Jan Paas Broekman Veenkoloniaal akkerbouwer: Fabrieksaardappelen als hoofdgewas K.N.L.C.-bedrijfsreportage De Veenkoloniën en de fabriek saardappel zijn de laatste tijd vo lop in het nieuws. Sluiting van Avebe-fabrieken. alternatieve gewassen, sombere perspektie- ven, het lijkt allemaal niet zo gunstig. Dat er in de Veenkolo niën toch ook goed draaiende bedrijven zijn. bleek wel uit de gesprekken die wij hadden met Jan (41) en Rika (35) Paas Broekman uit Exloërveen in de gemeente Odoorn. Het bedrijf Paas Broekman in Exloërveen. 10 ook. Als de Avebe verdwijnt, is de hele Herinrichting voor de landbouw niet meer nodig. Maar zover zal het ho pelijk nooit komen. Ook vreest Jan dat er her en der be planting aangebracht zal worden. "Ik vind bomen best mooi. maar niet bij mijn land", aldus Jan. Zijn grond ten westen van Exloërveen ligt in de pas aangevraagde ruilverkaveling Odoorn. In dat gebied is wel wat te verbeteren; een deel van de grond ligt ruim 4 kilometer van huis. Wel zegt Jan dat goed land ver weg, beter is dan slecht land dicht bij huis. Jan en Rika Paas Broekman en hun kinderen Ina (9) en Gea (4) staan midden in hun bedrijf. Volgens Paas Broekman blijft er bij de huidige regeling niet veel keus. "Als je fabrieks aardappelen wilt blijven verbouwen, dan zul je wel moeten overgaan tot bewaring. Het is een soort "Russi sche vrijwilligheid". De bewaarappelen zijn in het begin van dit jaar afgeleverd en de resultaten zijn goed. Er was weinig gewichtsverlies en er trad vrijwel geen rot op. Technisch lijkt het geen enkel probleem om de fa brieksaardappelen nog veel langer te bewaren. Als de aardappelen onder gunstige omstandigheden worden gerooid en verder met zorg worden behandeld, zal het bewaren geen problemen opleveren, zo is de erva ring van Paas Broekman. AVEBE In een gesprek met een Veenkolonia le boer komt de Avebe natuurlijk tel kens weer aan,de orde. Het standpunt van Paas Broekman is duidelijk: "Avebe moet blijven. Op dit moment zijn er geen andere mogelijkheden dan 50van de grond met fabrieks aardappelen te betelen". Dat via Avebe goed pootgoed te koop is, noemt Paas Broekman een goede zaak. Hij koopt regelmatig poters klasse E en vermeerdert ze dan 1 of 2 keer. Selecteren en sorteren gebeurt ook op het bedrijf zelf. Toch zijn er over Avebé wel kritische opmerkingen te maken. Vooral het niet goed lopen van de voorlichting aan de boeren zit Jan dwars. De Avebe-direktie is naar de leden/le veranciers toe niet open genoeg over de stand van zaken. Toch moet Ave be blijven bestaan en volgens Jan ligt daar een taak voor de landbouwor ganisaties. Die roeren zich ook wel. maar hij mist daarbij toch wel het geluid van zijn Drents Landbouw- genootschap. Het D.L.G. heeft on der zijn leden meer Avebe-leveran- ciers (zo'n 3500) dan de Veenkolo niale Boerenbond en de Groninger Maatschappij van Landbouw samen. Hij ziet hier dan ook duidelijk een taak liggen voor het D.L.G. Herinrichting Exloërveen ligt gedeeltelijk in het deelgebied de Kanaalstreek van het herinrichtingsgebied Oost Gronin gen en de Groningse-Drentse Veen koloniën, kortweg "de Herinrich ting". Voor Paas Broekman hoeft dit allemaal niet zo nodig. Aan de verka velingssituatie is niet veel te verbete ren, niet bij hem en niet in de omge ving. Kleine verbeteringen zouden ook wel op te lossen zijn met een ge wone ruilverkaveling. Er komt nu van alles en nog wat bij en het duurt al leen maar langer. Hij zag veel liever dat via de Herin richting de Avebe gesteund zou wor den. Een gezonde Avebe is op dit mo ment veel belangrijker dan wat dan Tevreden Het bedrijf Paas Broekman is wat groter dan het gemiddelde Veenko loniale akkerbouwbedrijf, het is daarom niet helemaal representatief voor het gebied. Jan en Rika besef fen dit terdege als zij zeggen dat zij tevreden zijn niet hun bedrijf. Het bedrijf is dan ook hun grootste hob by en dat is te zien. Het woon- en het bedrijfsgedeelte tonen duidelijk bei der liefde voor hun vak en hun be drijf. Het geheel staat er bijzonder verzorgd bij en dat is niet alleen zo toen de foto's gemaakt werden. Dit bedrijf toont aan dat een Veenkolo niaal akkerbouwbedrijf wel toe komst heeft mits aan een paar voor waarden wordt voldaan. De opper vlakte moet minstens 50 ha. zijn. de eigen-vermogenspositie moet goed zijn, 50% fabrieksaardappelen moet mogelijk blijven en als laatste, de boer moet vakman zijn. Als de Avebe blijft draaien, dan zien Jan en Rika Paas Broekman de toe komst vol vertrouwen tegemoet. Vorkheftruck Over één machine op zijn bedrijf is Jan Paas Broekman bijzonder tevre den. Al jaren geleden heeft hij een vorkheftruck aangeschaft en hij zou hem beslist niet meer willen missen. Deze machine is voor allerlei zaken te gebruiken en Jan verbaast zich er over dat niet meer akkerbouwers bakjes op pallets bewaren: de kunst mest staat in zakken op pallets. Met een hydraulisch bediende bak op de heftruck wordt het een shovel of wiellader. Ook voor zware klussen als het uittillen van de betonroosters in de luchtkanalen van de bewaar- schuur is de heftruck te gebruiken. "Eigenlijk zou elke akkerbouwer een vorkheftruck moeten hebben, al was het alleen maar om zijn rug te spa ren". aldus Jan. Chr. Reinders. Een deel van de inbrengapparatuur in de nieuwe fabrieksaardappelbe waarplaats. Handkracht komt er niet meer aan te pas. 25 november 1983 Exloërveen ligt aan de rand van het grote Veenkoloniale gebied van Drenthe en Groningen. Westelijk van dit lintdorp liggen tot aan de Hondsrug de veen- en madegronden van het stroomdal van de Hunze. Oostelijk ervan liggen de dalgronden, het afgegraven hoogveen van het vroegere Bourtanger Moeras. Net als dat van de meeste buren is het bedrijf Paas Broekman een volledig akkerbouwbedrijf. Vader Willem Paas Broekman is er in 1940 begonnen op een gemengd bedrijf van 20 ha. Stukje bij beetje is het vergroot tot de ruim 62 ha. van nu. Daarvan wordt 2,5 ha. gepacht. Toen vader een aantal jaren geleden 65 jaar werd, heeft Jan het bedrijf volledig overgenomen, nadat hij al zo'n 15 jaar in maatschapsverband met vader had samengewerkt. nog 45 ton per ha, gerekend naar uitbetalingsgewicht. In andere jaren is zijn streefgetal 50 ton en dat haalt hij meer dan eens. Voorwaarde voor dergelijke opbrengsten is wel dat al les goed voor elkaar is. In de loop der jaren is alle dalgrond (zo'n 30 ha) gemengwoeld. Op de veengronden is al in 1959 begonnen met de bezan- dingsmachine. Inmiddels is op dit deel vap het bedrijf zo'n 10 cm zand gebracht en dat maakt het mogelijk om ook hier volledig akkerbouw te plegen. Voor het zaaien en rooien van de suikerbieten schakelt Jan de loonwerker in. De oppervlakte graan is te klein voor een eigen maaidorser. Samen met een dichtbij wonende neef, wordt deze machine gebruikt. Aardappelbewaring. Alle aardappels gaan naar de fabrie ken van Avebe. Nu een aantal fa brieken is gesloten, zal een deel van de oogst bewaard moeten worden tot in januari. Jan heeft daarop inge speeld door een nieuwe schuur te bouwen voor de bewaring van fa brieksaardappelen. Er kan zo'n 900 ton in worden opgeslagen. "De schuur is wel wat groter en duurder geworden dan nodig was geweest voor alleen de aardappelen, maar ik had ook ruimte nodig voor poters en voor opslag van kunstmest en ma chines", aldus Jan. Voor de schuur is BRT-subsidie toegezegd en Jan heeft ook een bijdrage uit de pot van de 4 miljoen ontvangen voor de inbreng apparatuur en voor erfverharding. Goed pootgoed is noodzakelijk voor een goede opbrengst. De poters krijgen dan ook veel aandacht. De fabrieksaardappels zijn in de Veenkoloniën het belangrijkste pro- dukt. Zo ook bij Paas Broekman. Het machinepark is daarop ook volledig aangepast. Van poot- tot rooimachi- fie is alles aanwezig. Volgens Jan hoeft niet naar alternatieve gewassen gezocht te worden zolang de op brengsten van de aardappelen maar goed zijn. In het toch beslist niet ge weldige jaar 1982, had hij gemiddeld Veenkoloniaal bouwplan Ruim 10 jaar geleden zijn de laatste koeien verkocht. Het bedrijf heeft nu het typisch veenkoloniale bouwplan van 50% fabrieksaardappelen. 25% suikerbieten en 25% granen. Het be drijf is zo ingedeeld en gemechani seerd. dat er geen vreemde arbeids krachten nodig zijn. Jan; "Ik wil het geen éénmansbedrijf noemen, maar een gezinsbedrijf. Mijn vrouw Rika is volledig van alle zaken op de hoogte en helpt zonodig mee. Ook vader en moeder, die naast ons wonen, zijn nog erg geïnteres seerd in het bedrijf en vader springt graag bij". Het resultaat is een goed afgewerkte en bijzonder praktische schuur die zo'n drie ton heeft gekost. In dit be- •drag zitten ook alle kosten van in brengapparatuur, ventilatie-systeem en erfverharding. Jan: "Ik ben erg tevreden over deze investering; het werk is er een stuk plezieriger en ge makkelijker op geworden. Zuiver bedrijfs-economisch gezien is zo'n schuur natuurlijk te duur. De 10 gulden bewaarpremie die Avebe be taalt, is niet voldoende, ik zou liever een ander systeem zien. Een geleide lijk oplopende premie, zoals bij sui kerbieten, zou beter zijn".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 10