Kwaliteit wordt bij fruit betaald Steeds meer aandacht voor kleinverpakte produkten Vogelschade in groenteteelt en sierteelt Nog steeds goed oogstweer! Appel- en pereoogst 1983 achter de rug CVZ wil kerstveiling fruit Gefuseerde veilingen "West-Friesland- Oost" in nieuw mammoetkomplex hun trekken komen. Het gewas is dit jaar, ondanks de sterk verlate teelt, mooi blank in de opslagplaats geko men, en dit is wel een voorwaarde om met het buitenland te kunnen konkurreren. Tot nu toe is het aan bod groot, door het direkt van het land te leveren, maar gezien de prijsverwachtingen, zal het aanbod in november wel flink afnemen. Wanneer dit produkt eenmaal goed opgeslagen is, waagt de uienteler dikwijls een gokje om ze pas in het voorjaar af te zetten. De ervaring heeft echter wel geleerd, dat een ge regelde afzet, gemiddeld wel de beste resultaten geeft. Maar ergens speelt iedere ondernemer graag met een lotje uit de loterij (want meer is het dikwijls niet) en dat behoort ook een beetje bij de aantrekkelijkheden van het vrije beroep. Naar het ons voor komt zijn vorige week wel de laatste aardappelen gerooid onder nog ta melijk gunstige omstandigheden. De massa's kriel die door de zeefkettin- gen zijn gegaan, zullen met een open winter wel zorgen, dat er veel opslag zal komen in een navolgend gewas. Jammer genoeg zijn daar nog niet veel verdelgingsmiddelen voor uit gevonden, dus dan maar hopen op een behoorlijke oogstperiode. Het is te hopen dat er in de aan staande winter weer bewaargeld zit, in de dan nog te verhandelen produk- ten zoals uien, aardappelen, witlof en bloembollen zodat ook 1983 weer zal hebben gegeven wat men er van ge hoopt had! De teelt van gladiolen loopt nog steeds terug zoals witloftrek die het tot nu toe nog aardig goed doet. Voor deze wat luxe groenten, worden ook dit jaar weer bevredigende prijzen gemaakt. Er is nog steeds een groeiende vraag naar dit produkt. Gezien de behoorlijke prijs voor de zaaiuien, zullen de te lers van dit produkt dit jaar goed aan Wanneer wij deze THOOLSE tuin- bouwklanken aan het papier toever trouwen, is het een uitzonderlijk mooie herfstdag geweest. In de vroe ge ochtend wat lichte nachtvorst, en voor de rest een zonovergoten dag. Voor het oogsten en rooien van de nog resterende teelten, kan men niet anders wensen. De gladiolenoogst is half oktober ook weer van start gegaan, maar bij velen zit het met de resultaten niet zo best. Verschillende telers zitten met een ziek gewas. Dit betekent, dat er percelen zijn waar de kosten van het rooien niet eens goed gemaakt wor den. De gladiolenteelt die in ons dis- trikt al enige jaren aan het afnemen was, zal door deze teleurstellende ervaring waarschijnlijk verder op zijn retour gaan. Veel jaren heeft deze teelt aan verschillende kleine telers een goede verdienste gegeven, maar door de mechanisatie kon de kleine teler zijn beschikbare ar beidsuren niet meer kwijt. Boven dien speelt een grote rol, dat deze teelt eigenlijk niet meer, dan één keer in een mensenleven op hetzelf de perceel kan worden geteeld, van wege de verschillende ziekten die het gewas dikwijls waardeloos maken. Zo zijn er in ons gebied in de naoor logse jaren, reeds verschillende vol- legrondstuinbouwteelten verdwe nen, zoals winterwortelen, knolsel derij, eerstejaars plantuien en enkele zaadteeltgewassen. Pogingen om de tulpenteelt van de grond te krijgen, stranden dikwijls op groeistagnatie in de te droge zomers. Misschien dat beregeningsmogelijkheden in de toekomst, deze teelt nog eens moge lijk gaat maken. Ook het kleine ge was liatris, dat aan sommige telers perspektief gaf, schijnt door de ge mechaniseerde werkwijze, in een overproduktie te geraken, want de prijzen zijn dit jaar weer aan de so bere kant. Vanzelfsprekend hebben velen zich hierbij aangepast. Men heeft gezocht naar andere teelten Ook de BEVELANDSE fruittelers gaan een rustiger periode tegemoet. Het topseizoen, de oogst van appels en peren in de maanden september en oktober is beëindigd. Nog een enkel perceel-Jonagold hangt aan de bo men. Vooral de wat oudere percelen zijn dit jaar moeilijk op kleur geko men. Misschien dat de koude nachten van de afgelopen week, met zelfs een paar nachten temperaturen onder nul, de vruchten alsnog doen kleuren. Voor de Jonagold een vereiste, wil men de hoogste prijs maken en appels afleveren met een goeie smaak. De pluk is vrij gemakkelijk verlopen dit jaar. Het weer heeft ons hierbij flink geholpen, echt verletdagen vanwege de- regen waren er zeer weinig, het was een prachtige zomer en najaar. We dienen hierbij reke ning te houden met de tegenvallende opbrengst en op de meeste bedrijven. De opbrengsten van de bewaarras- sen Cox, Golden Delicious en Gou- dreinetten, voor onze streel: nog steeds de belangrijkste rassen, bleef tegenvallen. Bij een dun behang is dit overigens een bekend verschijn sel. Volle bomen vallen altijd mee in opbrengst maar dunne percelen al tijd tegen. Eén en ander komt ook duidelijk in de prijsvorming tot uiting. Want de prijzen zijn goed te noemen. Geluk kig maar. want de broodnodige in vesteringen die gedaan moeten wor den om de bedrijven bij de tijd te houden liegen er niet om. Voor de meeste fruitteeltbedrijven zal 1983 beslist een lonend jaar worden. Veel fruit is reeds geruimd, omdat de maatsortering over het algemeen vrij grof was. De beste partijen staan nog in de koelhuizen. Met het huidige prijspeil is het raadzaam om de markt regel matig te blijven voorzien van een goede kwaliteit fruit. De Cox klasse I maakt prijzen van 1,- voor de kleinste maten tot 1.75 voor de mooie partijen 70-75 mm en 75-80 mm. Golden Delicious kan zo vroeg in het jaar goed meekomen met prijzen van rond de gulden voor de 70-80 mm klasse I. De Goudreinetten blijven vrij konstant hangen tussen 1.10 en 1.25 voor de meest gevraagde ma ten met een enkele uitschieter naar boven voor de Rode Goudreinetten. Ook de Konference in voorverkoop ging de hoogte in. De meest voorko mende maat 55-65 mm ging vlot boven de 1.30 per kilo. Een goeie prijs. Met een goeie prijs ruimen, wanneer er nog weinig uitval en gewichtsver lies is kan beter zijn dan te wachten op topprijzen met de kans op een groot percentage uitval. Je kan maar één keer goed zijn waar of niet?.... Ook gelukkig dat er gokkers blijven, die houden de spanning erin. Er is dit jaar over het algemeen voor de meeste fruitrassen een behoorlijk groot prijsverschil tussen klasse I en klasse II kwaliteit. Om dit te illustreren hebben we de aanvoeren en middenprijzen van een aantal van de belang rijkste fruitrassen bij de C.V.Z. (tot 1 oktober) eens naast elkaar gezet. Het volgende overzicht kan dan worden gegeven: aanvoer middenprijs per kg x 1000 kg ras klasse I klasse II klasse I klasse II Yellow Transp. 34 6 1.21 1.15 St. Earliest 16 12 1.63 1.34 Discovery 99 90 1.86 1.61 James Grieve 1700 867 0.72 0.57 Tydeman 154 36 1.12 0.57 Benoni 1417 122 1.18 0.86 Summerred 170 29 0.93 0.61 Alkmene 76 18 1.73 1.12 PrècocedeTr. 346 93 0.56 0.42 Clapp's Fav. 250 73 0.74 0.52 Br. Lebrun 161 267 0.38 0.34 Br. Hardy 1757 1104 0.63 0.41 Triomphe de V. 290 137 1.09 0.82 28 oktober 1983 Vogels kunnen veel schade aanrich ten in groentegewassen en sierteelt gewassen. Ze kunnen zaaizaad en kiemplanten opeten, de gewassen aanvreten en bevuilen, bloemknop pen en bloembollen aanpikken, etc. Die schade kan erg oplopen. Welke soorten brengen de schade teweeg? Wat is de aard van de scha de? Welke zijn de wettelijke bepa lingen en procedures voor het aan vragen van vergunningen voor de bestrijding van vogels die schade aanrichten? Wat kunnen we doen om de schade te beperken of te voorkomen? Bij de konsulentschap- pen voor de tuinbouw en die voor de akkerbouw is een gratis vlugschrift verkrijgbaar dat antwoord geeft op de genoemde vragen. Het is Vlug schrift voor de Landbouw, nr. 374: De vogelschade kan worden beperkt door een verschrikker die levensecht is. Vogelschade in de groente- en sier teelt. U kunt het bestellen bij het Konsulentschap of er uw bedrijfs- voorlichter naar vragen. Het komend winterseizoen zal extra aandacht worden besteed aan de presentatie en de kwaliteit van kleinverpakte produkten. Dit blijkt uit enkele nota's die door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland aan de aangesloten groente- en fruitveilingen zijn gestuurd. Niet alleen wordt getracht de telers te stimuleren "alleen het beste binnen de klasse I in kleinverpakking te leveren", aldus de strek king van een van de nota's, doch ook aan het uiterlijk van de kleinver pakking zal extra aandacht worden besteed. Zo is ook duidelijk ge worden, dat de "nieuwe lijn" (het rood-wit-blauwe lint met het Hol landmeisje) alsmede het opdrukken van extra relevante informatie voor handel en konsument zich voortzet. Kleinverpakte champignons bij voorbeeld zullen, indien ze worden gewikkeld met folie, worden gele verd met het Hollandlint en meisje- merk. plus de aanduiding klasse I en de maatsortering in milimeters. Ook bij de aanvoer van kleinver pakte witlof is door het Dagelijks Bestuur van het CBT een aantal aanbevelingen gedaan om een nog betere soort binnen de klasse I aan te voeren. Door begeleiding van de te lers hoopt men een algehele op waardering van de kwaliteit te be werkstelligen. Dit is, aldus de direk- tie Produktzaken, van essentieel be lang bij de start van het seizoen. Een zwakke start zou funest zijn voor de afzetkansen. Inmiddels wordt bij een aantal vei lingen voorverpakte prei verkocht. Begin dit jaar ontstond met name vanuit de Duitse levensmiddelhan- del ineens vraag naar kleinverpakte Hollandse prei. Om de telers te sti muleren voorverpakte prei aan te le veren. wordt door het CBT een ga rantieregeling geboden. Daarin zit ondermeer een meerprijsgarantie van vijftig cent per kilo. De prei wordt afgesneden op veertig centi meter, op een foodtainer van karton gelegd en in rekfolie gewikkeld. Elke "omdoos" bevat tien kleinverpak- kingen van een kilo. Omdat de handel tijdens het afgelo pen seizoen van mening was dat de aanvoer van voorverpakte prei re gelmatig te klein was om aan de vraag te kunnen voldoen, zal de ko mende periode op meer veilingen voorverpakte prei worden aange voerd. De middenprijs lag tot 1 april rond twee gulden per kilo. De gezamenlijke Tuinbouwveilin gen in Zeeland (de CVZ) hebben de leden van de aangesloten vei lingen gepolst naar de bereidheid om mee te doen aan het organise ren van een Kerstveiling. Het ligt in de bedoeling deze attraktieve veiling plaats te doen vinden op één aanvoerpunt, nl. in de nieuwe neerzethal van de veiling te Goes. De Kerstveiling is gepland op donderdag 8 december. Op de woensdag daaraan voorafgaand zal, zo is de bedoeling van de ini tiatiefnemers, een "Open Dag" worden gehouden voor het pu bliek dat dan kennis kan nemen van het kwaliteitsfruit in Zeeland. De verkoop vindt dan plaats op 8 december via de klok vanaf 's morgens 10 uur. In de oproep aan de leden om aan dit evenement mee te doen en fruit van goede kwaliteit in te leveren, stelt de di- rektie van de CVZ dat Kerstvei lingen elders reeds jaren lang een positieve bijdrage vormen voor de promotie van het Nederlands fruit bij de konsument. Ook de prijsvorming op deze speciale veilingen geeft over het algemeen een bevredigend verloop voor de aanvoerders. West-Friesland - op vrijdag 11 no vember opent dr. W. Kemmers, voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Ne derland het nieuwe mammoetkom plex van veiling "West-Friesland- Oost" aan de Tolweg in het Noord hollandse Zwaagdijk. Het nieuwe veilingkomplex, dat in het voorjaar in gebruik werd genomen, is ge bouwd op een terrein van circa 45 hektaren. Met een totaal bebouwde oppervlakte van bijna 60.000 vier kante meter is deze groenten- en fruitveiling toegevoegd aan het rijtje grote Nederlandse veilingen. De nieuwbouw van deze door fusie van zeven veilingen tot stand gekomen W.F.O. heeft in totaal ruim zeventig miljoen gulden gekost. Een deel daarvan is gefinancierd uit onder meer de verkoop van de oude veilin gen, W.I.R.-premies en een E.E.G.- subsidie. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 13