Visie ontbreekt IdlIU"" uil Staatssecretaris Ploeg schilt zuinig vanuit de Z.L.M. gezien I" 1 zuidelijke landbouw maatschappij Minister Braks: "Daling inkomen boeren kan wel es verder gaan dan in andere sektoren" Renationalisatie Evenals in 1981 is ook de AGF-TOTAAL 1983 weer een groot succes. Maandag werd de officiële opening verricht door de staatssecretaris APloeg van het Ministerie van Landbouw en Visserij. Tijdens de beurs wordt er ook een Bintje dunschilwedstrijd georganiseerd door het Nederlandse Voorlich tingsinstituut voor Aardappelen (NI VA A Ook de heer Ploeg wilde er aan meedoen en het ging hem blijkbaar erg goed af (Foto A b Westerbeek). Het schouderklopje dat de land- en tuinbouw terecht krijgt voor de geleverde prestatie wordt in de memorie van toelichting op de landbouwbegroting door min. Braks en staatssekretaris Ploeg-kritisch benaderd. Men schrijft: "Het mag zo zijn dat de agrarische sektor een kansrijke en strukturele positie inneemt in ons geïndus trialiseerde, dichtbevolkte land, duidelijk is dat voor het doen en laten-var, de sektor geen onbegrensde mogelijk heden bestaan. Enerzijds heeft de ontwikkeling en be nutting van onze natuurlijke hulpbronnen in de agrari sche sektor zijn eigen grenzen, anderzijds stellen andere belangrijke maatschappelijke aangelegenheden bepaal de eisen". Verder lezende blijkt heel duidelijk de invloed van de natuurbescherming op het ministerie van landbouw. Een duidelijke visie over hoe de ontwikkeling van de land- en tuinbouw verder moet hebben wij in de memorie van toelichting niet of onvoldoende kunnen vinden. Blijkbaar blijft men steken bij de problemen van de bezuinigingen. En, al is dan de organisatorische hoofdstruktuur van het departement aangepast bij de invoeging van Natuurbe houd en openluchtrekreatie, de invulling naar beneden naar de provincies is nog bijzonder onduidelijk. In de Landelijke Raad wilde men ons geen mededelingen doen over de reorganisatieplannen. Wij vinden deze te rughoudende opstelling niet juist. Immers, wij zullen in de provincies in gezamenlijke verantwoordelijkheid en vertrouwen tussen overheid en bedrijfsleven verder moeten werken. En juist wanneer er bezuinigd moet worden is wederzijds vertrouwen hard nodig. Uit de landbouwbegroting blijkt dat de eerder gemaakte doel stelling voor bezuiniging op de voorlichting gehandhaafd blijft. Van 1 min. in '84 oplopend tot 9 min in 1986. Verdere inkrimping van de voorlichting zou betekenen dat de nu reeds minimaal funktionerende bedrijfsgerichte voorlichting volledig ondergraven wordt. De individuele ondernemer zoekt dan naar andere voorlichting. Een ontwikkeling die op gang is gekomen maar wel op zeer ongekoördineerde wijze. Daardoor komt de objekti- viteit duidelijk in gevaar. Deze zorg onzerzijds wordt niet weggenomen met de opmerking dat "de doelmatigheid van het funktioneren van de landbouwvoorlichtings- dienst een punt van voortdurende bezinning is". Gewe zen wordt op de verdergaande automatisering waarbij men er naar streeft de voorlichting te verbeteren over toepassingsmogelijkheden van de automatisering op agrarische bedrijven. En in samenwerking met het landbouwonderwijs scho lingsprogramma's te ontwikkelen voor voorlichters. Hiermee kunnen wij instemmen, Toch vrezen wij dat de kennis bij onderzoek en voorlichting te ver achter loopt bij de ontwikkeling van de automatisering. Het instellen van een werkgroep zoals nu in de bedoeling ligt zal onvol doende kunnen funktioneren wanneer geen formatie plaatsen beschikbaar komen voor deskundigen die rechtstreeks begeleiding kunnen geven bij de voort gaande automatisering. Onderzoek en voorlichting moe ten de mogelijkheid krijgen informatie te geven over de automatisering. Gebeurt dat niet dan zullen er ontwikke lingen plaatsvinden die de ondernemers in de land- en tuinbouw niet kunnen overzien. Volgens de memorie van toelichting moet de 50/50 fi nanciering van proefstations en proefboerderijen nader ingevuld worden. Dat is niet nieuw. Als bedrijfsleven willen wij eerst absolute zekerheid hoe de verbreding van het onderzoek gericht op een toenemende vermaat schappelijking ingevuld gaat worden. Hoe de bouwste nen geleverd worden voor een, volgens de memorie van toelichting verantwoorde landbouwproduktie in samen werking met het beleid voor landinrichting en natuurbe houd. Wij hebben geen bezwaar tegen maatschappelijk relevant onderzoek maar de financiering daarvan dient los te staan van het op de landbouwpraktijk gericht on derzoek. Slechts dan wanneer hierover duidelijkheid bestaat kan verder gesproken worden over een deel van VRIJDAG 23 SEPTEMBER 68e JAARGANG NO. 3699 tuinbouwblad "Er treedt in alle sektoren van onze maatschappij een inkomensdaling op en aan zo'n inkomensdaling kan ook de landbouw niet ontkomen vooral ook gezien de over- schottensituatie bij een aantal produkten. Er zal voor wat deze produkten betreft moeten worden gezocht naar een zeker marktevenwicht. Daarbij is het niet onmogelijk dat de landbouw tijdelijk zelfs een verdere inkomensdaling zal moeten accepteren dan andere sektoren in onze maat schappij." Dit zei minister Braks maandag op een pers- konferentie in Den Haag waar hij een toelichting gaf op de Memorie van Antwoord en op de begroting van het Mi nisterie van Landbouw voor 1984. De minister wilde zich niet uitlaten over de mate van inkomensdaling en noemde bedragen noch percentages. Wel zei hij zijn verantwoordelijkheid te kennen wanneer het zover mocht komen dat de liquiditeitspositie van de boeren in het geding komt. De minister zal niet gauw naar nationale maatregelen grijpen: De boeren kunnen in ons land rekenen op een goed vangnet in de vorm van onze huidige sociale wetgeving. Mochten bedrijfstak ken in ernstige inkomenssituaties geraken dan zal de minister de ontstane situatie op EEG-nivo aan de orde stellen. Hoewel de minister dus nadelige effekten zei te verwach ten op de inkomens van boeren op korte termijn- "korter naarmate het marktevenwicht sneller zal zijn hervonden" -liet hij zich redelijk optimistisch uit over de inkomens ontwikkeling van de agrarische sektor op langere ter mijn. De heer Braks wees tijdens de perskonferentie nog eens op de ernst van de situatie in de EG waar produktie en afzet voor een aantal gegarandeerde produkten zorgelijk uiteen zijn gelopen. "Aanpassing is onontbeerlijk anders lopen we grote kans dat belangrijke systemen worden aangetast. Er zijn zelfs bepaalde lidstaten die dreigen met het invoeren van systemen zoals nationale quota en re nationalisatie. die zeer ernstige gevolgen kunnen hebben voor het landbouwbeleid in de Gemeenschap. Minister Braks vertelde voorts dat er momenteel zeer konstruktief wordt gewerkt tussen zijn departement en dat van VROM ("De kompetentiewrikpunten zijn weg") aan de Wet op de Bodembescherming en de Meststof fenwet die beide parallel zullen worden afgewerkt. J.W. de financiering door het bedrijfsleven van de proefsta tions en proefbedrijven of proeftuinen. Zonder verder op details in te gaan vinden wij dat er te weinig visie uit straalt van de landbouwbegroting 1984. Met alle pro blemen die vanuit Brussel op ons af komen heeft de land en tuinbouw juist ekstra stimulering nodig van de over heid. Voor de land- en tuinbouw bieden de verhoogde zelfstandigenaftrek en de verlaging van de vennoot schapsbelasting en de verminderde premiedruk voor de lagere inkomens onvoldoende ruimte om andere op ons afkomende tegenslagen op te vangen. Geen geld is er meer voor de grondbank, daartegenover zal er veel geld wegvloeien vanuit de landbouw naar natuurbehoud via de motie Faber. Weinig of geen ruimte voor nieuw beleid van het ont- wikkelings- en saneringsfonds. Het geld dat vrij zou kun nen komen nu de rentesubsidie en de beëindigingsrege ling tot het minimum is teruggebracht is nodig voor de opgelegde bezuinigingen nl. ƒ4 min in '84 tot 10.5 min in '88. Voor innovatie blijft er voor 1 984 nog 4.5 min beschikbaar. Verder kondigt Ekonomische Zaken stimulering aan voor onderzoek en ontwikkeling van ma nagementondersteuning en W.I.R.-premie. Deze regeling is voor de land- en tuinbouw echter prak tisch met toegankelijk. Om met een positief geluid te besluiten kunnen wij noe men de ruilverkavelingen. Deze kunnen via gelden voor de werkgelegenheid op peil blijven of enigszins versneld worden. De komende periode zal blijken of alle maatregelen die dit kabinet wil uitvoeren zullen leiden tot ekonomisch her stel. Ekonomisch herstel, ook van belang voor de land- en tuinbouw. Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1