Zeeuwse inzending N.T.S. kon goed meekomen op U.T.V.-dagen Kring Brabant-Oost wordt proefgebied Rijksdienst Keuring Vee en Vlees De boer, de koe en onze zuivelindustrie Minimumprijs Nederlandse melk met zeven cent verlaagd Vleeskeuringskosten bedrijfsleven blijven pw verontrusten Produktiebeheersing kaas wordt voortgezet Pluimveehouderij voelt niets voor produktiebeheersing Tijdens de U.T.V.-dagen te Utrecht werd door het Nederlands Texels Schapenstamboek een centrale keuring gehouden. Uit ieder van de 9 afdelingen kon een bepaald aantal dieren worden ingezonden. Van de totaal 450 aanwezige dieren kwamen er 50 stuks uit Zeeland. Op een dergelijke keuring kan men een goede beoordeling krijgen van het niveau van een afdeling daar men er vanuit mag gaan dat elke af deling zijn beste materiaal naar een dergelijkarnanifestatie inzendt. De inzending van de afdeling Zee land was afkomstig van 10 bedrijven. In doorsnee viel het resultaat goed mee. Een groot aantal nummers werd met een eerste prijs bekroond. Helaas kon er geen kampioenstitel in de wacht worden gesleept. Bij de diverse rubrieken rammen waren 9 Zeeuwse inzendingen. In zijn geheel heeft deze groep dieren zich goed kunnen meten met de konkurrentie. In dit verband noemen we de ram 3714-0195 van M.J. van Stee, Kapelle en G. de Feijter 's H.H. Kinderen (1B prijs), 3709-0184 van H.J. Huige, Óssenisse (IE prijs), 4233-0121 en 3283-0087 van de Gebr. De Buck uit Oostkapelle (1B resp. 1D prijs) en tot slot de ram 3626-0016 van M.C.J. Kosten uit Tholen (1D prijs). Bij het tweetal ramlammeren kwam de beste inzending uit Zeeland, t.w. het 2-tal 3684-0046 en 36&4-0048 van M.J. van Stee uit Kapelle. Bij de keuring van de individuele ooien van 1 Zi jaar (afkomstig van bedrijven met 1 t/m 15 schapen) was de 1B prijs weggelegd voor de ooi 3652-0092 van C. Verhage Oostka pelle. Een mooi resultaat. Een 1B prijs was ook weggelegd voor het mooie viertal 1 Zi jarige ooien van G.M. Geluk uit St. Maartensdijk. Iets minder goed waren de inëen- dingen in de rubrieke "ooi met 1 ooi en 1 ramlam", "oudere individuele ooien" en "drietal oudere ooien" en tot slot "4-tal ooilammeren". In deze kategoriën was geen le prijs voor de Zeeuwse inzendingen. Terugziende op deze manifestatie kan men de konklusie trekken, dat enkele uitzonderingen daar gelaten, het mannelijke materiaal beter uit de bus kwam dan het vrouwelijke. Dit is opmerkelijk, daar tijdens de Prov. keuring op 2 september in doorsnee het vrouwelijk materiaal sterker uit de bus kwam. Dit maakt nog eens duidelijk, dat, hoe interessant een dergelijke keu ring ook is, de uitslag bepaald wordt tijdens een moment-opname. Of zoals het in de fokkerskringen vaak gezegd wordt: "Een schaap kan maar een keer per jaar echt mooi zijn". CAR, ing. M. Westhuis IA voor de 2 ramlammeren van H.J. van Stee uit Kapelle Tijdens de 12 oktober j.l. gehouden vergadering van het PVV is informa tie verstrekt over de reorganisatie van de vleeskeuring in ons land. Gemeld wordt o.m. dat de onlangs ingestelde Rijksdienst voor de keuring van vee en vlees (RVV) naast een centrale direktie een vijftiental kringen met 60 tot 100 medewerkers per kring zal omvatten. Per kring zullen lokaties van tenminste tien keurmeesters, on der leiding van een dierenarts, bij bestaande slachtplaatsen worden gestationeerd. Twee - van de vijftien te vormen - kringen zullen, waar schijnlijk per 1 januari a.s., gaan draaien als proefgebied. Dat zijn de kringen Drenthe/Groningen en Bra bant-Oost. Inmiddels is een begin gemaakt met het aantrekken van een algemeen-, een ekonomisch- en twee veterinaire RVV-direkteuren en die'van vijftien kringdirekteuren. Voor het laboratoriumonderzoek wordt - in een latere fase - gestreefd naar één kringlaboratorium voor alle analyses, maar op de lokaties blijven wel de nodige voorzieningen voor onderzoek waarvan een snelle uitslag vereist is. Vanuit het bedrijfsleven is in dit verband ook gepleit voor in schakeling van de regionale labora toria van de Gezondheidsdiensten voor Dieren. De mogelijkheden daarvan worden momenteel over wogen. Zowel landelijk als op kring niveau zijn overlegmogelijkheden geschapen, waarbij ook het bedrijfs leven is betrokken. De projektmana- ger van de RVV in wording, de heer J.C. Slikker, die volgens de plannen per 1 januari '85 de definitieve dienst zal overdragen, heeft in dit verband ook periodiek overleg met ir. G.A. Meijer, voorzitter produktschap voor vee en vlees. Noodslachtingen en ketenbewaking Onderwerp van gesprek, met name op interdepartementaal niveau, zijn momenteel ook de aspekten rondom noodslachtingen en een integrale ketenbewaking. De struktuur en or ganisatie van noodslachtplaatsen wordt momenteel nader bezien; met integrale ketenbewaking wordt ge dacht aan de ontwikkeling van een systeem waarbij enerzijds de konsu- ment voldoende garantie krijgt voor veiligheid en kwaliteit van de pro- dukten en anderzijds de producent gebruik kan maken van de gegevens uit de slachtfase ten behoeve van de produktie. Tevens wil men bij de keuring gebruik maken van infor matie uit de voorliggende produk- tiefase. Integrale ketenbewaking zal daardoor o.a. mede van invloed zijn op de keuringsmethodieken. De minimumprijs voor Nederlandse gepasteuriseerde volle en halfvolle melk wordt met ingang van 18 okto ber a.s. met zeven cent per liter ver laagd. Het Bestuur van het Produkt schap voor Zuivel heeft hiertoe in een extra bestuursvergadering op 10 oktober 1983 besloten. Voor de konsument zal dit in de praktijk betekenen, dat de melk - af hankelijk van de soort verpakking - van drie tot zeven cent per liter goedkoper gaat worden. De prijzen van enkele andere melk producten, zoals vla en yoghurt, zul len met twee tot vier cent per liter verhoogd worden. Voor een extra bijdrage van de rijks overheid in de vleeskeuringskosten voor het bedrijfsleven is in 1984 nauwelijks ruimte. Dit konstateert het sekretariaat van het produkt schap voor vee en vlees (pvv) in een notitie over de vee- en vleessektor in de rijksbegroting '84 ten behoeve van de diskussie in het pvv-bestuur, dat op 12 oktober bijeenkwam. De vee- en vleessektor zal. dus af dienen te wachten in hoeverre per 1 januari 1985 daadwerkelijk prioriteit wordt toegekend aan de keuringskosten- problematiek. Gelet op de konkur- rentiepositie van onze vee- en vlees sektor acht het pvv-sekretariaat het overigens noodzakelijk, dat op kor tere termijn de al jaren geleden toe gezegde 50%-bijdrage van de over heid in de keuringskosten ook voor de slachterijen wordt gerealiseerd. 14 oktober 1983 Ondanks enkele zorgelijke ontwik kelingen in de pluimveehouderij voelen de pluimveehouders niets voor een of andere vorm van pro- duktiebeheersing. Wel kan een ver dere uitbreiding van de produktie zeer nadelige gevolgen hebben voor deze sektor. Dit bleek tijdens de be stuursvergadering van het Land bouwschap op woensdag 5 oktober j.l. in Den Haag, waar de marktsi tuatie en de knelpunten van de pluimveehouderij werden bespro ken. Voorzitter K.P.A.J. Boonen van de afdeling pluimveehouderij van het 8 Landbouwschap noemde het sturen van de pluimveeproduktie een zeer gevaarlijke ontwikkeling. Evenals dat de laatste paar jaar het geval was voorziet'hij ook in de toekomst de mogelijkheid van een te ruim aan bod en lage prijzen. Hij pleitte voor maximaal gebruik van bestaande beleidsinstrumenten, niet alleen op het terrein van voorlichting, onder wijs en onderzoek, maar tevens van de dierengezondheidszorg. Dezer dagen is gereed gekomen het Statistisch Jaaroverzicht 1982 van het Produktschap voor Zuivel. Het boekje kan tegen betaling van 12.50 per stuk worden besteld bij het produktschap. Het adres luidt: Sir Winston Churchill-laan 275, 2288 EA Rijswijk ZH. Telefoon: 070 - 409386. De kaasfabrikanten in Nederland zijn, op basis van vrijwilligheid, overeengekomen de z.g. Produktie beheersing kaas voort te zetten. In de 4 weken van 25 september tot 22 ok tober zal men streven naar een weekproduktie van omstreeks 9400 ton, wat 2% meer is dan in de over eenkomstige periode van vorig jaar. De kaasmarkt is niet onvriendelijk. De laatste weken zijn de prijzen'ge leidelijk aan wat aangetrokken. Het blijft evenwel uit financieel oogpunt toch nog gunstiger boter en mager melkpoeder te produceren dan kaas. Maandag 10 oktober is ten huize van de familie Boekhorst in Waddinxveen een nieuw boek gepresenteerd, dat geschreven is door A If red van Dijk; "De boer, de koe en onze zuivelindustrie". Het eerste exemplaar zou worden aangeboden aan de heer ir. G.J.M. Braks, minister van Landbouw. Hij was echter verhinderd. De bijeenkomst ten huize van de fam. Boekhorst was georganiseerd door Het Nederlands Zuivelbureau en Uitgeverij Elsevier. Bijgaande foto toont het moment waarop Alfred van Dijk uit handen van boer Boekhorst, die met zijn familie geposeerd heeft voor de voorpagina van het boek, een exemplaar uitgereikt krijgt, (foto A b Westerbeek)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 6