Chandor Inwendige kwaliteit bij trosanjers onvoldoende Positieve rentabiliteit voor de fruitteelt over 1981 KORTE WENKEN C.A.R. Zevenbergen Witlofcommissie neemt deel aan bedrijfsregistratie Uitreiking eerste tinnen appel nu in prijs verlaagd Ontwerp-besluit bestrijding bacterievuur naar raad van state Produktie champignons in de V.S. daalt Van een belangrijk deel van de ter veiling aangeboden trosanjers laat de bloeibaarheid en houdbaarheid te wensen over. Aan de hand van uiter lijke kenmerken zijn deze eigenschappen op de veiling echter niet vast te stellen. Een uitzondering hierop vormt de rijpheid bij aanvoer die de bloeibaarheid duidelijk beïnvloedt. Gedurende de zomerperiode zijn de bloeibaarheid en houdbaarheid van op maandag aangevoerde trosan jers van Nederlandse herkomst minder goed dan op de andere aan- voerdagen. Tussen één- en meerjarig gewas bestaat geen verschil in inwendige kwaliteit. Dit zijn enkele konklusies uit een zojuist versche nen onderzoek van het Landbouw-Economisch Instituut Circa 60van de in het onderzoek betrokken bossen bleek reeds bij veilingaanvoer van matige tot slechte inwendige kwaliteit te zijn. Inzicht in de inwendige kwaliteit, die beslis send is voor bloeibaarheid en houd baarheid van het produkt, is bij de huidige stand van de techniek op het moment van'veilingaanvoer niet te krijgen. Een verbetering kan worden bereikt door uitbreiding van de keu ring tot het bedrijfsgebeuren, aldus het LEI-rapport. Ook verlegging van de keuringseisen ter veiling naar de aanvoer van uniformer en- rijper prödukt is uit kwaliteitsoverwegin gen aan te bevelen, in het onderzoek, dat deel uitmaakt van een groter projekt van het LEI waarin de economische aspekten van kwaliteit centraal staan, is vooral ge zocht naar mogelijke verbanden tus sen in- en uitwendige kwaliteitsei genschappen onderling. Voor de on derzochte bloemsoort, de trosanjer- cultivar "Tony" le soort, kon behal ve van de rijpheid bij aanvoer en de dag van aanvoer, van geen enkele andere uitwendige produkteigen- schap een duidelijke invloed worden vastgesteld op de inwendige kwali teit. Ook de - Nederlandse of Israëlische - - herkomst van de trosanjers bleek niet van invloed op houdbaarheid en bloeibaarheid te zijn. Als verschil kwam wel naar voren dat het Israë lische produkt vooral naar lengte en rijpheid een grotere uniformiteit binnen de bos laat zien. Gemiddeld was het Israëlische produkt aan het begin van het importéeizoen - van november tot en met begin mei - aanzienlijk korter en lichter dan het Nederlandse. In de loop van het im- pórtseizoen werden deze uitwendige produktverschillen echter kleiner. (Prijs- en kwaliteitsonderzoek bij trosanjers. Aspekten m.b.t. de kwaliteit. Deze publikatie kan uit sluitend worden besteld door over schrijving van 13.50 op giro 41.22.35 t.n.v. het Landbouw-Eco nomisch Instituut te Den Haag. Vermeld dient te worden: "Zend publikatie No. 4.104". Voor nadere inlichtingen: Ir. B.M.M. Kortekaas. tel. 070-61.41.61. toestel 329.) Landbouw-Economisch Instituut De Ministerraad is in haar vergade ring van 16 september jl. akkoord ge gaan met het ontwerp-Besluit Be strijding Bacterievuur 1983. Dit ont werp-besluit. dat dient ter vervanging van het huidige besluit bestrijding bacterievuur, geeft uitvoering aan een bestrijdsplan bacterievuur dat staatssecretaris A. Ploeg (landbouw en visserij) dit voorjaar aan de be trokken organisaties heeft voorge- legd. De reeds gebruikelijke bestrijdings maatregelen zullen via het ontwerp besluit worden aangevuld met pre ventieve maatregelen. De belang rijkste daarvan is de vorming van speciale gebieden waarbinnen de bedrijfsmatige teelt van boomkwe kerij-gewassen wordt geconcen treerd. Buiten die zogeheten "con centratiegebieden" zal die teelt wor den tegengegaan. Binnen de con centratiegebieden zal voor niet-be- drijfsmatïge telers een verbod wor den ingesteld tot het aanplanten, vervoeren en bewaren van planten die extra vatbaar zijn voor bacterie vuur, zoals de meidoorn. Ook wordt het mogelijk binnen die gebieden het onderhouden van bepaalde planten verplicht te stellen. De grenzen van de concentratiege bieden zijn zodanig getrokken dat gebieden met een bijzondere landschappelijke waarde er zo veel mogelijk buiten vallen. Waar dit niet mogelijk was zullen ten behoeve van landschappe lijke beplantingen, waaronder met name de meidoorn, uitzonderingen gelden op eerdergenoemde maatre gelen, opdat zij hun rol in het land schap kunnen blijven vervullen. De kommissie Pers Propaganda van de stichting 4-Stromenland. or ganisatrice van het jaarlijks Oogst- Fruit Corso te Tiel. heeft dit jaar het idee ontwikkeld en uitgevoerd een tinnen appel te laten ontwerpen en handmatig laten maken. Deze kunstzinnig vervaardigde ap pel. waar een echte Hollandse Gol den Delicious model voor heeft ge staan. is in de Tielse Metaalwarenfa- briek "Metawa" b.v. werkelijkheid geworden. De bedoeling is. deze appel jaarlijks ter gelegenheid van het Oogst-Fruit Corso, uit te reiken aan een persoon die zich. op welk terrein dan ook. buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt. Het Stichtingsbestuur heeft gemeend deze éérste a'ppel uit te reiken aan de scheidende voorzitter van het "Co mité van Aanbeveling" van het Oogst-Fruit Corso: Mr. W.J. Geert- sema. Commissaris van de Koningin in de Provincie Gelderland, vanwege het voorzitterschap van het Comité gedurende een groot aantal jaren: AKKERBOUW ZOALS BIJ VRIJWEL elke teelt vormen aaltjes ook bij uien een ernstige bedreiging voor de gezondheid van het gewas. Is de populatie van stengelaaltjes te hoog, dan leidt dit tot een volledige misoogst. Laat Uw percelen waar eventueel uien komen, onderzoe ken en neem geen enkel risiko! EEN ZEKER ZO GEVREESDE aantasting in de uienteelt vormt het witrot. Zijn er in het verleden regelmatig uien geteeld, laat hier voor dan tegelijkertijd de besmet tingsgraad bepalen. De aantasting door witrot neemt elk jaar nog toe. U HEBT ONGETWIJFELD in de vakbladen kunnen lezen dat glazigheid toeneemt naarmate U langer wacht na het doodspuiten met het rooien van aardappelen. Snel rooien betekent ontvelde en beschadigde aardappelen. Bepaal daarom zelf hoe lang U kunt wachten met rooien! VOOR DE BEPALING VAN DE GLAZIG HEID kunt U een zoutoplossing maken van keuken- 23 september 1983 zout. Per liter water van 20 gr. C. voegt U 83 gram keukenzout toe en U krijgt dan een oplossing met een soortgelijk gewicht (s.g.) van 1.055 -1.060. Glazige knollen blijven hierin drijven. Knollen met een o.w.g. (onderwatergewicht) boven 280 gram zullen gaan zin ken. Gebruik bij deze proef uit sluitend primaire knollen! DOOR HET ZOUTGEHALTE te verhogen, kunt U bepalen hoe ver U van de gevarenzone verwij derd bent en hoe lang rooien nog mag worden uitgesteld. Als vuis tregel kunt U de volgende concen traties aanhouden. Voor een zou toplossing met een s.g. van 1.055 is nodig 1,5 x 55 83 g 1.065 is nodig 1,5 x 65 98 g 1.070 is nodig 1,5 x 70 105 g Advertentie I.M. werkt onder praktisch alle weersomstandigheden. Bij een hoger s.g. komen meer knollen boven drijven. Er zijn ras verschillen en grote knollen drij ven eerder dan kleine. VEEHOUDERIJ 'RUST ROEST". Goed onder houd betaalt zichzelf. Het is nu een geschikte tijd, om het noodza kelijk onderhoud te plegen aan machines en werktuigen. Vervang versleten en kapotte onderdelen en voorzie draaiende punten van olie en of vet. Sluit de kans uit dat U volgendjaar met defekt of onveilig materiaal gaat beginnen. TE VEEL OF TE WEINIG geeft altijd deining. Dit is ook van toe passing wat de watervoorziening in de bodem betreft. Een goed wa ter beheer is zeer belangrijk. Met het najaar in zicht, is het dan ook Uw plicht dat sloten, greppels en drainage goed open zijn. Alleen dan kan overtollig water snel wor den afgevoerd. EEN LEGE DRIJFMESTKEL- DER aan het begin van de stalpe- riode is een goede start. Zorg ech ter bij het leeg rijden dat U de bu ren niet tot last bent. Het is mee genomen als U ergernis of overlast kunt voorkomen. Neem geen af wachtende houding aan, zorg op z'n minst voor een niet lekkende kraan. De arbeidsopbrengst van de onder nemer - d.w.z. de som van het on dernemersoverschot en de bereken de vergoeding voor de arbeid van de ondernemer - bedroeg gemiddeld 55.360 gulden per ondernemer (in 1980: 14.850 gulden). Deze arbeids opbrengst vermeerderd met het sal do van berekende en betaalde rente en de rentesubsidie vormt het on dernemersinkomen dat op 77.680 gulden werd becijferd. Het totaalin- kömen - ondernemersinkomen ver meerderd met de berekende vergoe ding voor de arbeid van de gezinsle den alsmede het inkomen dat buiten het bedrijf werd verkregen - bedroeg gemiddeld 105.820 gulden per on dernemer (in 1980: 60.450 gulden). Op dit moment zijn er gelukkig nog vrijwel geen problemen met verslij- ming in de witloftrek. Dit betekent echter niet dat de aandacht verslapt mag worden als het gaat om te ko men tot maatregelen en methoden te vinden die verslijming voorkomen. Het is dan ook een goede zaak dat het P.A.G.V. de komende 4 maan den een medewerker (de heer ir. J. Jongeneel) heeft aangesteld die gaat werken aan de verslijmingsproble- matiek. De Witlofcommissie is erg De produktie van champignons in de Verenigde Staten bedroeg het afge lopen seizoen - eindigend op 30 juni j.l. - 222.700 ton. Vergeleken met het voorgaande seizoen betekent dit een vermindering van 5%, maar het is nog wel 4% meer dan in het seizoen "80/81. Afgezien van de stagnatie in de pro duktie van het seizoen '80/81 (213.400 ton) is dit de eerste keer sinds 1966 dat de produktie niet die van het voorgaande seizoen overtrof. De reduktie vond vooral plaats in de staat Pensylvania waar circa de helft De gezinsbestedingen waren gemid deld 50.240 gulden waarvan 5.820 gulden aan persoonlijke belastingen en premies volksverzekeringen. De besparing bedroeg derhalve 55.580 gulden per ondernemer. (Rentabiliteit en Financiering van de fruitteelt in Nederland over 1981 (oogst 1981/82). Deze uitgave kan uitsluitend worden besteld door overschrijving van 13.50 op giro no. 41.22.35 ten name van Landbouw- Economisch Instituut. Den Haag. Vermeld dient ^te worden: "Zend Periodeke Rapportage No. 22-81". Voor verdere inlichtingen: L. van Noort. tel. 070-614161. tsl. 244). Landbouw-Economisch Instituut geïnteresseerd naar de ervaringen en resultaten van genoemde P.A.G.V.- mede\Verker. De commissie vraagt zich echter af of in 4 maanden tijd een oplossing kan worden gevonden voor dit zeer grote probleem in de witloftrek op water. Gezien de economische belangen van witlof is het zeker van belang dat de verslijmjngsproblematiek vol doende aandacht krijgt en dat is meer dan 4 maanden onderzoek door een projektmedewerker. van het totaal geproduceerd wordt. Aldaar werd er het afgelopen seizoen 111.800 ton geoogst, hetgeen 10% minder is dan in het seizoen '81/82. De productie '82/83 elders in de V.S. was dus praktisch gelijk aan die van '81/82. De produktiewaarde steeg wel en bereikte daarmee het rekordniveau van 431.4 min dollar, dat 3% meer is dan in het voorgaande seizoen. De gemiddelde prijs nam daarmee toe van 1,80/kg tot 1,94/kg. (Bureau Landbouwraad) 13 De heer Geertsema neemt de eerste tinnen appel in ontvangst uit handen van een vertegenwoordigster van hetstichtingsbestuur. zijn enthousiasme voor het Oogst- Fruit Corso en zijn nog te verwach ten promotie-aktiviteiten voor dit zo sterk gebonden "sociale" gebeuren waarvan zovele tienduizenden jaar lijks genieten. De fruitteeltbedrijven in Nederland hadden in 1981 een ondernemers overschot van gemiddeld 6.150 gulden. Dat bedrag komt overeen met 2% van de totale kosten. De rentabiliteit is gestegen met 17 punten ten opzichte van het voorafgaande jaar en met 31 punten ten opzichte van het boekjaar 1979. De fruitteelt was in 1981 voor het eerst sinds 1972 rendabel. Dat wordt meegedeeld door het Landbouw-Economisch Instituut (LEI), dat dezer dagen een onderzoek publiceerde naar de rentabiliteit en Financiering in de fruitteelt Ook de Witlofcommissie neemt deel aan het N.T.S.-thema 1983/1984 bedrijfsregistratie. Voor witlof betekent dit dat allereerst veel ervaring zal moeten worden opgedaan als het gaat om registreren. Gelukkig wil het P.A.G.V. hierbij ondersteunend werk verrichten om te komen tot een handzaam registratiesysteem voor witloftelers. Het zou een goede zaak zijn als de witlof-studieklubs ook beginnen met eenvoudige regis tratie bij de trek van witlof.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 13