De tien mooiste bomen voor kleine tuinen Beveland b.v. C.J. Nouse Een boom is de ziel van een tuin. Zijn opvallende verschijningsvorm zijn relatief forse afmetingen en zijn soms kleurrijke hoedanigheid maken dat een boom duidelijk heerst over vooral de kleine tuin. Een boom vormt het dak van de tuin, de kroon op het laag bij de grondse. In en door de bomen beleven we het spel van licht en schaduw en horen we de muziek van de# ruisende en bewe gende bladeren. De bomen bieden vogels een speel-, woon- en schuil plaats. Kortom, een boom kan in geen tuin worden gemist. Hoe boeiend en belangrijk bomen ook zijn, ze mogen in een tuin niet alles overheersend worden. Ze moe ten ruimte laten voor de andere be woners van de tuin. Bomen moeten daarom met zorg worden gekozen en gesitueerd. In de steeds kleiner wor dende tuinen wordt het kiezen van een passende boom als maar moei lijker. Wellicht dat onze keuze van de tien mooiste bomen voor kleine tuinen U daarbij kan helpen. Acer negundo "Variegatum", geveer de esdoorn Deze kleine esdoornboom heeft ge kleurde vijf tallige bladeren. De zil- verbonte bladeren maken de boom tot een lichtende verschijning in donkere tuingedeelten. De blad nuanceringen sorteren met name tegen donkere achtergronden een bijzonder effekt. Crataegus laevigata "Paul's Scarlet", rode meidoorn De rood bloeiende meidoorn is een fraaie karakteristieke boom. In mei overlaadt ze zich met tuilen scharla kenrode bloemen en levert ze zo een opvallende bijdrage in de kleurige voorjaarstuin. Ze .leent zich goed voor laanboom langs kleine opritten en is door de dichte vertakking en de besdracht in de herfst een prima boom voor vogels. Sierkers 4 november 1983 Geel groene acacia Doordat de boom zich goed laat knotten en daarna snel weer de oor spronkelijke bolvorm terug krijgt, is ze zelfs in de kleinste tuintjes goed bruikbaar. Sorbus hupehensis "November Pink", witroze lijsterbes Lijsterbessen zijn er te kust en te keur. Grotere of kleine bomen die zich overladen met tuilen meestal oranje-rode bessen. Meestal, want de lijsterbes die wij kozen heeft bijzonder getinte wit-roze bessen die in okto- ber-november de boom een bijzon der cachet geven. Bolacacia: interessante "bekroning" van hoekig plaveisel Prunus gondouinii "Schnee", sneeuwkers De in tuinen meest toegepaste sier- kersen zijn de overweldigend bloei ende japanse sierkersen. Toch heb ben we ook in eigen land sierkersen die zeer de moeite waard zijn. De sneeuwkers is er zo een. Het is een selektie uit kruisingen van de in heemse zoete met de zure kers. De sneeuwkers heeft een kleine dicht vertakte ronde kroon. De talrijke witte bloemen laten de boom in het voorjaar de gedaante aannemen van een hagelwitte sneeuwbal op stam. Prunus subhirtella "Autumnalis Ro sea", winter wonder Op het moment dat de meeste ande re planten ter ziele of ter ruste gaan komt deze oude japanse sierkers tot leven. Wat voorzichtig en onwennig poogt ze in de meestal ruwe novem- bermaand al wat schoonheid te brengen. Bij zacht weer houdt de fr^le boom dat maandenlang vol. De teerroze bloesem blijft tot het stevig gaat vriezen, dan kruipt ze een poosje in haar schulp. Maar zodra het voorjaarszonnetje de koude aar de weer verwarmt komt ze terug om met een laatste zilverroze boeket de lente te verwelkomen. Robinia pseudocacia "Frisia", geel groene acacia Een slanke beweeglijke boom met kleine geveerde blaadjes. Door die kleine blaadjes en de losse groeiwijze funktioneert de boom als een luchtig en transparant dak van de tuin. Door de zacht geel groene blaadjes, in de herfst diep geel verkleurend, onder scheidt de boom zich duidelijk tussen het donkergroen. En net als bij goudgele christusdoorn speelt ze een rol in het kleurenspel dat planten met verschillend getinte bladeren spelen. Gleditsia triacanthos "Sunburst", goudgele christusdoorn De goudgele christusdoorn is een le vendige boom met mooie goudgele en fijn geveerde bladeren. Het is een luchtige speelse verschijning, mooi solerend boven of tussen donkerder groen en sterk kontrasterend met bruinbladige bomen of heersters. Malus "Liset", rode sierappel De sierappelgroep heeft op het ge bied van bomen voor kleine tuinen meerdere ijzers in het vuur. Er zijn wit, roze en rood bloeiende boomp jes die in veel gevallen in de herfst met fraaie gele, geel-rode of rode vruchten zijn getooid. Uit het sierappelsortiment kozen wij miss "Liset" tot schoonheidskonin gin. Deze kleine boom heeft rood russisch bloed in de aderen hetgeen aan de purperkleurige bladeren dui delijk te zien is. De vitale helderrode bloemen bloesemen uitbundig en maken "Liset" tot een opvallend tuinsieraad. Na de bloei zorgen in de herfst de kleine rode appeltjes voor een kleurrijke toegift. Laburnum watereri "Vossii", gouden regen Een kleine wat stakerige boom die zijn sierwaarde vooral ontleent aan de sprookjesachtige bloei. Ieder voorjaar hangen de lange bloeiwij- zen als gouden trossen aan de boom. Vooral in hoeken tegen kale gevels maar ook aan het water komt de gouden regen goed tot zijn recht. Als solitairboom in het gazon is de boom door zijn stakerige groeiwijze minder geschikt. Altijd werd aangenomen dat de gouden regen een zeer giftige boom was. Met name de peulen en zaden zouden dood en ^verderf veroorza kende plantedelen zijn. In een recent duits onderzoek is echter vastgesteld dat van giftigheid geen sprake is. Het konsumeren van de gewraakte plantedelen zou slechts buikpijn ten gevolge kunnen hebben. In tuinen waar kinderen spelen kan de gouden regen dus veilig worden aangeplant. Robinia pseuacacia "Umbraculife- ra", bolocacia De bolacacia is een markante vorm- boom. De duidelijke bolvorm maakt van deze kleine acacia een instru ment waarmee we duidelijke aksen ten kunnen leggen. Op veel plekken, pleintjes en patio's is zo'n scherp omlijnde boomkroon dikwijls een interessante "bekroning" van hoekig plaveisel en strakke bouwlijnen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 5