p.j. zuid geluid Het licht op de afdeling: Goes maar wat.. Je bent jong en je wilt wat.. Werkloosheid op het platteland p.j.z.- «agenda redaktie henk tegels Bowling Vierweekse voor plattelandsjongeren: P.J.Z. Goes De plaatsnaam achter de afkorting P.J.Z. houdt meestal in, dat de meeste leden in de direkte omgeving van de betreffende plaats wonen. In ons geval werkt deze naam heel misleidend, want onze leden wonen in het gebied tussen Nieuw en St. Joosland en Rilland. Toen P.J.Z. Walcheren nog niet bestond, hadden wij ook een aantal leden in dit gebied. Een nadeel van dit grote spreidingsgebied is, dat er vaak grote afstanden afgelegd moeten worden om een aktiviteit bij te kunnen wonen. Het voordeel is, dat je ook wat meer kontakten hebt buiten het beperkte gebied van je eigen direkte omgeving. Een ander aspekt waarin wij ons van andere afdelingen onderscheiden is onze hechte samenwerking met een andere afdeling n.l. Noord-Beveland. Het doel van deze samenwerking is het drukken van de kosten bij aktiviteiten, die voor de afdelingen afzonderlijk te duur zijn, b.v. het huren van een bus voor een dagje schaatsen. Bovendien krijg je sneller genoeg mensen bij elkaar, zoals een groepje amateurtoneelspelers voor onze grote avond. Vergaderen De beide besturen van deze afdelin gen vergaderen ongeveer lx in de twee maanden samen. Dit is een beetje afhankelijk van de eerstvol gende aktiviteit. Het is bij ons ge bruikelijk om met de beide besturen een jaarprogramma op te stellen. Daartussen kunnen de afdelingen hun afzonderlijke aktiviteiten hou den. Op die manier heb je met re gelmatige tussenpozen een aktiviteit. Helaas zijn er de laatste tijd nogal eens wat aktiviteiten afgelast, mede door een slechte opkomst van de le den. Dit is iets waar meer afdelingen mee te kampen hebben. Het blijkt moeilijk te zijn om er jonge aktieve leden bij te krijgen. Onze afdeling telt op dit moment plm. 60 leden. Daarvan komt maar een klein deel regelmatig op aktiviteiten. Jammer voor de toch enthousiaste inzet van het bestuur. Dit bestuur bestaat uit zeven personen, die ongeveer één keer in de maand bij elkaar komen. Deze vergaderingen houden we al tijd om de beurt bij iemand thuis. De gezamenlijke vergaderingen met Noord-Beveland houden we in een zaaltje, de ene keer in Z.Beveland en de andere keer in Noord-Beveland. In verband met de kosten zal dit in de toekomst waarschijnlijk wel bij iemand thuis gaan plaatsvinden. Aktiviteiten Jaarlijks terugkerende en bijna altijd geslaagde aktiviteiten bij ons zijn. Een zgn. grote avond met een toneel opvoering van leden met danseq na. Deze avond is bestemd voor dona teurs, leden, ouders en andere be langstellenden. Dan gaan we in het voorjaar ook altijd een zondagje vis sen op de Oosterschelde. Daarvoor huren we dan een boot, die ingericht is voor groepen. Dan volgt er in de voorzomer, ons jaarlijks hoogtepunt, een schuurfeest. In de herfst gaan we traditiegetrouw een avondje bowlen. In december houden we dan een al gemene ledenvergadering waarvoor we onze leden lekker proberen te maken met een culinair hoogstandje. En als er dan nog ruimte over blijft en het vriest niet, organiseren we ook nog een dagje schaatsen. Dan gaan we met een bus naar Eindhoven of Den Haag. Naast deze jaarlijks te rugkerende aktiviteiten blijft er zoals eerder gezegd nog ruimte over voor andere dingen. Zo hebben we enkele jaren achtereen een uitwisseling gehad met andere plattelandsjongeren verenigingen in het land. In het voorjaar gingen we dan een weekendje naar hen toe en zij kwamen jn de zomer een weekend terug. Het is altijd interessant om te zien hoe een andere afdeling reilt en zeilt. Bovendien doe je dan weer ideeën op voor aktiviteiten. Ik kan mij dan ook alleen maar geslaagde weekenden herinneren. In de statuten staat dat wij ook aan dacht moeten besteden aan vorming. Wij proberen dat dan ook met ex- kursies en vormingsavonden, maar de opkomst is dan zo slecht, dat deze aktiviteiten steeds minder plaats vinden. Die weg is voor de meesten afgesne den. Er komen dan ook steeds meer jongeren die graag een baan zouden willen, maar daar ondanks al hun pogingen niet in slagen. Een deel van deze werklozen worden door de bui tenwacht niet opgemerkt, doordat ze zich thuis wel nuttig kunnen maken (zonder zicht op een toekomst daar!). De plattelandsjongerenorganisaties willen en kunnen niet voorbij gaan Veel jonge mensen van het platteland twijfelen. Weten het nog niet. Emi greren? - bedrijfsverzorgingsdienst? - toch maar boer worden? - (g)een baan buiten de landbouw zoeken? J uist de vierweekse kursus helpt je bij het nemen van belangrijke beslissin gen, helpt je om te kiezen en om mee te denken wat je nu wél kan en wilt. Want ook plattelandsjongeren wor den dagelijks gekonfronteerd met vragen, waar ze niet gelijk een ant woord op hebben. Veel jongeren durven ook niet te praten, diskussië- ren. zijn bang en onzeker om kon takten te leggen. In de vierweekse wordt daaraan veel aandacht be steed. Dus leren je mond open te doen! Een kursus voor jongens en meisjes van 17 t/m 30 jaar. In zo'n programma van 4 weken komt van alles aan de orde, wat voor plattelandsjongeren belangrijk kan zijn: nadenken over je toekomst, praten met 'hoge ome's' bedrijfszoe- ken, exkursies, films, sprekers, groepsdiskussies, in een klein groep je een onderwerp (bv. emigratie of bedrijfsovername) verder uitspitten. Het bestuur van onze afdeling Goes ziet er op dit moment als volgt uit: Piet de Dreu Voorzitter van deze vereniging. Werkt als meet- en regelmonteur bij Pechiney. Woont in 's Gravenpolder. Ruim zes jaar lid van deze afdeling. aan het probleem van de werkloos heid op het platteland. Het NAJK komt dit jaar met het thema 'werk zat" maar ook in het algemene werk wordt er veel aandacht aan besteed. Dit jaar heeft de landelijke federatie van plattelandsjongerenorganisaties (de NFPJO) een subsidie gekregen van het Ministerie van WVC om een projekt over werk en werkloosheid op het platteland op te zetten. Met Maar ook eens in een vertrouwelijk gesprek met elkaar praten over rela ties, sexualiteit, thuis wonen. De prijs van de kursus bedraagt ƒ900,— per persoon; 450,— voor (maximaal 20) leden van platte landsjongerenorganisaties. De aan melding dient uiterlijk 15 december as. te worden verzonden aan: Volkshogeschool Allardsoog, Jarig van de Wielewei 32, 9243 SH BAK- KEVEEN (Fr.), of Volkshogeschool Bergen, Postbus 94, 1860 AB BERGEN NH. Het maximum aantal deelnemers per kursus is 25 en het minimum is 15. Wie het eerst Wil je ons bellen voor informatie, dan kan dat op de volgende num mers: Volkshogeschool Bergen: 02208-4541, vragen naar Arie van de Brand of Volkshogeschool Allard soog, 05169 - 241, vragen naar Ge rard Wieffer. Gedurende die vier weken blijf je op de volkshogeschoo'. Natuurlijk kun je er best eens een avond uit voor een kursus o.i.d. Maar het principe is datje vier weken met elkaar woont, leert, eet en natuurlijk leest. Op deze plaats willen wij starten met een nieuwe maandelijkse ru briek, die de naam heeft meege kregen: Het licht op de afde- l'"g- In deze rubriek vertelt een afdeling van de P.J.Z. wat zij zoal allemaal doet, wie er op dit moment in het bestuur ^zitten e.d. Doel van deze rubriek is om wat bekendheid te geven aan het afdelingswerk van de P.J.Z. en daardoor mensen te stimuleren om zich bij de betref fende afdeling als lid aan te mel den. We starten met de afdeling GOES. waarvan de laatste drie jaar als be stuurslid. Houdt zich in zijn vrije tijd bezig met wielrennen en motorsport. Voelt zich betrokken bij het vereni gingsleven om in kontakt te blijven met de jongeren uit de eigen streek. Speciaal bij de plattelands jongeren, omdat hij in een agrarische omge ving is opgegroeid. Dick Wisse Nijssen Penningmeester van de afdeling. Werkt als landbouwer op eigen be drijf in Kapelle. Waakt er al driejaar over, dat er verantwoorde uitgaven worden gedaan. Houdt zich in zijn vrije tijd bezig met surfen en uitgaan. Is aktief lid van onze toneelgroep. Ans Kloet Geboren in 1960 te Nieuw en Sint Joosland, opgegroeid op een akker bouwbedrijf. Na vele jaren school uiteindelijk kleuterleidster gewor den. Ik werk op de lagere scholen in Ellewoutsdijk en Driewegen en op de kleuterschool te Driewegen. Hier mee vul ik 2Vi dag in de week, de rest van de week ben ik bezig aan de akte U (textiele; werkvormen voor MAVO en Huishoudschool). Ik woon in El- het projekt willen we op de eerste plaats stimuleren dat mensen over het probleem gaan nadenken en in formatie krijgen. Er zal informatie- en diskussiemateriaal voor afdelin gen gemaakt worden; een diaserie en een boekje om de diskussie op gang te helpen. In die diskussie willen we duidelijk maken, dat het niet de schuld van de werkloze jongeren zelf is, dat ze geen werk hebben. Dat be tekent, dat naar andere oorzaken gekeken moet worden. Een tweede punt, waar we aandacht aan willen besteden is wat er aan gedaan kan worden. Kan er op het platteland nieuw werk gekreëerd worden. Kunnen jongeren daar zelf aan bij dragen? Moeten we toewerken naar de kortere werkweek en verdeling van het werk over meer mensen?, of moeten we er maar vanuit gaan, dat er een groot aantal mensen voor al tijd geen werk zullen hebben? Aan zulke vragen aandacht besteden be- Mededeling over de volgende kompetitieavonden: De wed strijd in Waalwijk vervalt. Op vrijdag 11 november spelen in Hoogerheide tussen 20.00 uur en 21.00 uur 3 teams van Tholen, 1 team van Oost Zeeuws-Vlaande- ren en 2 teams van Fijnaart. Op vrijdag 18 november spelen van 20.00 tot 22.00 uur in Goes de volgende teams: Goes met 1 team, Noord-Beve land met 1 team, 's Heer Abts- kerke/Nisse met twee teams en Schouwen-Duiveland met 1 team. Op vrijdag 25 november spelen in Roosendaal de volgende teams van 20.00 uur tot 21.00 uur: 2 teams van Zevenbergen, 2 teams van Bladel, 1 team van Sprang Capelle en 1 sterk team van het D.B. lewoutsdijk een klein maar gezellig dorp. Per januari 1984 sluit ik een periode van 4 jaar bestuurswerk bij de P.J.Z. af, een leuke en leerzame tijd. Jolanda Polderdijk Sekretaresse van deze afdeling. Woont met vriend op een boerderij in Nieuw en St. Joosland. Werkt op het tuincentrum Beveland B.V. te Goes. Vult haar vrije tijd met het in orde houden van huis en tuin. Houdt van het lezen van een goed boek, een goede film, lange strandwandelingen en exklusieve restaurants. Jacco Dekker Algemeen lid en afgevaardigde naar het hoofdbestuur. Woont in Bieze- linge en werkt op een akkerbouwbe drijf. Houdt zich in z'n vrije tijd bezig met surfen, schaatsen en uitgaan. Is aspirant toneelspeler. Henk Noordhoek Algemeen lid. Woont in Wolp- haartsdijk en werkt thuis op het ak kerbouwbedrijf. Vier jaar lid, waar van het laatste jaar als bestuurslid. Houdt zich in zijn vrije tijd bezig met uitgaan en zwemmen. Rebecca Mol Algemeen lid. Woont in Waarde en werkt in Goes, als leerling-verpleeg ster. Sinds twee jaar lid, waarvan het laatste jaar als bestuurslid. Houdt zich in haar vrije tijd bezig met ver schillende sporten. Houdt er boven dien van om kreatief bezig te zijn. Tot besluit van dit verhaal, waarin wij ons presenteren, hopen wij, dat onze vereniging zich in deze, tot weinig optimisme leidende tijd, zal kunnen handhaven en dat een ieder die zich tot ons aangetrokken voelt, dit in daden om zal zetten. Namens het bestuur, Jolanda Polderdijk tekent tevens, dat we ook aandacht moeten besteden aan de waarde van het hebben van betaald werk en aan de alternatieven. Over deze vragen wordt al veel gesproken. Niet alles is echter zonder meer toepasbaar op de plattelandssituatie. In het projekt willen we juist van die plattelandssi tuatie uitgaan. Het is de bedoeling, dat nog dit jaar een diaserie over dit onderwerp beschikbaar komt. De PJGN vindt jeugdwerkloosheid zo belangrijk, dat het jaarthema 1983 1984 geworden is. We hopen dan ook, dat er veel aandacht aan gege ven zal worden. Will van Roessel 5 november - afdeling Tholen/St. Philipsland gaat met de bus naar de ijsrevue in Antwerpen. Vertrek om 18.00 uur. Opgave en inlichtingen bij Marion (tel. 01665-2508). 11 november - P.J.Z. Goes, Noord- Beveland en 's Heer Abtskerke/Nisse organiseren i.s.m. de K.P.J. en de C.P.J. weer de jaarlijkse slikrit. In schrijving om 19.30 uur in de "Goe de Verwachting" te Lewedorp. Na afloop disko. 18 november - afdeling Oost Zeeuws Vlaanderen houdt een ledenverga dering in zaal Dallinga, Sluiskil, aanvang 20.30 uur. 18 november - afdeling Tholen/St. Philipsland organiseert een "doe- avond" om kadootjes/surprises te maken. Plaats Markvliet, Tholen. Aanvang half acht. Opgave en in lichtingen bij Connie (01666-2313). 25 26 november - Kadcrweekend P.J.Z. voor inlichtingen en opgave even bellen naar het sekretariaat van de P.J.Z. (01680-27921of naar Henk Tegels (01680-28974). 27 november - afdeling Noord en Zuid-Beveland gaat schaatsen in Eindhoven. Opgave vóór 21 novem ber en inlichtingen bij Jolanda Pol derdijk (01182-2897) of Aart Mar- kusse (01108-1288). Nog steeds heerst bij veel mensen het idee, dat werkloosheid meer iets is van de stad dan van het platteland. Dat wordt dan verklaard met de redenering, dat er op het platteland zoveel werk te doen is, dat als je maar aanpakt je altijd wel werk kunt vinden. Het wordt steeds duide lijker, dat deze ideeën niet vol te houden zijn. Ook op het platteland neemt de werkgelegenheid steeds af, dat is al jaren zo, maar voorheen was het vaak nog mogelijk een baan te vinden in de stad. 4 november 1 983 2'

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 21