Ö1< 2> Schaalvergroting kan ernstige gevolgen hebben voor onderwijs op platteland zuidelijke landbouw maatschappij Z.L.M.-voorzitter Doeleman: Superheffing Beveiliging is urgent verzekeringen Onroerend Goed Belasting z.l.n. VRIJDAG 4 NOVEMBER 1983 68e JAARGANG NO. 3705 land- en tuinbouwblad De Staatssekretaris van Landbouwde heer APloeg, heeft dinsdag 1 november j.l. een werkbezoek gebracht aan de provincie Zeeland. De heer Ploeg liet zich hier uitvoerig informeren over enige problemen waarmee de landbouw in onze provincie wordt gekonfronteerd zoals het gebrek aan zoet water voor beregening en bevloeïng van de diverse gewassen in droge periodes. Op het bedrijf "De B at hp olders" in Rilland Bath en in Kapelle werd hij uitvoerig ingelicht over projekten die gericht zijn op het opheffen van dit tekort aan zoet water. Hij nam ook kennis van het tekort aan drijfmest in Zeeland en opperde het idee om deze mest per spoor te laten transporteren van het overschotgebied in Noord-Brabant naar Zeeland. Op de foto derde van rechts de heer Ploeg met rechts naast hem Z.L.M.-voorzitter A.J.G. Doeleman en de HID Bedrijfsontwikkeling in Zeeland, ir. W.L.A.G. Tacken. Het gezelschap bevindt zich hier op het bedrijf De Bathpolders. Op de vergadering van de Ledenraad van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij die maandag 31 oktober j.l. plaats vond in het gebouw "De Vroone" te Kapelle, heeft voorzitter A.J.G. Doeleman ernstig gewaarschuwd voor het op schaalvergroting gerichte beleid met betrekking tot het onderwijs. Volgens hem kan dit proces verstrekkende gevolgen hebben voor het landbouwonderwijs maar ook voor het LHNO en voor het onderwijs op het platteland als geheel. Doeleman: "Wat door de landbouworganisaties in het verleden tot stand is gebracht mag niet door één pennestreek ongedaan worden gemaakt". Hij waarschuwde er ook voor om het praktisch gericht onderwijs - juist ook in deze tijd - niet in het gedrang te laten komen, want de motivatie bij praktisch ingestelde jongeren kan nog minder worden wanneer het lager be roepsonderwijs nog theoretischer wordt. Doeleman ver klaarde in dit verband dat de Z.L.M. èn bereid is ook in de toekomst verantwoordelijkheid te dragen voor het on derwijs èn bereid is tot samenwerking waarbij andere levensbeschouwelijke normen gerespekteerd zullen wor den mits het in zijn algemeenheid ten goede komt aan het onderwijs op het platteland. Als grote bezwaar bij het beleidsvoornemen om de Lagere Agrarische Scholen in scholengemeenschappen op te doen gaan, noemde hij dat deze scholen dan niet meer vallen onder verantwoordelijkheid van het Ministerie van Landbouw. "Wij mogen ons daarbij niet neerleggen en we zullen na moeten gaan wat de mogelijkheden zijn van het stichten van agrarische onderwijs centra", zo stelde hij. f. den hollanderlaan 10 tel: 01100 -24000 In de verzekeringsrubriek op pagina 6 en 7 treft u een vrij uitgebreid artikel aan over beveiliging van uw eigendom men. Het is erg genoeg, dat over dit onderwerp geschreven moet worden maar ja, sla de krant maar op en u leest weer een aantal inbraken. Onze ogen sluiten voor de realiteit zou fout zijn. In het bewuste artikel worden een aantal bevei ligingsmaatregelen opgesomd, waarvan er ook geld kos ten. Neemt u, zeker als u wat kostbare bezittingen hebt, de aanbevelingen goed door. Gedwongen door de tijdsomstandigheden worden brandverzekeraars ook veel kritischer in dat opzicht. Kijk als u niets van betekenis hebt kun je best het koordje uit de brievenbus laten hangen of een kaartje op de deur. "Melkboer we zijn tot zaterdag met vakantie". Maar als je wel kostbare zaken bezit, die u persé niet wil missen dan dient u de aanbevelingen wel te volgen. Het artikel over het Waarborgfonds gaat in feite' over dezelfde ellende. Wilt u vooral het advies over de ver lichting in acht nemen: want ongelukken voorkomen is beter dan genezen. Vervolgens wordt gewezen op de komende jacht op koopsompolissen. De vorige maal schreven wij. dat wij u steeds weer zouden wijzen op onze samenwerking met het O.B.F. Wat de koopsompolissen betreft zal het O.B.F. gewoon niet aan de bak komen.'Wij schrijven dat hier ronduit omdat onze buitendienst-deskundigen er voor zijn de voor u meest voordelige koopsompolis uit te zoe ken. Dat doen ze ook. Tenslotte wordt gewezen op de komende wijzigingen in een aantal zaken. Een belangrijk facet daaruit is, dat het eigen risiko bij de W.A.P. wordt verhoogd van 25,- naar 50,- per schadegeval. Weet u, als u geen schade claimt merkt u daarvan ook niets. Goethe heeft eens gezegd: "Ondankbaarheid is altijd een soort zwakheid. Ik heb nooit gezien, dat flinke mensen ondankbaar waren". Daar kunnen we het dan weer mee doen. De Lange Na gekonstateerd te hebben dat dankbaarheid op zijn* plaats is voor de erg gunstige weersomstandigheden waaronder de boeren de oogst dit jaar toch nog binnen hebben kunnen halen - "achteraf kunnen we stellen dat de natuur veel heeft hersteld" - wees de Z.L.M.-voorzitter nog eens op de kwetsbaarheid van de voorziening van deze eerste levensbehoeften. Te gemakkelijk gaat men, zo betoogde hij, voorbij aan het feit dat misoogsten slechts in beperkte mate voorkomen en dat ook lagere opbrengsten slechts in beperkte mate doorwerken in de prijzen voor de konsument. Kritiek op de kosten van het E.G.-beleid is dan ook vaak en voor een groot deel onte recht. Zo blijkt uit berekeningen dat de markten voor tabak, olijfolie en oliehoudende zaden het meest wordt ondersteund namelijk met 40 tot 80% terwijl die voor suiker, vlees, groenten en fruit wordt ondersteund voor ca. 30% en voor granen en melkprodukten voor 20 tot 28%. De heer Doeleman ontkende overigens niet dat er proble men zijn met overschotten, maar zo stelde hij, je kunt je afvragen of het verantwoord is, om om die reden ontwik kelingen in de land- en tuinbouw af te remmen, wanneer er elders in de wereld nog zoveel honger is. "Vanuit die situatie redenerend kunnen we alleen daarom al niet in stemmen met een superheffing voor melk en met het afstraffen van de graanproduktie. "Een superheffing mag de ontwikkelingen in de melkveehouderij niet in de weg staan en efficiënte bedrijven mogen er niet door in de problemen komen". Voor de graanteelt mag een terughoudend prijsbeleid vol gens de heer Doeleman niet leiden tot het uitwijken naar de teelt van andere produkten omdat ook daar dan moei lijkheden kunnen ontstaan. De heer Doeleman liet er tijdens de goed bezochte verga dering van de Ledenraad geen misverstand over bestaan dat de Z.L.M. zich tot het uiterste zal verzetten tegen de voorstellen die in het zgn. rapport Christiaanse worden gedaan en waarbij wordt geopperd de vrijstelling die kul- tuurgrond heeft voor de Onroerend Goed Belasting op te heffen. In dit verband beklemtoonde de Z.L.M.-voorzitter de noodzaak van het verschaffen van duidelijkheid over het probleem dat het voortbestaan van het landbouwbedrijf althans mogelijk is op basis van de verpachte waarde van de grond en niet op basis van de vrije waarde. "Alleen al het feit dat voor de blijvers met een opvolger de waardering van de grond op basis van de vrije ekono- mische waarde geen betekenis heeft - immers voor de beginnende ondernemer is het niet mogelijk een bedrijf over te nemen tegen de vrije waarde van de grond - is een reden te over om de verpachte waarde te hanteren. Ook is het gewenst dat het L.E.I. bij de bepaling van de vermo genspositie meer op de praktijk getoetste uitgangspunten hanteert omdat anders een vertekend beeld van de ver mogenspositie van landbouwbedrijven ontstaat. De heer Doeleman wees er voorts op dat beweringen als zou onbebouwd niet meer de belangrijkste bijdrage leve ren aan de financiering van de waterschappen wel ge fundeerd dienen te zijn op berekeningen die uitgaan van reeële waardeverhoudingen tussen bebouwd en onbe bouwd. Om het heffingsbeleid van de waterschappen niet te vertroebelen lijkt het hem niet juist om ook pach ters en natuurlijke personen heffingsplichtig te maken. Vervolg vergadering hoofdbestuur op pagina 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1