VOO It m: Vit O ll\Y p.j. zuid geluid Marie kan weer wijzer worden Het H.B. vergaderde Programma seizoen 1983 -'84 Scheepjeswol breimodeshow'83-'84 Boerin zijn, nu!! uit de P-J.z.-agenda 55 55 redaktie Henk tegels Europese jonge boeren komen met nieuwe initiatieven Kursus teelt en rentabiliteit onder redaklie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegen., Anna Mariaweg 1. 4494 PB Geersdijk. Kursusprogramma agrarische com missie Noord Brabant De agrarische commissie van Noord Brabant wil U hierbij haar program ma van kursussen aanbieden. We hebben geprobeerd de kursussen te brengen op die plaatsen waar er behoefte aan is. We hopen dat velen het onderstaande zullen lezen en be kijken wat in hun omgeving wordt geboden. Dat zij spontaan de tele foon zullen pakken en even bellen naar het lid van de agrarische com missie in hun hoek. Dan is daar allereerst voor Het land van Heusden en Altena: Kursus: besteedbaar inkomen, data: 3-10-17-24 november 1983 plaats: "De Koppelpaarden" Dus- sen. Kursus: Verzekeringen, data: 25 jan. 1-8-22 febr. 1984. plaats: "Het wapen van Emmickho- ven", Almkerk. Opgeven bij: mevr. J. Donken- Spoor, Eindsestraat 1, 4267 GK Drongelen, tel. 04165-1274. Voor Oost Brabant is in voorberei ding: Kursus: Coöperatie, data: 3-10-17 oktober, 3-7-14 no vember, plaats: de Z.O.N. Eindhoven. In deze kursus zijn twee exkursies opgenomen en wel naar Campina en de RABO bank in Eindhoven. Opgeven bij: mevrouw M. van Steenbergen, Huivenseweg 10, 5591 VDHeeze, tel. 04907-1797. Voor Fijnaart, in samenwerking met de Z.L.M.: Kursus: Ruilverkaveling, data: start eind december 1983, Opgeven bij: mevr. A. Bom-Broere. Vrouwe Jacobstraat 4,4793 CP Fijn aart, iel. 01686-2378. Voor Zevenbergen: kursus: Bedrijfsopvolging, opgeven bij: mevrouw R. Crezee- Dam, 4926 SB Lage Zwaluwe, tel. 01684-2623. Voor Sprang Capelle: kursus: boekhouden, data: start 12 oktober, duur: 4 lessen. Informatie en opgeven: mevrouw D. Bol, Provinciale Weg 3, 5256 PE Doeveren, tel. 04126-1239. Voor Dinteloord en Steenbergen: kursus: Coöperatie, data: start 11 januari 1984, plaats: "Het Cromwiel", Steenber gen. duur: 6 lessen, waarvan 2 met ex- kursie. Opgeven bij: mevrouw S. Overbee- ke-Breure, Heensedijk 51, 4655 AL De Heen, tel. 01670-63466. Aanstaande maandagavond, 3 okto ber 1983 kunt u in de Prins van Oranje te Goes kennismaken met de nieuwe breimode kollektie voor ko mende winter. De firma's de Spinnerij de Ned. Wolfederatie organiseren in samen werking met Scheepjeswol een mo deshow van eigentijdse kleding. Kleding, vervaardigd uit allerlei ga rens, zoals verschillende soorten wol, katoen en synthetisch materiaal. De ruim 70 modellen worden ges howd door de landelijk en van T.V. bekende groep THE LENNY LIST DANCERS The Lenny List Dancers zullen u in een wervelende show kennis laten maken met een winter-kollektie bes taande uit modellen voor jong en oud. Speciale aandacht in deze kollektie voor de fantasiegarens, jaquard-pa- tronen en dè Spencermode voor winterseizoen '83-'84. Kaarten kunt u reserveren bij: de Nederlandse Wolfederatie te Goes, Handwerkboetiek "de Spinnerij" te Heinkenszand. De show begint om 20.00 uur. Toegangsprijs 5,- (inkl. kopje koffie!) In de afgelopen zomerperiode is het Hoofdbestuur van de P.J.Z. twee keer bij elkaar geweest n.I. op 21 juni en op 16 augustus. Hieronder volgt nog een kort verslag van deze vergaderingen. H.B. van 21 juni Deze vergadering vormde de afslui ting van het seizoen 1982 - 1983. Be langrijkste agenda-punt was de ver kiezing van een nieuwe voorzitter. Zoals al bekend is, werd Tonny Gubbens met algemene stemmen in deze funktie gekozen en werd zij hierdoor de opvolger van Jaap Flik- weert. Verder moest gekonstateerd worden, dat de provinciale sportdag niet door kon gaan op 4 juni. Oorzaken hier van waren het "mooie" weer en de geringe belangstelling. Het H.B. be sloot om de sportkommissie te vra gen te proberen om toch nog een provinciale sportdag te organiseren. Beste tijd hiervoor leek de periode van eind augustus - begin september. Nadat de overige agendapunten (Z.L.M.-manifestatie en verslag kommissies) afgehandeld waren, werd de korte vergadering besloten. Hierna werd afscheid genomen van Jaap Flikweert. H.B. van 16 augustus Aan de opkomst van deze vergade ring was te merken, dat de vakanties nog niet allemaal afgelopen waren. Enkele punten uit deze vergadering waren: De voorzitter en de beroeps kracht zullen een ronde langs alle afdelingsbesturen gaan maken. Doel hiervan is o.a. kennisma king met de nieuwe voorzitter. Er werd verslag gedaan van allerlei aktiviteiten, die hadden plaatsgevonden, zoals de Z.L.M.- 23 september 1983 manifestatie - het bezoek van een groepje Amerikanen en de lan delijke sportdag; Het kaderweekend: hierbij is gesproken over de duur en het onderwerp van dit weekend. De finitieve besluiten zijn hierover niet genomen. Dit punt komt te rug in de september vergadering. - De provinciale sportdag: de sportkommissie was er na de vo rige H.B.-vergadering in geslaagd om een nieuwe datum voor de sportdag te vinden. De organisa tie was rond, de velden e.d. waren gereserveerd, maar helaas, ook nu was de belangstelling mini maal. Daarom moest de sport kommissie, ondanks al haar in spanningen, besluiten om dit evenement weer af te lassen. De vraag is nu echter hoe het moet met de afvaardiging van de P.J.Z. naar de landelijke sportdag 1984. Hiervoor moet nog een oplossing gevonden worden. Verder was nog verslag gedaan van de verschillende kommissies. Hierna werd afscheid genomen van het D.B.-lid Philip Goetheer. Bij dit af scheid werd gekonstateerd dat het D.B. nu nog maar uit een zeer klein groepje bestaat (3 personen) en daarom dringend aanvulling be hoeft. De H.B.-vergadering van september is afgelopen dinsdag 20 september geweest. Het vérslag van deze verga dering komt een volgende keer aan de orde. Dit was de titel van de studiedag van de agrarische commissie van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Zee land. In Noord-Brabant werd een vergelijkbare studiedag georgani seerd. Mevr. May-Weggen heeft op beide dagen een erg interessante in leiding gehouden en de boerinnen gewezen op de mogelijkheden om iets te doen aan hun positie als mee werkende en meedenkende boerin. Tot op heden is zowel in Zeeland als in Brabant weinig aktie onderno men. Wordt er een afwachtende houding aangenomen? In de toe komst hebben de ministers weer vele regels bedacht, waar ieder zich aan moet houden. Dan is het te laat om uw stem te laten horen. Nu heeft u de mogelijkheid om in te spelen op het door mevr. May-Weggen aangedra- gene. Om uw geheugen op te frissen volgen hier enkele aandachtspunten. Via een recente studie over de situatie van de boerin zijn de volgende pun ten aan het licht gekomeh: - Het ontbreken van een speciale beroepsstatus. Hanja May- Weggen Het ontbreken' van een eigen in komen. Gebrekkige regeling van de ar beidstijden en de dubbele ar beidsbelasting. Slechte regeling van sociale voorzieningen en het gebrek aan vervanging. Problemen rónd de beroepsop leiding. Wat zegt u hier van als boerin? In dien u interesse heeft om deze on derwerpen nog eens met andere boerinnen te bespreken, kunt u altijd kontakt opnemen met een agrarisch commissielid in uw omgeving. Heeft u enig idee hoe een "burger vrouw" over boerinnen denken? Uit een enquête bleek het volgende: 30% van de ondervraagden herkent bijv. de boerin "uiterlijk" aan: de gezonde kleur, stevige bouw, kleding en dialect. "Innerlijk" krijgt ze de eigenschappen van: ijverig, hartelijk en degelijk mee. Een even zo groot gedeelte van de burgervrouwen ziet nu geen verschil meer tussen deze twee. Ook werd aan deze groep ge vraagd: "Hoeveel uur per dag werkt volgens u de boerin op het bedrijf? Hoeveel verdient ze daarmee en wat voor werkzaamheden demkt u dat ze doet?" Het grootste percentage dacht van 4 tot 6 uur per dag. Van invloed is hierbij de gezinssituatie. Verder had 30% geen idee wat ze verdiende, terwijl een andere 30% zei dat ze "niets" verdiende. De rest splitst zich op in een schatting van vijf- tot tien duizend gulden. De konklusie: is niet in geld uit te drukken en de boerin spaart een arbeidskracht uit. Werk zaamheden zijn zoal melken (24%), voeren, jongvee verzorgen en het helpen bij de oogst, waaronder trek ker-rijden, verder de tuin, schoon maak van melklokaal e.d. en de boekhouding. De boerinnen zijn ook geënquêteerd. Hierover de volgende keer meer. Lena Huisman Eind oktober zullen de Europese jon ge boeren, verenigd in het CEJA, met nieuwe initiatieven komen betreffen de het Gemeenschappelijk Landbouw Beleid. Dit jaar bestaat het CEJA (Europese raad voor jonge landbou wers) 25 jaar. Ter gelegenheid daar van houdt het CEJA in Stresa (Italië) een seminar over de toekomst van het Gemeenschappelijk Landbouw Be leid. Het landbouwbeleid is tot op heden binnen de EEG het meest gemeen schappelijke beleid geweest. Nu, na 25 jaar EEG zijn er meerdere oorza ken dit beleid aan te passen. De meest belangrijke zijn: de huidige fmancieringsproblematiek van de EEG en de strukturele overschotten die zich in enkele sektoren voordoen. Basis van de diskussie is, dat men streeft naar een verdere Europese integratie. Het is van het grootste belang, dat het landbouwbeleid Eu ropees wordt vastgesteld. Als jonge boeren hebben we daar het meeste In samenwerking met het konsulent- schap voor Akkerbouw en Rund veehouderij wordt deze kursus geor ganiseerd. In deze kursus wordt de groei en ontwikkeling en produktie van het gewas, de bodemstruktuur en de eisen die de plant eraan stelt be handeld. deze materie wordt in 10 theorie lessen gegeven en aanslui tend hierop zullen in het voorjaar als de gewassen op het land staan 2 praktijklessen volgen over ziekten in de gewassen, onkruid herkenning en gewasbescherming. belang bij. Tenslotte zullen wij er het langste mee te maken hebben. Een ander uitgangspunt is het voort bestaan van een gezonde landbouw binnen die EEG. Een landbouw, die zorgt voor voldoende inkomen op het boerenbedrijf. De uitkomsten van de diskussie zul len aangeboden worden aan de Eu ropese en Nationale regeringsleiders, die in december in Athene besluiten zullen nemen ten aanzien van de EEG-financiering. Door de konklu- sies vóór die-bijeenkomst aan te bie den, hoopt het CEJA, dat de Euro pese top rekening zal houden met de positie van (toekomstige) jonge boe ren. De kursus wordt 's morgens gegeven te Koudekerke en begint 2 november a.s. Iedere boerin die belangstelling heeft voor deze kursus kan zich aan melden vóór 1 oktober bij mevr. G. Verhage, tel. 01185-1706 en bij mevr. C. Kloet. tel. 01182-1454. Aan het begin van het seizoen wordt er altijd een programma opgesteld. Op dit moment is het programma voor het komende seizoen echter nog niet klaar. Ter informatie echter nu al een aantal data, die al vast staan. Sport: Bowlingkompetitie: 28 oktober - te Breskens voor de af delingen Oost en West Zeeuws- Vlaanderen en Walcheren; 4 november - te Waalwijk, voor de afdelingen Sprang Capelle, Bladel en Zevenbergen; 11 november - te Hoogerheide voor de afdelingen Tholen/St. Philips- land, Fijnaart en het D.B. 18 november - te Goes voor de afde lingen Goes, Noord-Beveland, 's Heer Abtskerke/Nisse en Schou- wen-Duiveland; 16 december - Finale te Hoogerheide. Zeskamp: deze wordt gehouden op 7 januari, plaats zoals altijd de land- bouw-praktijkschool te Schoondijke. Toneel: de volgende grote avonden, waarop de toneelkommissie komt jureren staan al vast: 13 januari Fijnaart, 20 januari 's Heer Abtsker ke/Nisse e.o. 28 januari West Zeeuws-Vlaan- deren 18 februari Tholen/St. Philips- land. Het Juweel staat gepland voor 17 maart. Kaderweekend: dit weekend zal ge houden worden in het laatste week end van november. 23 september - de afdeling 's Heer Abtskerke/Nisse e.o. organiseert een bowling in het bowlingcentrum te Goes. Vertrek vanaf Irene om 19.30 uur. 24 september - afdeling Oost-öeeuws Vlaanderen organiseert een zaal- voetbaltournooi in de Sporthal te Axel. Aanvang 20.00 uur. 29 september - afdeling 's Heer Abts kerke/Nisse e.o. organiseert voor haar leden en donateurs een bloem- schikkursus en wel op donderdaga vonden te beginnen 29 september, 6, 13 en 20 oktober. Opgave bij Her man, tel. 01106-1589. 2 oktober - afdeling Goes gaat "plonzen" in het Golfslagbad van Camping de Roompot te Wisseker- ke. Aanvang: 14.00 uur (bij ingang zwembad). Als je op tijd bent is de toegang gratis. Opgave bij Jolanda Polderdijk (01182-2897) of Ans Kloet (01104-646). 14 oktober - afdeling Tholen houdt een Algemene Ledenvergadering in de "Gouden Leeuw" te Scherpenis- se. Aanvang: 20.00 uur. 1 november - 3 C.J.O./West Zeeuws-Vlaanderen organiseert een danskursus. Deze kursus zal bestaan uit 15 lessen te beginnen op dinsdag 1 november en verder altijd op dins dag. Kosten zijn ƒ110,— per per soon. Opgave voor 1 oktober a.s. bij Peter Risseeuw, Bosweg 2 4506 HG Cadzand, tel. 01179-1306. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 17