VOO It III! VltOIIW Vrouwenontmoetingscentrum JET in Goes Wat zi jn AAW voorzieningen Huwelijk Spaanse wijn en Nederlandse kaas Kruiswoordpuzzel november Vakbeurs Tuinbranche Oplossing kruiswoordpuzzel van 7 oktober onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegen.. Anna Mariaweg 1, 4494 PB (ieersdijk. Temidden van een geïnteresseerde en betrokken groep vrouwen, is onlangs in Goes een vrouwenontmoetingscentrum geopend. Dit cen trum is niet meer en niet minder dan de naam zegt: vrouwen kunnen elkaar daar ontmoeten. Niet speciaal voor jonge vrouwen, of oudere, of leden van die vereniging of die klub, nee voor alle vrouwen. Dit initiatief is genomen door de leden van de Werkgroep Emancipatie Goes (W.E.G.), dat is een adviesgroep voor B. en W. ten aanzien van emancipatie. De leden van deze Werkgroep hebben kandidaten gezocht en gevonden voor een stichtingsbestuur van het ontmoetingscentrum JET. Dat lukte, en toen de naam eenmaal gekozen was ("gewoon van Wim, Zus, Jet), het ministerie van Welzijn en Volksgezondheid en Kuituur subsidie verleende en dé gemeente Goes een ruimte verhuurde, kon er gestart worden. Jet is te vinden in het centrum van Goes en is heel leuk gesitueerd. Je moet namelijk eerst een poortje door en dan kom je in de Manhuistuin. In een rijtje kleine huisjes vind je daar JET. Namens het ministerie van WVC opende Joke Boonman het centrum. Zij zei onder andere het erg belangrijk te vinden dat vrouwen elkaar onder steunen in hun strijd voor een eigen keuze van hun leefsituatie. Zij vond dat het ontmoetingscentrum in de toekomst heel duidelijk ook aktie- plaats zou kunnen worden, om de posities voor vrouwen van daaruit te verbeteren. Omdat in de W.E.G., initiatief neemster van JET, alle traditionele en nieuwe vrouwenorganisaties ver enigd zijn, staat dit centrum borg voor de gedachte dat alle vrouwen, aan de basis, bereikt kunnen worden. Voor de realisering hiervan zou het dan ook leuk zijn dat in Goes en wijde omgeving het heel gewoon wordt, dat vrouwen tegen elkaar zeggen: "kom, we gaan naar JET" en dan bedoelen ze: Voor ontmoeting en ondersteuning. In het centrum worden allerlei aktiviteiten gehou den, er is op vrijdagavond een vrou wencafé, vrouwengroepen kunnen de ruimte ook huren. Wie informatie wil hebben kan bellen naar: 01100 - 13236/27139/11508. Het adres is Zusterstraat 17 te Goes. Anke de Jonge De afdeling Goes van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hield een koffieochtend met als thema: Wat zijn AAW-voorzieningen? Medewerkers van het Gemeentelijk Administratie Kantoor vertelden in een heldere uiteenzetting dat de Algemene Arbeidsongeschiktheid Wet in principe voor de hele bevolking is. De wet kent niet alleen de mogelijk heid van een uitkering bij arbeids ongeschiktheid, ook kunnen voor rekening van deze wet "voorzienin gen" getroffen worden. De AAW kent drie soorten voorzieningen: 1. tot behoud of herstel van de ar- beids - geschiktheid, voorbeeld: vervoer naar het werk 2. genees- en heelkundige voorzie ningen, voorbeeld: vergoeding extra dieetkosten 3. ter verbetering van de levensom standigheden, voorbeeld: rol stoel. De AAW wordt uitgevoerd door de bedrijfsverenigingen en de Gemeen schappelijke Medische Dienst. De voorzieningen zijn gericht op de en keling, niet op groepen. Aanleiding tot deze koffieochtend was het rapport: Tijd en inventiviteit (over de gehandikapte huisvrouw). Naast een toelichting op de wette lijke mogelijkheden werd ook inge gaan op de in genoemd rapport ge signaleerde opmerkingen en klach ten, zoals de lange wachttijden voor dat een woning aangepast kan wor den aan de gehandikapte huisvrouw. Het bleek dat dit geen onwil was van het GAK, maar een kwestie van on macht, o.a. een omslachtige weg via meerdere bureaus. Ministerie. Rot terdams ziekenhuis enz. Inmiddels heeft zich in Goes een revalidatiearts gevestigd en is er in het ziekenhuis een ergotherapeut aangesteld. Zo heeft men de wachttijd met circa zes weken kunnen verkorten. Wij kregen tijdens deze koffiemor- gen de indruk dat de gehandikapte medemens de nodige aandacht krijgt. J.L. Sijtstra de oven in! Zoals u ziet, erg handig. Dan geven wij u nu graag een sugge stie voor een van de ovenschotels mee. Ingrediënten: 4 stuks varkensfilet van ongeveer 200 gram, zout, peper, sojasaus, 40 gram' heter, wat bloem, 3 eetlepels maïsolie', I prei, 3 grote uien, 3 grote aardappels, 3 vleestomaten, 1 ons ma ger rookspek, 1 teentje knoflook, een klein blikje tomatenpuree en tot slot 3 a 4 blaadjes laurier. De bereiding: Zout en peper de varkensfilet en smeer ze goed in met de sojasaus. Wentel ze door de bloem en druk ze goed aan. Verhit nu de boter en braad de var kensfilet snel aan twee kanten bruin. Leg ze in een pan of ovenschaal. Ver hit nu de maïsolie en doe er ook de braadboter van de varkensfilet bij. Fruit er vervolgens de grofgesneden uien, de aardappelen, de tomaten, de prei, het fijngesneden rookspek en de knoflook uit de pers) in aan. Voeg er nu de laurierblaadjes, de to matenpuree en eventueel nog wat zout en peper aan toe en laat het geheel op een heel laag pitje zachtjes inkoken. A Is het vocht iets verdampt is giet u deze saus over de varkensfilet en dek de schaal af met een goed sluitend deksel of sluit deze goed af met wat aluminiumfolie. Zet nu de schaal of pan in een voorverwarmde oven van 150-175 graden en laat de ovenschotel in 30 a 35 minuten gaar worden. Bestrooi hem voor het serveren met bieslook af, indien niet voorradig, met ragfijn gesneden bladselderij. Dit gerecht kan geserveerd worden met macaroni, mie, rijst of aardappel puree. Geef er een frisse groene sla bij of een witlofsalade. M.A. van der Vliet Van 9 tot en met 12 januari 1984 vindt in het RAI tentoonstellings centrum de Vakbeurs voor de Tuin branche, VTB 84. plaats. In januari 1983 werd de VTB voor het eerst georganiseerd. De vakbeurs bleek in een behoefte te voorzien voorzien: de deelnemers waren zowel over het aantal als de kwaliteit van de bezoe kers bijzonder tevreden. De VTB 84 zal aanzienlijk groter zijn dan zijn voorganger. 19 Met de uitvinding van de pot zijn ook de stoofpotten gekomen. Het eten van half rauw vlees, geroosterd in een vuur was niet meer nodig. Nu ging een nieuwe wereld open; men kon het vlees ook gaar maken in water en men kon gaan eksperimenteren met diverse kruiden en knollen! Tussen de uitvinding van de pot en deze tijd is er nogal wat veranderd! De pot van nu is meestal een pan en het open vuur een modern fornuis geworden waardoor we in staat gesteld worden de stoof potten van toen nu ook een wat ver fijnder smaak mee te geven! Daarbij komt nog dat er niet alleen stoofpotten zijn, maar dat er van lieverlee ook de ovenschotels nog bij zijn gekomen. De ovenschotels zijn gezellige en leuke gerechten waarin u al uw fantasiën kwijt kunt. Nu we langzamerhand de winter weer insukkelen dachten we een reden te meer te hebben het eens te proberen. Ook is er het voordeel dat u de oven schotels meestal ruim van te voren klaar kunt maken. Is het gerecht op een bepaald moment nodig dan hup.... Horizontaal: 1. familielid; 5. wennen; 9. soort onderwijs (afk.); 10. nihil; 12. landbouwwerktuig; 14. ijzerhoudende aarde; 16. sieraad; 17. voor; 18. plaats in Engeland; 20. familielid; 21. voorzetsel; 24. prik; 26. stofmaat; 28. vogel; 29. meterton (afk.); 30. zangnoot; 31. vlug; 33. gevangenis; 35. stremsel; 37. vis; 38. deel van een wedstrijd; 39. rank; 40. europeaan; 41. verhoogde toon; 43. plaats in Gelderland; 44. schil; 46. voegwoord; 47. rondhout; 48. titel (afk.); 50. voorzetsel; 51. voertuig; 53. deel van het jaar; 56. karakter; 59. deel van een theepot; 61. nieuw; 62. groente; 65. meisjesnaam; 66. titel; 68. meis jesnaam; 70. slede; 71. eenzaam; 72. dierengeluid. Vertikaal: 1. soort smaak; 2. de oudere (afk.); 3. enkele; 4. meisjesnaam; 5. godin; 6. ademt; 7. zangnoot; 8. wrede keizer; 9. familielid; 11. plaats in Gelderland; 13. voertuig; 15. jongensnaam; 17. puistje; 19. deel van het dak; 20. duw; 22. vernieler; 23. dwaas; 24. zangnoot; 25. zinnebeeld; 27. plaats in het Gooi; 30. projektiel; 32. stoot; 34. uitroep; 36. boom; 37. persbureau (afk.); 40. onbepaald voornaamwoord; 42. noodsein (afk.j; 43. enzovoorts (afk); 45. deel van het alfabet; 47. wiel; 49. voorzetsel; 51. omroepvereniging (afk.); 52. meisjesnaam; 54. muziekinstrument; 55. deel van het lichaam; 57. tijdperk; 58. boom; 60. land in Azië; 63. kledingstuk; 64. gebogen been; 67. namelijk (afk.); 69. jongensnaam. Horizontaal: 1. genever; 6. veen- dam; 12. aow; 13. op; 15. re; 16. ate; 17. Is; 19. ierland; 23. mi; 24. rekel; 25. set; 26. oker; 28 kader; 30. Ie; 31. elk; 33. non; 34. adder; 36. stand; 38. sober; 40. st; 41. de; 42. ie; 43. ic; 45. ovale; 48. vrede; 50. akker; 52. mal; 54. tea; 56. va; 57. ampel; 59. daar; 60. pro; 62. eifel; 63. rk; 65. toerist; 68. aa; 69. ems; 71. sr; 72. en; 74. vla; 75. nalaten; 76. brutaal. Vertikaal: 1. galjoen; 2. eos; 3. nw; 4. vo; 5. epiek; 7. era; 8. eens; 9. da; 10. atm; 11. meikers; 14. nr; 18. ver; 20. eland; 21. loens; 22. derde; 24. rek stok; 27. kl; 29. do; 30. Ie; 32. radar; 34. abeel; 35. drietal; 37. nel; 39. oir; 44. laveren; 46. veert; 47. emmer; 48. vlees; 49. garnaal; 51. ka; 53. ap; 55. ea; 58. liter; 59. dee; 61. oost; 64 kma; 66. ere; 67. ik; 68. ala; 70. sl; 73. nu; 74. va. Op donderdag 20 oktober is het huwelijk tussen Spaanse wijn en Nederlandse kaas voltrokken. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst op de Nederlandse ambassade in Madrid. Van Nederlandse zijde waren onder andere aanwezig de staatsse cretaris van buitenlandse handel, F. Bolkestein en de algemeen directeur van Het Nederlands Zuivelbureau, de heer M. van Velden (resp. uiterst links en uiterst rechts op de foto). Op de foto spreekt de burgemeester van Madrid, Tierno Galvan, omringd door een sherry-jongen en een kaasmeisje. 4 november 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 19