Akkerbouwoogst dit jaar matig Kring Tholen/St. Philipsland verbreekt na 20 jaar werkweekrelatie met Amersfoortse school Schade export door ambtenarenakties Melkaflevering bleef op peil Peulvruchten Zaaiuien Stro De kring Tholen/St. Philipsland van de ZLM geeft dit jaar een streep gezet onder een nu twintig jaar bestaande relatie met de Amersfoortse scholengemeen schap De Amersfoortse Berg". Twee decennia lang bezochten jaarlijks vele leerlingen uit de der de klassen van deze school een week lang boeren op Tholen en St. Philipsland om op die manier meer kennis te krijgen van de landbouw en het leven op het platteland. De kring stopt met de adoptie omdat het vinden van gastouders een steeds groter probleem gaat wor den. Tijdens een bijeenkomst in de LHNO-school "De Oesterschelp" te Tholen werd vori.ge week vrijdag de vaste relatie verbroken in een feeste lijke sfeer met een duidelijke onder toon van weemoed en misschien toch ook wel spijt. Uit dankbaarheid voor het feit dat vele agrarische gezinnen op Tholen en St. Philipsland de leer lingen jarenlang als gast hebben wil len ontvangen werden door de Amersfoortse school enige bolaca- cia's overhandigd. Tijdens een korte plechtigheid werden de drie bomen door enige leerlingen geplant op de binnenplaats van "De Oesterschelp" bij een bank die ook aan de leerlin gen van de agrarische gemeenschap op beide eilanden werd geschonken. Gemengde stemming De voorzitter van de ZLM-kring Tholen/St. Philipsland de heer M.C.J. Kosten sprak bij de verwel koming van de tientallen gasten uit Veel leerlingen en enige docenten waren naar de LHNO-school "De Oester schelp" in Tholen gekomen om daar de slotbijeenkomst bij te wonen. Ter herinnerin aan de goede kontakten die er twintig jaar hebben bestaan tussen de ZLM-kring Tholen/St. Philipsland en de Amersfoortse school "De Amers foortse Berg" overhandigde kringvoorzitter Kosten (r.) een plaquette met veel symboliek aan rector Th. Höle Amersfoort van een gemengde stemming. Enerzijds pretti.g dat zo veel leerlingen, docenten en gastou ders elkaar voor de laatste keer wil den ontmoeten, anderzijds toch ook weemoed. Kosten: "In wezen is het jammer dat we nu aan een goede traditie waarbij honderden leerlin gen na een week de boer op toch een andere kijk op het plattelandsleven kreéen, een eind moeten maken". Uit talrijke reakties en gemaakte werkstukken is gebleken, zo zei Kosten, dat de leerlingen toch een andere kijk op de landbouw hebben gekregen dan ze voor de werkweek hadden. Ze hebben er veel van op gestoken. De kringvoorzitter wees in zijn toespraak ook op de veranderiné in het karakter van de werkweek sinds men daar twintig jaar geleden mee begon. Ook de bedrijven heb ben in die tijd ingrijpende wijzigin gen ondergaan. Dat bleek ook tref fend uit de vertoning van een aantal oude filmopnames die bij de eerste werkweek door de heer W. Sinke zijn gemaakt. Opgave Namens leerlingen en docenten sprak rector Th. Höle van een ver drietige zaak dat aan een zoveel ja ren durende relatie een eind komt. "We hebben het hier altijd bijzonder naar onze zin gehad en daarom is het jammer dat zo'n mogelijkheid om kennis te maken met het platteland verloren gaat". Overigens zei hij zich de reden goed voor te kunnen stellen want het is natuurlijk een hele opga ve ieder jaar weer gastadressen te vinden en mensen bereid te vinden de jongelui een week onderdak te verschaffen. "Nu we hier niet meer mogen komen, zo besloot hij, hebben we wel een ander gebied nodig want de kinderen hebben zo'n week altijd zeer gewaardeerd en ook binnen het kader van ons onderwijsprogramma vervult de week een duidelijk posi tieve rol". De heer Kosten kon hem wat dat betreft meteen enige hoop geven, want er bestaat een kans dat de Kring Noord-Beveland de land- bouwwerkweek over wil nemen. Die kring heeft althans belangstelling getoond en dat geeft enige hoop. Hierna werden de bomen op de speelplaats van de school geplant. De direktrice van de school mevrouw J. Provoost was daar zeer mee ingeno men. Ze zei de bomen heel graag een plekje op het plein te willen geven "want ze passen met de bank precies in een bezig zijnde rekonstruktie van het schoolplein". De laatste uitwis seling werd besloten met een geza menlijke maaltijd en een gezellig feest daarna. J.W. Het jaar 1983 is voor alle akkerbouwgewassen een matig jaar geweest ten opzicht van het zeer goede jaar 1982. De totale produktie is voor de wintergranen, enkele peulvruchten en koolzaad echter hoger uitgeval len doordat er een groter areaal van werd geoogst dan in 1982. Voor de consumptie-aardappelen is de totale opbrengst, ondanks de iets grotere oppervlakte, toch behoorlijk achtergebleven door de lagere kilo-op brengst per hectare. Een en ander blijkt uit de definitieve oogstraming akkerbouwgewassen van het CBS, die is samengesteld met behulp van opbrengstramingen van de regionale oogstramingscommissies. Óver de opbrengst van de suikerbieten laat het CBS zich nog niet uit. De totale oppervlakte geoogste gra nen is ongeveer gelijk gebleven aan de oppervlakte van 1982 1%) De opbrengsten perha liggen voor de wintertarwe en wintergerst op resp. 94% en 96% van de hoge opbrengsten van vorig jaar, de oogst van de over ige granen ligt onder de 90% van de oogst Van 1982. De totale öpbrengst van granen komt dan ook 5% lager uit dan in het voorafgaande jaar. De opbrengst per ha peulvruchten is bij alle geraamde gewassen duidelijk lager geraamd dan in het zeer goede jaar 1982. De opbrengst per ha wijkt behalve voor bruine borten (±21%) echter nauwelijks van het vijfjarig gemiddeld af. De oppervlakte droog te oogsten erwten was 43% groter dan vorig jaar en de totale produktie daardoor nog 29% hoger. De geoogste oppervlakte handelsge wassen is 20% groter dan in 1982. Deze uitbreiding komt voornamelijk voor rekening van het koolzaad waarvan de oppervlakte bijna 2600 ha groter was. De opbrengsten per ha voor blauwmaanzaad (-23%) en on- gerepeld vlas (-18%) zijn door de ex treme weersomstandigheden ten op zichte van het vijfjarig gemiddelde erg tegengevallen. De oppervlakte consumptie-aardap pelen is maar weinig hoger dan vorig 25 november 1983 jaar (+1%). De totale opbrengst excl. uitval is met 3.085 miljoen kg echter aanzienlijk lager (82% van 1982). De opbrengst per ha fabrieks aardappelen ligt dit jaar beduidend onder het vijfjarig gemiddelde (-14%). De in 1982 ook al tegenge vallen totale opbrengst fabrieksaard appelen daalde met 5% van 2.073 miljoen kg tot 1.974 miljoen kg in 1983. Het onderwatergewicht is dit jaar wel zeer hoog; 460 gram, tegen over een vijfjarig gemiddelde van 422 gram. De zaaiuien hebben van het natte voorjaar en de daarop volgende dro ge zomer duidelijk geleden. De ge raamde opbrengst per ha van 36.500 kg (-22%) dit is 84% van het vijfjaar lijks gemiddelde, is laag te noemen. Doordat ook de oppervlakte met 6% is afgenomen, wordt de totale uien- oogst op 412 miljoen kg geraamd; dis is 73% van de geraamde opbrengst van 1982. De dit jaar weer grotere oppervlakte snijmais 7%) heeft de totale ge raamde opbrengst snijmais niet boven de totale opbrengst van 1982 kunnen brengen maar bleef daarbij 163 miljoen kg achter. Dit komt voornamelijk doordat de opbrengst per ha. 4.000 kg lager is dan de vorig jaar geraamde 48 ton per hectare De ambtenarenakties van de laatste weken hebben één ding duidelijk ge maakt: er schuilt toch nog veel krea- tiviteit en inventiviteit bij de mensen. Plotseling blijkt ons land een groot aantal alternatieve postbodes te tel len die al of niet na uitvoerige in- strukties en afspraken per telefoon de post van A en B meebrengen en an dersom. Er worden koeriersdiensten ingesteld en verenigingen vinden gre tig gehoor bij de leden wanneer het verenigingsblad moet worden rond gebracht. Kortom het leven gaat door. Dit betekent bepaald niet dat de genoemde stakings- en stiptheidsak- ties geen schade veroorzaken. Zo ligt toch nog steeds het betalingsverkeer voor een belangrijk deel stil. Orders en betalingsopdrachten worden niet ontvangen of verstuurd. Ook de agrarische sektor ondervindt proble men. De heer G. Lodewijk voorzitter van het Algemeen Orgaan Voedselvoor ziening, een instelling die zich bezig houdt met de handel op het gebied van vooral landbouwprodukten, be schrijft de situatie als onoverzichte lijk. Lodewijk: Niemand weet pre cies waar de meeste schade optreedt en waar het precies fout gaat. Als je met je goederen onderweg bent, moetje maar afwachten of je oploopt tegen mensen die zich bezighouden met stiptheidsakties. Zeker is wel dat onze export, met name van de verse produkten die erg afhankelijk zijn Dit jaar wordt de hoeveelheid ge oogst stro 167 miljoen kg hoger ge raamd dan in 1982 22%). Dit komt voornamelijk door de wintertarwe, die 22% meer stro per ha opleverde en door de veel grotere oppervlakte waarvan het stro werd geoogst 28%) De totale oppervlakte ge oogst stro is dit jaar ruim 6.700 ha groter geraamd 4%). van het stipte afleveren, ernstige schade ondervindt. Als er een auto aan de grens staat en men rekent erop, dat het maximaal drie kwartier zal duren voor men verder kan, maar het wordt meer dan twee uur dan is duidelijk, dat de chauffeur dat niet meer kan inhalen. Gedurende de rest van zijn reis ondervinden de klanten daar hinder van. Dat slaat terug op onze export. Zulke zaken komen na tuurlijk normaal ook wel eens voor, maar het probleem is, dat het nu bij iedereen voorkomt. Opvallend is, dat we heel weinig begrip ontmoeten bij onze buitenlandse afnemers. Het is ook niet uit te leggen door de chauf feurs. Op deze manier ontstaat bij het Ne derlandse bedrijfsleven wel het idee, dat er een gevecht over onze hoofden heen wordt uitgevochten over zaken waar wij niet schuldig aan zijn. Nie mand ontzegt de ambtenaren het recht om boos te zijn als ze loon moeten inleveren. Terecht of niet te recht, ze mogen er best ontstemd G. Lodewijk over zijn. Ze moeten echter wel goed in de gaten houden, dat ze met deze akties het bedrijfsleven treffen, dat hun loon bij elkaar moet brengen. Nu bezorgen ze juist dié mensen schade, zodat het straks nog veel moeilijker wordt om dat te kunnen blijven betalen. We hebben erg veel schade van deze akties, een schade die terugslaat op de totale agrarische export. Of dat blijvend is, valt nog moeilijk te zeg gen. Iedereen moet zich echter erg goed realiseren, dat onze grote ex port vooral afhangt van een zeer stipte en akkurate levering. De akties hebben zeker een nadelig effekt en kosten ons veel geld". Door het droge weer en de beschikbaarheid van voldoende vers gras bleef in de afgelopen weken de melkaflevering goed op peil. De winter voorraad ruwvoer hoefde nog maar beperkt te worden aangesproken. Het Produktschap voor Zuivel verwacht dat dit jaar de aflevering van melk door veehouders ongeveer 4% groter zal zijn dan vorig jaar. Aan consumptiemelk en consumptiemelkprodukten werd ongeveer 1 pro cent meer afgezet dan in 1982. De boterproduktie blijft aanmerke lijke groter dan vorig jaar. In depe- riode van 2 januari t/m 29 oktober werd 237.050 ton geproduceerd ver geleken met 185.739 ton in de over eenkomstige periode van vorig jaar. wal een toename betekent van 28 procent. De afzet van boter en bo- tervet naar de partnerlanden kon zich goed handhaven in de eerste negen maanden. Een daling van de afzet van boter naar België-Luxemburg werd ge compenseerd door een grotere afzet naar Frankrijk. Engeland en Duits land. De uitvoer van boter naar derde landen daalde fors. wat niet werd gecompenseerd door een voldoende toename van de uitvoer van botervet. Iran blijft de grootste afnemer. On geveer 30% van de derde landenex- poft ging in de eerste negen maan den naar Iran. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 11