VOOK in: viroiiw p.j. zuid geluid Op gelijke voet in land- en tuinbouw Het H.B. vergaderde: ZAJK-vrouwen houden aktiviteitenavond uit de p.j.z.- agenda V, redaktie henk tegels Uitnodiging onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Maldegen., Anna Mariaweg 1,4494 PB Geersdijk. Waar de luchten wij der.worden Waterland in bos vergaat Waar langs ranke torenspitsen zwarte schouwen roet belaan. Het zijn deze zinnen uit ons Brabants volkslied die door m'n hoofd dwarre len. Het is allemaal zo echt, komende uit de polders. Het land dat zo'n goeie 400 jaar geleden bestond uit slikken en water. Naar het oude land, waar tussen bos en houtwallen de bedrijven liggen van de boeren en tuinders, on der de rook van het grote industrie terrein van Etten Leur. Een warme oktoberzon doet alles nog veel mooier lijken als ik de Haans- berg oprij. Mooie langgevelboerde- rijen, staan, tussen veel groen dat nu goed en bruin kleurt. Op nr. 19 staat mijn gastvrouw al in de deur: Corry Bastiaanse om wie het in dit gesprek gaat. Zij en haar gezin met het bedrijf staan centraal. rolijk en fleurig nodigt ze me uit in haar grote kamer plaats te nemen. Het vuur in de plattebuis kachel snort heerlijk en verdrijft de kilte die ondanks de zon toch naar binnen is gekropen. Terwijl Corry om koffie gaat adem ik de sfeer van de mooie vierkante kamer in. De noten maho nie Franse kast past wonderwel bij de houten balken. Door de hoge ra men valt het oktoberlicht. Geeft aan het bruin van kast en beschot een diepe glans. In dit huis, waar oud en nieuw samen zijn gehecht woont Corry met man, dochter en zoon. Aangezien de boerderij een langge- veltype is, begrijpt dat er aan het huis een schuur is gebouwd. Achter dit geheel staat de ligboxenstal waar de koeien gemolken worden. Het jongvee huist in de oude stal. Boven dit stuk staat: "Op gelijke voet in land- en tuinbouw". Het gezinsbe drijf. De vrouw die zowel voor als achter werkt. Hoever is zij gelijk? Hoe ervaart en bekijkt zij het? Hoe doet zij haar werk? Ik leg deze vragen aan Corry voor. Terwijl ik geniet van een eigengebakken appelflap (ook daar is nog tijd voor)— vertelt Corry. "Komende van een gemengd bedrijf was ik van jongs af aan gewend mee te werken. Het jongvee verzorgen, omgaan met melkmachines, het schoonhouden van de melkstal en alles wat daarbij hoort. Daarbij komt dan nu het grote huis, hof en schuur". Hoe ging dat toen er kinderen kwa men? "De kinderen groeien er mee op en lijden niet onder het bedrijf. Al heel jong kregen ze een wekker. Half acht is het eerste werk gebeurt en ben ik binnen. Ze kunnen dan eten en naar school. Je moet veel met hen praten en uitleggen waarom moeder er niet altijd kan zijn. Ik probeer er zoveel mogelijk te zijn als ze uit school komen, zodat ze hun verhaal kwijt kunnen". Hanco, de zoon, stookt de kachel nog eens op. Het is zijn taak om voor hout en kolen te zorgen. Het is zijn verantwoording, dat de kachel aan blijft. Verantwoording "Samen ben je verantwoordelijk voor het bedrijf", vindt Corry. "Het is noodzakelijk, dat de vrouw mee werkt, maar dan ook samen beslis sen. Samen beslissen over de nieuwe lig boxenstal. Over de investeringen, die de nieuwe machines met zich mee brengen. De vrouw moet mee bepa len wat wel en niet kan. Dan moet er kennis zijn en je moet zakelijk zijn. Dan vormen zij een mening, mis schien uit een andere gezichtshoek dan de mannen. Maar dat kan gun stig zijn om mee te participeren in het bedrijf, organisatie en coöpera tie. Als je er dan helemaal bijhoort kun je veel aan. Het wisselende in ons bedrijf maakt de zaak aantrek kelijk. Als in het voorjaar de zon helder gaat schijnen, krijg ik ineens de neiging de schuur van het jongvee schoon te gaan maken. Dan doe ik dat, want met plezier er in hebben, lukt het. al is het een hele klus. Als ik het erg druk heb gehad ga ik een dag achter de naaimachine zit ten. 's Morgens vlug de zaak aan kant en dan een vlotte jurk of een leuke blouse voor de dochter maken. Het is ontspanning voor me. Een patroon uitraderen, knippen en dan achter de naaimachine. Heb je nog meer hobby's? Op dinsdag 18 oktober j.l. heeft het Hoofdbestuur van de P.J.Z. weer haar maandelijkse vergadering gehouden. Deze vergadering stond vooral in het teken van de toekomst van de P.J.Z. Aanleiding hiertoe vormde het verslag, dat gedaan werd van de 3 C.J.O.-vergadering van 11 oktober j.l. Tijdens deze vergadering lag er een brief van de C.P.J. op tafel, waar zij o.a. voorstelden on te onderzoeken of het Z.A.J.K. niet meer zou kunnen verzelfstandigen. Voornaamste aanleiding tot het schrijven van deze brief vormde de verontrustende berichten over het waarschijnlijk wegvallen in de toekomst van de beroepsmatige onder steuning bij het Z.A.J.K. en de teruggang in subsidie bij alle drie de plattelands jongeren organisaties (P.J.Z., K.P.J. en C.P.J.). Tijdens de 3 C.J.O. vergadering ontspon zich over dit alles een felle diskussie, die uitmondde in het besluit, dat de K.P.J. en de P.J.Z. voorstellen op tafel zullen leggen over hoe het volgens hen met het plattelands jongeren werk en de beroepsmatige ondersteuning daarbij in Zeeland verder moet. Tijdens de H.B.-vergadering werd een begin gemaakt met een diskussie hierover. Deze diskussie zal uit moeten monden in konkrete voorstel len. Financiën Een ander belangrijk agendapunt was het halfjaarlijks financieel over zicht. Uit dit overzicht bleek, dat de vooral beoogde bezuinigingen op de reiskosten niet gehaald worden. Er waren echter op andere posten mee vallers, zodat de penningmeester de verwachting uit in ieder geval niet met een kon spreken, dat we dit jaar. nadelig saldo zullen draaien. Waar schijnlijk zelfs een kleine reserve voor de komende jaren kunnen op bouwen. Toch baart de toekomst zorgen, aldus Peter Priem, de pen ningmeester. Want ook volgend jaar 28 oktober 1983 en in 1985 zal er weer meer bezui nigd gaan worden. Daarom zullen we ons nu al terdege op die jaren moeten voorbereiden. Een gevolg van dit alles is al, dat de beroepsma tige ondersteuning het volgend jaar teruggebracht wordt van 24 uur naar 14 uur. En of er in 1985 nog be roepsmatige ondersteuning zal zijn is nog maar zeer de vraag. Op dit alles zullen we ons dus terdege voor moe ten bereiden. Verder kwamen nog de volgende punten aan de orde: - De toneelkommissie is uitgebreid "Ja, de politiek. Als agrarisch bedrijf heb je te maken met ruimtelijke or dening. Bestemmingsplannen^ kun nen behoorlijke ingrepen op je be drijf uitoefenen. Ik zit nu driejaar in het CDA bestuur. Ik doe er veel bes tuurlijke ervaring op en ik vind het zinvol bezig zijn. Ook wil ik bijhou den wat er in Brussel besproken en beslist wordt, want daar zijn onze bedrijfsinkomsten voor een groot gedeelte van afhankelijk." Wil je dat je dochter en zoon ook boerin en boer worden? "Ik voel wel dat een kind achter zijn beroep moet staan. Als ze het met hart en ziel willen zou ik ze stimule ren om het bedrijf over te nemen." Gelijk? Dan komt de hamvraag! Ben je de gelijke van je man in het bedrijf en hoe zie je deze dingen? Eön peinzende blik komt in de vro lijke ogen van Corry. Hoe ga je dit allemaal opschrijven? Ik wil niemand voor het hoofd sto ten. Ik zie het zo! "Je moet er in groeien. Alle mannen en vrouwen zijn nog niet zo ver. Die gelijkheid is een proces dat zich zal moeten ont wikkelen. Ik ga met m'n man mee naar de vergadering van de melkfa briek. Mag dan ook mee praten. Als mijn man ziek zou zijn mag ik met een machtiging stemmen. De bedrijfsverzorging zou meer uit gebreid kunnen worden. Dat zowel voor als achter ingevallen zou kun nen worden bij ziekte. Op de scholen zou dit "voor en achter" ingepast moeten worden in het lesprogram ma. In de allereerste plaats moeten al deze dingen de vrouwen zelf ook in teresseren." Nabeschouwing: Als ik "de Hoge Werf' afrij naar huis blijven mijn gedachten nog bij het gezin en bedrijf van Corry Bastiaan se. Ik besef dat zulke gezinnen een peiler zijn waar onze maatschappij op drijft. Daar waar meer over "plich ten" dan "rechten" nagedacht wordt. Waar het de gewoonste zaak van de wereld is, dat er wordt "gebid en ge werkt". Nu deze winter het gezinsbe drijf bij de Z.L.M. centraal staat is het goed er bij stil te staan wat "ge zinsbedrijf" eigenlijk wel voor bete kenis heeft. §jen Overbeeke Voor de lezing met dia's over aanleg en onderhoud van tuinen op 17 november (zie Bondig Zeeuws) kunt u zich nog opgeven tot 1 november, tel. 01666 - 2637. De tuinkommissie Het ZAJK wil meer vrouwelijke PJZ-leden betrekken bij het agrarisch jongerenwerk. Afgelopen.voorjaar heeft de werkgroep ZAJK-vrouwen een enquête gehouden onder alle vrouwelijke PJO-leden. Doel van deze enquête was meer inzicht te krijgen in de belangstellingen en interessen die er bestaan voor het agrarisch jongerenwerk. met drie nieuwe leden. Dit was hard nodig, omdat er nog maar 3 leden in deze kommissie over waren. De to neelkommissie bestaat nu uit: Peter Versluys, Vlaardingen; Helma Zweemer, Borssele; Anja de Wit, Oud-Vossemeer; Lia Vermue, 's Heer Arendskerke; Ineke de Vries, Zevenbergen en Erik Borstelaar, 's Heer Abtskerke. Door de uitbreiding van de kommis sie is een goede begeleiding van het toneelgebeuren van de P.J.Z. weer gewaarborgd. -Het kaderweekend. Uit de enquête, die onder afdelingsbestuurders is gehouden is het volgende naar voren gekomen: - een heel weekend is lang, dit moet teruggebracht worden naar 1 xh dag. - er moet in het weekend vooral aandacht besteed worden aan specifieke onderwerpen, zoals vergadertechniek, programme ring en ledenwerving' en niet zo zeer aan algemene onderwerpen zoals b.v. het beleid van de PJ.Z. - Er moet een programma aange boden worden, waarin toch nog wel ruimte open gelaten wordt voor een eigen inbreng van de deelnemers. - bijna de helft heeft geen belang stelling voor het weekend of wil niet aan het weekend deelnemen. De belangrijkste reden, die voor genoemd wordt is dat men er geen tijd voor heeft. Op grond van deze resultaten besloot het H.B. om toch te proberen een kaderweekend te organiseren. Hier bij kwam het voorstel op tafel om het weekend in twee gedeelten te split sen. Het eerste gedeelte (van vrij dagavond tot zaterdagavond) over een aantal specifieke onderwerpen en het tweede gedeelte (van zater dagavond tot zondagavond) over meer algemene onderwerpen. Nadat alle agendapunten aan de or de waren geweest kon de voorzitter de vergadering om 22.40 uur af sluiten. De werkgroep ZAJK-vrouwen wil voor het seizoen '83-'84 enkele akti- viteiten opzetten voor alle belang stellenden. Uitgangspunt hierbij vormt de enquête-uitslag. Alle PJO- vrouwen, dus ook diegenen die de enquête niet hebben ingevuld zijn van harte welkom op dinsdag 8 november om 20.00 uur in het Jeugdwerkbureau, Korte Kerk straat 10 (2e verdieping) te Goes. Op deze avond willen we in een ont spannen sfeer eerst wat nader met elkaar kennis maken en wat ervarin gen uitwisselen. Daarbij zal onder meer uitgelegd worden wat het ZAJK en de RAK's doen. Uiteinde lijk willen we vaststellen welke on derwerpen we dit seizoen kunnen behandelen en op welke manier. Ook de mogelijkheden die de so- ciaal-ekonomische voorlichting van de Z.L.M. en CBTB biedt komen hierbij aan de orde. Misschien vraag je jezelf af of je persoonlijk niet iets wil met het agrarisch jongerenwerk. Alle begin is moeilijk. Een avond als deze kan in ieder geval meer duidelijkheid ge ven. Duidelijkheid over wat het agrarisch jongerenwerk voor jullie kan betekenen. Duidelijkheid ook over wat jullie voor het agrarisch jongerenwerk kunnen doen! Wij hopen van harte op jullie komst. 28 oktober De afdelingen Goes en Noord-Beveland gaan bowlen in de kantine van de sporthal "De Kruit- molen" aan de Kruitmolenlaan te Middelburg. Aanvang 21.00 precies. Begin van de Provinciale Bowling kompetitie in Breskens. Aanvang 20.00 uur. 1 november 3 C.J.O./West Zeeuws- Vlaanderen organiseert een dans- kursus. Deze kursus bestaat uit 15 lessen, te beginnen op 1 november en verder altijd op dinsdag. Kosten zijn 110,per persoon. Opgave bij Peter Risseeuw, tel. 01179 - 1306. 4 novenber 2e avond van de Provin ciale Bowling kompetitie in Waal wijk. Aanvang 21.00 uur. Afdeling Walcheren gaat bowlen in de "Kaasboer" te Biggekerke. Aan vang 19.30 uur. Einde 21.30 uur. Opgave vóór 31 oktober bij Jan Kees de Visser (01184 - 61388). Johan Janse (01188 - 3132) of bij Nico Blaankersv(01180 - 12353). Kosten leden 7.50 en niet leden 12.50. 5 november Afdeling Bladel gaat een avondje uit naar "De Ark" te Hech- tel. 11 november 3e avond Provinciale Bowling Kompetitie te Hoogerheide. Aanvang 20.00 uur. 18 novenber Afdeling Fijnaart gaat op exkursie naar de suikerfabriek in Stampersgat. Vertrek om 18.30 uur vanaf de Voorstraat in Fijnaart. 4e avond Provinciale Bowling Kom petitie te Goes. Aanvang 20.00 uur. 22 november Afdeling Tholen/St. Philipsland gaat bowlen in Family- land te Hoogerheide. Aanvang 21.00 29 oktober Afdeling Oost Zeeuws- Vlaanderen houdt een zaalvoetbal wedstrijd tegen "Fabricom" in de Vlaanderenhal te Sas van Gent. Tijd: 20.00 - 21.00 uur. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 17