Optimistische geluiden - wie had dat durven hopen? Sombere berichten uit Brussel Waar ligt de grens? Achterstand weggewerkt Gouden weken voor de loonwerkers Over het vorderen van de veldwerk- zaamheden hebben we nog steeds niet te klagen in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN. Van het laatste, grootste te oogsten gewas, t.w. de suikerbieten moet misschien nog een derde deel worden gerooid. Tot op heden konden onder gunstige weers- en grondomstandigheden de bieten worden geoogst. Daardoor bleven de tarracijfers aan de .lage kant en werd de struktuur van de grond niet te veel geweld aangedaan. Hier en daar duurt het wat lang alvorens het trans port naar de fabrieken plaatsvindt. De meeste loonwerkers zouden graag hun programma wat vlugger afwer ken, maar van telerskant is het te be grijpen dat ze de bieten tot liefst zo kort mogelijk voor de aflevering wil len laten staan. Voor het geval nog wintertarwe moet worden ingezaaid, heeft men over het algemeen meer haast. Het sui kergehalte schommelt rond de 15% maar loopt van perceel tot perceel sterk uiteen. Het valt dit jaar niet mee om een goed zaaibed voor wintertarwe te maken na het gewas bieten. Op de zwaardere gronden is dit ook na an dere voorvruchten niet zo eenvoudig. Door het mooie najaarsweer lijken de laatste loodjes dit jaar wat minder zwaar te gaan wegen dan we de laat ste jaren gewend zijn. Op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND is de achterstand die ontstaan is door het late voorjaar in een korte tijd ingelo pen. De aardappelen en de uien zijn opgeborgen of tegen een goede prijs verkocht. Prijzen waarvan men dit voorjaar niet durfde dromen. Even zag het er naar uit dat de "gokkers" met het zo laat doodspuiten en rooien van de aardappelen, het deksel op hun neus zouden krijgen. Maar, met een wat lagere versnelling en door veel uren te maken kwam de aardappel oogst toch goed binnen. Alhoewel met wat meer grond dan de kollega's die wat eerder hadden gerooid. De aanwezigheid van deze grond is misschien wel gunstig, in verband met de soms in grote getale aanwe zige glazige knollen, die toch nog overgaan in waterzakken. Partijen die al een eind droog geblazen wa ren, en afgeleverd werden, werden opnieuw nat en besmeurd door bar stende glazige knollen. Bij aanwe zigheid van wat grond, kan later in de bewaarperiode, het vocht wat ge makkelijker door de dan drogere grond worden opgenomen, wat het sorteren vergemakkelijkt. Ondanks het late oogsttijdstip zijn de uien mooi blank binnengekomen. Wel is er soms een erg hoog percentage erg groene dikhalzen aanwezig. Deze partijen zullen veel aandacht blijven vragen tijdens de bewaring en men kan zich terecht afvragen of bij het huidige prijspeil, een langere bewa ring verantwoord is. Het oogsten van de bieten is tot nu toe vlot verlopen. De rooikombina- ties liggen dan ook goed voor op hun rooischema's. Het suikergehalte daarentegen blijft wat achter, hoewel er toch ook uitschieters zijn tot boven de 16% en dan ook nog met een op brengst van half in de 50 ton. Wan neer dan blijkt dat die toch laat (eind mei) gezaaid zijn, gegroeid zijn op een perceel wat de laatste jaren wei nig organische stof heeft toegediend gekregen en een magere voorvrucht heeft gehad, dan kan men zich toch afvragen waar de grens van het pro- duktievermogen ligt in een vroeg 8 Het is dan ook niet zo verwonderlijk dat er zoveel breedwerpig is gezaaid. De gebruikte hoeveelheid zaaizaad per ha zal weer zijn gestegen. Op diverse percelen staat de tarwe al weer volop te groeien. Ondanks sombere berichten over tarweprijzen in de komende jaren wordt zeker niet minder uitgezaaid dan in het voor bije jaar. Misschien, zo redeneert men meestal, valt het allemaal nog wel mee. Indien echter de telersprijs voor volgend jaar toch eens zo'n 5 cent lager zou uitvallen, dalen op een 40 ha-bedrijf de inkomsten wel met zo'n 5000 gulden. Er is eigenlijk geen goed alternatief gewas, of het zou de teelt van groene erwten moeten zijn. Bij een redelijke opbrengst komt het saldo behoorlijk in de buurt van dat van wintertarwe, maar de teelt zelf hebben we veel minder in de hand. Denken we maar aan ziekten en plagen, het onkruid en de oogst. In de erwtenstudiegroe pen in ons gewest kwam de kg-op- brengst gemiddeld uit op zo'n 4300 kg per ha. Voor een jaar als dit, toch niet slecht. Tussen de maart-, april-, en meigezaaide percelen was er wei nig verschil. Dat het weer dit najaar flink mee- Het zeldzaam mooie najaarsweer heeft er in belangrijke mate toe bij gedragen dat de oogst- en de zaai- werkzaamheden zonder veel opont houd zijn uitgevoerd. Op SCHOU- WEN-DUIVELAND zien we, even als in andere gebieden, enerzijds steeds meer kale zwart-grijze akkers en anderzijds steeds meer groen ge kleurde akkers. Met dat laatste be doelen we natuurlijk de keurig in de rijen staande prille, grasgroene sprietjes van de pas gezaaide winter tarwe. Zo langzamerhand is het me rendeel van de wintertarwe reeds ge zaaid. Uiteraard is nog niet alle win tertarwe gezaaid; er zijn altijd nog percelen suikerbieten waar nog win tertarwe in gezaaid moet worden. Evenals andere jaren is er weer veel uitgezaaid van de rassen Arminda en Okapi. Ook het ras Marksman staat in de belangstelling, terwijl citadel zijn gezicht heeft verloren. Heel be- jaar met nog gunstiger groeiomstan- digheden. Of kunnen de groeiom- standigheden ook te gunstig zijn? Te veel organische mest? Er liggen over het afgelopen jaar nog wel meerdere vragen. Hoe zit het toch met het uitspoelen van de stik stof dit voorjaar, de werking van de MCPA op de doorwas en een juiste pootdatum voor onze aardappelen? Zaken die in het komende vergader seizoen wel aan de orde zullen ko men via studieklubs, speciaal beleg de vergaderingen of bij de borrel na de vergaderingen. Wat wellicht ook weer een positief effekt op de op brengsten en de gehaltes zal hebben. Eerst echter zal er nog veel geploegd moeten worden, tarwe gezaaid op de laat te rooien bietenpercelen. Daarna is het ook weer de tijd om de balans over 1983 op te maken. Vooreerst ziet dat er veelal gunstig uit. Wellicht gunstiger dan de begroting voor 1984, met hogere pootgoedprijzen, lagere tarwe- en melkprijzen en wat er nog al meer boven onze hoofden hangt. Maar 1983 heeft dan misschien toch voor de nodige reserves gezorgd om welgemoed aan een wat minder amb telijk gestuurde, maar wat ingelever de toekomst te beginnen. Het is nog maar goed en wel een week geleden dat de laatste "Bintjes" en "Pipo's" van dit seizoen gerooid wer den op NOORD-BEVELAND. Maar ze zijn al weer vergeten, de zorgen en de spanningen om en bij het bergen van de aardappeloogst. Uiteindelijk heeft het weer - toch zo laat in het seizoen - nog enorm meegewerkt. De kilogramopbrengsten vallen ge middeld genomen niet mee en niet tegen: 42 ton met 15% uitval was de uitkomst van de definitieve distriks- oogstraming. Netto dus inderdaad 15 20% minder dan vorig jaar; zoals ook al de voorlopige raming aangaf. Maar.... als de prijzen zo blijven (want "kilogrammen maal prijs", daar gaat het om, niet waar?), dan kunnen de aardappelen (èn uien) werkt, blijkt wel uit het feit dat in oktober alle aardappelen konden worden gerooid. En dat na een planttijdstip van eind mei en begin juni. De laat gepote zijn het meest grof, doch wel meer misvormd. De op bijia alle percelen aanwezige doorwas, uit zich momenteel in de bewaarcellen door de geringe aan wezigheid van "waterzakken". Ook de meegerooide poters gaan vaak tot slijmerige knollen over. Een en an der is niet verontrustend, maar ver dient naar onze mening toch meer aandacht. Het produkt is te veel waard om er onvoldoende aandacht aan te schen ken. Overigens zou het niet verkeerd zijn als burgers (vooral in de steden) meer op de hoogte zouden zijn van de werkelijk te behalen prijs voor de te ler. Daar dacht deze schrijver aan bij het lezen van een ingezonden stukje in een toch gerenommeerd blad als Elsevier. En: niemand die daar dan op reageert. Te gek! alsnog zorgen voor een goed finan cieel boerenjaar 1983. En - als de suikerindustrie de voor jaarsbelofte van een forse uitbeta- lingsprijs voor deze oogst gestand doet - lijken ook de bieten in ons werkgebied hun steentje bij te gaan dragen aan dat goede akkerbouw jaar. Hektareopbrengsten ver boven de verwachting. We horen zelfs inci denteel van tonnages - maar dan wel van de vroeg gezaaide percelen - die de rekords van vorig jaar overtreffen. Voor nu, en op korte termijn: opti mistische geluiden dus; en wie had dat afgelopen voorjaar durven ho pen? Alles komt weer eens geheel anders uit dan menselijkerwijs verwacht kon worden. Is dit ook daarom dat de praktijk in dele rekening houdt met de dramatische graanbeleidsvoor- stellen vanuit Brussel? Of redeneert men: dat is langere termijn, en voor '84 zal het zo'n vaart nog wel niet lopen? Hoe dan ook, zo op het oog wordt er tarwe gezaaid "bij 't leven". Ook de door deskundigen en voor lichting zo gewenste rassenspreiding lapt men klaarblijkelijk aan n laars. Het ras Arminda is al weken uitver kocht, en voorzichtige schattingen taxeren het aandeel van dit ras al op 80% van het komende tarweareaal. Wat is goed en wat is fout, de tijd zal het leren! Onroerend goed-belasting Eén zaak - zij het van geheel andere orde - zal zeker fout zijn: dat hoeft de tijd niet meer te leren. We doelen op de dreigende invoering van onroerend góed-belastingheffing op landbouw grond. Eenvoudige rekensommetjes geven aan dat, (mocht één en ander onver hoopt doorgang vinden), dan naar willekeur van de gemeentelijke overheden, extra belastingen opge legd kunnen worden, variërend van honderd tot honderden guldens per hektare. Met de ene hand (en met veel "bombarie") het broodnodige fiskale douceurtje van wat verrui ming in de zelfstandigenaftrek aan biedenen met de andere hand (en met stille trom) een veelvoud daar van op onrechtmatige wijze trachten terug te pakken: dat noemen wij boerenbedrog, of sterker nog: dat is ordinaire dieverij van onze overhe den. Tenslotte: woensdag 14 december a.s. is de eerste algemene kringver gadering voor dit winterseizoen ge pland. Graanbeleid zowel als suiker beleid zullen daar haarfijn, deskundig en begrijpelijk uit de doeken gedaan worden door de heer Glotzbach, de eerst verantwoordelijke funktionaris op graangebied van het Produktschap voor Grazape, die tevens belast is met het sekretariaat van de "suikerbege- leidingskommissie". Ook al wordt alles altijd anders dan gedacht, toch wel nuttig om dan te komen luisteren en diskussiëren, denken wij! lijden dat hij vreest. Het toppunt van rendement is 's morgens bieten rooien, 's middags leveren op de auto en 's avonds tot suiker fabriceren in de fa briek. Dan gaat er niets door uitdro ging verloren en de reiniging van verse bieten gaat op de fabriek vanzelf. In vijf maanden tijds is er een gewas gegroeid en over twaalf maanden moeten we pacht betalen. "Wat doen we met onze grond?" is het thema wat a.s. winter in bespreking komt. Daar zal wel veel belangstelling voor zijn, want het is een traditiegevoelig punt. Wat is het rendement waarnaar wij moeten streven? Afgelopen voorjaar is er niet veel groenbemesting gezaaid, want het natte weer maakte dat vrijwel onmo gelijk. Jammer voor onze zeeuwse grond, want die heeft het zo hard no dig. Toch ziet men hier en daar nog wel wat rode klaver, gras, graszaad en lucerne. Bij tarweopbrengsten van 7 ¥2 ton en meer per ha valt het echter niet mee om een goede groenbemesting te krijgen. Bovendien als de onder vruchten goed in het gewas staan, dan nog worden er bij de graanoogst weer heel wat vernield. Natuurlijk is het erg, dat de zwaden stro op de groen bemesting liggen, maar die gaan er in regel weer vlug af. Nog veel erger is het "kort" en het kaf wat na het stro persen blijft liggen en wat de onder vrucht doet verstikken. Hoe breder dat de maaidorser is, hoe dikker dat "kort" en dat kaf op de grond ligt en hoe groter de schade. We weten alle maal hoe het van achteren uit de kombine op de grond valt; eerst bovengenoemde rommel en daarboven op het stro. Dat moet anders en dat kan anders en zeker aan een maai dorser van meer dan 1 ¥2 ton. Vroeger toen we nog met de dorsmachine dor sten hadden we een heleboel buizen waarmee we alle kafrommel op een hoop konden blazen. Nu zou een han dige doe-het-zelver iets aan zijn maaidorser moeten fabriceren om alle rommel over het gehele perceel goed te verdelen. Kunnen we dat niet, dan zullen we naar een uitvinder moeten zoeken en daar is Zeeland erg dun mee bezaaid. Een dure groenbemesting is onze aandacht meer dan waard. 4 november 1983 scheiden en voorzichtig komt in ons gebied als nieuweling het ras Sarno om de hoek kijken. De toekomst zal leren wat dit ras ons zal brengen. De oogst van de bieten is nog in volle gang. Toch zijn er al diverse pol- dertjes op Schouwen-Duiveland waar nagenoeg alle bieten zijn ge rooid. Alles wijst er dus op dat we de in het voorjaar opgelopen achter stand zijn ingelopen. Het kan dus toch, evenals het laat zaaien en po ten. We hebben ons in het afgelopen voorjaar enorm benauwd laten ma ken door de natuur, terwijl het achteraf beschouwd in het geheel niet nodig is geweest. Maar ja, dat is nu eenmaal een boer eigen: altijd maar klagen en zeuren. Gelukkig bent u echter niet de enige groep in onze samenleving die erom bekend staat dat ze klaagt. Ook de ambtena ren doen niet anders dan klagen en zeuren over 3 xh% salariskorting. Of dat wel of niet terecht is, is uiteraard niet aan mij om daarover een oordeel te vellen. Gelukkig hebben we van alle gevoerde akties op Schouwen- Duiveland nog niet veel gemerkt. Laten we hopen dat het ook zo zal blijven. Over salariskorting gespro ken, in de landbouw is daar in 1983 niets of eigenlijk weinig van te mer ken. Ik heb al eens eerder opgemerkt dat .de inkomens op vele bedrijven hoger zullen zijn dan het vorig jaar. Het winterseizoen staat weer voor de deur. Dat betekent ook dat de tijd van vergaderen zo langzamerhand weer aanbreekt. Vergaderen, vele uren, dagen achtereen en weken lang....! Ik geef toe, niet iedere ver gadering is even interessant. Toch is het goed dat u uw gezicht eens laat zien; en dan niet alleen op vergade ringen van de zijde van de handel maar ook op andere bijeenkomsten. Vooral voor de jonge beginnende boer is het goed alles te volgen om zo met kennis van zaken het bedrijf in te gaan. Voor hen die pas beginnen is het bovenal verstandig om de EVTO kursus (Ekonomische Vorming Toe komstige Ondernemers) te volgen, die uiteraard ook weer dit wintersei zoen gegeven wordt. Informeer er eens naar en blijf de komende winter niet thuis zitten. In de laatgezaaide bieten is ondanks de bedekking door het vele loof toch nog heel wat zaadonkruid gekomen. Eind mei gezaaid en direkt daarna een bodemherbicide er op toegepast is een veilig gevoel. Na opkomst nog een be kend recept gespoten en klaar is Kees. Na het zaaien en na de opkomst heeft de extreme droogte de chemische on- kruidbestrijding echter danig parten gespeeld. Zodoende is er nog heel wat klein onkruid aan de dans ontspron gen, doch geen nood, want dat stikt later wel onder het loof. We hadden dat gedacht, maar het is anders uitge komen. Vooral varkensgras staats vijand nummer één vinden we nu in de rooizonnes terug. Zo is het ook met kleefkruid, perzikkruid, melden en muur. In de maand juli hadden we té? gemeend het bieteperceel schoon te hebben en welke boer spuit er dan later in de maand augustus nog in de bieten tegen onkruid. Onze loonwerker maakte ons er op attent bij het rooien, dat onze bieten niet zo schoon zijn als in andere jaren. Dat stagneert de rooisnelheid en dat hoeft heus niet meer te kosten, maar dat verhaal gaat wel rond onder zijn klanten. A Is je wat ouder wordt heb je daar last van, want dat zijn ze in de buurt niet van je ge wend. Het zijn nu gouden weken voor de loonwerkers, want nog nimmer hebben ze zo snel kunnen rooien. Wij gunnen hen dat van harte, want zij hebben aan de mechanisatie van de bie te teelt een grote stoot gegeven en nog steeds hebben zij het lef om grote investeringen in deze te doen. Om op de loonwerker terug te komen, moeten we toch wel bekennen, dat een goed geoutilleerd bedrijf met veel kennis van zaken toch een wapen is waar de boer wat mee kan doen. Buurman had een afspraak gemaakt met de loonwerker om in de laatste week van oktober zijn aardappelen te rooien. Prompt kwam dat voor el kaai en zonder beschadiging maar wel vee bonken. Voor zijn bieten heeft hij nu een afspraak gemaakt om deze einc november te rooien, want hij wil ge wicht en suiker hebben. Dan zijn zijn bieten in twee dagen gerooid en binnen een week geleverd. Je moet maar dur ven met je hakvruchten, want in de regel lijdt een boer het meest door het

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 8