MRIJ-Bondsfokveedag met keuringen van goed niveau Chandor Regering te vaag over lastenverlichting Landinrichting: een onmisbare schakel nu in prijs verlaagd Frankrijk wil uitbreiding legpluimveehouderij extra belasten Landbouwbegroting 1984 Landbouwschap: Zijlstra Zuivelbond wil eigen Europees minimumprijzenfonds met bijdragen via medeverantwoordelijkheidsheffing Op de MRIJ-Bondsfokveedag in Veghel, die 6 september j.l. plaats vond bij zeer gunstige weersomstan digheden, was een groot aantal in zendingen. Wat opviel was de zeer goede ontwikkeling van de dieren, waaruit het dubbeldoel naar voren komt. Koeien die veel melk geven uit vaak goede uiers maar die tocb in enkele gevallen de afwerking wat missen. Er was een zeer mooie de monstratie van de stiermoeders en koeien met de "mooiste" uier in de diverse rubrieken. Van de dochtergroepen van stieren waren vooral van Leendert (KI kempen) en Betsie 19's Mars (Mid den-Brabant) vlotte groepen te zien. De keuringen werden besloten met het presenteren en jureren van zeer goede groepen en het aanwijzen van de kampioenen. Naar onze indruk ken was het een van de beste keu ringen van de Brabantse roodbonten. R. 52 I Betsie I9's Mars. CVR "M- Brabant". Vught; 2. Tanker. CVR "M- Brabant". Vught. R. 53: 1. Leendert CVR "De Kempen". Oerle: 1. Arno 23 CVR 14 "De Meijerij". Erp. R 54: I. Bert CVR "De Meijerij", Erp: 2. Pasca 3's Nollus CVR "M-Brabant", Vught. R. 55: 4 stuks van een eigenaar la: Kind. Royakkers. Nuenen; lb P. Coolen. Lierop; lc Mevr. Fr. Coppens, Rosmalen. R 56: 4 stuks van een eigenaar la J. v. Hest, Diessen; lb H. Meulenbroeks. Lage Mierde; lc W. v. Gogh. Vinkei. R 57: 4 stuks van een eige naar la A. v. Hest. Moergestel; lb L. Scheepens. Best: lc W. v.d. Vossenberg, Gemert. R 585 stuks van een eigenaar a J. Rijnen. Oirschot: lb Gebr. v. Stipdonk. Eindhoven; lc J. v. Hest. Moergestel. R 59: 5 stuks van een eigenaar la J. v. Dooren, Lage Mierde; lb W. v. Huiten. Udenhout: lc W. v. Gogh. Vinkei. R 60: 6 stuks van een eigenaar la B. v. Genugten, St. Oedenrode: lb T. v.d. Biezen. Ros malen: lc A. Ketelaars. Dinther. R 61: 6 stuks van een eigenaar la W. v.d. Acker. Gemert: lb C. v. Dooren. Lage Mierde; lc L. Volgels, Beek en Donk. R 62: 4 stuks van een eigenaar la H. Boerekamp. So meren: lb W. Hanegraaf. Maren-Kessel: lc M. v. Vlerken. Asten. R 63: 5 stuks van een eigenaar la F. Rijkers, Keidonk: lb J. Krol. Gemert; lc A. Nooyen. Deurne. R 64: 6 stuks van een eigenaar la H. Melis. Gemert; lb J. Brouwers. Gemert; lc J. Wijnen. Berlicum; R 65 6 stuks van een eigenaar la A. v.d. Laar, Gemert; lb H. Scheepens-v.d. Boomen, St. Oedenrode: lc J. Roefs. Loosbroek. Kampioenschappen Ol DERE KOEIEN: Kampioene 598 Le na 11 4-589512 KS Eig. W. v. Huiten, Biezenmortel; Res. Kampioene 533 Lies 6 4-688479 S Eig. A. v.d. Laar, Gemert. MIDDENGROEP: Kampioene 279 Siéntje 26 904646784 R Eig. A. v.d. Laar. Gemert; Res. Kampioene 334 Lieske 189 902761984 S SIP Eig. W. v.d. Acker. Ge mert. JONGERE KOEIEN: Kampioene 405 Paula 26 910207869 S Eig. B. v. Genugten, St. Oedenrode; Res. Kampioene 385 Petra 910245807 S Eig. C. v. Dooren, Lage Mierde. J. HUkens Advertentie I.M. heeft een uitstekende werking tegen paarse dovenetel, ereprijs en grasachtigen. De regering zou in de huidige omstandigheden meer aandacht moeten schenken aan de ekonomische mogelijkheden van de land- en tuinbouw. Voor het in stand houden van de werkgelegenheid is de agrarische sektor juist een van de pijlers. Dit zegt het Landbouwschap in een eerste reaktie op Troonrede en rijksbegroting. Naar de mening van het Landbouwschap is de aangekondigde lasten verlichting voor de agrarische sektor onvoldoende konkreet ingevuld. Verder wekt Landbouwminister Braks in de «toelichting op zijn be groting de indruk, dat hij zich de ko mendejaren vooral zal inzetten voor zaken van algemeen maatschappe lijk belang, zoals de bescherming van het milieu, het natuur- en land schapsbehoud en de openluchtre- kreatie. De produktieve mogelijkhe den van de land- en tuinbouw heb ben onvoldoende aandacht gekre gen. Gezien de door de regering ver wachte verdere stijging van de werk loosheid acht het Landbouwschap dit teleurstellend. Konkurrentiekracht De ombuigingen op de begroting van Landbouw en Visserij liggen in het verlengde van wat vorig jaar tus sen het landbouwbedrijfsleven en de minister van Landbouw is bespro ken. Wel vindt het Landbouwschap dat de overheid zich meer moet in spannen om de konkurrentiekracht van de agrarische sektor te verster ken. Dit mede gezien de door minis ter Braks verwachte gevolgen van de aanpassing van de Europese land bouwpolitiek. Voor het nationale beleid worden hieruit geen konklu- sies getrokken. Dit acht het Land bouwschap onjuist. Positief is naar de mening van het Landbouwschap dat minister Braks de exportmogelijkheden van de agra rische sektor wil verruimen door nieuwe markten aan te boren en de mogelijkheden van de bestaande nog beter uit te buiten. Hiervoor is wel nodig dat de beleidsinstrumenten ge richt op het versterken van de kon kurrentiekracht van de land- en tuin bouw zoveel mogelijk intakt blijven. Tijdens de algemene vergadering van de Zuivelbond FNZ die woensdag 21 september j.l. plaats vond te Gronin gen. heeft voorzitter drs. R. Zijlstra gezien de zuivelproblematiek en de overschottensituatie gepleit voor het instellen van een eigen Europees mi nimumprijzenfonds, gekoppeld aan het Europees Oriëntatie- en Garan tiefonds, dat dan samen hiermee ge bruikt kan worden om de overtollige voorraden af te zetten en tevens om er produktiebeperkende maatregelen mee te financieren. Deze voorraden moeten dan een zodanige bestem ming krijgen, dat zij de internationale markten niet verder verstoren of be lasten. Voor het overgrote deel zal dit moeten geschieden door omzetting van bijv. melkpoeder in ander hoog waardig voedsel. De kosten van der gelijke programma's worden ook be paald door de prijsverhouding met andere veevoeders. Als instrument om de "eigen bijdra ge" te innen, zag hij het beproefde instrument van de medeverantwoor delijkheidsheffing, die in kombinatie met een prijsstabilisatie als het ware de signalen doorgeeft dat de pro- duktie zijn kommerciële en politieke grenzen heeft overschreden. "Wij moeten hierbij realistisch onder ogen zien dat bij het samenvallen van ongunstige faktoren. zoals thans het geval is. de huidige heffing flink kan oplopen. Dit is dan geen geringe belasting, ik besef dat zeer wel. Zij is dan ook slechts aanvaardbaar wan neer de garantie kan worden verkre- Paula 26 Kampioene jongere koeien. Eig. B. v. Genugten te St. Oedenrode 598 Lena 11 Kampioene oudere koeien. Eig. C. v. Dooren te Lage Mierde 23 september 1983 "De aktiviteiten in het kader van landinrichting vormen een onmisbare schakel in het voortdurend streven het landelijke gebied blijvend ge schikt té doen zijn voor zijn diverse funkties. Toch brengt de noodzaak tot bezuiniging op de rijksuitgaven mee, dat ook een verdere, struktu- rele ombuiging bij landinrichtingswerken moet plaatsvinden." Dit o.m. schrijven minister ir. G. Braks en staatssekretaris A. Ploeg iri het hoofdstuk van de Memorie van Toelichting op de begroting 1984 van het ministerie van landbouw en visserij het landelijke gebied betreffen de. een gedeelte van het bedrag dat het ministerie van landbouw en visserij ter beschikking heeft gekregen in het kader van de stimulering van de werkgelegenheid te verwerken in meer recent in uitvoering genomen landinrichtingsprojekten. waar met name niet voldaan kan worden aan de vraag naar krediet van de zijde van plaatselijke kommissies. Alles afwegende zijn wij tot de kon- klusie gekomen, dat de voortgang van integrale landinrichtingsprojek ten en van waterbeheersingsprojek- ten (met inbegrip van plannen inza ke watertoevoer) het minst dienen te worden getroffen. Daarom zal de Bijdrageregeling voor verbetering van wegen buiten integrale landin richtingsprojekten in 1986 niet meer gelden. De regeringsbeslissing over het Struktuurschema voor de Landin richting wordt voorbereid, in sa menhang met die inzake de struk- tuurscheraa's voor Natuur- en Landschapsbehoud en voor Open- luchtrekreatie. Er wordt naar ge streefd de beslissingen in 1984 aan de Tweede Kamer voor te leggen. Het is wellicht mogelijk de uitvoe ringsduur voor landinrichtingspro jekten enigszins te verkorten door De voorzitter van de Franse interprofessionele organisatie van leg- pluimveehouders C.I.O. de heer Michel Villaion heeft in een bijeen komst in Engeland van de British Egg Industry Council gepleit voor een belasting op het uitbreiden van de legpluimveehouderij. Zijn nog niet nader uitgewerkt voorstel wil een extra heffing op de uitbreiding van het aantal leghennen resp. legbatterijen van 2 tot 3 procent van de kosten van die uitbreiding. Hij meende dat op deze wijze een wezenlijke bijdrage geleverd kan worden tot sanering van de leg pluimveehouderij. in die zin dat een gen dat zij vrijwel algemeen wordt toegepast en dat verder noch aan het interventie- noch aan het restitutie stelsel wordt geto/nd en in de weten schap dat er geen middel is dat het huidige inkomensniveau onaange tast laat". Groot voordeel van een dergelijk zeer flexibel instrument is. dat in be tere tijden, die ongetwijfeld weer aanbreken - "wij zijn op de wat lan gere termijn bepaald optimistisch" - weer snel naar een bescheiden ni veau teruggebracht kan worden. zekere overproduktie kan worden voorkomen. Hij beschouwde zijn voorstel als een middenweg tussen twee alternatieve; we laten de zaak voortgaan zoals tot nu toe het geval was of we gaan contingenteren. Hij verheelde niet dat Nederland tegen een dergelijk voorstel zou zijn. Hij meende echter dat als Engeland. Duitsland en Frankrijk op één lijn zouden komen. Nederland wel ge dwongen zou zijn om ook deel te ne men aan deze "vrijwillig" tot stand te brengen regelingen. Hij somde een aantal maatregelen op die in Frank rijk genomen zijn tot sanering van de eiermarkt. Dat zijn o.a. het uit de markt nemen van 40 miljoen eieren en deze op te slaan, met de bedoeling deze op een later tijdstip naar derde landen uit te voeren, voorts het af slachten van hennen ouder dan 55 weken en nog andere maatregelen. Hij maakte evenwel geen melding van in Frankrijk nogal gepleegde molestatie en intimidatie met be trekking tot kopers van "buitenland se" eieren. vdw Een opname van het ruilverkavelingsgebied Kapelle/ Wemeldinge waarvoor binnenkort de laatste aanbesteding plaats vindt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 14