nieuws uit brussei^ Landbouwschap vraagt steun voor gedupeerde boeren Groenten en fruit houden^S|S\ ministers verdeeld Agrarische handel heeft behoefte aan een stroppenpot Minister Braks: "Ombuiging EG- landbouwbeleid niet zonder pijn" Braks wil meer bescherming bloementeler jan werts - brussel Instelling heffing op oliën en vetten Uitvoer van agrarische produkten in eerste helft 1983 1.7% hoger Iers veto tegen superheffing AVEBE heeft meevaller dankzij slechte zomer Minister Braks is voorstander van de instelling van referentie-prijzen voor bepaalde soorten snijbloemen. Bloemen uit derde landen kunnen dan moeilijker op de Europese markt komen. Zodra er overvloed dreigt gaat namelijk een zekere heffing werken. Braks krijgt steun van de Fransen en de Italianen, maar Engeland en West-Duitsland zijn er tegen. Het wachten is overigens op de Europese Commissie (dagelijks bestuur EG) die met voorstellen moet komen. De Nederlandse be windsman denkt aan referentieprijzen voor trosanjers en rozen. De minister vertelde dit de pers in Brussel desgevraagd na afloop van de maandelijkse vergadering met z'n kollega's. Daar is een zoveelste, op nieuw vergeefse, poging gedaan om het beleid voor de voornamelijk zui delijke groenten en fruit af te stem men op de komst van Spanje en Portugal. De ministers moeten hier een regeling scheppen die voorkomt dat bij de toetreding van Spanje en Portugal tot de EG een kostenexplo- sie optreedt In die landen met hun enorme potentieel aan groefiten en fruit zou men anders zwaar op de bestaande Europese, de teler be schermende, regels kunnen gaan leunen. De kwestie "groenten en fruit" staat al ontelbare maanden op de agenda. Zonder resultaat. Dit wordt werke lijk langzamerhand een klucht. Ook in de akkerbouw dreigen pro blemen. Het gaat onder meer om bedrijven in de veenkoloniën in Drente/ Groningen waar de op brengsten zeer laag zijn. Er zijn ge vallen waar de opbrengsten nog niet de helft zijn van het voortschrijdend jaargemiddelde, aldus een woord voerder van het Landbouwschap. Het Schap heeft overigens de indruk dat het afgezien van de problemen voor de boeren in de uiterwaarden en de veenkoloniën nog is meege- Den Haag - "De agrarische handel heeft behoefte aan een nieuwe en ruimere reserveringsmogelijkheid waaruit eventuele stroppen voort vloeiende uit alle handelstransacties kunnen worden gedekt", aldus het Algemeen Orgaan Voedselvoorzie ning (AOV) in een notitie ten behoe ve van de Vaste Commissie voor Fi nanciën van de Tweede Kamer. Volgens het AOV, de overkoepelen de organisatie van agrarische han delsorganisaties, neemt het aantal handelsrisico's hand over hand toe en biedt het huidige instrumenta rium onvoldoende soelaas. Zo ko men. aldus het AOV. steeds meer exporteurs in moeilijkheden als. ge volg van het feit. dat overeengeko men betalingstermijnen steeds vaker worden overschreden. De exporteur loopt ook veel valutarisico's. "De Waarmee de ministerraad "Land bouw" ten overvloede nog eens be wijst dat iedere besluitvaardigheid op Europees niveau zoek is. Het po litieke probleem dat hier een ak koord belemmert is dat Griekenland, Italië en;Frankrijk hun groenten en fruit- en olijfteelt willen beschermen naar hetilmodel van de noordelijker in de Europese Gemeenschap gele gen landbouwstreken. Terwijl Groot-Brittannië West-Duitsland en Nederland juist willen voorkomen dat in die zuidelijke landen de groenten-, fruit- en olijventeelt na de uitbreiding met Spanje en Portugal voor de Europese schatkist onbe taalbaar zou worden. Melkheffing Minister Braks is nog steeds voor vallen na de nog al alarmerende be richten die zij aanvankelijk uit het land kreeg. Over exakte cijfers heeft het nog niet de beschikking. Die zul len waarschijnlijk pas komen indien er speciale regelingen komen, waar voor de boeren zich moeten aanmel den. Daar komt bij dat boeren die dit jaar een klap krijgen, maar in voor gaande jaren redelijk tot goed "ge boerd" hebben die klap zelf zullen opvangen als "normale bedrijfsrisi- ko". agrarische wereld heeft ook nog te maken met het fenomeen van de monetair compenserende bedragen (mcb's) welke gezien de vaak politiek bepaalde aanpassingen, naast finan ciële risico's, recentelijk ook nog molestschade met zich meebrach ten." In dit verband brengt het AOV in herinnering de acties van Franse boeren tegen (Nederlandse) expor teurs als gevolg van onvrede met het EG-beleid. Volgens het AOV past het mogelijk maken van een nieuwe en ruimere reserveringsmogelijkheid ter dek king van stroppen voortvloeiende uit alle handelstransacties, in het door de regering gevoerde beleid. "Deze is immers erop gericht om via vermin dering van de lasten de investeringen en daarmee de werkgelegenheid te stimuleren", schrijft het AOV. Jan Werts stander van een heffing van onge veer twee kwartjes op iedere liter melk die in de toekomst door de veehouder meer wordt afgeleverd aan de fabriek. Hij ziet hierin het best mogelijke compromis dat geslo ten moet worden in verband met een noodzakelijke bevriezing van de melkstroom op de huidige omvang en de inkomensbelangen van de veehouder. Eén ding staat namelijk vast: "Er moet iets gebeuren", aldus Braks in Brussel. De Nederlandse bewindsman heeft voorgesteld om in het kader van de ophanden zijnde aanpassing van het landbouwbeleid alle sektoren tegen het licht te houden. Dus niet alleen de granen en de zuivel, maar ook het rundvlees en de meer zuidelijke Eu ropese produkten, zoals tabak, wijn, oliehoudende zaden, olijfolie, ver werkte groenten, fruit en schape vlees. De nu voorgestelde regeling voor In de Europese Commissie is over eenstemming bereikt met betrekking tot een voorstel tot het instellen van heffingen op oliën en vetten, welk voorstel binnenkort bij de Raad van Ministers zal worden ingediend. Het voorstel houdt in de instelling van een heffing van 7,5 ECU of 20,32 per 100 kg olie of vet, per 1 januari 1984. De opbrengst zou rond 600 miljoen ECU per jaar gaan bedragen. Een van de motieven van de Com missie is dat deze heffing de oneven wichtigheid tussen de zuivelSektor en de oliën- en vettensektor kleiner maakt. Reeds nu is bekend dat de stand punten van de lidstaten sterk uiteen lopen zodat het niet eenvoudig zal zijn om tot een zekere mate van overeenstemming te komen. Vol doende bekend zal zijn wat het standpunt van de Verenigde Staten is tegenover de instelling van een der gelijke heffing. Onvoldoende(?) be kend is welke tegenmaatregelen de ijlstelling van een dergelijke heffing zal uitlokken, vooral in de Verenigde Staten. Het Produktschap voor Margarine Vetten en Oliën heeft reeds becijferd dat de belastingdruk voor Nederland veruit het zwaarst zal zijn, namelijk 4,06 ECU per hoofd van de bevol king. vdw De totale uitvoerwaarde van land- bouwprodukten en voedings- en ge notmiddelen bedroeg in het eerste halfjaar van 1983 22.2 mld gulden; bijna 0.4 mld meer dan in de eerste helft van 1982. Bij onbewerkte en vrijwel onbe werkte produkten valt over de hele linie een daling te konstateren. De totale invoerwaarde was in de eerste helft van 1983 eveneens iets hoger dan in het eerste halfjaar van vorig jaar. Bovenstaande blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. groenten en fruit maakt het mogelijk om in geval van een ernstige krisis waarbij de prijzen dus zijn ingestort ook voor produkten als tomaten, au bergines, abrikozen, perziken en pe ren in te grijpen. Tegen jaarlijks vast te stellen prijzen worden die over schotten dan uit de markt genomen. Volgens minister Braks maakt zijn Griekse kollega, de voorzitter van de ministerraad Costas Simitis, handig gebruik van zijn positie door deze week plotseling ook een nieuw com promis voor te stellen waarin weer nieuwe produkten als watermeloen, komkommers, nieuwe aardappelen ook onder de bescherming vallen. Niet alleen de Landbouwminister van Griekenland, maar ook zijn minder bekwame kollega's uit Athe ne maken er momenteel als voorzit ter in Brussel overigens een ware bende van, zo dient jammer genoeg opgemerkt te worden» De Grieken beletten deze week bijvoorbeeld ook dat er een drempel wordt gelegd waarboven zij voor hun krenten en rozijnen geen beroep meer zouden kunnen doen op Brusselse fondsen. Melkvetten Voor wat de aanpassing van de re geling voor olijfolie in verband met de Spaanse en Portugese toetreding betreft, wordt nu voorgesteld dat de Europese Commissie dit hele gigan tische vraagstuk nogmaals bestu deert. Vervolgens zou zij dan nieuwe voorstellen moeten indienen. Minis ter Braks heeft zich deze week nog eens tegen een heffing op plantaar dige oliën en dierlijke vetten ge keerd. Hij ziet in de zogenaamde margarine-heffing een oneigenlijk, Tijdens zijn inleiding bij gelegenheid van de jaarvergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Zuivelbond (FNZ) op 21 september j.l. te Gro ningen is minister ir. G. Braks (land bouw en visserij) uitvoerig ingegaan op de voorstellen van de Europese Kommissie met betrekking tot het toekomstige gemeenschappelijke landbouwbeleid. De grote financiële problemen bin nen de EG vormen de achtergrond van de voorstellen die de Europese Kommissie deze zomer heeft gedaan tot aanpassing van het gemeen schappelijke landbouwbeleid. Geen voorstellen tot hervorming, geen af braak, maar eep aanpassing. "Om buigingen zijn ook hier onvermijde lijk en U zult mij niet horen zeggen dat dit pijnloos zal kunnen verlo pen", aldus minister Braks. De Ierse premier heeft meegedeeld dat terzake van de superheffing op de melkproduktie met een Iers veto te rekenen is. De z.g. superheffing van 75% op de méérproduktie van melk zou Ierland ongeveer 1% van het bruto nationaal produkt gaan kosten, aldus de Ierse premier dr. Fitz Gerald. Sinds Ierland tot de EG toetrad is de melkproduktie in Ierland met 55% gestegen. Het jaar 1981 was voor de melkpro duktie in Ierland bepaald geen gun stig jaar en is op basis van de pro-- duktie in dat jaar dat een eventuele superheffing zou worden opgelegd. In 1982 was de Ierse melkproduktie 15% groter dan in 1981. De superheffing in Ierland zou drie maal zo hard aankomen als in ande re EG-landen. Volgens prof. Seamus Sheehy van de universiteit van Du blin zou het veehoudersinkomen met de superheffing met 30% omlaag gaan. Opgemerkt kan worden dat de over produce van melk zich uitsluitend voordoet in de noordelijke landen van de Gemeenschap. In de vergrote EG zal slechts ongeveer 16% van de EG produktie plaats vinden in Grie kenland, Italië, Portugal en Spanje. niet-efficiënt en onjuist middel om de konsumptie van roomboter te sti muleren. Ook toonde de Nederland se bewindsman zich terughoudend over het recente voorstel van Brussel om de vetpercentages in de kon- sumptiemelk te gaan verhogen. Braks is er welis waar vóór, maar al leen voorzover de konsument dit ook wenst. De ministers bespraken deze week ook een voorstel om de subsidies voor landbouwkundig onderzoek in de vijfjaarlijkse periode 1984-1988 ruimschoots te verdrievoudigen. Ze zouden dan voor die jaren totaal op 150 miljoen gulden komen. Braks vindt 100 miljoen ook wel genoeg. Relatienota Uitvoerig is gesproken over het voorstel van de Europese Commissie om flink wat grond in de minder be gunstigde gebieden onder een al be staand subsidiestelsel te brengen. Voor Italië en Engeland gaat het om elk een miljoen hektare. Voor Ne derland 7.665 ha. Braks heeft voor alle provincies behalve Groningen en Friesland in Brussel nieuwe ge bieden aangemeld. Daar zou dan op basis van landschapsbescherming, toeristische belangen of kustbe- scherming de exploitant jaarlijks een steun van 180 gulden krijgen. In ons land valt nu 1 procent van de land bouwgrond onder zo'n regeling, voortvloeiend uit de befaamde rela tie-nota. Komt bovenstaand voorstel er bin nenkort door, hetgeen men verwacht in Brussel, dan gaat het voortaan om een kleine 2 procent van het Neder landse areaal. Minister Braks verklaarde zich met kracht te verzetten tegen zaken die onze melkveehouderij onevenredig zouden treffen bijv. een differentië ring van de heffing. Hij voorzag in dit opzicht echter wel problemen aangezien diverse vooraanstaande landen en organisaties dit wel be pleiten. In de afweging konkludeerde hij dat de superheffing nog het minst slechte alternatief zou zijn, maar hield de mogelijkheid om tot een eventuele doorberekening via een mengprijs open. Een superheffing acht hij slechts aanvaardbaar indien deze globaal en niet diskriminerend wordt toegepast. Bovendien mag er geen sprake zijn van de instelling van landenquota. De strafheffing van 4% op de zgn. intensieve produktie wees de be windsman van de hand. Het oostgroningse aardappelzet- meelconcern Avebe uit Veendam heeft dankzij de voor de landbouw ongunstige zomer een meevaller van enkele miljoenen guldens. Het be drijf is er namelijk in geslaagd om met een Duitse patatfabrikant een kontrakt af te sluiten voor de leve ring van 30.000 ton fabrieksaardap pelen van betere kwaliteit. Dit heeft W. Veendo'rp van Avebe vrijdag meegedeeld. Als gevolg van de slechte oogst is de prijs van kon- sumptie-aardappelen zo hoog opge lopen, dat de Duitse fabrikant de voorkeur geeft aan de fabrieksaar dappelen. Volgens Veendorp heeft het concern hierdoor met de verkoop van de 30.000 ton aardappelen en kele miljoenen guldens winst ge maakt. Het is mogelijk dat Avebe aan het Duitse bedrijf ook nog eens 70.000 ton aardappelen extra kan verkopen. Volgens Veendorp vor men deze transakties een mooie op steker voor het bedrijf dat vorig jaar nog 8,5 miljoen gulden verlies leed. Het Landbouwschap heeft minister Braks van Landbouw gevraagd bestaande financieringsregelingen van de overheid soepel toe te passen voor boeren die gedupeerd zijn door de weersomstandigheden van de laatste zes maanden. Volgens het Schap is door het natte voorjaar en de extreem droge zomer een aantal agrarische bedrijven in financiële problemen geraakt. In een brief aan de bewindsman heeft het om de steun gevraagd. Vooral bedrijven in de uiterwaarden van de grote ri vieren zijn door de weersomstandigheden getroffen. De Gelderse Landbouwmaatschappij heeft het Landbouwschap geruime tijd geleden al gevraagd bij de minister de problemen aan te kaarten. Het gaat om een paar honderd boeren, van wie een aantal in liquiditeitsproblemen dreigt te komen. De weilanden in de uiterwaarden zijn dit jaar soms driemaal ondergelopen. Het vee moest daardoor terug naar de stal. Terwijl ook de aanleg van wintervoorraden ruwvoeder nauwelijks of niet meer mogelijk was. De boeren zijn gedwongen extra voer aan te kopen. 30 september 1983 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 5