l/itfade] ?sr' ZELDER BV 0TTERSUM Adverteren doet verkopen OPEN DAG NAJAARS AKTIE! RIEMENS B.V. LJ WINTERTARWE Citadel kan het meest - Ook bij U! Citadel voor telers die Citadel alweer een ras van: WIERSUM - ZELDER Europese Kommissie weigert goedkope kerstboter WIJ VERZORGEN HET VOOR U Geen paniek in Brussel over lege schatkist EG De beste percelen ff f 1 I van 1983 FOLDERS AFFICHES REKLAMEDRUKWERK FAMILIEDRUKWERK HANDELSDRUKWERK drukkerij vink b.v. 1 "International" traktoren 2. Diverse bietenrooiers 3. Diverse inruiltraktoren en bietenrooiers INFORMEER NU! VRIJBLIJVENDE OFFERTE! De Europese Kommissie zit binnenkort op zwart zaad. Het geld raakt op. Het Europees Parlement zal ongetwijfeld gebruik maken van zijn machtspositie om op dat terrein volgende maand van zich te doen horen. In een besloten vergadering heeft de Europees kommissaris voor het Budget, Christopher Tugendhat, anderzijds verklaard dat de situa tie weliswaar ernstig is, maar niet dramatisch. De landbouw hoeft zich dus geen direkte zorgen te maken. Er wordt volgende maand wel een oplossing gevonden, zo zegt men hier. De Europese Kommissie voelt er niets voor om in te gaan op een ver zoek van het Europese Parlement dat de rekord boterberg (800.000 ton) drastisch wil afgraven ten gunste van de eigen Europese konsument. Er komt ondanks de stijgende voorraad dus geen kerstboter. Bij de voortzetting van de bespre kingen over de aangekondigde her vorming van de Europese Gemeen schap zijn deze week in de minister raad drie mechanismen besproken voor een nieuwe verdeling van de fi nanciële lasten over de EG-partners. De premier van Ierland, Fitzgerald, heeft in Brussel voor het eerst uiteengezet waarom een superhef fing op uitbreiding van de melkpro duktie voor zijn land absoluut onaanvaardbaar is. Ierland heeft bij de toetreding tot de EG een daling van veertig procent van de werkge legenheid in de industrie moeten ak- septeren. aldus Fitzgerald in Brussel. Het land bracht dat offer omdat het zijn toekomst in Europees kader met name zag als landbouwende natie. Bevriezing van de melkproduktie op het nivean van 1981 zal betekenen dat Ierland één procent van zijn na tionaal produkt ziet wegvallen. Melkproduktie is voor Ierland zo belangrijk, omdat acht procent van de hele Ierse ekonomie hiervan af hankelijk is. Dat is het nieuws van de eerste (me teen drukke) week na de lange zo mervakantie in Brussel. Die vakantie was overigens zoals gemeld dit jaar onderbroken om het beraad over de hervorming van de Gemeenschap ook in augustus op ministerniveau. De indruk bij de waarnemers in het Europees hoofdkwartier is dat er nog maar heel weinig vaart zit in de hele operatie "Hervorming EG". De twijfel groeit of de ministers in de twee nog resterende maanden vóór de topkonferentie van Athene begin december voldoende tijd en politieke wil zullen verzamelen om een pakket samen te stellen waarmee de land bouwuitgaven ruwweg twintig pro cent verminderen. Tot nu toe zijn al le ministers alleen nog bezig hun ei gen belangen te verdedigen. De Britse kranten betreuren deze week, dat hun regering nog steeds maar twee partners heeft gevonden die de dure landbouwpolitiek willen gaan hervormen, te weten Neder land en West-Duitsland. Voor de Nederlandse land- en tuinbouw is dit. althans op zeer korte termijn ge zien, goed nieuws. De dreiging van een lege schatkist duidt er anderzijds op dat met name een exporterend land als het onze juist ook belang heeft bij een gezond gefinancierde EG. En daar zijn ze momenteel in Brussel ver vanaf gedwaald. Kerstboter In het Europees Parlement heeft de Christen-demokraat Aigner (West- Duitsland) een meerderheid achter zich gekregen voor zijn voorstel om bij aankoop van iedere kilo roombo ter tegen normale prijs rond de kérst een pond kado te gaan geven. Vol gens het Europees Parlement hoeft dat de EG niet meer te kosten dan de onpopulaire afzet buiten de Euro- markt- (bijvoorbeeld in de Sovjet Unie). Bovendien heeft de belas tingbetaler dan ook eens een voor deeltje, zo merkte Pol Marck (werk zaam bij de Belgische Boerenbond) te Straatsburg terecht op. Ook de so cialisten steunden om die reden zul ke kerstboteraktie. Ze zou de boter- voorraad met minstens 250.000 ton moeten verminderen. Toch zal het er niet van komen. Zo wel kommissaris Andriessen, als zijn Britse kollega Tugendhat (Budget) lieten het Parlement al meteen weten dat kerstboter veel te duur is. "Wij zitten aan de bodem van de schat kist'" aldus Tugendhat. Afzet van kerstboter is vier keer zo duur dan het verkopen van de voorraad buiten de EG. Andriessen raamde de extra kosten van een nieuwe kerstboter aktie op 1.25 miljard gulden. Een gi gantisch bedrag, dat de vraag op roept of het niet wat opgeschroefd is. Inplaats van kerstboter beschikbaar te stellen wil de Europese Kommis- 1. Meer mogelijkheden bieden om goedkope roomboter te verwer ken in allerlei levensmiddelen. Uitbreiding van de gesubsidieer de afzet via banketbakkers dus naar andere verwerkers; 2. afschaffing van de huidige dure konsumentensubsidie op boter; 3. speciale mogelijkheden scheppen om roomboter in veevoeder te gaan verwerken; 4. meer melkvet laten zitten in kon- sumptiemelk. Als je deze suggesties, waarover trouwens in de Europese Kommissie nog uitvoerig gesproken zal worden, leest rijst de vraag of ze in Brussel wel echt van de botervoorraad af willen. Lege schatkist Dan over naar het probleem van de over anderhalve maand lege Euro pese schatkist. Voor oktober is er nog vier miljard gulden. Daar kunnen ze mee uit. Maar voor de daarna reste rende twee maanden blijft er nog niet eens een miljard over. Veel te weinig dus. Het Parlement in Straatsburg moet een aanvullende begroting van 4.375 miljard gulden aksepteren. Budget-kommissie, noch voorzitter Dankert maken haast. De- zaak is naar de zitting van half okto ber verschoven. Zonder toestem ming van het Parlement komt er geen geld. In Brussel valt te beluiste ren dat het Parlement garanties wil' dat komende maanden serieus wordt gewerkt aan hervorming van de Eu ropese Gemeenschap op financieel terrein. Tegelijk verwachten inge wijden niet dat het Parlement de landbouwpolitiek werkelijk "droog" zal leggen. Eerder zal men waar schijnlijk de gevraagde kredieten splitsen. Zodat de landbouw wel geld krijgt. De bedragen die Engeland ter kompensatie voor de hoge kosten die het in Brussel moet maken moet ontvangen, zou men dan wel vast houden. Zodat de ministerraad ge dwongen wordt tot een hervorming van de Europese financierings-me- chanismen. De ministers van Buitenlandse Za ken en Financiën hebben deze week vooral de onevenwichtigheid in he.t Europese budget besproken. Vol gens minister Van den Broek (Bui tenlandse Zaken) bepleit Nederland dat het landbouwbeleid wordt bij gestuurd (versoberd). Dat moet dan finaifciële ruimte scheppen om an dere Europese aktiviteiten te gaan aanpakken, deze maand. Voor wat de nagestreefde billijker verdeling van lusten en lasten over de EG-partners betreft draait alles om de vraag hoe Groot-Brittannië en in mindere mate ook West-Duitsland tegemoet gekomen worden. Die lan den dragen nu een onevenredig groot deel van de Europese finan ciële lasten. Momenteel worden ze via jaarlijkse tegemoetkomingen gekompenseerd. Voor een oplossing die meer struk- tupeel (blijvend) is, liggen er nu in Brussel drie voorstellen ter tafel: - Alleen Engeland en West-Duits land steunen het voorstel van de Europese Kommissie om landen die royaal van het landbouwbe leid profiteren (met name de Be nelux en Denemarken) extra btw-lasten op te leggen; - Alleen Engeland steunt het door dat land ingediende voorstel om via het spannen van een zoge naamd "vangnet" ieder land de garantie te geven, dat het netto nooit veel aan de Europese schatkist hoeft te betalen; - Alle EG-landen, behalve Groot- Brittannië en West-Duitsland. zien wat in het nieuwe Deense voorstel om een "konvergentie- fonds" te stichten. Daarop zou den dan in de toekomst relatief armere EG-landen die anders te kort komen terugvallen voor projekten in Europees kader. Afgesproken is dat specialisten ko mende weken gaan becijferen, hoe elk land uit elk van deze drie benaderin gen financieel tevoorschijn komt. Minister Van den Broek verwacht dat die specialisten ook mengvormen op stellen. Volgende maand onderhan delen de ministers in Athene gedu rende maar liefst vier dagen achter een verder over dit probleem. uitstekend wintervast uitmuntend uitstoelingsvermogen weinig gevoelig voor natte slempige omstandigheden goede resistentie tegen: gele roest - meeldauw - afrijpingsziekten* zeer hoog h^lmgetal goede stevigheid* prima resistentie tegen droogte midden vroeg rijp weinig schotgevoelig top opbrengsten op alle gronden mooi ronde korrel met hoog hl-gewicht - RASBEWUST aan RISIKOSPREIDING doen - de allerhoogste OPBRENGST willen halen Nadere inlichtingen tel. 08851-8144 of: door Uw zaaizaadleverancier Oogvlekkenziekte moet (met de CCC mee) bestreden worden. Bruine roest bestrijding is na zachte winters nodig. Vrijdag 30 september 1983 zal de 100ste ligboxenstal in Zeeland door Ir. W.L.A.G. Tacken H.I.D. Bedrijfsontwikkeling in Zeeland worden geopend. Mede namens de fam. van der Maas, Breyerweg 1 te Kapelle/Biezelinge nodigen wij u uit om tussen 14.00 en 16.00 uur deze stal te bezichtigen. Aannemingsbedrijf Fraanje B.V., te Lewedorp Cebeco Handelsraad, Goes Landbouwmechanisatiebedrijf Riemens B.V. 's-Heer Arendskerke. C.Z.A.V. Wemeldinge nassaustraat 1 postbus 16 axe! telefoon (011 55) 2020 telex 55230 twee- vierwielaandrijving, spec, aanbieding van show en demonstratiemodellen. met en zonder aangedreven wielen. In 1-3-6 rijige uitvoering, met en zonder bunker. voor u bedrijfsklaar te leveren. Noordweegseweg 15, tel. 01106-1592, 1502 's Heer-Arendskerke Vert.: A. Harinck 01102-1911. J 16 23 september 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 16