ZITDAGEN gropatax 9Cz.l.m. Inhoud Aanvragen vergunning opslaan van suikerbieten Vergadering Hoofdbestuur Z.L.M. De kroniek bestellen Adreswijziging grondkamer voor Zeeland en Zuid-Holland Vermeer vice-voorzitter NCB Direktiewisseling Suiker Unie Roosendaal Veiligheid - een vaag begrip maar daarom niet minder belangrijk Landbouwhuis gesloten Rektifikatie: Bijlage "CLOby - Landbouw RAI 84" Eregalerij Kursus trekker en werktuigen voor vrouwen Nieuw aardappelras op de markt In varband mat hat tijdig klaarmaken van hat blad. kun- Wfl na dinsdag 15 uur. gaan agandabarichtan maar aror- Het Hoofdbestuur van de Z.L.M. komt maandag 3 oktober a.s. in ver gadering bijeen in het Landbouw huis te Goes. Tijdens de vergadering zal een be spreking worden gewijd aan een na dere standpuntbepaling ten aanzien van de graanvervangers. Vervolgens zal de heer H.C. van der Maas een toelichting geven op de situatie in de akkerbouw, terwijl de heren D. Hannewijk en P.A. Boll aandacht zullen vragen voor de toestand in de sektor veehouderij. In dit kader komt een diskussienota over de vestigings wet aan de orde. De voorzitter van de Tuinbouw- kommissie de heer M.J. Goud zal vertellen hoe de stand van zaken in zijn sektor is*. Hierbij zal ook aan dacht worden gevraagd voor de stand van zaken rond de bestrijding van bacterievuur. De voorzitter van de kommissie Grondgebruik de heer J. Nieuwen- huyse zal een toelichting geven op onderwerpen betreffende grondge bruik. Ook komen - voorzover van toepas sing - ontwikkelingen bij de diensten en instellingen aan de orde. Hebt u de Kroniek van de ZLM al besteld? Zo ja, dan bent u de bezitter van een zeer lezenswaar dig boek. Zo nee, dan nu bestel len! Kosten 40.-. Inf. tel: 01100-21010. Met ingang van 1 augustus 1983 vindt vernummering plaats van de Schenkweg. De adressering van het sekretariaat van de grondkamer wordt hierdoor: Grondkamer voor Zuid-Holland en de Grondkamer voor Zeeland, Schenkweg 60, 255 XX 's- Gravenhage. Per gelijke datum is de postbus van de grondkamer opgeheven. Land- en tuinbouwblad Officieel orgaan van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij Grote Markt 28. 4461 AJ Postbus 2116. 4460 MC Goes (01100)21010) Stationslaan 4, 4761 BG Postbus 1 7, 4760 AA Zevenbergen (01680-27921) Redaktie Mr. J. Oggel, hoofdredaktie tel huis 01100-20228 J. Wierenga, eindredaktie tel huis 01102-3993 Marijke Schipper-de Ruijter red. assistente Adressering en abonnementen: Vermelding op adresbandje onder lidno. (Voor leden en losse abonnementen) Secretariaat Z.L.M -Goes telefoon 01100-21010. tst. 12. Vermelding op adresbandje onder lidnr. (Voor donateurs) Polisafdeling O.V.M.-Goes telefoon 01100-24000 Technische verzorging, advertentie-exploitatie en administratie over advertenties: DRUKKERIJ VINK B V. Nassaustraat 13 4571 BK Axel Postbus 16 4570 AA Axel Postgiro 206991 2 Tel 01155-2020 Telecopier 2951 Telex 55230 Het hoofdbestuur van de Noordbra-' bantse Christelijke Boerenbond heeft in zijn vergadering van afgelo pen maandag een nieuwe vice-voor zitter gekozen. Deze funktie was va cant door het overlijden van de heer J. Verwijst. Met een ruime meerderheid van 15 van de 18 stemmen werd de heer A. Vermeer uit Haaren gekozen. De heer Vermeer maakt sinds 1979 als voorzitter van de kring Tilburg deel uit van het hoofdbestuur van de NCB. De heer W. Bleijenberg, bedrijfsdi- rekteur van de Suiker Unie-vestiging Zevenbergen, is met ingang van 1 februari 1984 tevens benoemd tot bedrijfsdirekteur van de Suiker Unie-vestiging Roosendaal. In deze funktie volgt hij de heer C.M. Barentsen op, die per 1 februari 1984 gebruik maakt van de regeling voor vervroegde uittreding. Ir. A. Pot, hoofd Speciale Projekten van de afdeling Produktie en Re search van Suiker Unie te Breda, is met ingang van 1 oktober 1983 be noemd tot bedrijfsingenieur van de Suiker Unie-vestiging Roosendaal, in welke funktie hij verantwoordelijk is voor produktie en techniek van die vestiging. radio - t.v. Dinsdag 4 oktober a.s., Hilversum II (402 meter), 12.16 -12.26 uur Serie beleid bezien: "De landbouw begroting - III", een vraaggesprek met ir. A. de Zeeuw, direkteur-gene- raal Voor Landbouw en Voedsel voorziening van het ministerie van landbouw en visserij. Donderdag 6 oktober a.s., Hilversum II (402 meter), 12.16 -12.26 uur "Het groen in nieuwe stedelijke ge bieden", een vraaggesprek met ir. B. Groenhuis, hoofd van de afdeling Landschapsbeheer van de Rijks dienst IJsselmeerpolders. Op vrijdag 7 oktober zullen de landbouwhuizen in Goes en Ze venbergen i.v.m. een perso- neelsreis gesloten zijn. Eigen vermogen, inplannen mestvar- kens op akkerbouwbedrijven In onze krant van 23 september is in een verslagje over de dinsdag 13 september gehouden studiedag var kenshouderij te Zierikzee een kleine fout geslopen, maar het gaat daarbij wel om een groot bedrag. Hierin stond namelijk, dat de heer Meeuwissen aldaar betoogde dat een eigen vermogen van 14.700,- vol doende zou zijn om in mestvarkens te investeren, wanneer men een ak kerbouwbedrijf heeft. Dit eigen ver mogen moet natuurlijk 147.000,- zijn! Ter gelegenheid van de Landbouw RAI die zal worden gehouden van 22 tot en met 28 januari 1984, zullen de drie Centrale Landbouw Organisaties (3 CLO) bij hun weekbladen een gezamenlijke bij lage - CLOby - Landbouw RAI 1984 - uitbrengen. In dit omvang rijke, speciale en fraai uitgevoerde nummer zal alle informatie over deze beurs worden verstrekt. CLOby-Landbouw RAI 1984 zal tevens tal van reportages en in terviews bevatten. De totale oplage van CLOby- Landbouw RAI 1984, waarmee vrijwel alle leden van de land bouworganisaties worden be reikt, bedraagt circa 133.500. De bijlage zal worden toegevoegd aan Boer en Tuinder, De Land- bode, Ons Platteland, Ons Friese Platteland, de Landbouwcourant voor de Veenkoloniën en het ZLM Land- en Tuinbouwblad. In verband met de komende bieten campagne brengt het dagelijks be stuur van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland het volgende onder de aandacht van belanghebbenden. In de afgelopen jaren zijn tijdens de bietencampagne toegangsdammen, wegbermen, overhoeken enz. ge bruikt als opslagplaats voor suiker bieten totdat deze afgevoerd konden worden naar de suikerfabriek. Het is ingevolge het bepaalde in de Wegenverordening Zeeland verboden om zonder vergunning van de eige naar c.q. beheerder van de wegber men landbouwprodukten hierop op te slaan. Zaterdag 1 oktober zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer M. Welleman in dienst trad bij de Maatschap Priester te Borssele. Van harte gefeliciteerd met uw jubileum. De agrarische kommissie van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, organiseert in samenwer king met de "Groene School" te Ka- pelle een praktijkkursus: "Omgaan met trekker en werktui gen". In deze kursus worden de hoofdon derdelen, funktie en werking van de trekker behandeld. U leert bijvoorbeeld hoe olieververst moet worden en hoe de hefinrichting werkt. Tevens worden landbouw werktuigen zoals ploeg, zaai- en pootmachine en kunstmeststrooier behandeld, waarbij u o.a. leert hoe ze afgesteld moeten worden en hoe u het benodigde zaaizaad, pootgoed etc. kunt berekenen. Ook bodemkundige aspekten krijgen de aandacht, zoals struktuur, ontwa tering en drainage. De kursus bestaat uit 13 lessen en 2 exkursies naar bedrijven, en begint op dinsdag 4 oktober a.s. s avonds om 19.30 uur in de "Groene School", Biezelingsestraat 10, Kapelle. Iedere boerin, die belangstelling heeft voor deze kursus, kan zich aanmelden vóór 25 september, bij C. Timmerman-Aarnoutse, Kattendij- ke. telefoon 01192-1432. In vele gevallen is het waterschap ei genaar c.q. beheerder van de weg bermen en/of overhoeken. In een aantal gevallen wordt van de water- schapsobjekten zonder vooraf ge vraagde toestemming gebruik ge maakt. Jaarlijks dient voor dit gebruik een vergunning aangevraagd te worden bij de eigenaar c.q. beheerder van de wegberm en/of overhoek. Een aanvraag dient gericht te wor den aan het dagelijks bestuur van het waterschap Noord- en Zuid-Beve land, Nassaulaan 8 te Goes. Door het dagelijks bestuur zal dan op korte termijn een beslissing om trent de aanvraag worden genomen. Aan een eventuele toestemming zul len de nodige voorwaarden worden verbonden. Indien in de komende jaren overtre dingen ingevolge de Wegenverorde ning Zeeland of overtreding van de aan de vergunning verbonden voor waarden door het waterschap wor den gekonstateerd zal hiertegen worden opgetreden. Een gebeurtenis in Zeeland om deze week bij stil te staan is de open hg en ingebruikneming van de 100ste ligboxenstal in onze provincie Zeeland slaat daarmee een redelijk goed figuur als men het aantal ligboxenstallen op de grotere melkveehouderijbedrijven per provincie vergelijkt, (zie pagi na 10 en 11). pag. 4 De ministerraad is akkoord gegaan met de meststoffenwet. Deze wet zal voor de landbouw van toenemende betekenis worden, pag. 5 Het nieuws uit Brussel: Braks wil meer bescherming voor onze bloementelers. Hij wil boven dien de bezuinigingsoperatie over meer sektoren verdelen dan alleen voor graan en zuivel, pag. 6 Informatie voor de aardap peltelers pag. 7 De keuze van wintertarwe rassen pag. 8 en 9 De maand met veel lezenswaardige stof. pag. 13 Eerste fokschapendag van zwoeger-ziekte-vrije schapen. Voorts 2 nationale koeien: een "paar" limosuis uit Zeeuws Vlaanderen. pag. 15 Tuinbouw en fruitteelt nieuws pag. 19 Markt. De nieuwe aardappel "Bildtstar". Na talloze jaren van onderzoek en veredelingswerk is het kweek- bedrijf van de Z.P.C. (Coöpera tieve Telers vereniging voor de Afzet van Landbouwprodukten) er in geslaagd een nieuw aardap pelras te kweken, dat van een uitstekende kwaliteit is, niet stuk kookt, een lekkere smaak heeft en qua prijs niet duurder is dan ver gelijkbare konsumptieaardappe- len. Deze aardappel heeft de naam Bildtstar gekregen naar het Friese landbouwgebied Het Bildt, waar hij werd gekweekt. De Bildtstar heeft een rode schil, is gelijkmatig van vorm en kan vanaf de oogst in september tot de daarop vol gende zomer zowel gekookt, ge bakken of in de vorm van chips worden gegeten. De Bildtstar zal het komende sei zoen nog maar in beperkte mate verkrijgbaar zijn, voornamelijk in het noorden van het land. Vol gend jaar denkt de Z.P.C. te Leeuwarden aan de te verwach ten grote landelijke vraag te kun nen voldoen. ACCOUNTANTSUNIE (BOEKHOUDBURO) DER ZLM TEL 01 100- 15710 (Goes) 01 1 80 - 11451 (Middelburg) 01 170-4285 (Oostburg) 01 640 - 43350 (Bergen op Zoom) 01665- 2604 (St. Annaland) 01110- 6051 (Zierikzee) HULST: maandag 3 oktober 1983 in Gemeenschapscentrum "Den Dullaert". Onderlinge Verzekeringsmij van de Z.L.M. Pb. 70 - F. den Hollanderlaan 10 4460 BA Goes tel. 01100-24000 Telex 55537. m Landbouwhuis - Grote Markt 28 - Goes. Dinsdagmiddag van 14.00 - 17.00 uur de heren J. Zuidweg en J. van Nispen Landbouwhuis - Stationslaan 4 - Zevenbergen. Donderdagmorgen van 09.00 - 12.00 uur, de heer J. Vroegop. 2 30 september 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 2