Boekje over bijzondere groenten en vruchten uit binnen- en buitenland Bij relatief hoog prijsniveau in EG blijft uitvoer aardappelen achter bij vorig jaar Nieuwe opzet Proefstationsdag voor de fruittelers <gyzondere °groenten en<Vrucbten Landbouwschap wil snel eind aan oneigenlijke toeslagen weekstaat energieverbruik Gewassen onderdekken betere start Andere berekeningsmethode gasprijs Produktschap voor A ardappelen Er is onlangs een boekje uitgege ven over minder bekende groente en fruitsoorten. Het gaat hier om produkten van eigen bodem en uit het buitenland. Van elk produkt zijn herkomst, beschikbaarheid, bereiding en receptuur vermeld. Bovendien zijn de groenten en vruchten allemaal in kleur afge beeld. Van de ongeveer 50 pro dukten die in het boekje voorko men nemen wij de kouseband als voorbeeld. Kouseband is een lan ge boonsoort die in smaak over eenkomt met de sperzieboon. Kouseband in Nederland De oorspronkelijk uit Afrika af komstige, zeer lange, veterachtige boon met de naam kouseband wordt voornamelijk in Zuid-Oost Azië, Suriname, Afrika en West- Indië geteeld en is daar een be langrijk voedingsgewas. In Ne derland worden deze bonen in kassen gekweekt en hoewel ze veel korter worden dan in de tro pen, kunnen ze de respectabele lengte ;van 25 cm bereiken. De van Nederlandse bodem afkom stige kouseband is te koop van half juni tot november, de geïm porteerde uiteraard het gehele jaar. Om de smaak het best tot zijn recht te laten komen moeten de bonen jong gegeten worden. Ze mogen niet slap aanvoelen. Dankzij Surinaamse en Indone sische landgenoten is de kouse band in ons land gekomen. Zij maken er de heerlijkste gerechten van. Maar ook bij de traditionele Nederlandse maaltijd is de kou seband goed te gebruiken ter af wisseling van de bij ons zo be kende, brave sperzieboon. Te koop Het boekje over bijzondere groenten en vruchten is te koop bij de groenteman voor 2,50. Heeft hij het (nog) niet in huis en wil men toch aan de slag, dan kan ÊÉk: uit binnen- en buitenland Een ui!§r<\- tm iKblidtixstg Ptvpetgaatfo Cf het boekje worden besteld bij de Stichting Propaganda Groenten en Fruit. Er moet dan wel 2,30 extra worden overgemaakt op gi rorekeningnummer 42.57.200 t.n.v. Stichting Propaganda Groenten en Fruit te Den Haag, onder vermelding van "Bijzonde re". Het boekje wordt dan snel toegestuurd. Het Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp organiseert al een groot aantal jaren een Proefstationsmiddag voor fruittelers. Door middel van enkele lezingen worden dan de belangrijkste resultaten van het fruitteeltkundig onderzoek in Wilhelminadorp voor fruittelers uiteengezet. Vanaf 1974 zijn deze bijeenkomsten steeds in één van de teeltgebieden gehouden. Het Proefstation gaat deze informatiebijeenkomst voor fruittelers en andere belangstellenden in een nieuwe jas steken en tevens ruimer opzetten. De Proefstationsdag nieuwe stijl wordt dit jaar gehouden in het Inter nationaal Agrarisch Centrum (IAC) te Wageningen op woensdag 23 november a.s. Het programma bestaat uit 4 korte lezingen over respektievelijk: Vruchtboomteelt en boomkwali teit Ekonomische aspekten van de boomkwaliteit; Druppelbevloeiing in de fruit teelt; Aktualiteiten uit het fruitteelt- kundig onderzoek. Deze lezingen worden afgewisseld met lange pauzes. In andere zalen van het IAC kan men gedurende de ze pauzes diskussiëren met de inlei ders of in andere informatie - en tentoonstellingsstands gaan kijken en praten met de onderzoekers. In deze stai^Js komen o.a. aan de orde: vruchtanalyse bacterievuur; bestuivingsonderzoek; plantsystemen; in-vitro-vermeerdering (weefselkweek) van vruchtbo men; nieuwe rassen en fruitsoorten; vruchtgroeiritme; geleide bestrijding van schurft en meeldauw; kleinfruitonderzoek. Het Proefstation organiseert deze dag in samenwerking met de Neder landse Fruittelers Organisatie (NFO). Voor deze nieuwe opzet is gekozen om veel fruittelers in de ge legenheid te stellen op 1 dag veel te zien en te horen over de toepasbare resultaten van het onderzoek op het Proefstation. Voor deelname aan deze dag kan men zich vooraf aanmelden bij de NFO, Schiefbaanstraat 29, 2596 ZC Den Haag. Tel.: 070-450600. De deelna mebewijzen 15,— (lunch, koffie, thee en deelname) worden dan uitge reikt bij de ingang van het IAC op 23 november. Voor nadere informatie: Proefstation voor de Fruitteelt, Brugstraat 51 4475 AN Wilhelminadorp, tel.:01100-16390 Het Landbouwschap heeft de ministers van Financiën Economische Zaken en Landbouw gevraagd om zo snel mogelijk een eind te maken aan het doorberekenen van allerlei toeslagen in de aardgasprijs voor grootverbruikers. Deze aardgasprijs wordt afgeleid van de prijs voor zware stookolie, vermeerderd met een bedrag van 35,20 per ton voor accijnzen, luchtverontreinigingsheffing, een opslag voor het aanhou den van strategische voorraden (ICOVA-heffing) en transportkosten. De toeslagen werken dusdanig door in de aardgasprijs voor grootver bruikers, dat met name in een energie-intensieve sector als de glas tuinbouw de concurrentiepositie met omringende landen wordt onder graven. De Gasunie is wel bereid om bij het berekenen van de aardgasprijs de toeslagen gedeeltelijk buiten be schouwing te laten. Gezien de bud gettaire consequenties stuit dit met name bij de minister van Financiën op problemen. Minister Braks van Landbouw beloofde het Landbouw schap begin deze maand nog om over de kwestie met zijn collega's contact op te nemen. Piatt's Oilgram Bij het berekenen van de gasprijs gaat de Gasunie tot nu toe uit van de prijs voor zware stookolie, zoals die wordt vastgesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Met in gang van 1 januari 1984 wordt deze berekening echter gebaseerd op de internationale notering voor zware stookolie, zoals die dagelijks wordt vastgesteld volgens Piatt's Oilgram. De gasbedrijven zullen hun grootaf nemers, waaronder de tuinders met een grootverbruikerscontract, bin nenkort per brief van deze wijziging op de hoogte stellen. De aardappelmarkt in de gehele Gemeenschap wordt dit najaar ge kenmerkt door een relatief hoog prijsniveau. De oorzaak is bekend, namelijk alom lagere ha-opbrengsten. Ten op zichte van vorig jaar is de totale oogst in de Gemeenschap rond 5 miljoen ton kleiner, een situatie die te vergelijken is met die in 1976, toen de Produktie rond de 30 miljoen ton lag, terwijl dit jaar gerekend wordt op een produktie van rond 29 miljoen ton. Situatie in Nederland De aardappeloogst in Nederland is dit jaar toch nog hoger dan in 1976. Opvallend groot is het verschil in Duitsland, namelijk 9,80 miljoen ton in 1976 en nog geen 5,5 miljoen ton in 1983. In 1976 werd uit Nederland 934.000 ton uitgevoerd. Terwijl ca. 550.000 ton industrieel verwerkt wordt. Dat is nu inmiddels ca. 950.000 ton ge worden. In Frankrijk en Engeland zijn de oogsten hoger dan in 1976, toen Ne derland naar deze beide landen 320.000 ton wist te exporteren. In 1976 startten de prijzen ook hoog, namelijk ca. 80 in Rotterdam voor de frites-aardappelen, en 60 voor de tafelaardappelen. Vervolgens zijn in de loop van het jaar de prijzen van de tafelaardappelen alleen maar ge daald. De situatie is overigens onzeker. 4 november 1983 Frankrijk wil een invoercontingent van 20.000 ton uit de Oostbloklan den benutten. In Nederland is opmerkelijk het prijsverschil tussen de tafel- en de fritesaardappelen, dat thans rond de 20 per 100 kg ligt. Niet alleen de Bintjes maar vooral ook de Eigenheimers zijn duurder dan vorig jaar. Op te merken is een sterk spekulatief element wat weerspiegeld wordt in het verloop van de noteringen op de termijnmarkt, waar zich soms ver rassende prijsbewegingen voordoen. Gedaalde export Vanaf het begin reeds lag de exp.ort dit seizoen lager dan vorig jaar. Tot 1 oktober werd nog geen 50% uitge voerd van het kwantum dat vorig jaar tot die datum werd uitgevoerd. De import was tot 1 oktober 44.000 ton hoger dan vorig jaar. Aardappelverwerking Tot en met augustus werden dit jaar 637.000 ton aardappelen verwerkt tot aardappelkonsumptieprodukten, dat is 54.000 ton meer dan vorig jaar. De uitvoer ontwikkelde zich ongeveer navenant. Opbrengsten Er is sprake van een hoger uitschot. De oorzaken daarvan zijn o.a. het uitpoten, dat gemiddeld met 3 weken vertraagd werd, terwijl de droge zo mer vaak groeistoornissen tot gevolg had, waardoor in een aantal percelen doorwas optrad. Daardoor is het aandeel misvormde knollen aanmer kelijk hoger dan in voorgaande jaren, terwijl in sommige partijen glazigheid voorkomt. Het onderwatergewicht is gemiddeld vrij laag, wat problemen kan opleve ren voor de verwerkende industrie. Het aandeel 50 mm opw. is beduidend kleiner dan vorig jaar. Phytophthora komt, aldus mededelingen van het Produktschap sporadisch voor. De bruto-opbrengsten van kleinaar- dappelen daalden van 42,0 t in 1982 tot 33,5 t dit jaar, de netto-opbreng sten daalden van 38,5 t tot 29,5 t per ha. Voor zandaardappelen daalde de bruto ha-opbrengst van 36,5 tot 31,5 t en netto van 31,5 tot 27,5 t. Op te merken is daarbij dat in 1982 van rekordopbrengsten sprake was. De gewassen onder de dubbele dekken hadden deze zomer een wat betere start dan die in de Venlokas. Dat uitte zich in de produktie, waar de dubbele dekken heel lang een voorsprong hadden. Dat is nu niet meer zo. De laatste drie weken is de produktie van de acrylplatenkas 5,5% achtergebleven bij de Venlokas en de futuristische kas 2,5%, zodat het produkfieverschil nu genivelleerd is. Dat de produktie van de grondafdeling van de Venlokas en die van de steenwolafdeling van de futuristische kas afwijken van het gemiddelde, lijkt mij vooral veroorzaakt door een lagere cq. hogere temperatuur. Hoewel gelijk ingesteld, laten ook de energieverbruikcijfers zien, dat in de grondafdeling van de venlokas iets te weinig gestookt is en dus te weinig geaktiveerd. In de steenwolafdeling van de futuristische kas is het omgekeerde gebeurd en zo blijkt maar weer hoe belangrijk de juiste temperatuur in een kas is, maar ook waar de kompenserende mogelijkheden van een energiebesparend en licht- verliezend dubbel dek liggen. En dat blijkt daar bovendien betrekkelijk wei nig energie te kosten, gelet op de energieverbruikcijfers van die bewuste afdeling. Het beeld in de gewassen wordt nu overal wat minder, maar is nog steeds goed te noemen. De klimaatsinstellingen zijn deze week niet veranderd. Het energieverbruik bedroeg deze week 9495 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is alsvotgt te verdelen: GRONDTEELT STEENWOLTEELT SDP FUT. Kontrole SDP FUT. Kontrole Week no. 43 d.d. 21/10-28/10 acryl pi. m.scherm acrylpl. m.scherm verbruik in m3 deze week 83 95 88 91 97 103 energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 10-8-1983 456 529 723 474 520 763 oogst in kg/100 kg/100 m2 954 1000 973 1060 1189 1129 gemiddeld vruchtgewicht in gram 472 488 461 501 509 508 oogst in stuks/100 m2 2020 2048 2109 2114 2336 2222 De buitenomstandigheden waren deze week: - gemiddelde buitentemperatuur - gemiddelde windsnelheid 8.7 gr.C. 1,8 m/sek. DENAR-KAS L. Koop 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 11