vervolg vergadering hoofdbestuur Staatssecretaris Ploeg oppert idee om drijfmest per spoor te transporteren van Brabant naar Zeeland Toenemende belangstelling proefbedrijven Voorzitter Doeleman merkte in zijn toespraak ten aanzien van de in het vooruitzicht gestelde lastenverlich ting voor het Midden- en Kleinbe drijf en dus ook voor de Land- en Tuinbouw op, dat deze tot nu toe zeer beperkt is gebleven. Ook is de voorgestelde verhoging van de Zelf standigenaftrek beperkt. Deze is on voldoende aangepast in verhouding tot de verlaging van de Vennoot schapsbelasting. Hieruit blijkt vol gens hem dat er te weinig rekening wordt gehouden met de noodzake lijke reserveringen en investeringen op de agrarische bedrijven. Tenslotte ging de heer Doeleman in op de voorstellen tot reorganisatie van de Provinciale Diensten van het Minis terie van Landbouw. Naar zijn me ning wordt het beleid dat dit Minis terie in de provincie - wanneer de plannen worden uitgevoerd - te veel uitgehold. Het gevaar is dan ook niet denk beeldig dat de belangenbehartiging via vertegenwoordigers van het Mi nisterie van Landbouw - tot nu toe behartigd door de twee H.I.D.'s in de provincie geringer wordt. Hij drong met nadruk aan op nader overleg met de georganiseerde landbouw over een verdere uitwerking van de beleidsvoornemens. Akkerbouw De voorzitter van ,de akkerbouw- kommissie, de heer H.C. van der Maas, kreeg van de Ledenraad on dersteuning voor de ingenomen standpunten van de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap betreffende het europees graanbe leid. In een uitvoerig overzicht had hij alle konsekwenties die de voor stellen van de Europese Kommissie voor de granen hebben nog eens op een rijtje gezet. De uitvoering van deze voorstellen betekent volgens hem een aanzienlijke absolute prijs verlaging voor onze granen en daar mee wordt één van de meest funda mentele uitgangspunten van de E.G. in de steek gelaten. Zo'n absolute dan wel relatieve prijsverlaging van 20% voor tarwe betekent voor het modale nederlandse akkerbouwbe drijf een inkomstenderving van on geveer 10.000 per jaar. Alhoewel de soep meestal niet zo heet gegeten wordt als ze is opgediend, zullen de effekten opgeteld'zo desastreus zijn dat het volgens van der Maas abso luut noodzakelijk is dat de neder landse akkerbouw samen met kolle ga's uit de partnerlanden het strikt onaanvaardbare van de Brusselse voorstellen aan de verschillende na tionale regeringen duidelijk maakt.- Volgens de kommissievoorzitter worden de EG-voorstellen gepre senteerd tegen de misleidende E.G.- landbouwproduktie-overschotten terwijl in feite algemeen politieke en algemeen financiële motieven als uitgangspunt dienen. De heer van der Maas had vervolgens enige be rekeningen gemaakt waarvan de slotkonklusie was dat wanneer het tekort van het graanbeleid in 1982 in de EG-kas wordt afgezet tegen de totale produktie, dit neerkomt op 0.07 cent per kg tarwe. Volgens hem is dit het reeële bedrag als het gaat om de kosten van het graanbeleid veroorzaakt door de overschotten. Ook in de toekomst zullen deze kos ten naar waarschijnlijkheid niet uit stijgen boven 1 cent per geprodu ceerde kilogram EG-graan. Hij wees er op dat het verschil tussen de kosten per ha tarwe volgens het EG-voorstel met zijn berekening wel erg groot is. Eerstgenoemde komt neer op ƒ700,- per ha terwijl het werkelijke bedrag volgens zijn bere kening op 55,- per ha tarwe neer komt. Onder bepaalde voorwaarden, zo zei van der Maas, wil de Hoofdafdeling van het Landbouwschap dit laatste bedrag, de werkelijke netto EG- graanuitgaven aksepteren als mede verantwoordelijkheidsheffing achteraf ter dekking of gedeeltelijke dekking van de netto benodigde ek- sportrestituties in het voorafgaande jaar. veehouderij De voorzitter van de veehouderij kommissie, de heer W. van Veldhui- zefi, gaf een kort overzicht van de veehouderij praktijk. De komende winter zal de kostprijs van voer stij gen, terwijl gevreesd moet worden voor een daling van de opbrengst- prijzen als gevolg van de moeilijkhe den in de konsumptie en ontwikke lingen tot het E.E.G.-beleid. Deze ontwikkelingen zullen geen goed doen aan het rendement in de melk veehouderij, zo stelde Van Veldhui zen. De kommissievoorzitter zei ook te verwachten dat de rundvlees pro duktie onder druk komt te staan door toegenomen produktie en afnemen de konsumptie. In de pluimveesektor gaat het nu wat beter, maar om de verliezen goed te maken zullen de hogere prijzen nog langere tijd aan moeten houden. De heer Van Veldhuizen omschreef devoorstellen van de Europese Kommissie met betrekking tot het zuivelbeleid als een bevriezing en achteruitgang van de ontwikkelingen in de melkveehouderij. Hij wees nog eens op het standpunt van de neder landse melkveehouderij: een zo vrij mogelijke produktie waarbij het in strument van de medeverantwoor delijkheidsheffing tot op beperkte hoogte kan bijdragen in de middelen om een zo schoon mogelijke markt te kreeëren. Van Veldhuizen bracht ook nog eens naar voren dat het noodzakelijk is bepaalde maatrege len te treffen aangaande de bijpro- dukten in de intensieve veehouderij. Laten we lering trekken uit de on voldoende genomen maatregelen in de chemische industrie in het verle den, aldus de kommissievoorzitter. De heer D. Hannewijk bracht naar voren, dat de nieuwste voorstellen van de Europese kommissie om de invoer van maisglutenvoermeel en citroenpulp te beperken voor de veehouderijsektor en de pluimvee hard aankomen en een flinke in komstenderving tot gevolg zullen hebben. tuinbouw De heer M.J. Goud vertelde de le denraad dat de kg-opbrengsten bij de pluk van de meeste rassen is tegengevallen. Veel taxaties, ook in andere EEG-landen moeten telkens opnieuw naar beneden worden bij gesteld. Het gaat daarbij om enorme hoeveelheden produkten en het is dan ook duidelijk, zo zei hij, dat er dit jaar geen sprake zal zijn van een overschottenmarkt. Dit is merkbaar aan de afzet die verloopt tegen be vredigende prijzen voor wat betreft de schaarse rassen. Bij Goudreinette en Cox's Orange kan men zelfs spre ken van hoge prijzen. Niet alle fruit telers kunnen echter' voldoende meeprofiteren. Er zijn zelfs, vertelde Goud, legio gevallen waar men nog geen halve oogst heeft en zit met een ongunstige maatsortering. Hij zei te verwachten dat de vernieuwing van de plantopstanden zich verder zal doorzetten. Het meest ingeplante nieuwe ras Jonagold kampt echter met problemen en het is te hopen dat dit ras met zijn aantrekkelijke eigen schappen niet tot de probleemrassen zal gaan behoren. grondgebruik Tijdens dé Ledenraad kwam vrij uitvoerig de algemene situatie in de land- en tuinbouw aan de orde. Over het algemeen waren de geluiden van de diverse sektorvoorzitters positief over zowel de toch nog meegevallen kg-opbrengsten en de prijzen. De heer J. Nieuwenhuyse wees als voorzitter van de kommissie grond-, gebruik op enige ingrijpende maa tregelen die zich op korte termijn op het gebied van het grondgebruik aandienen. Zo komt in het eindrap port van de Kommissie Christiaanse over de herziening van het belas tinggebied van gemeeenten en pro vincies voor de afschaffing van de bestaande vrijstelling voor kuituur- gronden van de Onroerend goed-be- lasting. Een onevenredig zware be lasting van het bedrijfsvermogen van de Land- en Tuinbouwbedrijven is het gevolg daarvan. Een Onroerend goed-belasting bij de drie voor de landbouw reeds bestaande profijt belastingen voor landbouwgronden, n.l. de ruilverkavelings-, waterschaps en baatbelasting, is volgens Nieu wenhuyse zeer ongewenst en onbil- lijk. De heer Nieuwenhuyse wees er ver volgens op dat wanneer de motie Faber wordt gerealiseerd zoals het Ministerie van Landbouw zich dat voorstelt, de laatste jaren op gang gekomen vergroting van te kleine bedrijven met de vrijkomende grond verstoord en onmogelijk wordt ge maakt. Volgens hem dient een eventuele uitvoering van de motie Faber in ge ringe mate en selektief te gebeuren. Bij de wijzigingen in de Pachtwet wees de kommissievoorzitter er op dat het toepassen van de toeslagen in de praktijk onderhevig is aan nogal wat kritiek. Hij achtte een richtlijn voor de Centrale Grondkamer over het hanteren van toeslagen en af trekken van groot belang. Overige zaken Uit de periodieke verslagen van de diverse instellingen en diensten van de Z.L.M. blijkt dat de Z.L.M-orga- nisatie naar tevredenheid funktio- neert. Via o.a. bemiddeling van de Over de zoetwatervoorziening t.b.v. de landbouw in Zeeland merkte de staatssecretaris op dat het te gek is dat Zeeland dat midden in het water ligt kampt met een tekort aan zoet water". Hij zei tijdens verschillende gesprekken met ambtenaren, politici en het agrarische bedrijfsleven onder de indruk te zijn gekomen van dit probleem. In dit verband verklaarde Ploeg dat er voor beging 1985 een besluit zal worden genomen over het zout of zoet worden van het Greve- lingenbekken maar dan wel met de Accountantsunie van de Z.L.M. is het zgn. pachtersvoordeel nu dusda nig herschreven, dat er mee valt te leven. (Pachtersvoordeel is de fiskale afrekening van het verschil in waar de tussen vrije en verpachte grond). Door het hoofdbestuur werden de statuten van de nieuwe Z.L.M. afde ling Breda/Roosendaal goedge keurd. De heer J. Markusse gaf de aanwe zigen een kort overzicht van de ko mende aktiviteiten van de SEV- dienst. Hij deed aan de aanwezige bestuurders een krachtige oproep om het centrale thema de komende win ter "Relatie Gezinsbestedingen - be- drijfsinkomsten" vanuit de afdelin gen en kringen te steunen. Ook vroeg hij een ondersteuning vanuit de basis voor andere SEV-aktiviteiten als kursussen, voorlichtingsbijeenkom sten en dergelijke. Het dagelijks bestuur stelde de Le denraad in kennis van de exploita tierekening van de Z.L.M. over 1982 terwijl tevens de begroting voor 1984 werd aangeboden. De heer Oggel meldde in een korte toelichting dat de begroting voor 1984 er gezond uit ziet en dat derhalve niet tot een kon- tributieverhoging behoeft te worden overgegaan. Z.L.M.-voorzitter Doeleman vroeg in de ledenraad veel aandacht voor de schaalvergroting bij het onder wijs. Hij zei daarbij te vrezen voor problemen ten aanzien van de on derwijsvoorzieningen op het platte land. De algemene plattelandsvrouwenor ganisaties in Zeeland en Brabant aanleg van een buizennet naar Schouwen-Duiveland voor de zoet watervoorziening t.b.v. de land bouw. Overigens liet Ploeg er geen twijfel over bestaan dat de aanleg van zo'n pijpleiding niet voor reke ning kan komen van het Ministerie van Landbouw. Kavelruil De heer Ploeg bezoecht ook het ge bied West Zeeuwsch-Vlaanderen. De ligging van de agrarische perce- ondersteunden en zij zullen zich landelijk sterk maken voor het be houd van het onderwijs op het plat teland. Presentielijst Ledenraad dd. 31-10- 1983 A.J.G. Doeleman, voorzitter; A.H. Mun ters, vice-voorzitter; Mr. J. Oggel. alge- meen-sekretaris; R. Hoiting, sekretaris. Hoofdbestuursleden: L.J. van Gastel: M.C.J. Kosten; H.C. van der Maas; J. Nieuwenhuyse; K. Dees; C.J. Bierens; P. Risseeuw; M. Boogerd; J. Scheele; W. Van Veldhuizen; G.A. Knaap; H.J. Juin; G.J. de Jager; P.A. Hoogenboom; M.J. Goud; D. Hannewijk; G. van Dis. Advi serende leden: mevr. C.L. Kloet; mevr. J. Donken; L. van Nieuwenhuijzen; ir. W. Markusse; mevr. A. Bom; mevr. C.P. Timmerman; Buitengewone leden: Ph. v.d. Hoek; S. de Visser. Kring Schou wen-Duiveland; M.K. Krepel, J.A. Gaanderse, A.J. Rotte; Kring Tholen/St. Philipsland; L.C.J. Potappel, L. Hage, D.M. Giljam, P.K.M. Stuiten; Kring Oost-Zuid-Beveland: J. Boogaard, C. Hamelink, A.C. Kole, G.J. Dees; Kring West-Zuid-Beveland. L. Mesu, M. Min- naard; Kring Walcheren: W. Cevaal, K. Minderhoud, J. van Maldegem, A. Lan- gebeekde; Kring West-Zeeuws-Vlaande- ren: J.ü. Lako, A. Dhont, J.I. Risseeuw; Kring Axel: I.A. van Cadsand, mevr. T.A. de Mul, A. de Feijter; Kring West-Bra bant: J.M. van Heijst, W.A. de Lint, J.L. v.d. Slikke; Kring Altena-Biesbosch: C.M. Donken, A.A. van Vugt; Kring Oost- en Midden-Brabant: W. Wiersma; Tuinbouwkommissie: C.I. Davidse; Vee houderijkommissie: H.C. Poley, A.M. Schaap, A. de Visser; P.J.Z.: L. Bakker; Z.L.M.-instellingen - diensten: B. Veer beek, W.C. Sinke, J. de Lange, ing. J. Markusse, mevr. J. Priem en J. Wierenga. A. Ploeg len is hier zo verspreid en veel per celen zijn zo klein dat van een lap pendeken kan worden gesproken. Ploeg liet er geen misverstand over bestaan dat het gebied desondanks niet als landinrichtingsprojekt in aanmerking komt. Merkwaardig vond hij het dat een vrijwillige ka velruil hier, in tegenstelling tot elders in het land maar niet van de grond wil komen. Hij zei de indruk te heb ben gekregen dat wanneer de kavel ruil in een wettelijk kader wordt ge goten, er wel de bereidheid tot me dewerking is. Volgens hem verschaft de nieuwe Landinrichtingswet die binnenkort in de Tweede Kamer zal worden behandeld, alsnog mogelijk heden voor een "licht gedwongen" kavelruil in het West-Zeeuws- Vlaamse. Voorbeeld De gezamenlijke aanpak van het bacterievuur het vorig jaar door be drijfsleven, natuur en landschap en de plantenziektenkundige Dienst in Zeeuws-Vlaanderen stelde de heer Ploeg ten voorbeeld aan andere ge bieden. "Een goed gekoördineerde aktie die er toe heeft geleid dat het bacterievuur probleem in dit gebied zo goed als onder de knie is, zo kon- stateerde hij tevreden. De verslagen over 1982 van varkensproefbedrijf Sterksel, R.O.C. Rundveehouderij Cranen- donck, Proeftuin Breda, akkerbouwproefbedrijf "Vrede- peel" en akkerbouwproefbedrijf "De Rust- hoeve" worden door de betrokken Direkteu- ren/Sekretarissen c.q. Konsulenten toegelicht en door de Prov. Raad voor de bedrijfsontwikkeling in Noord- Brabant goedgekeurd. De Raad is verheugd te vernemen dat de belangstelling van de boeren en tuinders voor de proefbedrijven, ge tuige de bezoekersaantallen, nog stijgende is. De funktie van het re gionale onderzoek wordt hiermede nog eens duidelijk onderstreept. De Raad vindt het een goede zaak dat in de voorlichtingsprogramma's de nadruk wordt gelegd op het ma nagement op de bedrijven. Een ge koördineerde aanpak van de aktuele problemen is in de voorlichtingspro gramma's duidelijk zichtbaar. De Raad neemt kennis van het jaar verslag 1982/1983 S.E.V. van de N.C.B. en het winterprogramma 1983/1984. Daarbij komt duidelijk naar voren dat de vraag naar groepsvoorlichting groot is. De Raad is van mening dat de verslaglegging van de S.E.V. van de N.C.B. een goed inzicht geeft in de omvang van en variatie in de werkzaamheden. De knolcyperus Knolcyperus wordt steeds vaker ge signaleerd. Een wettelijke regeling lijkt onont koombaar. Een goede registratie van besmette percelen is noodzakelijk. Tijdens een werkbezoek dat Staatssecretaris A. Ploeg dinsdag 1 no vember aan Zeeland heeft gebracht, heeft hij zich uitvoerig in laten lichten over de zoetwaterproblematiek en het gebrek aan organische mest in deze overwegend akkerbouwprovincie. Er moet zei hij op een perskonferentie, dringend een kortsluiting worden gemaakt tussen de mestoverschotgebieden in Limburg en vooral Noord-Brabant en de tekortgebieden in het zuidwesten van ons land. Belangrijk probleem is hierbij het transport maar volgens Ploeg is dit wel op te lossen door bijv. het inzetten van oude tankschepen of door vervoer per rail. Over deze laatste mogelijkheid wil de staatssecretaris op korte termijn overleg voeren met zijn ambtgenoten bij het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat. 14 4 november 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 14