Werkgroep doet aanbevelingen voor agrarische deregulering Gezamenlijke omzet met 2,5 miljard gulden gestegen "Koöperaties in de praktijk" 2 s 3 Pachtnormen gewijzigd Nieuwe Buitenstaander Co Koöperatie top-vijftig 1982: Een korte sprekercyclus over koöperaties in Zeeland Boer biet Een werkgroep bestaande uit medewerkers van het Landbouwschap en het ministerie van Landbouw en Visserij is met een serie aanbevelingen gekomen voor deregulering in de agrarische sektor. De aanbevelingen hebben betrekking op de Hinderwet, de Wet ruimtelijke ordening, de opslag en het opruimen van restanten bestrijdingsmiddelen en de for maliteiten bij de export van levend vee. Minister Braks van Landbouw en Visserij is in principe bereid over de voorstellen van de werkgroep met zijn kollega-ministers te gaan overleggen. Het Landbouwschap kwam begin dit jaar al tot de konklusie, dat boeren en tuinders te maken hebben met een warnet van soms tegen strijdige en elkaar overlappende wetten en verordeningen van het rijk, de provincie en de gemeente. Volgens de werkgroep kan het in een heleboel gevallen inderdaad eenvoudiger. Zo stelt de werkgroep onder meer voor, om de individuele Hinderwetvergunning te vervangen door algemene regels met standaardvoorschriften. De werkgroep vindt ook dat de uit 1976 daterende brochure "Veehou derij en hinderwet" moet worden verduidelijkt en dat het Hinderwet- besluit op een aantal punten moet worden aangepast. Zo dient niet langer de opslag van mest en mest stoffen als hinderwetplichtige aktivi- teit te worden beschouwd, maar het intensief houden van vee. Er moeten verder normen komen voor techni sche installaties, zoals elektromoto ren. De werkgroep vraagt zich af, of dit soort voorzieningen nog wel on der de Hinderwet moeten vallen. Dat geldt ook voor zaken als de tijdelijke opslag van kunstmest op een land bouwbedrijf. Ruimtelijke ordening Volgens de werkgroep bestaat er nog al wat onduidelijkheid over de sa menhang tussen de Wet ruimtelijke ordening en allerlei sektorwetten, zoals de Boswet en de Natuurbe schermingswet, de Wet geluidshin der, de Ontgrondingenwet en de ontwerp-wet Bodembescherming. Zaken die al in een sektorwet worden geregeld, moeten, vindt de werk groep. buiten het bestemmingsplan worden gehouden. Daarnaast moe ten sektorwetten en streek- en be stemmingsplannen beter op elkaar kunnen worden afgestemd. De werkgroep vindt dat procedures bij de Kroon op het ogenblik veel te lang duren. Voorgesteld wordt om afspraken te maken over de termijn (bijvoorbeeld twee jaar) waarbinnen een beroep behandeld moet zijn. Bij overschrijding van deze termijn zou onder meer vergoeding van vertra- gingsschade mogelijk moeten wor den gemaakt. Bestemmingsplannen De werkgroep staat op het standpunt dat veel bestemmingsplannen te ge detailleerd zijn. Verder worden on nodig zware eisen gesteld op het punt van onderzoek en inrichting. Hierin zou verbetering kunnen worden ge bracht door in het Besluit op de ruimtelijke ordening minder strin gente en kostenverhogende voor waarden te stellen. Als gemeente besturen toch beperkingen opleggen Ook dit jaar is een Koöperatie Top-Vijftig samengesteld waarin de vijftig grootste koöperaties, naar omzet gemeten, zijn gerangschikt. Gezamenlijk is hun omzet in 1982 met circa 2.5 miljard gulden gestegen ten opzichte van 1981. Binnen deze ranglijst is de opmars van Agrico 19 (26), CAVO Rijnstreek-Midland 31 (37), en CAVV Zuid-Twente 44 (50) het opvallendst, terwijl in absolute cijfers Cebeco-Handelsraad de grootste omzetstijging voor zijn rekening neemt. Hoewel de hoeveelheidsaanvoer van Agrico is toegenomen, is de grote omzetstijging vooral een gevolg van prijsstijging. Jaarlijks fluktuerende aardappelprijzen betekenen voor Agrico tevens een jaarlijks fluktue rende omzet. De omzetstijgingen van CAVO Rijnstrèek-Midland en CAVV Zuid-Twente is vooral een gevolg van de fusies die hebben plaatsgevonden. Opgemerkt dient te worden dat omzet slechts één van de maatstaven is om de bedrijfsomvang te bepalen. Daarom mag de waarde van deze cijfers niet overschat wor den: dit geldt zeker wanneer ver- werkingskoöperaties vergeleken worden met veilingen en koöpera- tieve handelsondernemingen. Öp de ranglijst van de honderd grootste in dustriële handels- en transporton dernemingen in Nederland, zoals die jaarlijks wordt gepubliceerd door het Financiële Dagblad, komen de vol gende koöperaties voor: 15 (18) Ce beco-Handelsraad, 26 (29) DMV- Campina' 28 (28) NCZ, 29 (30) Cor- berco. 35 (33) CHV, 36 (37) CCF, 38 (46) Melkunie Holland. 40 (45) Fri- co, 56 (55) Suiker Unie, 57 (57) Do mo, 65 (70) Veecentrale NCB, 69 (68) Coveco. In de Top-100 van het Fi nanciële Dagblad is Coveco NV nog opgenomen, terwijl in onze lijst Ca- vee-Coveco staat vermeld. (uit: Koöperatie) Koöperaties vormen het verlengstuk van het boerenbedrijf. Elke agra rische ondernemer is dan ook lid van een of meer koöperaties. Elke boer heeft er belang bij. De koöperaties kunnen zich daarom ook steeds in de belangstelling van veel agrarische jongeren verheugen. Velen zijn aktief in de verschillende jongerenraden. Koöperaties zijn tegenwoordig tot grote en moderne ondernemingen jitgegroeid. Het zijn organisaties riet veel facetten die niet voor elke jonge boer even duidelijk zijn. Jonge, maar ook oudere boeren hebben er vaak moeite mee om het reilen en zeilen van de eigen koöperatie te volgen. Vaak hoor je opmerkingen als: "Wat hebben wij nog te zeggen" en "be sluiten zijn al genomen voor wij mo gen meepraten". Ook zijn er veel vragen over de Financiering van de koöperatie en over de prijzen die de koöperatie voor de produkten geeft of vraagt. Sommigen hebben vraag tekens bij de belangen van koöpera ties in andere ondernemingen: b.v. "wat heeft koöperatie x nou te zoe ken in vliegvakantiereizen naar zon nige oorden". RE DAKTII SEKRETARIAAT AO PHERNAMBUCQ GROTE MARKT 28. 4461 AJ GOES Vanuit de koöperaties wordt er veel gedaan aan het geven van informa tie. De antwoorden op bovenge noemde vragen worden er vaak niet rechtstreeks in beantwoord. De vaak fraai uitgevoerde brochures bevatten vaak informatie hoe de zaken for meel in elkaar steken. Maar "in de praktijk gaat het vaak anders". Daarom heeft het ZAJK in samen werking met het koöperatief Kon- taktcentrum een nieuwe kursus op gezet voor deze praktische vragen. In drie avonden zullen een vijftal pro minenten uit de koöperatiewereld De opslag van mest en meststoffen dient niet langer hinderwetplichtig te zijn. Met ingang van 15 oktober a.s. zal een verhoging van de pachtnormen in werking treden (Stb.nr. 537 d.d. 13 oktober 1983). De vorige wijziging van deze bovengrenzen van de pacht prijzen vond plaats in 1980. Aanlei ding voor de verhoging zijn de geste gen eigenaarslasten. Zowel de pacht normen voor land als die voor be drijfsgebouwen zijn aangepast. Land De pachtnormen voor land zijn ver hoogd met 10% voor de eerste, 8% voor de tweede en 6% voor de derde kwaliteitsklasse. Dë toeslagen en af trekken zijn verhoogd met ƒ20,- voor waterhuishouding, 15,- voor verkaveling en 5,— voor de overige toeslagen en aftrekken. Bedrijfsgebouwen Voor de bedrijfsgebouwen komt de verhoging neer op 10% voor akker bouwbedrijven en op 15% voor vee- teelt- en gemengde bedrijven. De .toeslagen voor aanleg van drai nage, infiltratie of ondergrondse aanvoer voor beregening bij zand gronden en ruilverkavelingsrente (art. 3 van het Pachtnormenbesluit 1977) zijn allen met 5,- verhoogd. Voorts is de redaktie van het artikel met betrekking tot de hoogst toe laatbare pachtprijs voor agrarische woningen bijgesteld. Tenslotte is een bepaling opgeno men, dat indien de pachtprijs bij vooruitbetaling moet worden vol daan een aftrek op de pachtsom wordt toegepast. In de praktijk kent de Centrale Grondkamer deze aftrek al geruime tijd toe, nu is hij in het Pachtnor menbesluit opgenomen. (Zie ook pag. 3 van het Z.L.M. land- en tuin bouwblad van 23 september). inleidingen verzorgen en vragen van jullie beantwoorden. Onderwerpen die aan de orde komen zijn: besluitvorming in de koöpera tie, Financiering en uitbetaling, deel nemingen, bundeling en schaalver groting. De data voor deze avonden zijn 16, 22 en 30 november. De kur sus wordt in Goes gehouden. Belangstellenden kunnen zich opge ven of een programma aanvragen bij het ZAJK (01195 - 248 of 01100 - 11130). De kursus is gratis. Wie het eerst komt, die het eerst maalt. Uit gangspunt is dat er 4 mensen per RAK meekunnen doen bij deze eer ste kursus. Bij veel belangstelling willen wij volgend seizoen weer een dergelijke kursus houden. aan de meest doelmatige gebruiks mogelijkheid, moet de reden daar van worden gemotiveerd. De goed keurende instanties dienen hierop beter te letten. De werkgroep pleit er ook voor om een eind te maken aan oneigenlijk gebruik van bepalingen in bestem- mings- en streekplannen. Er zijn voorbeelden waarbij een bouwver gunning alleen wordt verleend als de aanvrager een bijdrage levert in de kosten van wegverharding. Ook het vragen van zogenaamde garantie verklaringen is in strijd met de wet. Bouwvergunningen Naar de mening van de werkgroep moet er een eind komen aan de pa pierwinkel rond bouwvergunningen. Voor een aantal bouwwerken moet de bouwvergunning worden afgeschaft. Wel moeten bouwplannen worden gemeld aan omwonenden. Het ge meentebestuur moet eventueel achteraf toezicht uitoefenen. Het welstandsadvies moet alleen gehand haafd worden voor bouwwerken die zichtbaar zijn vanaf de openbare weg. De werkgroep vindt ook dat de in de Wet geluidshinder opgenomen grenswaarden een allesbepalende faktor dreigen te worden bij de toet sing van aanvragen aan een bestem mingsplan. Met name de kombinatie wonen-bedrijf zal grote problemen gaan opleveren. Bestrijdingsmiddelen De werkgroep pleit er voor om het opruimen van restanten bestrij dingsmiddelen op een eenvoudige manier mogelijk te maken. Op korte termijn zouden de'Hinderwetbepa lingen die dit nu moeilijk of onmo gelijk maken, buiten toepassing moeten worden gelaten. Daarnaast móeten er zo spoedig mogelijk "al gemene eisen" komen, op grond waarvan er geen aparte vergunning meer nodig is voor de opslag van restanten. Op langere termijn wil de landbouw gebruik gaan maken van het "afvalstoffendepotplan" van de minister van Volksgezondheid, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer. Tenslotte heeft de werkgroep zich verdiept in de formaliteiten en han delingen die nodig zijn bij de export van levend vee. Er zou een belang rijke tijdwinst kunnen worden ge boekt door allerlei keuringsgegevens bij de regionale veterinaire Diensten te verzamelen. De zogenaamde se- rumneutraliteitstest op IBR/IPV zou bij de Gezondheidsdiensten voor die ren moeten worden uitgevoerd in plaats van, zoals nu, door het Cen traal Diergeneeskundig Instituut. Het is ons gelukt iemand van buiten de agrarische sektor te vinden die bereid is om de 26 au gustus j.l. gestopte en veelgelezen rubriek "Buitenstaander" voort te zetten. Wij hebben er alle ver trouwen in dat de nieuwe auteur ons op zijn/haar eigen manier een spiegel voor zal houden van uit een eigen gezichtpunt. Wij hopen door te gaan op de weg die onze vorige medewerker had in geslagen met een positief kriti sche benadering van grote en kleine zaken die landbouw én buitenstaanders aan gaan. Voorlopig zal de rubriek nog verschijnen onder de naam "Bui tenstaander". Helemaal tevreden zijn wij daarmee evenwel niet. Mocht u dan ook een idee of een suggestie hebben voor een andere misschien bij de volgende bijdra gen beter passende naam, dan verzoeken wij u vriendelijk deze even mee te delen aan de redak tie: tel. 01100-21010 of een briefje naar Redaktie ZLM Land- en Tuinbouwblad, Postbus 2116, 4460 MC te Goes. Bij voorbaat dank voor uw reakties. De eerste bijdrage van de nieuwe buiten staander treft u hierbij aan. Ik ben te laat voor mijn afspraak. "Sorry hoor, maar ik zat achter Boer BietIkvinddit 'nmoordsmoes om mijn onachtzaamheid achter te verbergen. "Brug open of "Boot gemist" wil ook nog wel eens luk ken, maar nooit twee keer achter elkaar. "Boer Bietdoet het altijd, althans in het najaar als bieten en aardappels en weetikwat de weg over moeten net als ik ergens naartoe moet. Ik heb eens één keer achter zo 'n hoge bietenbak gezeten toen er een biet afrolde, nét niet op mijn motorkap. Die biet hobbelde nog een heel eind met me mee. Ik heb toen maar eerbiedig V gezegd en heb wat ingehouden. Maar goed, ik zat nu weer achter Boer Biet op zijn traktor. De kluiten klei uit die dikke banden vlogen me om de oren. Nouja, om de oren... En ik zit er altijd achter als er rijen auto's van de andere kant komen, of als het mistig is, of in een bocht. A Isof ze het erom doen, en boze gedachten komen dan in mij op. "Wat moet die vent net nu op straat doen?" Wat een vraag, denk ik dan. Het antwoord ligt voor de hand: hij wil ergens naartoe. Gaat hij naar zijn land om bieten te oogsten? Of is ie moe, en wil ie naar huis? Zit er een lief vrouwtje op hem te wachten en een kleine prul in de box? Staat de koffie warm? We passeren weer zo'n bietenhoop die met log geduld op vervoer ligt te wachten. Wat zou zo'n hoop nu opbrengen? Wat blijft er van over als alle klei er af gespoeld is, als alle pulp uitgeperst is, als alle water verdampt is? Hoeveel biet zit er in mijn schepje suiker? Hoeveel arbeid zit er in mijn potje jam? En vroeger? Hoe ging dat? Ze trokken toen nog met de hand, en het vervoer ging per kruiwagen en paardespan. En ik heb mijn leven lang suiker gegeten, en ik niet alleen. Die jongen op die traktor schiet nu toch beter op... Opschieten? Drie auto's passeren me. Ik heb niet eens gezien dat de weg vrij was. A Is ik Boer Biet zelf passeer steek ik mijn hand op. 28 oktober 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 4