Q verzekeringen IVI tel: 01100 -24000 Het beveiligen van kostbaarheden, waardepapieren en sieraden (vervolg) Een bedenkelijke ontwikkeling lAl Jl f. den hollanderlaan 10 In ons vorige artikel over inbraakpreventie hebben we de organisatori sche maatregelen die u zelf kunt treffen behandeld. Deze maatregelen betroffen het toepassen of nalaten van bepaalde "gewoonten". Het waren vaak eenvoudige maatregelen die echter door hun eenvoud vaak over het hoofd worden gezien. Voorts brengen deze maatregelen geen kosten met zich mee, in tegen stelling tot de bouwkundige- en elektronische maatregelen die we hierna zullen behandelen. Vooraf willen wij u er nog even op wijzen dat u alles wat belangrijk en waardevol is en waaraan u gehecht bent het beste kunt registreren. U kunt daarvoor gebruik maken van speciale registratiekaarten die u gra tis bij de politie in uw woonplaats kunt krijgen. Voor eigendommen die geen merk. type of serienummer hebben, zoals sieraden, is een foto met daarbij een duidelijke omschrijving de beste re gistratie. Bij deze eigendommen is het ook zinvol ze een klein herkenningsteken te geven. Daarvoor kunt u gebruik maken van uw postkode aangevuld met uw huisnummer die u met be hulp van een "graveerpen" (een pen met een hardstalen punt) op een onopvallende plaats aanbrengt. Voor kunst of antiek kunt u gebruik maken van een pen met een speciale (onzichtbare) inktsoort, die alleen met behuip van onzichtbaar UV- licht zichtbaar gemaakt kan worden. Dit "merken en registreren" zal niet alleen de opsporing van het ont vreemde goed bevorderen, maar ook een eenvoudige en snelle schadere geling met uw verzekeraar. Verzekering en preventie De totale waarde van de te verzeke ren inboedel en kostbaarheden, als mede omstandigheden zoals aard en ligging van de woning, zijn van in vloed op het risiko van een inbraak. De omvang van dit risiko bepaalt voor de verzekeraars in welke mate inbraakpreventieve maatregelen noodzakelijk zijn wil de verzekering geaksepteerd worden. Het TBBS - Technisch Bureau ter Bevordering van Schadepreventie - heeft in samenwerking met verzeke raars een risikoklasse indeling voor inboedels ontworpen. Bij akseptatie van inboedelverzeke ringen baseren verzekeraars zich op deze risikoklasse-indeling. De drie faktoren (aard van het ge bouw, ligging van het gebouw, kon- centratie-waarde inboedel) bepalen of er inbraakpreventieve maatrege len moeten worden genomen. Welke maatregelen worden dan meestal door de verzekeraars geëist? Dit is weer afhankelijk van de bovengenoemde drie faktoren, maar de preventiemaatregelen die na de organisatorische maatregelen genor men moeten worden zijn de bouw kundige- en elektronische maatrege len. Bouwkundige maatregelen De meeste inbrekers verschaffen zich toegang door het forceren van hang en sluitwerk, door het forceren van ruiten en deurbladen en door het forceren van kozijnen, luiken, licht koepels en ventilatie-openingen of door gebruik te maken van valse sleutels en door insluiping. Veel van deze werkwijzen kunnen aanzienlijk worden bemoeilijkt zoniet onmoge lijk worden gemaakt door toepassing van inbraakveilig hang- en sluitwerk. Voordeur De voordeur behoort op zijn minst te zijn voorzien van een oplegslot met binnen- en buitencilinder, met dag en nachtschoot, beter nog van een cilinderinsteekslot met dag- en nachtschoot en aangepaste sluit plaat. De schilden moeten worden bevestigd met een door- en door verbinding, het buitenschild moet zijn voorzien van draadnokken, zo dat het niet van buitenaf gedemon teerd kan worden, de cilinder mag niet uitsteken en het buitenschild moet zijn voorzien van een vaste trekknop. In de deur moet bovendien aan de boven- en onderkant een insteek- grendel met een sleutel worden aan- 4 november 1983 gebracht, plus een veiligheidsketting of kierstandhouder. Is de konstruktie van de scharnieren niet afdoende dan kunnen dieven klauwen voor ekstra beveiliging zor- gen. Achterdeur De achterdeur moet worden voor zien vah eenzelfde slot als de voor deur, met als enig verschil dat hier een stel deurkrukken de trekknop vervangt. Wordt de deur afgehangen met scharnieren aan de buitenzijde, dan moet zij worden voorzien van twee dievenklauwen en twee in- steekgrendels. Denk er eens aan om de voor- en achterdeuren dezelfde cilinder te nemen; u kunt dan met één type sleutel volstaan. Deuren van schuren en bergingen moeten op dezelfde wijze worden afgewerkt. Ramen Draairamen en bovenlichten moeten naast het bestaande hang- en sluit werk worden voorzien van twee die venklauwen en aan de sluitzijde van twee insteekgrendels met sleutel. Het is trouwens verstandig zoveel moge lijk bovenlichten te laten vervallen en ze te vervangen door schuifventi- latiestroken. Beglazing De meest inbraakveilige beglazing is die, waarbij de ramen vanaf de bin nenzijde in de sponningen worden geplaatst. Bij nieuwbouw kan hiermee reke ning worden gehouden bij het voor schrijven van de profielen, zodat meteen een binnenbeglazing kan worden aangebracht. De inbraak veiligheid van bestaande beglazing kan worden verhoogd door de glas latten vast te zetten met niet uit- schroefbare schroeven, of de gewone schroeven af te dekken met twee komponenten hars. Elektronische maatregelen Onder de elektronische maatregelen wordt hier verstaan het gebruik van een inbraaksignaleringssysteem, ge makshalve ook wel alarmsysteem genoemd. Deze elektronische syste men voorkomen geen inbraak, maar signaleren deze slechts en geven het bericht door aan een "hulpbiedende instantie". Intussen kan de inbreker mogelijk nog (gedeeltelijk) zijn slag slaan, als niet tevens bijvoorbeeld inbraakwerend hang- en sluitwerk hem in zijn pogingen belemmert of hem deze onmogelijk maakt. Hoe werkt het? In beginsel werken alle elektronische inbraaksignaleringssystemen op de zelfde manier. Een detektor regis treert een inbraak of poging daartoe en geeft deze registratie via een elek trische impuls door aan een centrale, waar de impuls wordt omgezet in een alarmsignaal. Dit kan een stil alarm zijn, dat te rechtkomt bij de politie of de alarm centrale of de bewakingsdienst, het kan ook bestaan uit geluids- of licht signalen in het gebouw zelf of daar buiten. De keuze uit de vele soorten elektro nische beveiligingssystemen is geheel afhankelijk van de ligging en de in richting van een gebouw en van de aantrekkelijkheid en de hoeveelheid van de goederen die er zich in bevin den. Nodeloos alarm Negatieve berichten over inbraak- detektiesystemen zijn in een groot aantal gevallen het gevolg van het veelvuldig optreden van nodeloos alarm. De apparatuur wordt dan als schuldige aangewezen. De praktijk wijst echter uit dat circa 80% van alle Fluit nodeloze alarmeringen veroorzaakt wordt door een foutieve bediening door de gebruiker bij het in- en uit schakelen van het systeem. Een goed aangelegd systeem mag echter geen aanleiding geven tot no deloos alarm door foutieve hande lingen van de gebruiker. Bij een deugdelijk systeem zijn scha kelingen ingebouwd die de gebrui kers "waarschuwen" wanneer iets niet in orde is. Verder geldt voor een goed inbraak- detektiesysteem, dat het overeen komstig het risiko-nivo moet worden aangelegd, in principe zo eenvoudig mogelijk moet zijn en dat het de leefbaarheid in huis niet negatief beïnvloedt. Kies voor zekerheid Wanneer u de aanschaf van een in- braakdetektiesysteem overweegt, is het verstandig zich te wenden tot een erkend beveiligingsbedrijf. Goed koop is duurkoop, dit geldt zeker voor inbraakdetektiesystemen. Een juist geprojekteerd en aangelegd be veiligingssysteem is niet goedkoop. Laat u echter niet verleiden tot het zelf experimenteren met - goedkope - elektronische apparatuur. De praktijk wijst uit, dat toepassing van doe-het-zelf apparatuur meestal teleurstelling oplevert. Waardeberging In de partikuliere sfeer kunnen we een staande inbraakwerende kast of een vloer- of muurkluis kiezen als aanvulling op deugdelijk hang- en sluitwerk. Zo'n kast of kluis biedt een goede "tweede barrière" in die gevallen waarin andere beveiligingsmaatre gelen geen effekt hebben gehad. Ook kan men er voor kiezen waardevolle zaken aan de zorgen van een bank toe te vertrouwen. Bij de meeste banken bestaat de mogelijkheid een safe-loket te huren. Tijdens afwezig heid - of permanent - kunnen hier waardevolle zaken of belangrijke papieren in worden opgeborgen. U ziet dat een goede beveiliging nog niet zomaar is bereikt, het overgrote deel van alle woningen voldoet abso luut niet aan de eisen van inbraakwe rendheid volgens de betreffende risi koklasse. Voorkom schade en tref op tijd maa tregelen. Eluit Hierbij wedden wij weer eens be paald toen wij kennis namen van het jaarverslag 1982 van Jiet "Waar borgfonds". Duidelijk komt hierin tot uitdrukking dat de mentaliteit van een groot aantal verkeersdeel nemers tot een heel bedenkelijk peil is gedaald. Langzamerhand komen we in de jungle terecht. We laten de cijfers maar even voor zich spreken. Ondanks het feit dat de schadefrek- wentie in 1982 is gedaald t.o.v. 1981 (bij ons l%>) is het aantal claims bij het Waarborgfonds gestegen. In 1981 werden 31.864 claims ingediend. In 1982 waren dat er 33.289. In 75% van de gevallen werd de schade veroor zaakt door een onbekend gebleven voertuig. In 6249 gevallen werd be kend dat de schade werd veroorzaakt door een onverzekerd voertuig. Het lijkt niet zo gewaagd te veronder stellen dat van de onbekend ge bleven voertuigen er ook een groot deel onverzekerd waren. Hieruit kan slechts de konklusie getrokken wor den dat het aantal onverzekerden een belangrijk percentage van de verkeersdeelnemers uitmaakt en he laas nog steeds stijgt. Een verloede ring van de mentaliteit die we helaas ook op ander terrein tegenkomen. Diefstal, vandalisme Zo worden ook wij steeds meer ge- konfronteerd met diefstal en vanda lisme. Het vernielen van andermans eigendommen is schering en inslag. Als de daders al achterhaald kunnen worden moeten we dikwijls konsta teren dat er niets te halen valt. Slechts in uitzonderingsgevallen is men bereid de konsequenties van zijn gedrag te aanvaarden. Het aan tal autodiefstallen neemt in onrust barende mate toe. Vooral de duur dere auto's, met name BMW en Mercedes, zijn gewilde objekten. Daarnaast moet er intussen een ge weldige handel ontstaan zijn in auto-radio's e.d. We nemen tenmin ste aan dat al deze gestolen accessoi res weer verkocht worden. Ook hier slechts één konklusie: Treurig en zorgwekkend. De gevolgen Natuurlijk blijft één en ander voor u als fatsoenlijke verzekerde op den duur niet zonder gevolgen. Zo zullen de bijdragen aan het Waarborgfonds opnieuw verhoogd worden. Daar naast wordt er zelfs gedacht om de Laat je zien! H. Meeuwsen z.g. parkeerschades van vergoeding door het Waarborgfonds uit te slui ten. Ook is het de vraag of de verze- keringsmijen de gunstige voorwaar den bij diefstalschades op den duur kunnen volhouden. Daarnaast blijft het natuurlijk altijd zo dat u de schade altijd weer terug vindt in de premie. Kortom, ook hier zullen de goeden steeds meer te lijden krijgen van de kwaden. Een zeei* onjuiste vorm van solidariteit. Heel iets anders: Tot slot van dit in mineur gestelde stukje nog even heel iets anders. We zijn weer in de tijd gekomen dat we 's morgens en 's avonds met de lichten aan naar en van kantoer komen en gaan. Het is ons daarbij opgevallen dat in deze schemerperiode nog veel auto mobilisten zonder verlichting rijden. Nu is het zo dat u, in het algemeen gesproken, wettelijk verplicht bent verlichting te voeren vanaf een half uur na zonsondergang, tot een half uur voor zonsopgang (art. 16 R.V.V.). In de praktijk is gebleken dat deze termijn, zeker bij donker weer, veel te krap is. De wetgever heeft daarom nog voor een ander artikel gezorgd (art. 62 R.V.V.). Hierin staat dat bij schemering en bij dag, wanneer door omstandigheden het daglicht onvoldoende is, u even eens verplicht bent verlichting te voeren. Eigenlijk willen we helemaal niet naar deze artikelen verwijzen. Als het zicht ook maar enigszins minder wordt is er maar één ding te doen; Lichten aan. Natuurlijk dient u er ook voor te zorgen dat de lampen schoon zijn. Bij elk goed tankstation staat wel een emmer met een spons waarmee u tijdens het tanken naast de ruiten uw lampen kunt schoonmaken. Speciaal onze leden-landbouwers willen wij wijzen op de noodzaak geregeld de verlichting van de landbouwvoertui gen schoon te maken. Uw werk brengt nu eenmaal met zichTnee dat, zeker bij nat weer, alles vlug onder de modder zit. Maakt u er een ge woonte van, voor u de weg oprijdt uw lampen schoon te maken. Juist door uw lagere snelheid is het van belang dat ander verkeer u tijdig opmerkt. Van levensbelang zelfs. H. Meeuwsen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 7