W.P.N, fokdag in Nieuwvliet Eén jaar succesvolle samenwerking bloemenveiling Westland met veiling NCB-Tilburg KORTE WENKEN C.A.R. Zevenbergen Herinneringen IV Den Haag bezuinigt: H.I.D.'s worden direkteur Sinds één jaar werken de exportbloe menveiling Westland uit Naaldwijk en de regionale NCB-veiling Tilburg met elkaar samen. De samenwerking bestaat vooral uit produktuitwisse- ling teneinde de klokfunktie van de regionale bloemenveiling in Tilburg te versterken. Het uiteindelijke doel is te komen tot een sterk afzetpunt voor snijbloemen, potplanten en boomkwekerijprodukten in Brabant. Naar de mening van de betrokken veilingen liggen er voor Tilburg goe de kansen uit te groeien tot een sterk, regionaal afzetpunt. De voorzichtig gestarte samenwer king is in de beginperiode beperkt gebleven tot produktieuitwisseling. Later zorgde de Bloemenveiling Westland ook voor ondersteuning van het management in Tilburg en werd het gebruik van verpakkingen en stapelwagens geïntegreerd. Aan voerders vanuit Brabant kunnen nu kiezen welk deel van hun produktie zij willen afzetten in Tilburg en welk deel in het Westland. Efficiënt groepsvervoer zorgt voor de aan- en afvoer van de sierteeltprodukten. De kopers in Tilburg kunnen nu be schikken over een aantrekkelijk as sortiment, dat waar nodig wordt aangevuld vanuit de Bloemenveiling Westland. De samenwerking heeft geleid tot stijgende omzetten in Tilburg en een groeiend vertrouwen bij kopers, aanvoerders en personeelsleden in de toekomstmogelijkheden van deze NCB-veiling. De kóperstribune van de veiling in Tilburg. Zaterdag 5 november wordt in Manege Riemens te Nieuwvliet weer een fokdag voor warmbloedpaarden, ingeschreven in het Warmbloed Paardenstamboek Nederland, gehouden onder auspiciën van het fok- distrikt Zeeuws-Vlaanderen. Deelname aan de keuring is mogelijk voor elk Zeeuws W.P.N.-lid. Tot op dit moment hebben zich ruim 60 deel nemers aangemeld, waaronder veel aanmeldingen in de jeugdrubrieken. Vanaf's morgens 10 uur tot ongeveer 12 uur worden de keuringen gehou den voor de rubrieken hengstveu lens, merrieveulens, 1-, 2-, en 3-jarige paarden, 4- tot 7-jarige paarden, en paarden van 8 jaar en ouder, gesplitst in stamboekmerries en stermerries. Na de middagpauze begint het mid dagprogramma waarin enkele bij zondere, ook voor het publiek aan trekkelijke onderdelen zijn opgeno men. Zo is er een rubriek "bestgaand rijpaard" waarbij de paarden in de verschillende gangen stap, draf en galop, onder het zadel worden gere den. Daarnaast is er een rubriek be ste prestatiepaard waarbij tevens de techniek en het vermogen van de paarden om te springen beoordeeld worden, 's Morgens voor 10 uur is het mogelijk ruins te laten branden, waarvoor de opgave echter nog klein is. Evenals vorig jaar komt de heer Schep uit Bergambacht met een aantal veulens, voornamelijk in de rijpaardrichting gefokt. Deze veu lens worden aan de hand voorge bracht, waarna iedere belangstellen de tot onderlinge aankoop van de veulens kan overgaan. Ook uit de eigen regio zijn er 6 veu lens, 1- en 2-jarigen te koop, zodat het handelseffekt op deze keuring best wel eens erg belangrijk kan zijn. Voor de liefhebbers van het tuig- paard zal Schep de dekhengst Unitas aan de hand showen. y DOOR P. LINDENBERGH TE WEMELDINGE AKKERBOUW WANNEER U PLANNEN HEEFT een nieuwe trekker of kipper aan te schaffen en U bent niet zeker van Uzelf wat betreft de mogelijkheden en onmogelijkhe den van de banden, laat U zich dan hierover vooraf eens goed infor meren. Er is een grote keuze, maar wat U kiest is belangrijk en moet voor elk bedrijf apart bekeken worden. DE KEUZE VAN EEN GOEDE BAND hangt bijvoorbeeld af van het feit of U veel of weinig op de weg rijdt, de wielbelasting, de te leveren trekkracht, de grondsoort, de toelaatbare bandbreedte enz. enz. De laatste jaren is veel aan dacht besteed aan banden en er is veel kennis vergaard. Maak er ge bruik van! WAT IS W.I.R.? Dit betekent letterlijk "Wet Investerings Reke ning". Het is in het kort een in vesteringspremie, die U ontvangt omdat U investeert. U koopt een nieuwe trekker of werktuig van bijvoorbeeld f50.000,— Hier voor geldt totaal 12% 6% 18% W.I.R. premie. U ontvangt terug of behoeft minder aan be lasting te betalen f 9.000,— WANNEER U EEN OUDE TREKKER of werktuig inruilt moet deze ouder dan 6 jaar zijn, anders moet een gedeelte van de W.I.R. worden terugbetaald. Het komt er dan op neer, dat U alleen W.I.R. geniet over het bedrag wat U bij moet betalen en niet over de volledige nieuwprijs. DE W.I.R. PREMIE bedragen momenteel voor investeringen in: bedrijfsgebouwen nieuw 14% voor overname bestaande be drijfsgebouwen 8% installaties 12% overige bedrijfsmiddelen, zoals werktuigen, drainage, 12%. Over genoemde percentages komt een toeslag van 6%, die geleidelijk afneemt naar de hoogte van de in vestering (0,25% per f 40.000,- VEEHOUDERIJ GUNSTIG IS HET als de dieren goed te been aan de stalperiode beginnen. Het is aan te bevelen om voor het opstallen van de koeien een klauw/controle uit te voeren en zo nodig tot bekappen over te gaan. De hoefdelen zijn dan nog zacht, wat het snijwerk vergemak kelijkt. Goed is het als de dieren na be handeling nog enige tijd in de weide lopen. STINKPOOT is een besmettelijk exceem, dat kreupelheid veroor zaakt. De bestrijding kan het best op het laatst van de weideperiode gebeuren. De besmettingsdruk is dan nog gering en de klauwen vrij van aanklevende mest. Voor de behandeling is een voetbad van 10 cm met 3% handelsformaline no dig. De provinciale diensten van het mi nisterie van Landbouw zullen worden gereorganiseerd. Mede vanwege dc bezuinigingen wordt voorgesteld de funkties van hoofdingenieur-direk- teur (HID) te laten vervallen. Daar voor in de plaats kunnen dan de - la ger gesalarieerde - funkties van di rekteur komen. In mei jl. gaf minister Braks opdracht om een onderzoek in te stellen naar de wenselijkheid van een herstruk- turering van het provinciale appa raat. Dat zou moeten aansluiten op de gewijzigde organisatorische inde ling van het Haagse ministerie in een direktoraat-generaal Landbouw en Voedselvoorziening (LaVo) en een direktoraat-generaal Landelijke Ge bieden en Kwaliteitszorg (LK). Voorgesteld wordt nu beide direkto- raten in de provincies door een eigen direkteur te laten vertegenwoordi gen, met gelijkwaardige bevoegdhe den. Het apparaat van de Landinrich- tingsdienst neemt bij de nieuwe op zet een bijzondere plaats in. De wijzigingen zouden op 1 januari 1984 moeten ingaan. De omgang van jonge mannen en meisjes was tamelijk vrij en on gedwongen, noodgedwongen hu welijken waren meer regel dan uitzondering, en er waren vrij wat onechte geboorten te noteeren. De jongens brachten de meisjes des Zondags na den middag, als de ouders of de baas en vrouw ter kerk waren een bezoek. Gewoon lijk gingen eerst twee jongens sa men, men noemde dat: om de koffie gaan. Zoo begon de kennismaking en wanneer een der twee wilde en hij had zich er van verzeker d, dat hij welkom was, ontwikkelde zich 'n geregelde of vaste verkeering. Vrij spoedig als er wat wederzijdsch vertrouwen was ontstaan, werd ook des Zaterdagsavonds als de oude lui te bed lagen door den jongen man het op hem wachten den meisje bezocht. Men noemde dat: opzitten. Wanneer het zoo ver gevorderd was, sprak men van vaste verkee ring en deze leidde gewoonlijk na korter of langer tijd tot een vrij of een gedwongen huwelijk. Een eenvoudige man, die vrij trouwde verklaarde, dat hij niet "moedwillig trouwde". Niet altijd leidde de vaste verkee ring tot trouwen. Er zijn lange vrijages bekend van 14 jaar en zelfs nog langer, en toch kwamen er twee huwelijken van, de be trokkenen trouwden beide, maar niet met elkander. Er waren ook heel korte kennis makingen vóór het huwelijk. Mij werd verteld: dat een jonge man in het najaar aan het ploegen was en een meisje zag aankomen. Waarschijnlijk bekoord door haar eleganten gang over den slijkweg, hield hij aan het weg eind stil en vroeg aan 't meisje of ze met hem wilde trouwen en over den weg sloot kreeg hij direkt het jawoord. Er was niet veel tijd, want anders kwamen de koeien te laat thuis voor het melken. Daarna is zoo vlug mogelijk het huwelijk geslo ten. Dat men deze geschiedenis oververtelde is een bewijs, dat het een uitzondering was. Wanneer het kermis of hoogdag, dat is tweede Christelijke feestdag was, gingen de paartjes samen uit. dat heette: te bieren gaan. Er werd dan pret gemaakt, gezongen en in de herbergen op de muziek van een viool gedanst. Bij het dansen waren rustpoozen waarin gezoend werd. iedere jongen zoende zijn meisje. Het was ook gebruikelijk. dat de jongen en het meisje, ieder van een eind beginnend, te samen een stuk koek aten, men noemde dat: tote lokken. Van hetgeen gezongen werd zijn ons overgebleven de liederboe ken, waarvan ik noem: de Wal- cherse ploeg en de Overtoomsche marktschipper. Mijn aandacht troffen: de geschiedenis van 'n verliefd meisje dat met een var kenshoofd geboren was en een wreede moord op een aangena- men wijs. Het is begrijpelijk dat er ook on zinnige of zinlooze straatdeunen gezongen werden, dat komt trou wens ook nu nog voor. Deze deu nen hebben slechts een korten tijd geduurd en werden spoedig ver geten. Als voorbeeld diene het volgende: Heintje uut de Rusen en Pier van Liere Giengen met twaalf oue duiten te biere En ze brochten een dubbeltje tuus Dat èn ze aan Japje van Oosten egeven En de Kuper gieng op de vlucht. Het was begrijpelijk dat soms een meisje bij de jongen niet goed stond aangeschreven, vooral trot- schheid verdroeg men niet, als men dat openlijk toonde. Voor het huis van het meisje brachten dan de jongens een strooman in een boom. Bij voorkeur werd dat ge daan op stieravond, den eersten Zaterdagavond in de Meimaand. Op dien avond werden door de jongens wat schelpen van den dijk gehaald en gebracht in de Klapbank, een driehoekige zitbank, die dicht bij 't dorp stond en het eigendom der jongcnsver- eeniging was. Als voertuig ge bruikte men een driewielskar, die men ongevraagd en ongeweigerd ergens wegnam en na gebruik weer terug bracht. De avond en een deel van den nacht werd ver der gebruikt voor straatschende rijen en zoogenaamde grappen. Deze grappen waren in den regel zouteloos kinderachtig en toch vertelden oude mannen met groot plezier van deze heldendaden hunner jeugd. Volgens een over levering werd op den Zondag morgen na Meiavond op de vorst van een boereschuur gezien: een met mestgeladen wagen. Stuk voor stuk had men dat boven ge bracht. Een ladder van den riet dekker had de jongens op het idee gebracht. Om de gebruiken bij de jeugd te bespreken moet ik terug tot de geboorte. Het pas geboren kindje werd door de baker zeer zorgvul dig vast in dekens en doeken ge wikkeld en vastgespeld, men zei dan dat het kindje in de pak zat. Het duurde ongeveer drie weken, het leek veel op een Egyptische mummie, het kindje in de pak was alleen wat dikker en warmer. Het diende om het kind warm te hou den en de beentjes recht te buigen. De bakers speelden dan de baas in huis, zooals de loods op een schip wel eens meer te commandeeren schijnt te hebben dan de kapitein, zoo nam ook de baker het huis bestuur over. In de kraamkamer was zij alleenheerscheres. Zij waren geen voorstanders van het zoogen door de Moeder en verklaarden gaarne, dat het zog ontbrak. De kinderen werden voor de vuurmand ontkleed, droog gelegd en weer ernstig in gebakerd. Voor warmte werd nauwkeurig gezorgd. Het kind kreeg pap. De baker proefde of de pap op temperatuur was, ieder hapje ging eerst in den baker- mond, daarna terug in den lepel en ten slotte in het onschuldige kindermondje. De onnoozele kin deren hadden niets tegen deze voeding. Om de kinderen zoet te houden en wat bezigheid te geven kregen zij een lote, dat was een doekje gevuld met gekauwd brood en suiker en door een om gewonden draad gesloten. Het kind moest door en door warm blijven, vooral het hoofdje, daarop kreeg het twee mutsjes en bij kraamvisite nog een, een heele mooie. Door deze. mutsjes werden dauwworm en favus, men noemde dat klieren, getrouwelijk overge bracht van het eene kind op het andere, ook wel van het eene ge slacht op het andere. Het heette gevaarlijk deze kinderkwalen weg te doen. Spruw werd beschouwd als noo- dig en gewenscht, het bracht vol strekt geen verwondering dat de baker zeide: "de moeder is gezond en met het kindje gaat het voor spoedig, het heeft de sproe al". Voor de moeder werd ook ge zorgd. zij moest niet op den trek zitten, zelfs het openen van een kast was ongeoorloofd, voordat zij terug naar bed ging, werd het bed door middel van een koperen vuurpan verwarmd wegens de kilheid der lakens. De kindersterfte in de eerste maanden was groot. (wordt vervolgd) 28 oktober 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 6