EG-landbouwbeleid, nog veel misverstanden maar ook wel begrip Sri Lanka - tuin zonder jaargetijden Inleveren restanten bestrijdingsmiddelen Geen toetsing op grondmarkt Van der Veen tevreden over trip naar VS USA-EEG Onderhandelingen over maisgluten Landbouwschap: "Ontwikkelings samenwerking meer op landbouw richten" Eierproduktie in de E.E.G. omlaag Landbouwschap herinnert kabinet aan forse fiscale lastenverlichting Informatie geven over de opzet en werking van het EG-landbouwbeleid, begrip daarvoor kweken en misverstanden uit de wereld helpen. Met deze opdracht stapte Jaap van der Veen, voorzitter van het Land bouwschap, zo'n twee weken geleden op uitnodiging van de Europese Commissie op het vliegtuig naar de Verenigde Staten. Zaterdag jl. stond hij weer op Schiphol, vermoeid maar erg content over de tien tallen besprekingen met topvertegenwoordigers van het ministerie van Landbouw, de landbouworganisaties en agri-business. Een tevreden gevoel ook over zijn kontakten met leiders uit de Ameri kaanse graan- en zuivelwereld, die zoals bekend niet staan te juichen over de Europese landbouwpolitiek. De Amerikaanse wrevel tegen het Europese landbouwbeleid wordt voornamelijk veroorzaakt door het naar hun mening te hoge EG-garan- tieniveau voor landbouwprodukten en exportsubsidies, die in het Brus selse jargon rëstituties heten. De Amerikanen vinden dat zij het op hun traditionele afzetmarkten hier door moesten afleggen en dat zat hen hoog. Plaagstoten werden door de VS uitgedeeld (zuivelafzet in Egypte) maar een confrontatie bleef uit. Dat betekent geenszins dat alle menings verschillen zijn opgelost, integen deel: de ergernis in de VS is weer gegroeid door de voorstellen van de Europese Commissie om een belas ting in te voeren voor ingevoerde oliën en vetten en voorts een moge lijke beperking van EG-import van graanvervangende produkten. mening dat de druk wat van de ketel is. Hij licht toe: "De inkomens van de boeren hebben een geweldige in- jektie gehad door het zogenaamde En terecht. Het oude Ceylon, dat in 1972 zijn naam veranderde in Sri Lanka, heeft als geen ander zoveel schoonheden aan natuur en kuituur te bieden. Sri Lanka betekent dan ook: het schitterende eiland, het ge zegende, het prachtige, het stralen de: een paradijs in de Indische Oceaan. Men vindt er naast uitge strekte zandstranden, bergen, wou den, nationale parken met wilde dieren, 3e kokospalmen, bananen-, thee-, cacao- en rubberplantages, de specerijentuinen, de terrassen met rijstvelden, de rundveebedrijven, de botanische tuinen en vooral de prachtige bomen en bloemen langs de wegen. Sri Lanka heeft een mengeling van volken, kuituren en godsdiensten. Ook Nederland, dat het eiland an derhalve eeuw in bezit heeft gehad, heeft vele sporen nagelaten: pakhui zen, poorten, kerken, grafzerken, ommuurde steden, forten, kanalen voor de scheepvaart en bevloeiïng. De datum voor de in totaal 17- daagse vliegreis is vastgesteld op 1 t/m 17 februari 1984. Na aankomst in de hoofdstad Colombo wordt per air-conditioned bus een rondreis over het eiland gemaakt. De hoofd lijnen van het programma luiden: le dag: vlucht naar Colombo; 2e dag: aankomst op Sri Lanka, stadsbe- zichtiging Colombo; 3e dag: via Ne- gombo, dwars over het eiland naar Sigiriya, overnachting in Habarana; 4e dag: bezichtiging van de antieke koningsstad Polonnaruwa, terugkeer naar Habarana; 5e dag: bezoek aan het schitterende Buddha-beeld in Aukana en de uitgestrekte oude stad Anaradhapura; 6e dag: via Trinco- malee aan de oostkust van Sri Lanka naar Nilaveli, nog iets noordelijker gelegen; 7e dag: rustdag in de "pikprogramme", waarbij land uit produktie wordt genomen en de boer de oogst krijgt van de regering. In één jaar gaat dat wellicht 22 miljard kosten. Ter vergelijking, de Ameri kaanse landbouwpolitiek kost nor maal op jaarbasis 12 a 15 miljard en dat ligt in dezelfde orde en grootte als de kosten, die de EG jaarlijks maakt". Als tweede reden noemt hij de tegenvallende oogst in de VS van soja (een derde minder) en mais (de helft minder dan normaal) en de als gevolg daarvan verbeterde prijsvor ming van deze produkten. "De akute spanning is er wat af en dat is maar goed ook. De problemen moeten door middel van overleg zakelijk worden aangepakt en opgelost, bij voorbeeld in GATT-verband. De Amerikanen hebben daar niet zoveel vertrouwen in omdat ze een paar keer niet hun zin hebben gekregen, maar het is wel de enige regelende instantie die op dit terrein gezag prachtige natuur of aan het zand strand; 8e dag: via Dambulla met de rotstempels naar Kandy; 9e dag: stadsbezichtiging Kandy, de mooiste stad van Sri Lanka; voorstelling van de Dansers van Kandy; 10e dag: naar Nuwara Eliya temidden van uitgestrékte theeplantages; 11e dag: verscheidene bezichtigingen o.a. aan het rundveebedrijf in Ambawela; 12e dag: naar Yala; "safari"tocht door het Yala-Ruhunu Natuurreser vaat; 13e dag: nog een safaritocht, daarna naar Galle; 14e dag: bezich tiging van de "Hollandse" stad Gal le; naar Kalutara; 15e dag: bezoek aan Ratnapura, de stad der edelste nen; 16e dag: van Kalutara naar Colombo; afscheidsdiner en 's avonds laat vertrek naar Nederland; 17e dag: 's morgens aankomst op Schiphol, Amsterdam. De Agrarische studiereis naar Sri Lanka belooft een buitengewone reis naar een schitterend eiland te wor den. Als u belangstelling hebt laat u ons dat dan zo spoedig mogelijk we ten, opdat wij u nader kunnen infor meren over de reis en de voorbe sprekingsbijeenkomst. Het totaal aantal deelnemers moet, helaas, beperkt blijven. Mocht u dus al besloten hebben aan de reis deel te nemen, wacht u dan niet met uw aanmelding; belt u het Sekretariaat van AGRARISCHE STUDIEREI ZEN, Landbouwhuis, Roermonds plein 20, 6811 JN ARNHEM, 085 - 512 087 (eventueel 085 - 427784), of in Goes tel. 01100-21010. Jaap van der Veen heeft", aldus de voorzitter van het Landbouwschap. Over de recente Brusselse voorstellen voor een beperkte invoer van graan- vervangers en een oliën- en vetten- belasting zegt Van der Veen: "Als die voorstellen onverkort doorgaan, zullen de Amerikanen aktie onder nemen. Ze hebben aangekondigd dat ze krachtig en effektief zullen reageren en ik denk dat we die tegenmaatregelen niet moeten on derschatten. Daarom is er juist nu ovèrleg nodig. Op veel plaatsen ben ik een groot gebrek aan informatie en feitenkennis tegengekomen. Er moet naar mijn mening nog meer gedaan worden aan de uitwisseling van informatie en ervaring. De Amerikaanse boeren en de boeren hier zijn niet gediend met een agra- risico konflikt. Door middel van overleg op basis van wederzijds be grip moeten we er Samen voor zorgen dat een handelsoorlog uitblijft en de politici elkaar niet in de haren vlie gen". Volgens mededelingen van de on- der-staatssekretaris van het Ameri kaanse ministerie van Landbouw Daniël Amstutz staan de Amerika nen niet geheel afwijzend ten op zichte van bilaterale onderhandelin gen met de E.E.G. over de export van maisgluten, zij het dat dit in het kader van de G.A.T.T. zal moeten plaatsvinden. Amstutz was van mening dat de Amerikanen zeker niet te vinden zijn voor vrijwillige beperking van de z.g. substituten of graanvervangende produkten. Amstutz heeft over een en ander o.a. besprekingen gevoerd met vertegen woordigers van de Duitse regering en Duitse handelskringen. Bij de Nederlandse ontwikkelingssa menwerking mogen de aktiviteiten die zijn gericht op de landbouw in de ontwikkelingslanden niet op een la ger pitje worden gezet. Voorts zou het landbouwbedrijfsleven in ons land meer betrokken en ingeschakeld moeten worden bij ontwikkelingssa menwerking. Deze wensen heeft het Landbouwschap op tafel gelegd in een gesprek met de ministers Schoo (Ontwikkelingssamenwerking) en Braks (Landbouw en Visserij) op donderdag 20 oktober in Den Haag. Dit driehoeksoverleg wordt enkele keren per jaar gevoerd. Minister Schoo wil voorkomen dat het aandeel van de aktiviteiten die specifiek op de landbouw zijn ge richt, terugloopt. Ze gaat uitzoeken hoe de huidige stand van zaken is. Landbouwschapsvoorzitter Jaap van der Veen en Piet Bukman (voorzitter van de Landbouwkommissie Ont wikkelingssamenwerking van het In het verleden is diverse keren de gelegenheid gegeven om restanten aan landbouwbestrijdingsmiddelen in te leveren. Voor het laatst is een dergelijke aktie gehouden in 1980. Uit informatie is gebleken dat er sinds 1980 wederom een aanzienlijke hoeveelheid aan restanten van be strijdingsmiddelen is ontstaan. Ook blijken de totale hoeveelheden land bouwbestrijdingsmiddelen die niet meer mogen of kunnen worden ge bruikt te zijn toegenomen. Hieron der vallen onder andere alle midde len die kwik, D.D.T., 2,4,5-T en 2,4, 5-TP, aldrin, dieldrin en heptachloor bevatten. Verder alle middelen waarvan op de verpakking onder meer staat "Goedgekeurd middel P.D. no....". De behoefte aan een mogelijkheid om deze overtollige voorraden in te leveren wordt steeds groter. Om te voorzien in die behoefte wordt door een samenwerkingsverband (waarin zijn vertegenwoordigd de Provinciale Griffie. Provinciale Wa terstaat, de Direktie Bedrijfsontwik keling van het Ministerie van Land bouw en Visserij, de Regionaal In- spekteur voor de Milieuhygiëne en de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap) de gele genheid geven om deze restanten op 21, 22 en 23 november a.s. in te le veren van 9.00 - 12.00 uur en van 13.00 - 16.00 uur op onderstaande plaatsen. Minister Braks en staatssekretaris Ploeg zijn van oordeel dat zich op de agrarische grondmarkt thans geen ontwrichtingsverschijnselen voor doen, die het noodzakelijk maken op korte termijn over te gaan tot invoe ring van toetsingskriteria bij de aan koop van landbouwgrond. Dit schrij ven zij in een notitie aan de Tweede Kamer. Daarin kondigen zij verder aan op korte termijn een wetsontwerp in te dienen, dat leidt tot vereenvou diging van de procedureregels, zoals deze in de Wet agrarisch grondver- keer zijn neergelegd. Zij achten het een goede zaak om deze volgens een zo eenvoudig mogelijke procedure te laten verlopen. Bovendien verwach ten zij dat hierdoor de praktische Bij die gelegenheid is de Ameri kaanse bloemlevering naar Egypte vrij scherp bekritiseerd, evenals de leveringen van sojaolie in het kader van de P.L. 480. Amstutz was van mening dat door de momenteel hoge maisprijzen binnen de Ver. Staten veel maisgluten zullen De verhoging van de zelfstandigenaf trek in 1984 in het kader van de las tenverlichting voor het bedrijfsleven dient substantieel van betekenis te zijn. Dat zegt het Landbouwschap in een brief aan premier Lubbers, waar in het kabinet wordt herinnerd aan die toegezegde verhoging. Het Land bouwschap vreest dat zelfstandigen voor wie nu de aftrek geldt, volgend jaar slechts een zeer geringe extra lastenverlichting krijgen. De toezegging van een substantiële flinke verhoging van de zelfstandi genaftrek werd het Landbouwschap meermalen gedaan tijdens een ge- Landbouwschap) drongen erop aan dat de rol van landbouworganisaties in de arme landen wordt bevorderd en zo mogelijk versterkt. De heer Bukman benadrukte dat het betrek ken van de landbouworganisaties van groot belang is voor het welsla gen van voedselstrategiën. De Ne derlandse georganiseerde landbouw wil daarbij zo nodig zelf aktief op treden. Niet ingeleverd mogen worden chloorpicrine, methylbromide en andere vloeibare gassen of gassen onder druk. Ook wordt géén ledige emballage ingenomen. Tevens is het niet toegestaan andere middelen dan landbouwbestrijdingsmiddelen (bijv. chemicaliën) in te leveren. Wanneer u in het bezit bent van middelen waarvan u twijfelt of die mogen worden ingeleverd, dan wil len wij U adviseren vooraf kontakt op te nemen met de specialist bes trijdingsmiddelen van het Ministerie van Landbouw en Visserij te Goes (tel.01100- 16440). De landbouwbestrijdingsmiddelen kunnen zowel in niet aangebroken als in aangebroken verpakking wor den ingeleverd. Het is gewenst dat de middelen als zodanig herkenbaar rijn dan wel dat bekend is waarvoor rij gebruikt zijn. De bestrijdingsmiddelen die zijn verzameld, dienen te worden ingele verd op één van de nader bekend te maken inleveringsplaatsen in stevige plastik zakken. Voeg geen middelen bij elkaar in één fles, blik of doos. Wij hopen dat door deze inzame- lingsaktie vele middelen, die niet meer kunnen/mogen worden ge bruikt en die schade kunnen berok kenen aan zowel dé gezondheid van mens en dier als aan het (produktie- )milieu, op een goede en verant woorde wijze kunnen worden afge voerd en vernietigd. hanteerbaarheid van de wet wordt vergroot. Opzet van de Wet agrarisch grond- verkeer is niet de invoering van een permanent toetsingsmechanisme. Uitgangspunt is dat in beginsel de grondmarkt zelf zijn prijsvormende funktie moet verrichten en dat van overheidswege dient te worden inge grepen indien de werking van het prijsmechanisme leidt tot onaan vaardbare grondprijzen. Het belang rijkste instrument van de wet, de landbouwkundige toetsing, dient derhalve ter voorkoming van ont wikkelingen op de grondmarkt, die leiden of dreigen te leiden tot onge wenste ontwrichtingsverschijnselen. worden opgenomen. Van Duitse zijde is verzekerd dat de invoering van een olie- en vetheffing, zeker in de voorgestelde vorm, niet zal doorgaan, ook al wegens de scherpe Duitse tegenstand tegen een dergelijke heffing. vdw sprek eind augustus jl. met de minis ters van Financiën, Landbouw en Visserij en staatssekretaris van Bui tenlandse Zaken. Van enige verrui ming van de inkomensgrenzen voor de aftrek kan sprake zijn, zo schrijft het Landbouwschap, maar de na druk moet liggen op een verhoging van de bestaande aftrek voor zelf- --iHiqen. In de eerste zeven maanden werden in de landen van de E.E.G. ongeveer 9% minder eendagskuikens van leg rassen afgeleverd dan in de over eenkomstige maanden in 1982. In alle landen, behoudens in Neder land en België waren de afleveringen kleiner dan vorig jaar. De mééraflevering in België zet niet zoveel zoden aan de dijk, temeer evenwel de toename van de afleve ringen in Nederland, die in de eerste zeven maanden bijna 8% groter wa ren dan in 1982. Na zeer zorgvuldig overwegen is besloten toch de voorbereiding voor de Agrarische studiereis naar Sri Lanka door te zetten. Een belangrijk argument bij deze beslissing is geweest, dat onder de deelnemers aan eerdere Agrarische studiereizen een duidelijke belangstelling voor Sri Lanka leeft, en dat naar een dergelijke reis gevraagd wordt. 12 28 oktober 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 12