Q verzekeringen Wijzigingen in aantocht De jacht is weer begonnen Milieuvriendelijke kwekerij weigert heffing Landbouwschap ijjlil f. den hollanderlaan 10 IVI tel: 01100 -24000 Drs. L. Oomens neemt afscheid van Campina Om nog even terug te komen op onze publikaties van vorige maand. Daar hebt u begrepen, dat 1 november een belangrijke datum is. In tussen is die datum gepasseerd en mogen we aannemen, dat u eventuele wijzigingen of aanvullingen in uw verzekerde bestand of adres ook hebt doorgegeven. Of hebt u de waarschuwing niet gelezen of bent u het vergeten? Wat jammer dan want u bent nu formeel te laat. Mocht u echter nog iets af te voeren hebben of een dringende wijziging geeft het dan wel vandaag nog door. Overigens hebben wij met de kop van dit artikel andere zaken op het oog. Rechtstreekse inkasso Per eerstvolgende prolongatie en dat is zo ongeveer de 2e week van de cember gaan we de prolongatiepre mie rechtstreeks inkasseren. Tot nu toe was het zo, dat een aantal van onze vertegenwoordigers de premie nog inkasseerden en in ronde bedra gen via een rekening-courantsysteem de geïnde premies aan ons over maakten. In deze tijd van automatisering een omslachtige methode. In overleg met de betrokken vertegenwoordigers zult u bij de eerstvolgende prolonga tienota een akseptgirokaart aantref fen, die u na ondertekening bij uw bank- of girokantoor kunt afgeven. Het bedrag wordt dan rechtstreeks op onze rekening gestort. Veel ge makkelijker, veel eenvoudiger en er blijft nergens geld hangen. Deze nieuwe inkassomethode betekent overigens niet, dat u zich in het ver volg ook met al uw verzekeringsza ken rechtstreeks tot ons moet wen den. Integendeel zelfs: klopt de nota niet. hebt u wijzigingen of vragen dan dient u zich als vanouds te wen den tot onze vertegenwoordiger. De jagers hebben hun geweren en patronen met de daarbij passende groene jagerskleding weer te voor schijn gehaald. De jacht is weer geo pend en "schrijver langs de weg" is altijd belangstellend als hij onderweg de jagers in aktie ziet. Toen schrijver één dezer dagen met een jager in een zgn. dammetje stond te wachten op aankomend opgerold wild, kwamen er twee hazen aanrennen maar jager schoot beide hazen mis. Ik moest toen denken aan Jacob Cats die eens zei: "Wie twee hasen jaeght, vangt er veeltijds geen". Schrijver wenst de jagers een goede oogst en veel sukses met het advies erbij te zorgen dat de jachtverzekering de schade aan der den dekt. Veel sukses wenst schrijver ook de bankverzekeringsadviseurs en de as suradeuren die eveneens hun jacht, geopend hebben op de zgn. koop som/aftrekposten. Of hun oogst groot zal worden is nog een open vraag alhoewel het er wel naar uit ziet. Het boerenjaar is slecht begon nen maar kan financieel wel eens goed eindigen. Laten we het hopen. Op dit goed eindigen speculeren de verkopers van fiskale aftrekposten. Het kan niet worden ontkend dat bij hoge winsten het fiskaal aantrekke lijk blijft een koopsom te storten waarvan de belasting 60% of meer betaalt. Een juiste advisering blijft daarbij erg belangrijk temeer daar wederom gebleken is dat de gega randeerde verzekerde bedragen tus sen de maatschappijen onderling zeer uitéénlopen. Hoge garanties In mijn vorig artikel plaatste ik twee offertes t.w. een dertigjarige onder nemer waarvan het gegarandeerde bedrag in de offerte was 67.792,- terwijl zo bleek later dit 101.000,- bij een andere maatschappij was. Zijn oudere broer had een offerte met een gegarandeerd bedrag van 58.903.- maar bij maatschappij X was dat ƒ85.300,-. Er zijn dus dui delijk verschillen en wij adviseren u dan ook eerst bij ons te informeren alvorens een koopsompost af te slui ten. Wij zijn en blijven objektief. Feit blijft dat evenals vorig jaar ongekend hoge gegarandeerde bedragen op ta fel komen. Miljarden zijn vorig jaar 6 Zij moeten nog veel meer ingescha keld worden; dat kan ook omdat zij dat stuk inkassowerk niet meer be hoeven te verzorgen. Afscheid van twee getrouwen Wijziging komt er ook in het verte genwoordigerskorps. In de eerste plaats gaat de heer J.B.L. de Brouwer te Hulst per 1 januari 1984 met zijn werkzaamheden als onze vertegenwoordiger stoppen. Wij betreuren dat zeer, temeer om- J.B.L. de Brouwer geïnvesteerd bij de verzekeraars in dit soort koopsompolissen. Fiskaal blijft het een unieke kans om de ou dedagsvoorziening enigszins veilig te stellen. Zelfs de Konsumentenbond acht de koopsompolis met lijfFen- teklausule bij uitstek de levensverze- keringsvorm om een voorziening voor de oude dag op te bouwen. Laat u zich echter niet beïnvloeden door slogans uit de diverse adver tenties in dag- en weekbladen. Kre ten zoals hier volgen zijn mooi maar de koopsom moet uzelf betalen. U kent ze: "Een extra appel voor de oudedag- dorst". "Pensioen: nü goed geregeld, straks geen zorgen". "Met de helft kom je niet ver".. "Slechts één maatschappij levert echt het hoogste rendement!" Belastingvrij sparen en verzekerd zijn tegelijk". "Nu goed geregeld-straks geen zor gen" Men ziet in deze advertenties de duizendjes naar zich toe rollen. Schrijver is er echt niet beduusd van maar dat neemt niet weg dat de mensen door al deze kreten aan het denken worden gezet. Dit alles is ook geboren uit het feit dat sparen voor de oudedag weer aktueler wordt. Lijfrentepolissen sluiten is daarvoor één van de middelen omdat deze fiskaal aantrekkelijk zijn. Een sterk argument is thans bij de acquisitie het feit dat de A.O.W.-uitkeringen met ingang van 1 januari aanstaande met waarschijnlijk 3 Vi procent ver laagd zullen worden. Dat is het begin maar waar ligt het einde. Welke waarde kunnen wij in de toetoomst nog aan deze uitkeringen geven. Ook de financiering van de A.Ö.W. speelt daarbij een duidelijke rol. De ver grijzing neemt toe en de jeugdwerk loosheid ook. Daartussen ligt een steeds kleinere groep die de A.O.W.-premie moet opbrengen. Natuurlijk behoeven we ons niet di- rekt zenuwachtig te laten maken over allerlei vaak negatieve progno ses, maar het feit ligt er en het is goed er bij stil te staan en zo mogelijk toch een stukje Financiële zekerheid voor de oudedag op te bouwen. Mijn grootvader zou zeggen: "Je moet voor jezelf zorgen een ander doet het niet". Met deze simpele gedachte achter de hand is het misschien zo de Lange /VHi dat hij om gezondheidsredenen moet stoppen. In zijn plaats is reeds de jonge Boidin benoemd, die boven dien in het huis van de heer de Brouwer gaat wonen. In dat opzicht komt er voor de kliëntele weinig ve randering. Toch wel ze moeten aan de nieuwe man wennen, maar wij verwachten gewoon dat dit zal klik ken. In de tweede plaats gaat ook de heer G.P. Blok te Kruiningen per 1 fe bruari 1984 met zijn werkzaamheden als onze vertegenwoordiger stoppen. De heer Blok wenst er een punt achter te zetten. Hij behoeft gelukkig niet te stoppen vanwege zijn ge zondheid. Eigenlijk ook niet vanwe ge zijn leeftijd, hoewel hij de zeven kruisjes is gepasseerd. Hij gaat het kalmer aan doen en dan moetje met dit werk radikaal stoppen. Voor de heer Blok komt geen nieuwe vertegenwoordiger in de plaats. Het Centrale kantoor in Goes zal de werkzaamheden van de heer Blok overnemen. Dat betekent, dat zijn kliëntele zich na 1 februari 1984 rechtstreeks tot het kantoor Goes moet wenden. Dat zal voor de ver zekerden via de heer Blok wel even wennen zijn. Want weet u het kan- gek nog niet een aftrekpolis te slui ten. Dit mag men echter dan pas doen als het budget dat toe laat. Pri mair is dat de financiële situatie op dat moment het toestaat. Sparen voor latex neemt een stuk inkomen van nu uit de bestedingssfeer, en dat kan met name voor jonge onder- neuers wel eens kwalijke gevolgen hebben. Neemt daarom geen over haaste beslissingen. Een traktor koopt men ook niet in vijf minuten ook daarvan moet de financiering eerst geregeld worden. Verzorgingsstaat Dat Nederland helaas steeds minder de verzorgingsstaat wordt is wel ze ker. Het kon ook zo niet doorgaan en daarvan plukken we met z'n allen nu de wrange vruchten. Om die wrange vruchten toch wat malser te maken moeten we zelf weer zoals onze ou ders dat deden, het initiatief nemen zelf te sparen of op andere wijze te zorgen dat zijn oudedag financieel veilig is. Vandaar dit verhaal over de aftrekposten. Zeer nauw daaraan verwant is ook de Fiskale Oude- dagsreserve zoals die de laatste jaren op papier is opgebouwd. Schrijver meent er goed aan te doen in een volgend artikel en in de voor de deur staande winterlezingen daaraan aandacht te besteden. Dit om het feit dat weinig zelfstandigen zichzelf realiseren dat door deelname aan de FOR een forse fiskale claim het re sultaat kan zijn. Schrijver hoopt ook u in deze objek tief te kunnen adviseren. Dit adviseren blijft echter ook men senwerk: in de betekenis dat een goed kontakt en een afgepast advies stoelt op een intermenselijke relatie. Om dit laatste gaat het. Met deze gedachte in het achterhoofd hoopt schrijver langs de weg de komende wintermaanden te mogen adviseren. Cevaal grotendeels geschrapt. U krijgt daar over volgende maand een uitvoerige toelichting. Mede als gevolg van deze verruiming maar vooral ook liet toe nemende aantal kleine claims noopt de W.A. verzekeraars tot premiever hoging. Ja, zo gaat dat als je het mo gelijk maakt van allerlei pietluttig heden te claimen kost dat aan ver werkingskosten zoveel, dat de pre mie omhoog moet. Het bestuur van onze O.V.M. meent deze zaak van een andere kant te moeten benaderen. Geen premie verhoging maar zorgen, dat die piet luttige schades niet geclaimd wor den. Vandaar, dat het eigen risiko met ingang van 1 januari a.s. verhoogd gaat worden van 25,- naar 50,- per schadegeval. Het mes snijdt dan van twee kanten. Ten eerste worden de verzekerden financieel ook zelf bij het schadegebeuren betrokken, (goede zaak) en ten tweede raken wij die kleine schadeaangiftes kwijt; derhalve, een stuk administratieve rompslomp. Het bestuur vindt deze maatregel verre te verkiezen boven een premieverhoging. Het is ons overigens bekend, dat vele verzekerden weinig gesteld zijn op eigen risiko's. Als ze schade veroor zaken dan graag alles betalen. Daar hebben ze zelfs een hoge premie voor over. Ons bestuur is echter van me ning, dat we die weg niet opmoeten. We moeten van de veel gehoorde kreet af, geef de schade maar goed op, want ik ben prima verzekerd: Onze gedachte is, dat wanneer men zelf bij de schade financieel betrokken is, men wat voorzichtiger wordt. Tenslotte één om te onthouden: "Als men geen overtuigende leugen kan bedenken, kan men zich beter aan de waarheid houden". de Lange Een milieuvriendelijke kwekerij in het Gelderse Hurwenen weigert de heffing van het Landbouwschap over 1984 te voldoen. De tuinders D. Hol lander en H. Schoenmakers vinden dat ze op die manier meebetalen aan een beleid dat nauwelijks aandacht besteedt aan biologisch kweken zon der de hulp van giftige bestrijdings middelen. Zij hebben vrijdag in Den Haag het college van beroep voor het bedrijfsleven gevraagd hierover uit spraak te doen. De kwekerij draait sinds 1975, niet alleen met het doel "schone" groen ten en fruit te telen, maar ook om aan te tonen dat in principe iedere tuin der op deze manier kan werken. Het beleid van het Landbouwschap is volgens het tweetal de afgelopen ja ren steeds gericht geweest op pro- duktievergroting, waarbij het ge bruik van bepaalde bestrijdingsmid delen is toegestaan. De milieuvrien delijke teelt wordt volgens de twee kwekers door het schap als bedrei gend voor de gangbare tuinbouw er varen. Verzoeken tot ontheffing zijn afgewezen. Het Landbouwschap heeft volgens Hollander tot doel alle agrarische belangen te behartigen. Er wordt echter niets gedaan om het beleid ook naar de milieuvriende lijke telers om te buigen. Dit ondanks cfe toenemende signalen van konsu- menten en telers die deze methode wel voorstaan. H. Elias van het Landbouwschap betoogde dat zijn organisatie wel degelijk pogingen doet de biologische kwekers te be naderen, maar dat de gevestigde methode inderdaad erg sterk staat. Overleg wordt echter aangegaan met bijvoorbeeld de vereniging voor bio logisch dynamische landbouw. Hol- 4 november 1983 toor Goes is 's morgens vroeg en 's avonds laat gewoon gesloten. En toch na l februari 1984 laat u de heer Blok mooi met rust; hij heeft dat verdiend. De laatste mohikanen Wij willen toch nog even stilstaan bij het vertrek van beide heren de Brouwer en Blok. Jarenlang hebben zij dit werk voor ons gedaan. Twee getrouwen, die vanuit de Landbouw Krisis Organisatie/Voedselvoorzie- ning ons werk zijn gaan doen. Aan vankelijk part-time en later profes sioneel. Twee mannen, die in hun distrikt zowat iederéén kenden, takt hebben onl met mensen om te gaan en ook altijd klaar staan voor hun kliënten. Dat hebben ze van kindsaf zo geleerd. Mede daarom waren ze gezien. Zij stonden voor en achter de Z.L.M. verzekeringen en droegen net ere de Z.L.M. pet. Voor ons bedrijf een groot verlies want zulke mohi kanen vindt je niet meer. In het openbaar zeggen wij hen alvast har telijk dank voor hun inzet. Zij waren het, die onze naam uitdroegen in hun distrikt. In besloten kring komen wij vast nog op het afscheid terug. Verhoging eigen risiko Bij de aansprakelijkheidsverzekering voor partikulieren (A.V.P.) komen er in de voorwaarden ook wijzigingen. Met name de zgn. opzichtklausule, waarover altijd veel geduvel is, wordt lander toonde zich op voorstel van de voorzitter van het college bereid als lid van de vereniging ecologische landbouw eveneens overleg te gaan voeren. Elias zei dat het gebruik van bestrijdingsmiddelen aan strenge gezondheidsnormen is gebonden. Hij gaf wel toe, dat er wat betreft het milieu minder vergaande regels zijn. De verantwoordelijkheid daarvoor berust volgens het schap echten bij de overheid die de betreffende regels opstelt. Het Landbouwschap blijft zich verder op het standpunt stellen, dat de kwekerij de heffing normaal moet voldoen. Uitspraak 9 decem ber. De voorzitter van de konsern-direktie van D.M.V. Campina b.v. te Veghel, drs. L. Oomens, heeft per 1 januari 1984 zijn ontslag gevraagd. Hij heeft, om gezondheidsredenen in de afgelo pen week zijn funktie al neergelegd. Reeds geruime tijd liet de gezond heidstoestand van de heer Oomens te wensen over, zodat hij zich genood zaakt zag per genoemde datum zijn ontslag aan te vragen. Dit verzoek is, door de Raad van Kommissarissen onder dankzegging voor de vele be wezen diensten, ingewilligd. De opvolging van de heer Oomens zal zo spoedig mogelijk worden ge regeld. De taken zullen vanaf heden door de beide andere leden van de konsern-direktie, de heren drs. G. van der Kruijs en L. van den Heuvel, worden waargenomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 6