uit de praktijk Chandor erf en akker De bieten groeien krachtig door maar suikergehalte blijft achter Kontraktanten, spekulanten, rekenklanten Nieuwe MF trekker nu in prijs verlaagd Het is wel een jaar om van te leren. Geen premie voor eerstgeleverde bieten Uien worden goed betaald De droogte is in NOORD-BEVE LAND nu definitief voorbij. We heb ben nu al meer dan 70 mm afgetapt. Hoewel aan de late kant, was enige regen hard nodig, maar waar ligt het eind. De vooruitzichten van Pelle- boer zijn erg somber. Het begint nu echt nat te worden, we zitten in de 2e helft van september en wat moet er nog een massa werk worden gedaan. Terwijl de dagen korter worden en het minder snel droogt. Aarzelend begint men aardappelen dood te spuiten. Als volgende week het land berijdbaar is, zal de grootste meer derheid wel volgen. Merkwaardig is elk jaar weer, dat de één een gras groen gewas doodspuit, terwijl een ander wacht tot het laatste blaadje een natuurlijke dood gestorven is. Deze boeren moesten wel kunnen ruilen. Zaaiuien zijn gedeeltelijk gerooid en liggen nu hun kleur te verliezen. De voorlichting propageert sterk de éénmalige rooittethode, terwijl de handel en de verwerkende bedrijven daar niets van hebben moeten. Wie zou er nu gelijk hebben? De bieten op de verdrogende gronden hebben hun nog levende bladeren weer op gericht. In 1974 hebben we ervaren dat zulke bieten nog behoorlijk aan de groei kunnen gaan. als ze water en tijd krijgen. Water hebben ze nu, en tijd krijgen ze ook nog, want de eer ste levertermijn laat nog 2 weken op zich wachten. Het is wel een jaar om van te leren; o.a. wat de gevolgen zijn van extreem laat zaaien. Erwten en aardappelen nemen de tijd en rijpen later af. Uien worden, zoals sómmi gen beweerden geen prei, maar strij ken gelijk met de vrpeg gezaaide maar blijven erg klein. De draineermachine ziet men ook weer in het land. Elk jaar meer. Bij steeds meer akkerbouwers maakt het komfortabele gevoel van: "Na de verkaveling is ailes in orde", plaats voor het besef, dat de gladde 4 cm buizen in kapaciteit achteruit gaan en veel te wijd zijn gelegd, en dat spuiten en graven de problemen niet afdoende oplossen. Het is een gelukkig feit dat draineren de laatste jaren niet in prijs is ver hoogd. Ook arbeidslonen, werktui gen en kunstmest zijn de laatste tijd weinig in prijs gestegen. Is in het jongste verleden de landbouw vooral in ae knel gekomen door de snelle kostenstijging, dan kan bovenstaan de er misschien toe bijdragen uit het slop te geraken, als de prijzen der gegarandeerde produkten tenminste niet worden verlaagd. Voor de tweede keer in korte tijd is er weer grond geveild in het openbaar. Dit keer met inbegrip van gebouwen. Met de waarde van de gebouwen er af, zou de prijs neer kunnen komen op ƒ36.000,-. Men zou nu kunnen zeg gen dat we de marktwaarde van de grond weten. Hoewel het niet zeker is of er nog een derde rondloopt die deze prijs er voor over heeft. In de WESTHOEK is het "Baomes". Een koude wind met sliertige regen buien waait rond huis en schuur. Bij het gezellig knapperende houtvuur is het best uit te houden? Maar daar zit hem nu juist de kneep. Het woord "Baomes" komt van St. Bavo. In vroegere jaren werd er met Sint Bavo een mis opgedragen en dan was het altijd slecht weer. Sint Bavo viel in november maar het is nu 18 septem ber en we kunnen dat "Baomes weer" helemaal nog niet gebruiken. Door het aparte van oogstjaar '83 zijn we toch al van slag. Als we nu door de polders gaan zien we dat boeren vrolijk hun aardappe len nog met tin bespuiten. Er is nog zeer weinig doodgespoten, dus weten we dat al deze aardappelen pas in oktober gerooid worden. De perce len. hoewel niet allemaal, staan dan nog groen of het eind juli is. Het wordt toch een raden wat straks al lemaal boven de grond gaat komen. Zowel wat kilo's als kwaliteit betreft. De aardappel is en blijft het produkt waarover op alle boerenvisites het meest gesproken wordt. Uien, ook een vrij produkt en ook wisselend in prijs en opbrengst, weet de gemoe deren niet zo bezig te houden dan ons nationaal produkt "de aardap pel". Hier en daar worden uien per ha verkocht. En de prijs is wel zo, dat de tranen gelukkig alleen bij het af- vellen in de ogen komen, of het moeten vreugde tranen zijn. Er zijn al stukken uien die gerooid liggen te wachten op droog weer. maar dat is hier en daar slechts een blok. De meeste staan nog groen te wezen en behoren nog heel wat kilo's aan te komen. De bieten geven de polders een groen aanblik en groeien vrolijk door ondanks wind en regen. Eerlijk ge zegd zouden wij het wel zo leuk vin den. dat ze nu eens een beetje gingen verkleuren. Want met het afrijpen komt de suiker erin. Een boer heeft graag veel kilo's maar een behoorlijk aantal procenten suiker is niet te versmaden. Wel gehoord deze week. dat er geen premie voor de eerstge leverde bieten wordt gegeven, dus moeten we eerst nog zien of het dringen is om begin oktober bieten te leveren. In onze polders hebben wij op verschillende percelen nieuwe drainage gezien, vooral daar waar snel plassen komen te staan toch wel erg aanbevelenswaardigs. Want ieder jaar heb je een regenperiode. Plassen op het land moet je zien te voorkomen. Zo gaan we een drukke tijd tegemoet, waar ieder werkbaar uur benut zal moeten worden en laten we hopen dat de regen niet al te veel spelbreker zal zijn. Dit jaar heeft al genoeg aan ab normale dingen te zien gegeven. Nu de vroege herfststormen over de velden gieren en de regen bijna onop houdelijk uit de eindeloze stroom wolken plenst, lijkt die mooie warme zomer iets uit een andere wereld, 't Is er geweest, dat weten we allemaal, de littekens op de agrarische bedrijven zullen nog lange tijd zichtbaar blijven. De zomer is voorbij en de herfst is begonnen, de laatste produkten wor den van hel land gehaald. Vooral de aardappels en de uien worden aan dachtig gevolgd. Er is steeds heel wat onzekerheid omtrent de toekom stige prijzen. Spannend is het wel, want je kunt die kurk waarop de ak kerbouwbedrijven dobberen heel wat breder en dieper maken door op het juiste tijdstip te verkopen. Dat is een hele kunst, maar dat niet alleen,het is ook fijnzinnig aangebo ren gevoel dat je er voor <nodig hebt, gepaard gaand aan een stelletje sterke zenuwen. Op tijd verkopen dat is erg moeilijk. Ieder jaar zie je het weer, altijd zijn er lieden die goed door deze periode heenkomen,anderen lukt het niet zo vaak. Er zijn ook heel wat boeren die niet tegen die spanning kunnen, het risico niet kunnen ver dragen en gerust willen slapen. Het kontrakt of de pool biedt uitkomst, 't Zijn.de mannen die zich in de handen wrijven wanneer de prijs zakt onder de kontraktprijs, zie je wel ze hadden toch gelijk. Gaat het andersom, wel dan aanvaarden zij dat in een blijde meevoelende saamhorigheid met de vrije mannen, een tikkeltje spijt, dat wel, maar toch ,...aach. 't Zijn nu eenmaal geen handelaren en ze zullen het nooit worden, beste boeren, plan- Massey-Ferguson importeur Brinkmann Niemeijer N.V. te Zutphen heeft aan haar MF dealers een geheel nieuwe serie traktoren geïntroduceerd. Het gaat hier om de MF 600 serie. Deze traktoren variëren in vermogen van 51,5 kW (70 pk) tot 66 kW (90 pk). Dit vermogen wordt geleverd door zuinige 4 cilinder Perkins dieselmotoren. 8 tentelers, dat wel maar verder nee, ze steken de nek niet uit. De andere groep, goede boeren, beste plantentelers zijn ook gewiekste han delslui of moeten we zeggen mensen met een gokkersnatuur. Want ge wiekstheid komt er toch maar weinig bij te pas, want er is geen boer in Ne derland die ook maar enige invloed uit kan oefenen op het prijsverloop van aardappelen of uien. Wanneer we het zo bekijken dan zitten er nogal wat gokkers onder de akkerbouwers. Ze zouden het niet in hun hoofd halen om naar het Casino te gaan, want er zitten mannen tussen die hun boterhammen van thuis nog meenemen als ze naar de RAI gaan. Die mensen zouden het plezier in hun werk verliezen wanneer ze niet ieder jaar weer met die span ning de markt en prijsberichten zou den kunnen volgen. Maar toch zijn het eigenlijk slechts afwachters die niets anders doen dan op een bepaald mo ment toehappen. Er zijn er die gaan iets verder, zij leg gen het oor overal te luisteren. Ze kij ken zelfs over de grenzen, ze houden zich op de hoogte van het groeiverloop elders, de arealen die werden gezaaid of gepoot. Ze proberen de situatie enigszins te analyseren en een beetje te beredeneren en aan de hand daarvan nemen ze verkoopbeslissingen. Het weer speelt bij dat alles een grote rol, zo gaan de aardappels naar één gulden en zo zakken ze weer tot vier dubbel tjes. Veel waardering hebben we voor die boeren die niet wachten tot een mogelijk hoogtepunt in de prijzen, maar verstandelijk een beslissing ne men. Ze hebben de kostprijs van hun produkt goed in het hoofd. Alles altijd netjes bijgehouden; dat heeft hel dit jaar gekost, dat wil ik er zelf voor hebben, mijn winst. Wil ik nog meer, of zeg ik nou jongens laat een ander er nou ook nog maar wat aan verdienen. Het zou erg interessant zijn om een analyse te maken tussen de groepen boeren die elk een verschillend sys teem hanteren. De kontraktanten, de speculanten en de rekenklanten. Over een reeks van jaren zou het gewilde lektuur voor boeren zijn om te zien hoe ze uiteindelijk financieel zijn uit gekomen. Aan kreten heb je niks na tuurlijk. Voorstanders van de pool hebben gelijk, speculanten hebben ge lijk, en rekenklanten ook. We wach ten op de analyse. Advertentie I.M. is de onkruidbestrijder voor de graanteelt met de breedste werking. De gezondheidstoestand laat nog steeds niets te wensen over. Inmid dels is het weer omgeslagen en zijn er op de meeste plaatsen flinke hoeveelheden regen gevallen. Dat de bieten die ernstig van de droogte te lijden hebben gehad daar nog niet volop van hebben kunnen profiteren komt omdat het gewas, blad zowel als wortels, zich eerst moet herstellen. Resultaten monsterneming d.d. 12 september 1983 Gebied Wortelgewicht Suikergehalte Suiker ge wicht; kg/ha kg/ha i. Zeeland 54.200 14.1 7660 11. W.Brab.klei-Z.Holl.Eil 50.400 13.5 6790 III. ZHoll.vast-NHolland 53.100 13.7 7350 IV. Z. en 0.Flevoland 62.100 13.3 8280 V. Noordoostpolder 56.700 13.7 7780 VI. Noordelijke klei 42.500 13.9 5960 VII. Noordelijke zandgrond 26.900 15.7 4230 VIII.Noordelijke dalgrond 41 .500 15.0 6210 IX. Betuwe en Z.rivierklei 50.600 13.'9 7050 X. Z. en Z.O. zandgrond 48.400 14.3. 6830 XI. Löss 59.800 13.9 8310 NEDERLAND 1983 48.000 14.2 6750 NEDERLAND 1982 62.200 15.6 9670 NEDERLAND 1974/1982 50.200 15.4 7760 De bieten groeien krachtig door wat doet verwachten dat de opbrengst de bovenkant van de in ons vorige bulle tin genoemde marge van 46 tot 49 ton begint te naderen. Wanneer de groei verder ongestoord verloopt behoort een opbrengst van 49 ton of iets hoger tot de mogelijk heden. Het gehalte echter is laag voor de tijd van het jaar. Echt "suikerweer" droog en zonnig met koele nachten in de komende weken zal dit gehalte nog van betekenis kunnen verhogen. zij het dat dan de wortelgewichten wel iets achter kunnen blijven. De in de tabel genoemde resultaten hebben betrekking op monsterbie ten. De uiteindelijke werkelijk ver kregen wortelopbrengst berekend op CBS-areaal was: in 1982 61.800 kg/ha en in 1974/1982 50.700 kg/ha Wij verwachten ons volgende en laatste bulletin op 29 september a.s. te kunnen verzenden. Instituut voor Rationele Suikerproduktie Nadat er in juli heel weinig plantuien zijn geoogst, kwamen er in augustus meer. Tot half augustus betrof het de z.g. Suttgarter-plantuien en daarna kwamen de Sturon-plantuien op de markt. De prijzen die in juli ondanks het kleine aanbod zeer teleurstellend waren, liepen in augustus op de beurs in Goes op tot gemiddeld 34 ct per kg veldgewas, tegen vorig jaar 11 ct, zo meldt het Produktschap voor Groente en Fruit. Het totale aanbod bleef 30 procent achter bij vorig jaar, maar vergele ken met de beide jaren daarvoor was het vrijwel evenveel. Pas helemaal aan het einde van de maand werden de eerste zaaiuien verhandeld. De kwaliteit was toen nog goed. Met de grote hoeveelheid regen die er ge vallen is, zal deze nu wel minder zijn. In West-Duitsland brengen de Ne derlandse uien op het ogenblik DM 14,8 per baal van 25 kg op. Dat is bijna half zoveel als vorig jaar. Op vallend is dat de Spaanse uien in de week van 5 tot en met 10 september minder opbrachten dan de Neder landse. De kwaliteit van de zeer veel aangevoerde Grano's liet nogal te wensen over. De prijs van het Hon gaarse en Italiaanse produkt lag wel iets boven die van het Nederlandse. De verwachting is dat het uienaan- bod de komende tijd niet groot zal zijn. met name de grote maten zou den schaars zijn. Er moet derhalve rekening worden gehouden met blij vend hoge prijzen. 23 september 1 983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 8