23 december - afdeling Tholen/St. Philipsland organiseert een drop ping. Vertrek om 18.45 uur in Scher penisse. Opgeven bij Henk (01665-2400), Carina (01663-2313) of Marcel (01663-2366). de kriteria die in de vestigingswet staan. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 13