praktijk KORTE WENKEN C.A.R. Zevenbergen In het jaar 1983 is van alles mogelijk Aardappelen zijn vroeg kiemlustig Omstandigheden voor veehouderij gunstig In de aardappelbewaarplaatsen goed opletten! De belofte van nevelige ochtenden en gouden middagen, koude nachten, ook in de WESTHOEK. De beloften komen uit. Het suikergehalte is in één week tijds ruim een half procent gestegen. Maar het houdt niet op bij de stijging van het gehalte. Het goede weer heeft ons de achterstand doen inlopen. In een hoog tempo zijn de laatste aardappelvelden ingeschuurd. Er is gewerkt tot-in de late avond. In de donkere polders zag je de lichten dansen. Iemand zei tegen me, het lijkt net of er iets illegaals gebeurt. De op en neer gaande lichten van traktor, rooier en wagens. Hard is er gewerkt om de dreigende zware nachtvorst voor te blijven. Met aardappelen weetje maar nooit waar je aan toe bent. Te nat betekent de kans dat je ze er niet uitkrijgt. Te koud betekent kans op blauw. Hier en daar zitten toch wel waterzakken in de cel. Er is ook wat phytophthora. Maar alles op een rijtje. Er zijn enorme risiko's genomen. Het laat gepote gewas uit te laten groeien. Het is goed afgelopen. In menig boeren gezin zal opgeruimd en met een zorg minder naar de volle aardappelcel gekeken worden. Terug naar de bieten. Snelle oogsten, met weinig tarra en een laag kostencijfer. Dat is de droom van iedere boer. Aan het aantal kilo's is niet veel meer te doen. Een beetje fatsoenlijk de zaak af werken is toch heel wat waard. Een blok netjes omploegen is nu de zorg. Het geeft alle kans om tot nu toe gaaf ploegwerk te leveren. En de overuren met goed weer gemaakt, zullen altijd z'n geld opleveren. In onze polders zien we de zaaima- chines voor de wintertarwe. Voorzichtig steken prille tarwe- sprietjes door de rulle grond, nog eerder gezaaid zie je soms een vol gewas staan. Ze hebben de kleur bruin van de grond, verandert in groen en groeien gekoesterd door de najaarszon vlot door. Ook de veehouderij profiteert van dit mooie najaar. Ze konden hét bijzon der goed gebruiken. De grasgroei is enorm geweest en nog steeds zie je de boeren buiten. Hier geldt het toch ook: Wat de natuur bederft, maakt hij weer goed. In de Westhoek zag een boer kans om ondanks het korte groeiseizoen 3 oogsten van z'n land te halen. Na groene erwten 2 maal spinazie gezaaid en geoogst. Met een behoor lijk financieel resultaat. Er dient wel te worden vermeld, dat tussen de oogsten 2 maal drijfmest was ge gooid. Wie niet waagt die niet wint. In het jaar '83 is van alles mogelijk. wordt wat bijgevoerd. Bij de komen de overgang van weide naar stal zal de voeding vooral de aandacht moe ten hebben. AKKERBOUW WAT TE DOEN MET EEN partij aardappelen, waarin glazige knollen, veel moederknollen of phytophthora in voorkomen? Zorg dat de partij droog blijft en er re gelmatig luchtverversing plaats vindt. Een regelmatige kontrole, 30 cm onder de oppervlakte van de aardappelhoop, geeft op dit punt de grootste zekerheid. NA DE WONDHELINGSPE- RIODE - duur 10 a 14 dagen - moeten de aardappelen zo snel mogelijk op de gewenste bewaar- temperatuur worden gebracht. Voor consumptie-aardappelen is dit 5 a 6 graden Celcius. Vandaag op 5 graden Celcius en morgen weer op 10 graden Celcius is fu nest. Een regelmatige verlaging van de temperatuur geeft de minste kans op het verbreken van de kiemrust. Grote schommelingen moeten worden voorkomen. ER ZIJN IN HET verleden veel fouten gemaakt bij het koelen van de aardappelen. Vaak werd met te koude lucht geventileerd. U mag nooit ventileren met. lucht die meer dan 2 graden Celcius lager is dan de vereiste bewaartemperatuur! WORDT MET TE KOUDE lucht geventileerd op aardappelen, dan vindt ongewenste accummu- latie ophopingvan reducerende suikers plaats, hetgeen resulteert in een slechte bakkwaliteit van Uw aardappelen. Voor de koop wordt die tegenwoordig door vrijwel elke handelaar bekeken. WANNEER MEN ECHTER uitsluitend is aangewezen op bui- tenluchtkoeling, dan kan bij lang durige vorst in een goed geïsoleer de bewaarplaats toch wel eens moeilijk zijn het gewenste tempe- ratuurniveau te handhaven. Een nieuwe ontwikkeling op dit gebied is het ventileren met menglucht. Menging van koude buitenlucht met "warme" lucht uit de bewaar plaats. Door middel van een waakthermostaat kan dit volledig geautomatiseerd worden. VEEHOUDERIJ HET IS EEN VERKEERDE zuinigheid dat overgebleven medi cijnen van een zieke koe bewaard blijven om weer te gebruiken bij een dier met naar Uw mening de zelfde ziekteverschijnselen. Schijn bedriegt en de koe kan een geheel andere ziekte hebben. Tijdens de bewaring is het ook mogelijk dat het middel de genezende werking heeft verloren. HET IS ZAAK DA T nieuw inge zaaid grasland zo goed mogelijk door de winter komt. Onder grondse werkers die veel schade kunnen veroorzaken, zijn de mol len. Een van de voorwaarden om goed grasland te behouden is zo nodig een bestrijding uit te voeren. Het vangen van de vernielzuchtige diertjes duit geen uitstel. Maak er tijd voor vrij. OM DE MEEST IDEALE tus- senkalftijd te kunnen bereiken, is het op tijd beginnen met insemi- neren na het afkalven zeer be langrijk. Een gezond dier, dat normaal heeft afgekalfd, kan tus sen de 40 en 60 dagen weer worden aangeboden. Drie maal per dag tochtigheids kontrole houden is niet overdreven, maar dringend nodig. 9 Begin oktober was er een zekere vrees. Er waren toen nog maar zo weinig aardappelen in ZUID-BEVE- LAND gerooid en waar ze aan het rooien waren ging het nog lang niet altijd zo goed. Nu 1 november zijn alle aardappelen gerooid. Zeer veel dagen met goed rooibaar weer, het is echt niet tegengevallen. Op zo'n ma nier aardappelen rooien onder zulke weersomstandigheden is maar een klein kunstje. Ook de opbrengsten vallen nog mee. Ze zijn door de regen in september toch nog aardig ge groeid. De prijzen liggen thans op een aardig hoog niveau, zodat de ha-op brengst financieel nog zeer goed kan worden. We hebben de aardappelen in een nog jeugdig, nog zeer groen stadium moeten doodspuiten. We hadden niet gedacht dat bij zulke aardappe len de kiemrust zo snel zou zijn ver broken*. In meerdere bewaarplaatsen is nu na circa 3 weken reeds nieuw schot op de te bewaren aardappelen te konstateren. Het is dan ook nood zakelijk om die partijen waar nog geen kiemremmingsmiddelen zijn gebruikt nu te kontroleren en ze zo nodig spoedig te gassen. Het rooien van de suikerbieten gaat eveneens zeer vlot. Er is al heel wat gerooid. Voorraden van betekenis zijn er nog niet. De aflevering ver loopt vlot. De kg-opbrengsten vallen duidelijk mee. Veel beter als eerder werd verwacht. Het suikergehalte is wel ten opzichte van het seizoenbe- gin wat verbeterd, maar blijft toch nog duidelijk beneden het veeljarig gemiddelde. En wel bijna 1%. We hebben in oktober maar 40 mm neerslag gehad tegen 166 mm in ok tober 1982 en 177 mm in oktober 1981. Wel een heel verschil, 't Is wel Onlangs gezien langs de weg: een aantal mannen is met behulp van een soort kanon bezig stro te verspreiden over pas geplante tulpebollen. Dit wordt gedaan, zo lichtte landbouwer J. Sinke-Koster uit Kruiningen toe, om uitdroging van de bollen in voorjaar en begin zomer te voorkomen. te zien aan al het veldwerk dat in tussen al is geschied. We hadden het al over de aardappelen en de suiker bieten, bij de uien is het even zo. Maar ook bij het tarwe zaaien is in 14 dagen heel veel gebeurd. In het groeiseizoen 1983 hadden we 37% van onze akkerbouw oppervlakte op Zuid-Beveland met wintertarwe. Als het zo doorgaat dan krijgen we een nog grotere oppervlakte voor het nu komende nieuwe teeltjaar. De grond ligt er nu na het zaaien overal gezond bij. De grond is wel droog. De kieming zal toch wel doorgaan, mogelijk wat langzamer maar dat behoeft geen probleem te zijn of te worden. Op zeer veel bedrijven is al zeer veel op wintervoor geploegd. Dit zo te doen onder zulke goede omstandig heden is toch al weer een goede basis voor de gewassen voor het volgende teeltjaar. Het is wat de avondvergaderingen betreft een week of 5 a 6 wel zeer rustig eigenlijk volledig stil geweest. Nu alles zo vloten zo goed gegaan is, kan er weer gemakkelijker tijd vrij gemaakt worden voor het beleggen van vergaderingen. Over de proble men van het afgelopen voorjaar, de snelle groei van de gewassen in de afgelopen zomer en de hoge op brengst van de wintertarwe en de toch nog goede opbrengsten van on ze hakvruchten is nog heel wat te diskussiëren. Bij de verschillende gewasstudie groepen is en wordt door de leden heel wat informatie bijeengebracht. Er komen nu voor een ieder weer de mogelijkheden om hun dit jaar geno men beslissingen voor de teeltwijze van hun gewassen te vergelijken met die van de kollega's. Het volledig verzamelen van alle gegevens is dan ook gewoon noodzakelijk en dit moet voor ieder lid van de gewasstudie groepen gewoon een "must" zijn wil het lidmaatschap zinvol zijn. Er komt al wat zicht op het eind van de veldwerkzaamheden op WAL CHEREN. De vorige week werden de allerlaatste aardappelen gerooid. Ook de uien zijn vrijwel overal verza meld. Op veel bedrijven is driftig ge ploegd en wintertarwe gezaaid. Ook andere, wat moeilijk bewerkbare per celen, zijn op wintervoor geploegd. Het rooien van de bieten kon tussen door eveneens voortgang vinden. Dankzij het gunstige weer hadden we veel werkbare dagen, Deze dagen zijn goed benut, met als gevolg dat veel werk kan worden verzet. Daar bij kon dit werk ook onder gunstige omstandigheden worden uitgevoerd. Dit komt de kwaliteit zeker ten goe de. Toch blijken er nog bedrijven te zijn die met het zaaien van winter tarwe nog moeten beginnen. Op de meeste bedrijven is echter het me rendeel van de wintertarwe gezaaid. De vroeggezaaide percelen winter tarwe staan al mooi boven. De op komst lijkt goed. We zullen wel moeten letten op eventuele slakken- schade, zodat tijdig maatregelen ge nomen kunnen worden. Nu er wat meer tijd beschikbaar komt. na de drukke afgelopen we ken, zullen we ook de opgeslagen produkten regelmatig moeten kon troleren. Dit moet gebeuren door zo af en toe de aardappelen en uien in de bovenste 50 cm van de opslag ruimte goed te bekijken op vochtig heid, rot en schot. De aardappelen dienen gegast te worden voordat er kieming van betekenis optreedt. Ze blijken kiemlustiger te zijn dan aan vankelijk werd verwacht. Het dose ren van het gas dient plaats te vinden in een tijdsbestek van 15-20 minuten per ventilator. Van de suikerbieten is ook al een flinke hap gerooid. Op sommige be drijven behoort ook dit al weer tot het verleden. De afvoer zal echter nog wel enige tijd op zich laten wachten. Dé kg-opbrengst valt op de meeste percelen mee. Het suikerge halte tegen. De drainagewerkzaam- 4 november 1983 heden kunnen nog steeds onder gunstige omstandigheden plaatsvin den. Het is verheugend dat er steeds meer nieuwe drainage aangelegd wordt. Voorwaar een goede investe ring, nu men op veel bedrijven over wat meer liquide middelen beschikt. Voor de veehouderijbedrijven zijn de omstandigheden eveneens gun stig. Het vee kan nog in de wei blij ven en beschikt nog over gras. Soms We zien de laatste tijd dat er weer meer belangstelling is voor de grond bewerking met spitmachines. Ook in ons gebied heeft een loonwerker en kele dagen proefgedraaid met een demonstratiemachine. De resultaten waren zeer bevredigend. Diverse kursussen gaan of zijn weer aan(ge)vangen. Mogelijk dat er door de drukke werkzaamheden niet vol doende aandacht aan besteed is. U kunt zich alsnog aanmelden bij de daarvoor genoemde adressen. Ver meerdering van kennis is nooit weg! In het LAND VAN HULST heerst nog steeds een grote bedrijvigheid. Al het werk, de laatste oogstwerkzaam- hedeif niet te vergeten, gebeuren on der droge omstandigheden. Nog een paar weken droog weer en de meeste boeren zullen, op de bieten na, hele maal klaar zijn in de akkers. De laatste aardappels en uien zijn geoogst. Hooguit een paar perceel tjes poters, die nog in de grond zitten. Maar voor we een week vérder zijn, en u dit leest, zullen ook de poters wel binnen zijn. Door het slecht afgestorven zijn van het loof en door de regen in de rooi tijd, is de aardappel oogst niet zo erg vlot verlopen. In de bewaarplaatsen moet nu echter goed opgelet worden. De door de omstandigheden moge lijk, vochtig glazige, iets beschadigde en rotte aardappels vragen veel zorg. Voor de boer is de zorg pas voorbij, als het produkt afgeleverd en afge rekend is. De opbrengst van de aardappels en uien is gezien het spe ciale groeiseizoen goed te noemen, maar aanzienlijk lager dan andere jaren. De prijzen hebben voor de meeste telers al een goed seizoen gemaakt. De opbrengst van de bieten is over het algemeen goed. Het suikergehal te valt echter tegen. Sommigen pra ten over voederbieten. Het rooien gaat voorspoedig. Er liggen dan ook veel bieten te wachten op het tran sport naar de fabriek. Gouden tijden voor de transportbedrijven, die mo gen vervoeren. Problemen voor die loonbedrijven, die bieten rooien en vervoeren. Geadviseerd wordt de bieten begin november te rooien. De bieten mogen voor loonbedrijven, die rooien en vervoeren niet langer dan 3 dagen aan de hoop liggen en in december moeten er ook nog gele verd worden. Hoe moet dat?? Dub- belleveranciers zijn, is zeer gunstig om de bieten snel geleverd te krijgen, dit is-vooral voor de hardeweg leve ranciers belangrijk. Het gaat echter wel ten koste van de trouwe leveran ciers. In het Land van Hulst is er ook dit jaar weer zeer veel, net zoveel als verleden jaar, wintertarwe gezaaid. Het is nog de vraag of er bij goed weer nog bijgezaaid zal worden. Langzaam maar zeker komt het vergader- en kursus seizoen weer aan bod. Voor onze ledenvergadering zul len dit keer geen uitnodigingen ver stuurd worden zodat men op de ad vertenties dient te letten. Ook over de vele kursussen die uw kring organiseert zullen mededelin gen volgen. Dus niet van: ik wist het niet!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 9