Schrik, S02 en Water De aardappeloogst; met veler inzet.... zegge en schrijve Stervende bossen zuidelijke landbouw maatschappij DMV Campina en Bongrain gaan nieuwe romige kaassoort maken Waterschappen De laatste week van september heb ik in Wiesbaden het jaarlijkse kongres van de Conféderation Européenne de l'Agriculture (CEA) bezocht. Uit persoonlijke kontakten die ik daar had met vertegenwoordigers uit een aantal van de twintig lidstaten van de CEA is mij gebleken hoe zeer men ons land de schuld geeft van de huidige pro blemen in de Europese Gemeenschap. Ik wist niet dat het zo hoog zat en ik ben er echt wel van geschrokken. Het vervelende was dat men zijn mening nogal eens baseerde op onjuiste gegevens zoals bijvoorbeeld de vermeende lage gasprijs die bij ons zou gelden. Het kan natuurlijk aan onze eigen publiciteit liggen maar eerder denk ik dat dit soort achterhaalde informatie onze critici goed van pas komt. Vol afschuw spreekt men ook over de Nederlandse "melkfabrieken: (lees: moderne melkveehouderijbedrij ven) "die verboden zouden moeten worden". En de Fransen riepen om het hardst dat er in Europa in de verste verte geen sprake was van een graanoverschot maar dat hét er uitsluitend om gaat dat er teveel graanvervangers worden ingevoerd. De oplossing werd er gemakshalve in een adem bijgegeven. Overigens werden al deze aantij gingen in een ontspannen sfeer geuit: de CEA is nu een maal geen beleidsorganisatie, maar ondertussen wordt het wel gezegd. Mijn ervaringen in Wiesbaden hebben mij overigens gesterkt in mijn mening dat de Nederlandse georgani seerde landbouw wel degelijk op zo kort mogelijke ter mijn een duidelijk standpunt in moet nemen aangaande de Europese landbouwproblemen. Wanneer wij ons nog langer afstandelijk opstellen kan de gedachtevor ming wel al eens te ver gevorderd zijn om daarop nog invloed uit te kunnen oefenen. Deze week lees ik ten minste in N.R.C. Handelsblad daterzich bij de betrokken Europese ministers in Athene overeenstemming lijkt af te tekenen over een superheffing van ongeveer vijftig cent per liter. Ook minister Braks heeft zich in die richting uitgesproken. Overigens is ook mijn suggestie m.b.t. de oplossing van de Europese landbouwproblematiek nog niet opgevolgd. Zeer onder de indruk was ik van de inleiding die dr. Karl Wentzel op het CEA kongres hield over de enorme schade die de luchtverontreiniging toebrengt aan de bossen. De uitstoot van zwaveldioxyde (S02) is de grootste boos doener. Wentzel noemde de elektriciteitscentrales als de belangrijkste bron van deze verontreiniging. Alleen al in Duitsland loopt de schade in de miljarden guldens per jaar. De S02 moleculen blijven twee tot vier dagen zwe ven en kunnen vele honderden kilometers verder neer slaan. Door dit bereik zijn onder meer ook duizenden meren in Skandinavië dusdanig verzuurd dat er geen leven meer in voorkomt. Met nadruk worden wij er op gewezen dat deze luchtverontreinigingsproblematiek (of tewel zure regen) bepaald geen Duits probleem is. (In derdaad: wij hebben er ook mee te maken). Wentzel noemde de zure regen "een schandaal van de eerste orde". Toen ik de dia-beelden had gezien moest ik het eigenlijk wel met hem eens zijn. Door de plenaire verga dering werd dan ook een resolutie op dit punt aangeno men waarin er bij de regeringen op wordt aangedrongen om alles in het werk te stellen de uitstoot van S02 zo veel mogelijk terug te brengen. In deze resolutie wordt er de nadruk op gelegd dat er reeds 4 miljoen hektare bos in Europa is aangetast en dat de aantasting zich eksplosief ontwikkelt. Hierdoor dient zich een ongekende ekologi- sche katastrofe aan. Verder wordt er in de resolutie op gewezen dat de zure regen niet alleen plant, dier en mens bedreigt maar dat ook de ekonomische schade niet meer in geld is uit te drukken. De PZEM zou zich dit bepaald aan moeten trekken! z.l.m. VRIJDAG 14 OKTOBER 1983 I 68e JAARGANG 3702 tuinbouwblad Het zuivelconcern DMV Campina B.V. en het Franse zuivelconcern Bongrain S.A. hebben besloten om in bet kader van een overeenkomst inzake uitwisselingen op technologisch gebied en de inbreng van gezamenlijke know-how nieuwe produkten te ontwikkelen, te fabriceren en op de markt te brengen. In het kader van dit projekt zal DMV Campina B.V. haar fabriek te Breda onderbrengen in een nieuw op te richten vennootschap, genaamd Martinus B.V. die een volledige dochter zal zijn van Campina. Het nieuwe produkt dat beide ondernemingen samen gaan maken is eed kaasspecialiteit; een zachte kaas op room- basis waarvoor Bongrain het researehwerk heeft verricht. De nieuwe onderneming zal de produktie in de loop van 1984 ter hand nemen. De produktie zal later worden opgevoerd. Begin volgend jaar zal met de herinrichting van de fabriek worden begonnen. Het bedrijf te Breda dat momenteel konsiimptiemelkprodukten vervaardigt, is, door zijn geografische ligging, zijn inrichting en om vang bijzonder geschikt voor deze omschakeling en biedt de mogelijkheid om een produktie-kapaciteit te kreëren voor de verwerking van circa 100 miljoen kg. melk per jaar. De commercialisatie van de nieuwe produkten zal wor den toevertrouwd aan de internationale organisatie van Bongrain S.A. Dit concern produceert momenteel per jaar 135 miljoen kg. kaasspecialiteiten in Frankrijk, Spanje, Australië, Brazilië en de U.S.A. en distribueert deze produkten op alle markten door middel van eigen commerciële vesti gingen. DMV Campina B.V. behoort met een jaaromzet in 1983 van 3 miljard gulden tot de grootste zuivelonder nemingen van Europa. Met bijna 4.000 medewerkers wordt in een 17-tal produktiebedrijven een hoeveelheid van 2,2 miljard kg. melk op jaarbasis verwerkt in alle denkbare produktierichtingen. Van de totale omzet wordt circa 70% geëxporteerd. De gezamenlijke inbreng van technologieën door Bon grain en DMV Campina maakt een zodanige ontwikkeling van het Bredase bedrijf mogelijk, dat het grootste deel van de werkgelegenheid aldaar behouden zal blijven. Dit in tegenstelling tot de oorspronkelijke reorganisatieplan nen. Zowel de Ondernemingsraad van het bedrijf te Breda als de Centrale Ondernemingsraad van DMV Campina en de werkgeversbonden hebben inmiddels positief gerea geerd op de plannen. Tijdens de aardappeloogst is het op de akkerbouwbedrijven altijd een drukte van belang. Meestal wordt het hele gezin ingeschakeld om de oogst vlug en goed binnen te krijgen. Deze foto is gemaakt op het bedrijf van de heer A.J. de Wit rechtsdie met zijn gezin bezig is met het lossen van een van de laatste vrachten aardappelen. Hij heeft ze binnen; een prettig gevoel (zie ook pag. 11). De fabriek van Campina in Breda waar na een ingrijpende verbouwing een nieuwe soort kaas zal worden gemaakt. Ook op technisch gebied heb ik in de omgeving van Wiesbaden nog iets kunnen leren. Daar waren de Duit sers trots op: "Eindelijk konden zij die Hollander (dat was ik dus) ook nog iets bijbrengen". Het ging hier om een zeer spektakulair projekt waarbij water uit de Rijn werd gezuiverd en vervolgens weer in de grond werd geïnfil treerd ten behoeve van de drinkwatervoorziening, het op peil houden van de grondwaterstand en voor het bere genen van de landbouwgronden. Ik kom daar nog uit voeriger op terug omdat wij in Zeeland met een soortge lijk eksperiment bezig zijn. Dit projekt werd op initiatief van het plaatselijke Waterschap uitgevoerd. En nu ik het daar toch over heb: op 1 9 oktober zijn er in ons werkge bied voor zover nodig verkiezingen voor de waterschap pen. Gezien de belangrijke funktie van de waterschappen voor de land- en tuinbouw lijkt het mij logisch dat alle boeren en tuinders dus ook gaan stemmen. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1