Wat doet Cranendonck aan bedrijfshygiëne? Entplicht varkens Noord- Brabant opgeheven I li f COV verwacht onveranderd groot aanbod slachtvarkens Ir. D. de Zeeuw: "Dierlijk welzijnsonderzoek is pure noodzaak Voortzetting produktiebeheersing kaas Het boeren wordt er niet gemakkelijker op. Op de meeste bedrijven is het aantal dieren toegenomen. Hierdoor ontstaat het risiko, dat voor de veehouder het overzicht over de veestapel wat verloren gaat en de hygiënische maatregelen onvoldoende aandacht krijgen. Juist door het vergroten van onze bedrijven moeten diverse maatregelen in het dage lijks werkprogramma opgenomen worden. Aan de hand van onder staand artikel wil ik een inzicht geven wat er op de "PROEFBOER- DERIJ CRANENDONCK" zoal aan bedrijfshygiëne gebeurt. Scheren Bij het opstallen worden de melk koeien geschoren. Per uur kan men 3 koeien scheren; dat is sterk af hankelijk of de dieren vochtig en bevuild zijn met aanklevende mest- deeltjes. De ervaring leert dat deze tijd ruimschoots vergoed wordt. Doordat de dieren kort in het haar zijn, komen weinig of geen huid ziekten voor, zoals schurft en schim mel en zal ook ongedierte, zoals lui zen e.d. minder kans krijgen. Hier door blijven de koeien schoner en wordt voorkómen, dat de dieren nat staan, mits er voldoende aandacht voor de ventilatie is. De voorbehan deling in de melkstal verloopt vlotter en het melken kan hygiënischer en aangenamer zijn. Enkele dagen na het scheren wordt een schurftbehan- deling uitgevoerd met een hoge drukspuit, waarbij de druk 40 atm. mag zijn; door op de spuitlans een spleetdop te monteren is het mogelijk 4 1 vloeistof per dier te ver spuiten zonder dat er veel vloeistof afdruppelt. Binnen 10 dagen moet deze herhaald worden. Deze maat regelen, gekombineerd met een goede ventilatie waarbij de ventila- tiekleppen steeds geopend zijn, waarborgen een goede gezondheid en een goed uitziende veestapel. Verzorging rundveestallen Op de Proefboerderij Cranendonck is in de stal geen overbezetting en zijn de boxen g.oed bereikbaar door middel van ruime doorgangen. Me de hierdoor komen gèen roostersla- pers voor. Tijdens het melken wordt door een van de medewerkers de mest uit de ligbox en van de rand van de roosters achter de box verwijderd. Steeds is zaagsel of strooisel aanwe zig om de natte plekken bij te strooi en. Evenals voorgaande winter zal in de komende stalperiode nagegaan worden of er verschil is in besmetting bij het gebruik van zaagsel en strooisel. Het gehakseld stro moet o.i. korter zijn dan 50 mm en liefst_ge- spleten om meer vocht op te kunnen nemen. Zeer kort gehakseld stro 10 mm) geeft een enorme stofont wikkeling. De achterrand van de boxen wordt lx per maand met een 2% formaline-oplossing ontsmet. Eenmaal per jaar worden alle stallen grondig gereinigd en daarna ontsmet met een 3% formaline-oplossing. Niet alleen het reinigen, maar ook het onderhoud krijgt extra aandacht, zodat minder met las- en boorma chines gewerkt behoeft te worden buiten deze opknapbeurt. Een juiste afstelling van neus- en schoftboom is erg belangrijk, zoals ook de ventilatie in orde moet zijn. Het mag nooit voorkomen, dat de ventilatiekleppen dicht gezet worden, zodat kondens- vorming kan optreden. Voor onze koeien is het nooit te koud! Natte vochtige stallen zijn een prachtige voedingsbodem voor bakteriegroei. Mede door een goede ventilatie blijft de stal, maar ook de koeien droog, zodat er minder vuil en mest aan de dieren blijft kleven. Door goede hy giënische maatregelen te treffen, is het mogelijk, de verspreiding van sporen van boterzuurbakteriën in de melk te verminderen. Denk erom dat de voerresten enkele malen per week uit de stal verwijderd worden en nooit terecht komen in de ligplaats van de koe. Uiers Al de hiervoor vermelde maatrege len hebben er voor gezorgd, dat de koeien met een schoon uier in de melkstal komen. De voorbehande ling wordt droog uitgevoerd en voor iedere koe wordt een schone papie ren doek gebruikt. Op de Proefboer- derij wordt in principe niet ge- dipt/gesprayed, omdat het teveel extra arbeid vraagt in een draai- melkstal. Na het melken van een koe met een uierontsteking wordt het melkstel in een ontsmettingsemmer gedompeld. Bij het droogzetten wor den alle koeien met langwerkende antibiotica beöandeld. Sinds het in gebruik nemen van de nieuwe be drijfsgebouwen (ligboxenstal uit gebouwde melkstal) is het de mede werkers van de Proefboerderij steeds gelukt 1ste kwaliteit melk aan de fa briek af te leveren. Vruchtbaarheid Op Cranendonck worden kort voor i I Pi A*j "N 'di "De maatschappelijke acceptatie van landbouwproducten en de wijze waarop ze worden geproduceerd, zijn belangrijke uitgangspunten voor het landbouwkundige onderzoek. De ma nier waarop wij omgaan met energie, milieu, planten en dieren heeft ethi sche aspekten waaraan wij niet voor bij kunnen of willen gaan. Onderzoek naar het welzijn van landbouwhuis dieren moet dan ook niet gezien wor den als wetenschappelijke franje, maar als een kwestie van pure nood zaak in de maatschappij van van daag". Den Haag - De Centrale Organisatie voor de Vleesgroothandel (COV) verwacht voor de komende week een onveranderd groot aanbod van slachtvarkens. De prijzen van zowel onderdelen als karkassen dalen op nieuw sterk. Voor de slachterijen verslechtert de situatie verder door dat de wanverhouding tussen in- en verkoopprijzen blijft bestaan. Ook voor de producenten komen de prij zen op een te laag peil. Voor runde ren en stieren verwacht de COV de komende week stabiele prijzen. (FEN) afkalven de koeien uit de koppel ge haald en geplaatst op een afkalf- stand, welke vooraf gereinigd en ontsmet is. Ook moet tijdens afkal ven het achterstel van de koe enkele malen ontsmet worden. Zorg dat bij hulp de handen, armen en gereed schap goed gereinigd en ontsmet zijn. Begin nooit te vroeg met de verlossing, maar roep, indien nodig, tijdig de hulp van de dierenarts in. Een gezond dier kan 24 uur na de geboorte weer terug naar de koppel. De niet gezonde dieren, zoals het blijven staan met nageboorte, wor den minstens 14 dagen uit de koppel gehouden. Jongvee Direkt na de geboorte wordt het kalf drooggewreven, navel ontsmet met jodiumoplossing 10%, gekontroleerd Dit stelde de algemeen direkteur Landbouwkundig Onderzoek, prof. dr. ir. D. de Zeeuw, toen hij de kon- taktdagen van de Coördinatiekom missie Huisvesting en Verzorgings- onderzoek van de Nationale Raad voor Landbouwkundig Onderzoek opende. Op deze kontaktdagen, die op 18 en 19 oktober 1983 in Wageningen werden gehouden, bespraken onder zoekers de huidige stand van zaken en de gewenste ontwikkelingen met vertegenwoordigers uit de sfeer van de voorlichting, het beleid en het bedrijfsleven. Daarbij kwamen niet alleen de methoden om welzijn te meten aan de orde, maar vooral ook praktische mogelijkheden om het welzijn van pluimvee, varkens en rundvee te verbeteren. De Zeeuw merkte op dat het onder zoek naar het welzijn van land- De kaasfabrikanten in Nederland zijn, op basis van vrijwilligheid overeengekomen de beheersing van de produktie in de 12de periode voort te zetten. Overeengekomen is dat in de vier weken van 23 oktober tot en met 19 november men zal streven naar een weekproduktie van 9700 ton. Vergeleken met de over eenkomstige periode betekent dat een verhoging met 7%. op het aantal spenen en 1 1 biest verstrekt. Juist deze eerste biest bevat veel antistoffen. De volgende slogan is voor de biestperiode van toepas sing: vlug, vaak en veel. Als opfok- systeem wordt de speenmethode toegepast. Bij deze methode moeten de kalveren de eerste 14 dagen indi vidueel gehuisvest zijn. Ook hier geldt dat alle hokjes vooraf gereinigd en ontsmet zijn. Vanaf twee weken tot einde melkperiode, worden de kalveren in een ingestrooid groeps- hok gehuisvest. Ter voorkoming van ringworm zijn bijzonder goede erva ringen opgedaan met een Russisch vaccin LTF 130. Op bedrijven waar ringworm voorkomt, is een enting te overwegen. U kunt hierover uw die renarts raadplegen. Tijdens de op- fokperiode komen long- en luchtwe genafwijkingen voor en daardoor versnelde ademhaling. Voor deze kalveren wordt de norm van 650 gram groei per dag niet gehaald. Het tijdelijk leeg laten staan van de stal len, maar dan wel grondig gereinigd en ontsmet, zal de infektie-druk doen verminderen. Door het CDI te Le lystad is een onderzoek ingesteld. De kalveren geboren in de zomerperio de worden op een andere plaats op gefokt. Bij opstallen van de kalveren en pinken wordt direkt geschoren en daarna binnen een week de 1ste schurftbehandeling toegepast. Nooit meer dieren opstallen dan wat de zelfde dag geschoren wordt. Bij uit zondering vindt in de wintermaan den nog eens een schurftbehandeling plaats. Ook hier geldt dat in een goed geventileerde en frisse stal met wei nig extra arbeid een goed uitziende jongveestapel is te verwezenlijken. Zo hebt en houdt u alles bij de hand! ir. D. de Zeeuw bouwhuisdieren ook in de toekomst rekening zal moeten houden met de invalshoek dierlijk welzijn en het ontwikkelen en toetsen van voor de praktijk bruikbare en rendabele veehouderijsystemen. De kaasmarkt is momenteel vrien delijk gestemd. De uitvoer verloopt gunstig, zij het dat de uitvoer naar derde landen wat achterblijft bij vo rig jaar. In de eerste acht maanden werd in totaal 210.181 ton kaas uit gevoerd, vergeleken met 206.450 ton in de overeenkomstige periode van vorig jaar. Het aandeel dat naar de lidstaten van de Europese Gemeen schap ging steeg van 159.236 ton tot 166.242 ton. Door de heer A. Romme, bedrijfsleider op de Proefboerderij Cranendonck te Soerendonk A. Romme Opgeruimd staat netjes Op Cranendonck heeft iedere af deling afvalemmers om plastik, handschoenen van dierenarts en inseminator, touw e.d. in te wer pen. Eenmaal per week worden deze emmers geledigd in een ver rijdbare bedrijfskontainer, die op zijn beurt door de gemeente-rei nigingsdienst geledigd wordt. Op iedere stal zijn rekjes aanwe zig om gereedschap op te hangen. Minstens eenmaal per week voer resten verwijderen. Ook rondom de kuil-hopcn afval afvoeren. Laat nooit plastik slingeren. Staatssekretaris A. Ploeg (landbouw en visserij) heeft besloten de ent plicht voor varkens in het nooden- tingsgebied in Noord-Brabant met ingang van 24 oktober j.l. op te hef fen. Dit omdat verbetering is opgetreden in de situatie met betrekking tot de varkenspest. Geënte fok- en gebruiksvarkens mo gen echter nog niet worden vervoerd. Dit in verband met een komende wijziging van de EG-richtlijn inzake de bestrijding van varkenspest. Deze wijziging zal inhouden dat de afvoer van geënte fok- en gebruiksvarkens uit (voormalige) entgebieden wordt verboden. Een vrij vervoer van geënte fok- en gebruiksvarkens in ons land zou dan ook in de toekomst een belemmering vormen van het handelsverkeer binnen de EG. Onder strikte voorwaarden kan in bepaalde gevallen ontheffing op het vervoersverbod voor geënte fok- en gebruiksvarkens worden verleend. Scheren maakt korte metten met parasieten, vuil en lang haar. 28 oktober 1983 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 15