De tijd dringt voor rooien aardappelen en uien In de laatste weken is de grasgroei snel gegaan Beeld aardappeloogst wat minder pessimistisch! Nu lange periode met goed weer nodig! Het is nu een week geleden dat er een eind kwam aan de droogte. Ondanks dat de regen ook welkom was in het LAND VAN AXEL zou men toch maar willen dat het nu verder droog bleef zodat men aan de slag kon in het kleine gedeelte bruine bonen dat nog gemaaid moet worden. Maar vooral zou men aan de gang willen in de aardappelen en de uien. Want de tijd dringt toch voor deze gewassen. Een gedeelte van de aard appelen is doodgespoten maar voor het grootste deel zal dit toch nog maar van de week gebeuren' en die zijn dan pas rooibaar in de eerste da gen van oktober. De kg-opbrengsten zouden nog wel eens mee kunnen vallen maar wat de kwaliteit betreft worden steeds somberder verhalen verteld. Het zou best kunnen dat er komend seizoen 2e kwaliteit kon- sumptieaardappelen worden verhan deld want aan sommige bossen zitten meer popvormige dan ronde aardap pelen. Van de bruine bonen die gedorsen zijn worden over het algemeen geen topopbrengsten gehaald. Gemiddeld hoort men over 2200 kg per ha pra ten. De bonen zijn blijkbaar te snel afgerijpt want algemeen zeggen de telers van dit produkt dat de bonen wat aan de kleine kant zijn en dit komt de kg-opbrengsten natuurlijk niet ten goede. Nu dan de droogte definitief voorbij is kunnen ook de regen installaties worden opgebor gen. Ineens waren afgelopen zomer een aantal van die apparaten in onze streek aangeschaft. Het is wel geble ken dat beregenen een zaak is die nog al wat haken en ogen heeft. Zo moet beslist op tijd worden begon nen omdat men anders in de aard appelen toch nog doorwas krijgt. In een droge zomer als dit jaar betekent dit dat men veel moet beregenen en vraagt ook een haspelinstallatie zo veel tijd dat het andere werk blijft liggen. Ook over de investering moet men niet te licht denken. Behalve de haspel komen er ook nog uitgaven voor bronnen en of aanvoerslangen zodat een bedrag van 50.000,gauw op is. Daarnaast komen ook nog de kosten van een of twee trakloren. Een buizeninstallatie is wel goedko per maar nog veel arbeidsintensie ver. Al met al zal het voor de be trokkenen misschien interessant zijn om komende winter eens rond de tafel te gaan zitten om ervaringen uit te wisselen en te overleggen hoe men de mogelijkheden van beregenen nog beter kan benutten. Eén ding is al duidelijk. Om efficiënt te kunnen beregenen is een goede verkaveling noodzakelijk. Zaken als onderlinge kavelruil of administra tieve kavelruil worden daardoor weer aktueel. Ook het waterschap zou kunnen onderzoeken of er mo gelijkheden zijn om meer zoet water "vast te houden" voor de landbouw. Nu we het toch over het waterschap hebben, men is volop bezig met het nieuwe waterbeheersingsplan ten oosten van Axel. Het is een genoegen om te zien hoe in snel tempo de bre de en rechte sloten worden gegraven en hoe de boeren hierop in haken om hun percelen van nieuwe drainage te laten voorzien. In dit blad van vorige week werd nadrukkelijk gewaarschuwd om voorzichtig te zijn met aardappel rooiers. Ook in ons gebied werden we weer opgeschrikt door een onge val. En toch van een kollega die als voorzichtig bekend staat. Er wordt nadrukkelijk gezegd niet aan een draaiende rooier te werken maar wat moetje doen als er een "strop" In de loöfrol zit. Kijk eens of uw trekker nog een rijafhankelijke aftakas bezit of dat u in de buurt over zo'n trekker kunt beschikken. Wanneer er dan een "strop" in de loofrol zit schakelt u de rijafhanke lijke aftakas in en de versnelling in achteruit. Eventjes iets achteruit en de prop valt los op de rooiketting. Is het verder bij u zo dat iedereen die bij het rooigebeuren is betrokken weet hoe rooier en trekkers stilgezet moeten worden? Dit geldt ook voor de losapparatuur in de schuur. Het beste is hier een schakelbord waar mee in één keer, bij storingen of on gelukken, alles kan worden stilgezet. Doordat de aardappelen en uien nu nogal wat duurder zijn dan vorige ja ren ziet men veel "rapers" op de per celen. Ook dit kan een bron van on gelukken zijn. Laat "rapers" niet eerder toe dan nadat het perceel is klaargerooid. Uw praktijkschrijver wenst u na dit alles een goed rooiseizoen. Na de vrij langdurige droogteperiode is begin september het weer ineens omgeslagen. Voor kring MIDDEN- EN OOST-BRABANT was dit toch een opluchting. Het geeft weer een beter aanzicht op het landschap. Bij zonder drukke tijden voor de hoeren, die aan beregening deden. Nu was het van de ene op de andere dag afgelo pen met het werk. Het is een langdu rige, kostbare en tijdrovende aange legenheid in 1983 geweest. Nu, enkele weken na de eerste na tuurlijke regenval, is het verschil tussen de beregende en andere per celen duidelijk te zien. De regelmatig met stikstof (N) gestrooide percelen komen nu beter tot uiting. In de laatste weken is de grasgroei vrij snel gegaan (mals), bij voldoende aan wezigheid van vocht. Op veel percelen is de gestrooide stikstof snel verbruikt. Dit betekent, dat het gras over voldoende N kan beschikken. Het is niet verstandig om door te gaan met het geven van stikstof (N). Op het moment kun je de stikstof beter bewaren tot het voorjaar. Op tijd strooien in het voorjaar geeft een beter rendement dan in het najaar. Late herfstgroei is slecht voor de graszode. De weilan den moeten kort de winter in, van wege de schade, die eventueel aan de zode kan ontstaan. Het uitmaaien (z.g. bossen) is een goede zaak voor het behoud van het grasbestand. De omslag in de weersomstandighe den begint nu zodanige vormen aan te nemen, dat mogelijk struktuur- en oogstschade kan ontstaan. De ver damping en waterbehoefte van de gewassen zijn nu (september) aan zienlijk minder dan in juli of augus tus. Een voorbeeld hiervan is de regenval omstreeks 15 september. In 2 dagen van september is meer neerslag ge vallen dan in de maand juli en au gustus tesamen. Diverse boeren be- Minder zon, een kortere daglengte, lagere temperaturen, nogal wat neer slag, veel wind en een wat verouderd bladapparaat zijn alle faktoren ge weest die de groei van de aardappelen hebben doen afnemen. Toch zijn tot nog toe - 19 september - in ZUID- BEVELAND nog slechts zeer weinig percelen doodgespoten. Men wil toch trachten een zo hoog mogelijke op brengst te bereiken. Wil men de mo gelijke gevolgen van de doorwas n.l. de glazigheid - het glas - beperken dan is snel rooien binnen circa 10 dagen, na het doodspuiten gewenst. Zorgen dat de aardappelen zo vlot mogelijk in de bewaarruimten kunnen helen en kunnen opdrogen. Op sommige per celen zal men wat vervellingen van de nog te weinig afgeharde knollen voor lief moeten nemen. Uit de laatste proefrooiingen rond 10-12 september genomen blijkt toch dat er nog steeds een gewichtstoena me was. Langzamerhand zijn we over het totale beeld van de aardap peloogst toch wat minder pessimis tisch geworden. Zeker nu de prijzen, die thans bedongen kunnen worden, toch aantrekkelijk zijn. Ook de suikerbieten doen het nog goed. Het nog groene en gezonde blad doet nög goed zijn werk. Vocht is er nu weer voldoende. Het is nu hopen dat we nog wht goed weer - droge koude nachten - krijgen zodat het suikergehalte nog wat bijtrekt. De vroegstgezaaide percelen laten het nu duidelijk zitten, op vele per celen is de groei er daar nu vrijwel geheel uit. Vanaf 3 oktober kan er nu geleverd worden. De snelheid om te gaan rooien zal sterk afhangen hoe ver men dan al met de aardappelen al is. Mogelijk dat die zaken een beetje door elkaar gaan lopen. Ook het rooien en het verzamelen en af voeren van de uien zal hierdoor heen spelen. We weten het nu, na deze wat rustige periode zal het als alles aan het rollen gaat een drukke periode worden. Daarvoor hebben we in ieder geval droog weer nodig. Nu met de regen van de laatste weken voor 19 sep tember hebben we van Oost naar West Zuid-Beveland zo'n 60 tot 100 mm gehad, 't Is weer voldoende. De aardappelruggen zijn nu voor het eerst eens tot onder toe goed nat ge weest. Plaatselijk waren er dan ook al wat plassen te zien, vooral op perce len waar grondontsmetting was toe gepast. Er is al het één en ander op zaai- en wintervoor geploegd. Het op zaai- voor ploegen wordt wat geremd door het feit dat voor wintertarwe veelal toch de percelen na rooivruchten worden gekozen. Op een aantal akkerbouwbedrijven is al weer een behoorlijke opper vlakte met grondontsmetting uitge voerd. Nu na deze regen is dat nog wel mogelijk, maar dan moet de temperatuur toch nog redelijk zijn. Het lijkt zo dat er dit jaar iets meer koolzaad is gezaaid. Door de droogte was de opkomst wat traag en wat onregelmatig. Nu na de regen zal dit wel in voldoende mate goed komen. Gezien de opbrëngstresultaten zal er wel weer een grote belangstelling zijn voor de uitzaai van wintertarwe. Uit de proefveldresultaten blijkt wel dat de al enige tijd bekende rassen Ar- minda en Okapi wel weer de hoofd rol zullen gaan ^spelen. Daarnaast zijn er toch enkele nieuwe rassen die zeer zeker een kans verdienen. Er zijn ook weer andere rassen die dit jaar tegenvielen en daardoor aan oppervlakte zullen af gaan nemen. Bij een goede struktuur kan de hoe veelheid zaaizaad zeker bij vroeg zaaien, wat beperkt blijven. In een wat later stadium kan desgewenst een wat grotere hoeveelheid gezaaid worden. Let wel op het 1000 korrel gewicht. De snijmais heeft het door het zonni ge weer van juli en augustus nog heel aardig gedaan. Toch lijkt het er niet op dat de opbrengst zo hoog uit zal vallen als vorig jaar. Daarvoor zijn ook de verschillen tussen de percelen te groot en niet altijd zijn de kolven voldoende uitgegroeid. De voeder- waarde per kg, alsook de opbrengst per ha zal daardoor nogal wat uiteenlopen. De oogst van konsumptieaardappelen neemt - later dan andere jaren - rond deze tijd weer een aanvang. Na het "mooie" weer van de afgelo pen maand augustus, is de maand september wel een hele verandering. Ruim een week lang viel ook op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND dagelijks regen en was de tempera tuur aan de lage kant. Nadat de oogst zo vroeg geruimd was, zag het er naar uit dat de maand september weer eens voor een intensieve stoppelbewerking gebruikt zou kunnen worden. Dat pakte echter anders uit, hopelijk wordt het eind van deze maand beter, wanneer er gestart gaat worden met het aardappelrooien. Afgelopen week zijn er nog maar weinig aardappelen doodgespoten en dat wordt zachtjes aan toch wel tijd. Met een wachttijd van 10-14 dagen zit men dan toch al weer begin oktober en dat is toch laat om met de aardappeloogst te beginnen. Velen hadden zo rond de vijftiende willen doodspuiten, maar de weers gesteldheid liet dat niet toe. Een wat hogere temperatuur zou het natuur lijk afsterven ook zeker bevorderen. Of de winst van het langer groen blijven onder deze weersomstandig heden nu ook zo groot is, valt te be twijfelen. De kans op glas is misschien wat verkleind, maar het risiko van een natte oktobermaand is toch ook reëel aanwezig. Hopelijk komt er na deze regenperiode een lange pe riode met vast weer. Dan kan de aardappeloogst vlot binnengehaald worden en dat zou ook weer ten goede komen voor de suikerbieten- oogst. Nu er voor de "vroege" ter mijnen geen premie gegeven wordt, zal het animo om te rooien ook niet erg groot zijn. De bieten zijn hard gegroeid door de vele regen en met dat donkere weer zal het suikerge halte dat toch lager was dan normaal, ook niet veel gestegen zijn. Het argument om geen premie uitte loven, nu er "laat" begonnen wordt met rooien vindt deze praktijkschrij ver uiterst zwak. De start is wel laat t.o.v. de voorgaande jaren, maar wat het groeistadium betreft zeker niet later dan in een ander jaar. Men kijkt ginnen momenteel door hun weide- gras te geraken. Bijvoeren op een andere wijze is noodzakelijk. Som mige boeren voeren verse snijmais bij. Iedere dag moet een wagen voer gehakseld worden. Deze groene, los se snijmais gaat vrij snel broeien. Dit zou nogal wat voederwaardeverlies geven, indien voor meerdere dagen ineens gehakseld en b.v. op stal op geslagen zou worden. De snijmaisoogst begint langzaam aan op gang te komen. Zo hier en daar zijn enkele vroegrijpe percelen gehakseld. Deze percelen leveren verhoudingsgewijs maar een geringe bijdrage aan de voorraad voor de winter. Ook het noodrijp zijn van een aantal percelen geeft relatief maar een ge ringe opbrengst. Het afrijpen van de laatgezaaide percelen zal nog gerui me tijd duren. De vrij natte weers omstandigheden van de laatste we ken werken remmend op de afrij ping. Er zijn nog vele dagen nodig om de late snijmais voldoende rijp te krijgen. Op 3 september hebben de Brabant se ploegkampioenschappen plaats gevonden in de gemeente Eindhoven op het grondgebied van het dorp Acht. De ploegers konden hun vak bekwaamheid tonen. De weersom standigheden waren niet al te best. Dit heeft vrijwel zeker invloed gehad op het geleverde werk. Maar ja, de betere ploegers mogen in een later stadium deelnemen aan de Nationa le Ploegkampioenschappen. Fokveedagen In de maand september worden tra ditioneel de diverse rundveefokda- gen gehouden. In het gebied Oost- en Midden-Brabant werd de Bondsfok- veedag voor de MRY-veeslag ge houden te Veghel op 6 september. Er was een grote aanvoer van de betere fokdieren 650 stuks) uit het ge bied van de Vereniging van Rund veeverbetering, "De Kempen, Mid den-Brabant, De Meijerij en Peel- land". Hoogwaardig fokvee is ten enen male schaars. Men moet de waarde zeker niet onderschatten. Wat later, uit een kleiner gebied werden de betere koeien getoond van de Bond van Rundveehouders "Peel- land". Er was een flinke aanvoer van fokvee uit de Peel en omliggende ge meenten. De laatste grote fokveedag van dit seizoen is die uit "het Land van Cuyck". Ook hier wordt een flinke aanvoer van fokvee verwacht. Echter met dit verschil, dat hier procentsger wijs veel H.F. dieren (Red.) aanwezig zullen zijn. Men heeft in dit gebied de laatste jaren een wat ander fokbeleid gevoerd. misschien wat te veel naar de laatste jaren, waarin men vroeg moest be ginnen vanwege de zeer hoge hekta- re opbrengsten of gunt men de vroe ge zaaiers geen extraatje voor hun durf om vroeg te zaaieb? Dat gaat toch ook weer niet op, want die laten dan toch hun bieten wat langer staan en worden dan toch wel beloond. Voor de telers van bloemzaad is sep tember ook niet zo gunstig begon nen. Door de late zaai staan veel bloemen in volle bloei en dat geeft bij nat en koud weer meestal weinig zaadvorming. De vele wind daarbij zorgt nog voor verlies van een ge deelte van het reeds gevormde zaad. Terwijl voor het reeds rijpe zaad de droogkosten flink stijgen. Voor de veehouderij was de regen zeer welkom, de weiden waren een heel eind kaal. De maisoogst schuift wel wat op, maar met de grote ma chines is dat toch ook weer gauw voor elkaar. De mais heeft een fiinke lengte en een behoorlijke kolfzetting. Zo hier en daar is er wel wat wind- schade. k Wat de algemene stemming over het boerenjaar 1983 betreft, lijkt die met de termijnmarkt voor aardappelen mee te gaan, maar "men moet de huid van de beer niet verkopen voordat hij geschoten is". 23 september 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 6