Gasprijs moet zonder franje Gewestelijke Raad Zeeland vindt Scheffers bezorgd over prijsstijging: pijpleiding geen volwaardig alternatief voor zoete Grevelingen Stookolie weer duurder Chandor nu in prijs verlaagd LH "girlsschool" In de olie Ruim 10.000 bezoekers bij Nederlands Kampioenschap Trekker-Trek Verkopen vanaf boerderij niet toegenomen Keuring pootaardappelen 1983 "Het beschikbaar komen van zoet water kan voor verbetering van de produktiestructuur grote gevolgen hebben. De vermindering van de produktierisico's en de intensivering van het grondgebruik kunnen lei den tot een aanzienlijke versterking van het economische draagvlak. Nu de Oosterschelde als zoetwaterbekken is afgeschreven is de land bouw zich ervan bewust dat het water uit een zoete Grevelingen voor vele bedrijven van doorslaggevende betekenis zal zijn voor het al dan niet voortbestaan. Een goede zoetwatervoorziening zal met name de talrijke kleine bedrijven meer ontplooiingsmogelijkheden bieden en het behoud van werkgelegenheid verzekeren, terwijl ook toeneming van werkgelegenheid kan worden verwacht". Dit stelt de Gewestelijke Raad van het landbouwschap in haar reaktie op de projektnota Greve lingen zout zoet. De notitie onderstreept het belang van een goede zoetwatqrvoorziening en geeft daarbij een aantal belang rijke argumenten die het kiezen voor een zoete Grevelingen rechtvaardigt. Zo stelt de Gewestelijke Raad m.b.t. de bestuurlijke voorgeschiedenis dat realisering 'van een zoete Grevelin gen - nog afgezien van de financiële voordelen gerechtvaardigd wordt door de opeenstapeling van in het verleden genomen beslissingen en gewekte verwachtingen. De Gewestelijke Raad meent voorts dat aangaande de aanleg van de in frastructuur kan worden gesteld, dat in de beleidsanalyse van de nota Grevelingen zout/zoet een onvolle dig en niet juist beeld wordt geschetst waardoor een objectieve keuze niet goed mogelijk lijkt. Waterkwaliteitsaspecten De waterkwaliteit is een belangrijk punt bij de keuze zoet-zout met pijp leiding, aldus de Gewestelijk Raad in de nota 'Grevelingen zoet'. Niet alleen voor de landbouw is voldoende zoet water met een laag zoutgehalte van belang, ook de kwaliteitsbeheer der van het oppervlaktewater in Schouwen-Duiveiand i.e. het Water schap. heeft hierbij duidelijke belan gen. Ook hier is het de vraag of het zogenaamde "pijpleiding alternatief" als een volwaardig alternatief moet worden aangemerkt. Een zoete Gre velingen biedt meer mogelijkheden voor een verbetering van de binner)- dijkse waterkwaliteit dan een pijplei ding. De waterkwaliteit bij de inlaat van de pijp is onzeker, terwijl inlaat vanuit een zoete Grevelingen een stabiele kwaliteit kan bieden, door de bufferfunktie in tijden van geringe en/of kwalitatief slechte aanvoer. De huidige situatie biedt onvol doende mogelijkheden om het op pervlaktewater aan de geldende kwaliteitsnormen te laten voldoen. Bij een regelmatige aanvoer van zoet water is de kans veel groter dat deze kwaliteitseisen kunnen worden ge haald. Dit aspect verdient meer na druk dan het thans in de projectnota heeft gekregen. Bovendien kan zoet water vanuit het Grevelingenmeer via hevels op ver schillende plaatsen worden ingelaten waardoor een beter beheer van de wateraanvoer mogelijk is dan door enkelvoudige aanvoer via een pijp leiding. Bij een zoete Grevelingen neemt ook de zoute kwel af. Dit is een essentieel punt bij verziltingsbestrijding. Ten slotte meent de Gewestelijke Raad dat in de Projektnota de baten voor de landbouw met grote terughou dendheid zijn berekend. "Het wordt tijd dat de door de dollarkoers op hol geslagen tuinbouw- gasprijs ontdaan wordt van allerlei heffingen. Waren we in februari van dit jaar nog gelukkig met de ontwikkeling van de olieprijs, wat nu op de tuinbouw lijkt af te komen betekent een zeer bittere pil". Deze kern achtige uitspraken van de heer H.L. Scheffers, voorzitter van de afdeling Tuinbouw van het KNLC, geven duidelijk weer hoe de Neder landse tuinders aankijken tegen de opnieuw opdoemende gasprijsver- hoging. Met de winter op komst is er sprake van een zorgelijke situatie. Begin dit jaar bereikte de olieprijs, bepalend voor de gasprijs die de tuinders moeten betalen, een laagte- punt met een notering van 470 per ton. Diverse factoren zorgden ervoor dat een maand geleden alweer j" 570 per ton betaald moest worden. Voor de tuinbouwgasprijs zal dat ingrij pende gevolgen hebben (zie ook het artikel elders op deze pagina). "Al leen een instorting van de dollar koers zou hier nog iets aan kunnen veranderen", aldus Tuinbouwvoor- zitter Scheffers. Hij rekent voor dat er, ten opzichte van juli jl, met in gang van het nieuwe jaar 5,35 cent meer betaald zal moeten worden voor een m3 gas. "Voor een bedrijf van 10.000 m2 met een verbruik van 50 kuub per m2 betekent dat een tegenvaller van 26.500,— per jaar. Over de tuinbouwgasprijs is goed en slecht nieuws te melden. Het goede nieuws betreft een aanpassing in de berekeningswijze van de zware stookolieprijs (P) waarvan de (tuin bouw) gasprijs wordt afgeleid. Tot nu toe berekende het Bureau voor de Statistiek (CBS) de P uit de prijzen die per kwartaal door de grote afne mers van zware stookolie werden be taald. Mede door het gewijzigde be leid van de overheid ten aanzien van 1983 (Piatt's oilgram). Het Landbouw schap heeft hiervoor al geruime tijd gepleit. Slecht nieuws is dat de zware stook olieprijs de afgelopen maanden sterk is gestegen, zoals ook uit onder staand staatje blijkt: zware stookolieprijs (1,5% S) bij aanvoer per tanklichter inklusief alle heffingen en belastingen, maar ex- klusief BTW volgens Piatt's oilgram (in gulden per ton) Ruim 10.000 bezoekers waren afgelopen weekend getuige van een sportief en spektakulair Nederlands Kampioenschap Trekker-Trek op Flevohof. Aktiekracht en sensatie was er voldoende, voordat het publiek 'Tt Kypmantsje" uit IJ 1st vrije klasse tot 3,4 ton), "Meko II"uit Lemelerveld vrije klasse tot 4,4 ton), "Lady Diana" uit Kampen (vrije klasse tot 5,7 ton) en "Turbo Sonic" uit Ommen (Superstandaard klasse) Nederlands Kampioen zag worden. In de standaardklasse ^behaalden H.J. Bork uit Dwingeloo met een Ford Majoor (tot 3,4 ton), de heer Groenestein uit Eemnes met een Zetor80I I (tot 4,4 ton) en Gerrit van Heeckeren uit Laren (tot 5,7 ton) het kampioen schap. Ie kwartaal 479 2e kwartaal 507 3e kwartaal 550 (raming) koers Am.dollar tov. de gulden 2.66 2.80 2.89 (juli) 2.99 (augustus) de gasinzet in de elektriciteitscentra les, is het zware stookolieverbruik in Nederland drastisch teruggelopen. Zo sterk zelfs dat de betrouwbaarheid van de P en daarmee van de gasprijs, in gevaar begon te komen. De Gasunie heeft zich bereid ge toond om de huidige smalle bereke ningsbasis van de P te verlaten en nu voor de bepaling van de P rechts treeks uit te gaan van de internatio nale noteringen op de vrije markt Een deel van de stijging kan worden toegeschreven aan de explosieve waardestijging van de Amerikaanse dollar t.o.v. de Nederlandse gulden. Maar ook de zware stookolieprijs in dollars is op de vrije markt toegeno men vanwege de flink aantrekkende vraag in de wereld. Dit alles zal de tuinbouwgasprijs per 1 oktober a.s. doen stijgen naar bijna 41 cent per m3. P. v.d. Struijs Staatssekretaris Van Zeil Double Trouble uit Beuningen op weg naar een 3e plaats in de 3,4 ton vrije klasse. De verkoop van veeteelt-, akker bouw- en tuinbouwprodukten vanaf de boerderij is de laatste tijd niet toegenomen. Dit heeft staatssekreta ris Van Zeil in een brief van 24 au gustus geantwoord op vragen uit de Tweede Kamer. Onderzoek Volgens de opgaven van de betref fende produktschappen bedraagt het aandeel (in hoeveelheden) van de rechtstreekse "boerderijverkoop" in de totale gezinsaankopen momen teel: - konsumptiemelk 6% - kaas 1% - eieren 21% - kip 11% - aardappelen 27% - fruit 7% Naar de "boerderijverkoop" van groente wordt binnenkort, op aan- 23 september 1983 dringen van het Produktschap voor Groenten en Fruit, een onderzoek gestart. Als boeren en tuinders bijgekochte produkten gaan verkopen, kan dat in strijd zijn met het bestemmingsplan waaronder hun bedrijf valt. Maar dat is afhankelijk van de inhoud en de uitleg van zo'n pian. De staatssekre taris wees er nog op dat in alle ge vallen de gemeente verantwoordelijk is voor de juiste naleving van een bestemmingsplan. Advertentie I.M. maakt inzaai van groenbemesters en graszaad mogelijk. De Landbouwhogeschool blijkt dit jaar bijzonder in trek te zijn bij meisjes. Bijna vier op de tien eer stejaars is vrouw. Verleden jaar was dat met 31.7 procent vrouwe lijke eerstejaars nog bijna tien procent minder. Wat de reden voor de vrouwelijke animo ook mag zijn, duidelijk is dat niet de versoepeling van de toegangseisen voor de maat schappij- (M)richtingen bepa lend is voor de verschuivingen, zoals soms verondersteld wordt. Voor de M-richtingen, kompleet met versoepelde toegang, alleen VWO-wiskunde was verplicht, meldden zich maar zeven stu denten meer aan dan vorig jaar. Vooral de teelt- en technische (F-)richtingen zijn verantwoor delijk voor de damesaanwas. Dit jaar is 44.6 procent van de 587 T-eerstejaars van het vrouwelijk geslacht. De 112 biologie-prop- pedanten kennen een gemiddeld percentage meisjes, van de 79 M- eerstejaars is de meerderheid vrouw en alleen L(andschaps)- richtingen blijven nog een man- nenbolwerk. Viervijfde van de 234 L-ers is mannelijk. H.L. Scheffers Op deze manier kunnen we het niet meer bijbenen. Dit alles komt na melijk nog eens bovenop de extra lasten (rente en afschrijving) van de energiebesparende maatregelen die veel tuinders hebben toegepast". De enige troost die Scheffers nog kan putten uit deze sombere vooruit zichten is dat men meer rendement heeft van die energiebesparing. Het is echter een zeer schrale troost. Olieprijs schonen "Het wordt de hoogste tijd dat de olieprijs geschoond gaat worden van diverse heffingen", zo verwoordt Scheffers een grief van vele tuinders. "Diverse Zaken waar de olieprijs mee verhoogd wordt, trekt men oneigen lijk door naar de gasprijs. Zo is bij voorbeeld het toegestane zwavelper- centage verlaagd van 3,5 naar 1,5 procent. Eén procent zwavel bete kent twintig gulden per ton, dus we betalen nu veertig gulden teveel". Er is nog meer wat Scheffers niet zint in de prijsberekening: "De ICOVA- heffing, gebruikt om olievoorraden te vormen, is opgelopen van 20 cent naar 10 gulden per ton. Vreemd dat dit doorberekend wordt, want gas hoeft niet opgeslagen te worden. Dat ligt er al. Daarnaast wordt nog een milieuheffing toegepast voor olie. Wanneer de olieprijs geschoond zou worden van deze franjes, kan de gasprijs met 4 tot 5 cent verlaagd worden". "Het Landbouwschap zal samen met de industrie eens flink aan de bel moeten gaan trekken, willen wij als exporterend land onze concurrentie positie kunnen handhaven. We drei gen van het goedkoopst stokende land in Europa het duurst te worden. Dat blijkt o.a. uit het feit dat de aardgas-export ver bij de verwachting achterblijft. Het wordt hoog tijd dat de Nederlandse regering zich hierop eens goed bezint. Of wil men deze sector, waarvan de exportbijdrage niet mis is, zomaar laten zwemmen?" Aldus Scheffers. De tuinbouw wacht met spanning af. Uit een overzicht van de voorlopige te velde goedgekeurde oppervlakte pootaardappelen oogst 1983 blijkt, dat goedkeuring is aangevraagd voor totaal 33.571 ha. Afgekeurd is 1451 ha terwijl voorlopig is goedgekeurd 33.120 ha. De veldkeuring en na- kontröle kunnen nog wijzigingen tot gevolg hebben.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 5