Boerin moet meer ruimte krijgen in de koöperatie Boeren- en boerinnen tegen kernwapens Konklusie studiedag: We eten meer pluimveevlees NIZ0 dagen 1983 Op het gezinsbedrijf hebben boer en boerin meestal eigen taken. De gelijkwaardigheid van man en vrouw op het bedrijf wordt algemeen onderstreept. De vertegenwoordiging van het bedrijf naar buiten toe is echter nog goeddeels een mannenzaak. Het zijn de mannen die in de standsorganisaties en koöperaties de dienst uitmaken. Verschillende standsorganisaties hebben inmiddels het vrouwenlidmaatschap inge steld. Bij de koöperaties ligt de zaak anders. De koöperatie die als het verlengstuk van het bedrijf beschouwd kan worden vormt gezien de inbreng van mannen en vrouwen daarin geen afspiegeling van de gelijkwaardige positie van boer en boerin op de bedrijven. De vrouw moet meer ruimte in de koöperaties. Dit is de belangrijkste konklusie van een studiedag die op 25 oktober in de Vroone te Kapelle is gehouden. Onder het motto: "Hé, agrarische vrouw, is de koöperatie ook van jou?" waren meer dan 60 agrarische vrouwen bijeengekomen om zich nader te bezinnen op de hui dige en toekomstige positie van de boerin in de koöperatie. In het begin van de 60er jaren had ongeveer 10% van het wereldvlees- verbruik betrekking op pluimvee vlees. In de 80er jaren was dat onge veer 22% en in de 90er jaren zal dat zeker 30% worden. Deze opvatting is verkondigd op een bijeenkomst van de Amerikaanse National Broiler Council door de economist Bill Roe- nigk. Het aandeel pluimveevlees in de wereldhandel van vlees zal naar de mening van Roenigk toenemen tot 25% vergeleken met 17% in de 80er jaren en 6% in de 60er jaren. Dat zou betekenen dat in 1990 on geveer 10% van de wereldproduktie een weg zou vinden in de export, vergeleken met ongeveer 8% thans en 4% in de 60er en 70er jaren. Op een marktstudiedag van de National Broiler Ass. is door een marktdes- kundige van deze organisatie ver meld dat de braadkuikensproduktie in 1985 met 8 tot 10% zal toenemen en in 1986 met 5 tot 7%. vdw De NlZO-dagen zullen dit jaar op dinsdag 15 en woensdag 16 novem ber in het Cultureel en Congrescen trum "De Reehorst" te Ede worden gehouden. Wie belangstelling heeft voor dit congres, kan een schriftelijk verzoek om toezending van een programma en een toegangskaart richten aan het sekretariaat van het NIZO, Postbus 20, 6710 BA EDE. 17 Vrouw geen verlengstuk Mevrouw Henny Zandbergen uit Terschuur (bij Barneveld) die als een van de inleidsters was uitgenodigd verwoorde de gevoelens van de aan wezigen erg duidelijk. "Er zijn maar weinig boeren die zonder overleg met hun vrouw het bedrijf ex ploiteren. Maar er zijn nog maar weinig koöperaties waar vrouwen in mee besturen. Op ons bedrijf zouden we het fijn vinden als het bedrijf lid kan worden van de koöperatie, zodat we zelf kunnen uitmaken wie naar de ledenvergadering gaat". Bij sommige koöperaties kunnen zo wel mannen als vrouwen lid worden, al levert dat soms wel problemen op bij de aansprakelijkheid. Afgezien van de formele mogelijkheid dat vrouwen lid zijn van de koöperatie is de koöperatie toch een mannenwe reld. Henny Zandbergen vroeg zich af hoe dat kwam en noemde zelf en kele voorbeelden: "Is het een scheef gegroeide traditie? Of nemen de vrouwen niet de ruimte die ze krij gen? Of krijgen de vrouwen geen ruimte? Mijn man is ook lid van Co- veco en hij mag dus stemmen. Al doe ik thuis het hele varkensbedrijf. Als ze iemand nodig hebben voor het bestuur dan vragen zij mijn man". Ook bij de K.I. staat het lidmaat schap bij de Zandbergens op de naam van de man. "Als vrouw mag je. dan alleen bij volmacht stemmen. Als dat zo doorgaat krijg je het ge voel als aanhangwagen gebruikt te worden. Vrouwen noodzaak Ondanks de nog steeds bestaande mannentraditie, zo konstateerde Henny Zandbergen, begint het ijs te dooien. Als voorbeeld noemde ze de Rabobank die graag ziet dat vrou wen lid worden en ook bestuurs- funkties bekleden. Ze acht het een goede zaak dat alle koöperaties meer vrouwen op alle niveau's integreren. "Hoe meer mensen positief meeden ken, hoe meer mensen erbij betrok ken zijn, hoe beter dat voor de koö peratie is. Goede bestuurders moetje met een loep zoeken. Door de vrou wen niet te integreren gaat er veel kwaliteit, nuchter en gezond ver stand verloren". Hiermee stemde ze volledig in met de visie van mevr. E.C. de Hullu - de Nood die als presidente van de agrarische kommissie CPB-CBTB de studiedag opende. Ze konstateerde dat op vele terreinen vrouwen al lang meedraaien en meestal ook tot volle tevredenheid vanwege hun motiva tie, inzet en kennis, hun zakelijke en nuchtere kijk en niet in de laatste plaats om hun vrouwelijke visie op de gang van zaken op de bedrijven en de wereld daaromheen". Ze vroeg zich af hoe het komt dat de koöpe raties zolang nodig hebben om de grote waarde daarvan in te zien. Gemeenschappelijk lidmaatschap Ineke Duit, die namens de NCR ook 4 november 1983 Henny Zandbergen een inleiding gaf, bevestigde dat de gelijkwaardigheid van de agrarische vrouw nog niet terug te vinden is in de relatie met de koöperatie. Ze ging nader in op de wijze waarop de ge lijkwaardigheid van man en vrouw meer gestalte kan krijgen. "Een be- drijfslidmaatschap, waarbij man en vrouw onderling kunnen uitmaken wie het bedrijf in de koöperatie ver tegenwoordigt lijkt het meest logisch. De wet verzet zich echter tegen deze opzet omdat alleen natuurlijke per sonen en rechtspersonen lid kunnen worden. En het gezinsbedrijf is geen van beide". Ze verklaarde dat om deze redenen de NCR een studie kommissie heeft ingesteld om na te gaan, hoe binnen de grenzen van de wet, de positie van man en vrouw ten aanzien van de koöperatie gelijkge steld kan worden. In een voorstel aan de NCR bepleit deze kommissie een statutenwijziging waardoor de mo gelijkheid van een gezamenlijk lid maatschap geboden wordt, aldus Ine ke Duit. "In dat geval kunnen zowel man als vrouw lid worden, terwijl daar maar één keer de rechten en plichten tegenover staan. Onderling kunnen man en vrouw dan bepalen wie stemgerechtigd is. Houding van mannen Indien de koöperaties het voorstel van de studie-kommissie van de NCR overnemen komt er meer ruimte voor vrouwen in koöperaties. Formeel is dan alle geregeld. Er is nog meer nodig. De vrouw moet ook als gelijkwaardig ook door de man nen geaksepteerd en serieus geno men worden. Dat betekent dat de mannen over het algemeen hun houding aan moeten passen. Het ge geven dat er zeer weinigen van de genodigde (mannelijke) bestuursle den van de koöperaties op deze stu diedag aanwezig waren is wellicht een teken aan de wand. De twee mannelijke inleiders op de ze studiedag hadden geen moeite met meer vrouwelijke inbreng in de koöperaties. Zowel de inleiding van Jos Akkermans (sekr. C.C.C.) en die van Huib van der Maas (uitgenodigd als gewone boer) hadden voorname lijk betrekking op het funktioneren van koöperaties in het algemeen. Jos Akkermans belichtte vooral het we zen van de koöperatie. Van der Maas ging in op enkele problemen die het schaalvergrotingsproces met zich mee heeft gebracht. Daarbij bena drukte hij vooral het belang van een gescheiden verantwoordelijkheid van direktie en bestuur van de koö peraties. "De direktie met zijn goed opgeleide managers heeft vooral ook voor het ondernemingsdoel van de koöperatie, zo stelde hij. "De koöpe ratie is echter een middel met als doel het belang van de leden. De koöperatie mag geen doel op zich worden. Het bestuur moet hiervoor waakzaam zijn". Voor het in toom houden van deze situatie acht van der Maas een grote ledeninvloed van groot belang. En daarbij is, zo was hij van mening, ook ruimte voor agrarische vrouwen. Niet zo ver Naast diskussie over verschillende stellingen was er op deze studiedag tijd voor 'n vrolijke noot. De toneel groep van de Wemeldingse Platte landsvrouwen bracht een kort en zeer toepasselijk stuk op de planken. In drie korte bedrijven werd de po sitie van de vrouw in gezin, bedrijf en organisatieleven geschetst. Daarbij speelden de eerste twee zich af in verleden en heden. Het laatste be drijf omvatte een toekomstbeeld: Twee in wegwerpkleding verpakte vrouwen ontmoeten elkaar daarin na een dag druk vergaderd te hebben. De rollen tussen man en vrouw wa ren duidelijk omgekeerd. De man doet het huishouden en de vrouwen Door de dames werd druk gediskussiëerd vermaken zich om de klagende ge luiden die de mannen laten horen over hun beslommeringen in het huishouden. Zo ver zal het hopelijk niet komen met de emancipatie van de vrouw. Toch geeft dit toneelstukje duidelijk aan hoe de vrouwen hun positie nu zien. Een goed voorbeeld hoe dra matische expressie en bewustwor ding hand in hand kunnen gaan. Samenwerking Deelnemers zoveel als organisatoren kunnen terugkijken op een geslaagde studiedag. De vraag is nu: hoe ver der? Daarbij zijn twee zaken van belang. Allereerst kunnen agrarische vrou wen, onder andere door het volgen van kursussen, zich verdiepen in de koöperaties om zich zo voor te be reiden voor een aktief lidmaatschap en voor bestuursfunkties. Daarnaast moet er binnen elke koöperatie een diskussie op gang komen op welke wijze meer ruimte gemaakt kan worden voor vrouwelijke inbreng. Het spreekt voor zich dat zulke zaken enige tijd vergen. Er is echter geen reden voor een terughoudende op stelling. De agrarische vrouw heeft de koperatie veel te bieden. Vermeldenswaard is dat deze studie dag tot stand is gekomen door een gezamenlijke inspanning van de agrarische kommissies van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en de Chr. Plattelandsvrouwen Bond en de werkgroep ZAJK-vrouwen. Het eer ste initiatief kwam hierbij van de ZAJK-vrouwen. Het is een goede zaak dat de ZAJK-vrouwen, nog zo kort na het starten van hun aktivitei- ten, de weg van de samenwerking met de andere organisaties heeft gevon den. De eerste vruchten zijn veel be lovend. Ad Phernambucq Tijdens de massale vredesdemon stratie in Den Haag vorige week za terdag werd door een aantal boeren en boerinnen melk uitgedeeld. De aktie was een spontaan initiatief van een aantal boeren- en tuinders ver spreid over heel Nederland. Met hun aktie wilden de aktievoerders de aandacht vestigen op de onmoge lijkheid tot voedselproduktie na een eventuele kernoorlog. Daarnaast vinden deze boeren en tuinders het onbegrijpelijk dat zoveel geld wordt uitgetrokken voor de bewapenings wedloop terwijl voor de landbouw in de wereld veel te weinig geld be schikbaar is. De melk, die gratis werd uitgedeeld aan de passanten, was afkomstig van sympatiserende boeren die zelf niet in Den Haag aanwezig konden zijn. Een boer stelde zijn dagproduktie ter beschikking en door andere melk veehouders werd deze aangevuld tot 3000 liter; goed voor 24.000 bekertjes melk. Volgens een woordvoerder van de verontruste boeren en boerinnen, is de aktie goed aangeslagen. "Ik heb één negatieve reaktie van een kollega gehoord en ontelbaar veel positieve. Ik ben blij dat we op deze manier hebben kunnen laten zien dat ook in de land- en tuinbouw verschillend wordt gedacht over de nieuwe be wapeningsronde."

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 17