s VOO I? ml VI? OIIW p.j. zuid geluid Werk zat?" Chandor Boerin zijn, nu!! Unicef en het land van de vreedzame draak Heden, toekomst en verleden Het H.B. vergaderde: nu in prijs verlaagd redaktie henk tegels 55 onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Malde gen.,' Anna Mariaweg 1. 4494 PB Geersdijk.' Op 12 september werd een unieke bijeenkomst belegd in Middelburg door de Zeeuwse Vrouwenraad met het regionaal Unicef komité Walcheren. Centraal stond het werk van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, met name in Bhoetan. De Zeeuwse Vrouwenraad - een samenwerkingsverband van vele Zeeuwse vrouwengroepen en -organisaties houdt jaarlijks een provinciale dag waarop een thema centraal staat. Waarom niet een thema dat zeker ook veel vrouwen zal aanspreken; het werk van Unicef, een wereldorganisatie met landelijke komité's - voor Nederland gevestigd in Den Haag - die lokaal aktief zijn in regionale komité's, zoals het Regionaal Komité Walcheren, het RVCW. Tentoonstelling Dit RVCW heeft een tentoonstelling ingericht - mede ten bate van scholen - waarop bijzonder duidelijk is te zien, waar en hoe Unicef over de ge hele wereld projekten helpt finan cieren en over welk soort projekten het gaat, projekten die de leefom standigheden van kinderen kunnen helpen verbeteren zoals: eerstelijns gezondheidszorg; watervoorziening; onderwijs; voorlichting over voeding en hygiëne. Daarnaast vraagt Unicef ditmaal speciale aandacht voor een land in Azië: het koninkrijk Bhoetan "land van de vreedzame draak". Bhoetan Waarom Bhoetan? Ieder land dat hulp wil hebben van Unicef vraagt die hulp zelf aan en bespreekt met Unicef wat de mogelijkheden zijn. Zo'n projekt is niet aan tijd gebon den, alleen aan de hoeveelheid geld die Unicef er aan kan geven en aan de medewerking die er in het land zelf gegeven wordt. Sinds 1974 is er een samenwerking tussen Unicef en Bhoetan. Omdat dit land een duide lijk voorbeeld is van de hulp die no dig is werd het dit jaar onderwerp van de tentoonstelling. Naast foto's en een maquette zien we gebruiks- en godsdienstige voorwerpen: een weeftoestel - houtsnijwerk - gebeds vanen - trommels. Een prachtige film over een Bhoe- taans sprookje werd vertoond. De koning en de maan, opgevoerd door kinderen. De koning heeft er al les - zelfs zijn been, zijn arm en zijn gezichtsvermogen - graag voor over om zijn volk welvaart te geven. De maan geeft in ruil daarvoor blijdschap en medeleven aan alle bewoners die net zo edelmoedig zijn. De kinderen moeten de taak van de koning over nemen om zo ook de hele wereld ge lukkig te maken. Informatiemap En wat weten we van Bhoetan? Unicef maakte voor scholen een de gelijke en leuke informatiemap over Bhoetan voor kinderen van 8-14 jaar, te gebruiken in de klas- of ook daar buiten. Want het doel van Unicef is juist ook kinderen bij het werk te betrekken, hen te laten beseffen wat het is als er geen zuiver drinkwater is, als er geen wegen zijn, als je dagen moet lopen om een school-te berei ken. En dat zijn dan nog maar een paar punten van de hele lange lijst. Hoe komt het geld bij elkaar? Het middagprogramma bestond uit een inleiding van mevrouw S. van Heemskerk Fillis-Duvekot, lid van de Tweede Kamer, over Unicef en voorlichting van de heer H. Rolfes over Unicef Nederland. Uiteraard kwam ter sprake de wijze van het bijeenbrengen van het vele geld dat voor dit werk nodig is. Regeringen van vele landen geven bijdragen, maar ook grote sommen worden bijeengebracht door de ver koop van wenskaarten, waarbij ook weer de regionale komité's hun on misbare diensten bewijzen. Ook giften van partikulieren nemen zij graag in ontvangst om Bhoetan of een van de 100 andere projekten te steunen. M. Sandberg-Braat Vorige week heeft u kunnen lezen hoe de burgervrouw aankijkt tegen de boerin, en hoe ziet nu de boerin zichzelf? In de praktijk is hét vaak zo dat als een meisje gaat trouwen met een boer, ze veelal blijft werken totdat er gezinsuitbreiding komt. Na verloop" van tijd vervult ze verschillende ta ken. Dat kan variëren van le reserve tot de zorg voor een hele sektie kal veren of varkens. Hoe regel je dat financieel? Hoe zie je dat zelf? Nu hand op houden? Of open je een ei gen rekening waarop je ziet wat je financieel waard bent? Of wordt het zo, dat je samen ondernemer bent, samen overlegt en beslist wat er ge kocht wordt. Ieder naar zijn eigen kwaliteiten en haar eigen inzicht". De Kommissie van de Europese Ge meenschap heeft een Aktieprogram- ma opgesteld om gelijke kansen voor vrouwen te bevorderen. Het Euro pese Parlement heeft aangedrongen bij de Europese Kommissie om de volgende punten te regelen: Het recht van erkenning van een beroepsstatus als meewerkende vrouw in het gezinsbedrijf. - Het recht op juridische en finan ciële deelname op voet van ge lijkheid met de man in het be- Als Brabantse plattelandsvrouw heb ik meegedaan met glasgraveren op de Z.L.M. tentoonstelling deze zomer in Kruiningen. Wat had iedere deelnemersstand zijn best gedaan. A lien streefden naar een perfekte uit beelding van datgene waar men voor stond: "Heden". Ook voor datgene wat men hoopte te bereiken: "Toekomst". En toen, op het moment dat ik met een vriendin even de benen strekte: het "Verleden". Een oudere heer stond een boek te kopen voor zijn zoon. Ik keek, en herkende hem als een huisvriend van mijn familie. Ik sprak hem aan en maakte mij bekend, want na 35 jaar was ik wel veranderd, hij nauwelijks. 84 jaar oud, kerngezond, alleen wat doof. Was dat geen stukje verleden? Diezelfde week was ik op bezoek bij "Zeeuwen en die haalden de boekjes met oude ansichtkaarten te voorschijn om mij te laten zien. Op de eerste bladzijde een schoolfoto met als onderwijzer mijn Grootvader. Het was echt "verleden A.W.-N. "Hé agrarische vrouw, is de koöperatie ook van jou??" Dit is de titel van de studiedag vöor alle agrarische vrouwen van Zeeland, op 25 oktober te Kapel- Ie. Houdt u de datum vrij!! Meer informatie volgt! Op dinsdag 20 september j.l. is het hoofdbestuur van de P.J.Z. bij elkaar geweest voor haar le vergadering van het nieuwe seizoen. De voorzitter moest in haar openingswoord helaas konstateren, dat de belangstelling niet overweldigend was. Gelukkig kwamen tijdens de vergadering nog een paar afdelingsvertegenwoordigers binnen, zodat de opkomst toch redelijk genoemd mocht worden. Op de vergadering kwamen o.a. de volgende punten aan de orde: - er was een hele lijst van ingeko men stukken: Hierbij o.a. het Z.A.J.K.-boekje voor het seizoen 1983/1984; De nieuwe Rotonde (met als onderwerp "Werk zat'', dit gaat over het landeüjk thema van het agrarisch werk) en een groot aantal filmkatalogussen, waarin de films zijn beschreven, die het komende seizoen bij de verschillende filmverhuurmaat- schappijen gehuurd kunnen wor den. - De voorzitter en sekretaris van de P.J.Z. zullen een bezoek brengen aan alle afdelingen. Doel hiervan is: kennismaking met de nieuwe voorzitter en ingaan op het funk- tioneren van de afdeling, het funktioneren van de "P.J.Z.-pro- vinciaal" en op een aantal toe komstige ontwikkelingen. - Het kaderweekend: Ook op het vorige H.B. is dit punt al aan de orde geweest. Toen bleek, dat er zeer verschillend over dit punt gedacht werd. Vooral als het ging 17 over de duur van het weekend, de te behandelen onderwerpen en de voorbereiding op dit weekend' liepen de meningen nogal uiteen. Daarom is er een vragenlijst op gesteld, die aan alle afdelingsbe stuursleden voorgelegd zal wor den, waarin vragen gesteld wor den over bovengenoemde dis- kussiepunten. Aan de hand van de uitslag van de enquête zal be keken worden hoe het kaderweek end opgezet zal worden. De sportkommissie: de sport- kommissie heeft aan alle afde lingsbesturen een vragenlijst voorgelegd met betrekking tot deelname aan de landelijke sportdag 1984. Vooruitlopend op de uitslag van deze enquête werd besloten dat: als de provinciale sportdag 1984, om welke reden dan ook, niet vóór de landelijke sportdag 1984 gehouden kan worden, de afdeling Tholen als afgevaardigde voor de P.J.Z. voor het volleyballen gekozen zal worden. Voor het voetballen zal dan die P.J.Z. afdeling afgevaar digd worden, die op het zaal- Deze maand verscheen weer "Ro tonde", de thema-bijlage van "Bin der" het vakblad voor de agrarische jongeren. Onderwerp van deze "Ro tonde" is "werk zat". Dat is het onderwerp van het jaar thema 1983/84 van het agrarisch jon gerenwerk in Nederland. In de inlei ding staat hierover: "Lange werktij den in de land- en tuinbouw en daarnaast bijna één miljoen mensen werkloos. Een schrille tegenstelling. Werk zat in land- en tuinbouw: moeten werklozen dan maar aan de slag in de agrarische sektor? Als zelfstandige of als vrijwilliger. Een ontwikkeling die niet zonder gevaren is. Daarover gaat deze Rotonde. De volgende hoofdstukken komen aan de orde: Laat ze maar komen die werklozen!? Meerdere opvolgers op een bedrijf, bedrijfssplitsing en overname van te kleine bedrijven. Dat zijn enkele ge volgen voor de land- en tuinbouw. De zeventigjarige Frans Fleuren he rinnert aan de dertiger jaren. "Ze trouwden regelrecht de armoede in", zegt hij nu. Werkloos: dan maar boer worden? Na een tijdje werkloos zoek je alsnog een bestaan in land- en tuinbouw. Werkloos zijn is geen pretje. Werk lozen vertellen hun verhaal. Wie de werkkleding wast? Veel werk van vrouwen blijft buiten de statistieken. Mannen zien het wërk van "hun" vrouw vaak niet en vergeten het dus op te geven bij de meitelling. "Kalveren voeren is voor m'n vrouw hobby". Werknemers, zelfstandigen en vrou wen rond de tafel Een ronde tafelgesprek, Klaasje Eis- ses jaagt mannen de stuipen op het lijf: "vrouwen moeten meer op hun strepen gaan staan". NCB-voorzitter Ad Latijnhouwers stelt eisen a£n de genen die boer willen worden. "Als je niet aksepteert dat een miljoen mensen geen werk hebben dan kom je op'arbeidstijdverkorting, betoogt vakbondsman Jaap Nieuwenhuize. Mijn mening? Het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt vraagt jouw mening. Ben je het ermee eens dat de toeloop tot de landbouw afgeremd moet worden, dat ouderen zich eerder terugtrekken en dat het werk van vrouwen mee geteld moet worden? Diskussie en tips Op de laatste bladzijden staan een aantal vragen en stellingen, die kun nen dienen als aanzet of prikkel en houvast kunnen geven bij diskussies. Degenen, die deze Rotonde graag zouden willen hebben, kunnen een exemplaar aanvragen bij het sekre- tariaat van de P.J.Z. of bij de redak tie en administratie p/a Prins Mau- ritsplein 23, 2582 ND Den Haag (tel. 020-512541). voetbaltoernooi, dat de afdeling Sprang Capelle organiseert op 17 december a.s., het hoogst eindigt van de P.J.Z. afdelingen, die aan dit tournooi meedoen. Verder werd het programma van de bowlingkompetitie goedgekeurd. Na de rondvraag kon de voorzitter daarop ruim op tijd.de vergadering sluiten. Advertentie I.M. werkt onder praktisch alle weersomstandigheden. drijf, waarin zij als gezinslid werkzaam is. - Het recht op vorming en onder wijs in de specifieke facetten van het betrokken bedrijf om de no dige beroepsbekwaamheid te kunnen verwerven. - Het recht op een volwaardige deelname aan de specifieke be roepsorganisatie op alle bestuur lijke niveau's. - Het recht op een redelijk stelsel van sociale voorzieningen met name op gezins- en bedrijfshulp gedurende de eerste 8 weken van het moederschap. - Het recht op gezins- en bedrijfs- vervanging gedurende ziekte en het recht op financiële onder steuning en vervanging bij ar beidsongeschiktheid zoals invali diteit en langdurige ziekte. - Het recht op een redelijk aantal vakantiedagen en het recht op een individueel ouderdomspen sioen. In 1984 moet de Nederlandse wetge ving ook aangepast zijn aan de Eu ropese richtlijnen voor gelijke be handeling in sociale zekerheid. Als we praten over gelijkwaardig heid tussen man en vrouw dan is dit niet alleen een kwestie van wetge ving. Belangrijk is hoe in de praktijk de waardering, akseptatie en erken ning is. Zijn vrouwen zichzelf bewust van de belangrijkheid van hun in breng en mening? In onze kuituur zijn vrouwen nogal eens geneigd om zichzelf op de achtergrond te hou den. Zij schrikken er nog vaak voor terug om de verantwoordelijkheid officieel te aksepteren. Pas als ze zelf arbeidsongeschikt zijn, zien ze vaak hoe het gezin en bedrijf gedupeerd worden doordat ze niet meer kan wat ze voorheen deed. Dan ook voelen ze pas de onevenwichtigheid die er is in de wetgeving. Aan de hand van enkele stellingen lijkt het zinnig om hierover eens met enkele boerinnen te praten. Dit ge beurt in Tholen en St. Philipsland in de kursus "Boerin, wat heeft de E.G. voor zin". Op Schouwen en Duive- land wordt er 21 november een huiskamerbijeenkomst gehouden bij mevr. Klompe (tel.: 01112 - 1415) en op Walcheren op 24 november bij mevr. Kloet (tel.: 01182 - 1454). Heeft u belangstelling om het in uw regio ook aan te pakken kunt u kon- takt opnemen met uw agrarisch kommissielid of S.E.V.-(st)er in uw gebied. 2 oktober: Afdeling Goes gaat plon zen in het Golfslagbad van Kamping de Roompot te Wissekerke. Aanvang 14.00 uur (bij ingang zwembad). Als je op tijd bent is de toegang gratis. Opgave bij Jolanda Polderdijk (01182-2897) of Ans Kloet (01104-646). 7 oktober: Afdeling Walcheren orga niseert een dropping. Vertrekpunt: Café Tramzicht, Stationstraat 8 te Domburg. Vertrektijd 21.00 uur. Opgaven vóór 3 oktober bij Jan Kees de Visser (01184 - 61188), Nico Blankers (01180 - 12353) of Johan Janse (01188 - 3132). Eventueel ver voer kan geregeld worden. 13 oktober: Afdeling Bladel houdt een bowlingavond in de "Flying Bowling" aan de Oostlaan te Veld hoven. 14 oktober: Afdeling Tholen houdt een Algemene Ledenvergadering in de "Gouden Leeuw" te Scherpenis- se. Aanvang 20.00 uur. 15 oktober: Afdeling Tholen start weer met haar eigen bowling (kom petitie) in Familyland te Hoogerhei- de. Aanvang: 21.00 uur. 1 november: 3 C.J.O./West Zeeuws- Vlaanderen organiseert een dans- kursus. Deze kursus zal bestaan uit 15 lessen te beginnen op dinsdag 1 november en verder altijd op dins dag. Kosten zijn 110,- per persoon. Opgave vóór 1 oktober a.s. bij Peter Risseeuw, Bosweg 2, 4506 HG Cad- zand, tel.01179- 1306. 30 september 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 17