nieuws uit brussel Landbouwschap: Door EG-plannen moeten boeren kwart inkomen inleveren! Beregenen van aardappelvelden Verhoging prijzen landbouwprodukten voorlopig in de ijskast Tinv Brouwers De boeren moeten er rekening mee houden, dat zij in het prijsjaar 1984/85 geen prijsverhoging voor hun produkten tegemoet kunnen zien. Bovendien moeten boeren in die sektoren, waarin de Europese Gemeenschap vanwege de overproduktie zgn. produktie- of garantie drempels aangebracht heeft (zoals in de zuivelsektor) voorzichtig zijn met investeren. Het zou wel eens afgestraft kunnen worden. Dat zei minister ir. G.J. Braks van Landbouw afgelopen dinsdag in Brussel, waar 35 ministers en staats- sekretarissen van Landbouw, Bui tenlandse Zaken en Financiën van de tien EG-lidstaten in een speciale vergadering bijeenkwamen om te praten over aanpassing van het Ge meenschappelijk landbouwbeleid. De Nederlandse bewindsman stoel de deze uitspraak op het feit dat alle EG-lidstaten zich uitgesproken heb ben voor een konsequent terughou dend prijsbeleid om vraag en aanbod bij de landbouwprodukten op elkaar af te stemmen. Bovendien kan de EG-begroting voor 1984 met de ei gen middelen worden opgevangen op voorwaarde, dat er geen prijsver hogingen voor landbouwprodukten worden doorgevoerd. Minister Braks gaf tijdens een pers conferentie na afloop van de verga dering aan, dat de tien EG-lidstaten nu hun mening geven over de voor stellen: "Men onderhandelt er niet echt over. Ik verwacht dat tijdens de decembervergadering van de tien regeringsleiders in Athene geëva lueerd wordt, waarna de Europese Commissie in de loop van volgend jaar in het kader van de prijsvoor stellen met een pakket van maatre gelen komt tot aanpassing van het Gemeenschappelijk landbouwbe leid". Drie landen positief Hij vertelde vervolgens, dat tijdens de vergadering Groot-Brittannië, België en Nederland zich positief hebben opgesteld ten aanzien van de hervorming van het landbouw. An dere landen waren ook wel positief, maar wilden bij tal van zaken wijzi gingen in de voorstellen opgenomen zien. De Nederlandse delegatie was het eens met een terughoudend prijsbe leid en een verdere toepassing van garantiedrempels. Minister Braks vindt dat die "drempels" aan twee voorwaarden moeten voldoen. De systemen moeten de eenheidsmarkt van de Gemeenschap in stand hou den en een zodanige financiële soli dariteit waarborgen, dat een en an der niet leidt tot renationalisatie van de landbouw. Naast het terughoudende prijsbeleid is het zaak met de EG-prijzen van een aantal landbouwprodukten toe nadering te zoeken tot de prijzen in grote produktiegebieden. Ik ben me ervan bewust, dat in de diskussies steeds is gesproken over het op wereldmarktniveau brengen van de EG-prijzen. Dat is nooit bedoeld, want de wereldmarkt is niet repre. sentatief'. legde ir. Braks uit. Voorts pleitte Nederland voor af schaffing van premies en subsidies, die onder gunstige economische om standigheden in het leven zijn ge roepen. De delegatie betreurde het. dat in dat kader geen voorstellen zijn gedaan, m.b.t. de tuinbouw, schape vlees en elementen van het rund vleesbeleid. Naar aanleiding van de "Brusselse" gedachten over herover weging van het invoerbeleid maande Nederland tot voorzichtigheid en wees zij de Commissie op de grote risiko's van een conflict met de han delspartners! Kritiek op zuivelvoorstellen Minister Braks heeft op twee punten ernstige kritiek op de Commissie voorstellen. "Brussel" moet het aan durven om bepaalde mechanismen in het markt- en prijsbeleid aan te pakken. In dat kader noemde hij de interventie van rundvlees. waarbij de beste kwaliteiten rundvlees in de in terventie gaan. Later komt dat vlees bevroren op de. markt, terwijl de konsument de mindere kwaliteiten wordt voorgezet. "Dat kan niet het doel van een dergelijk mechanisme zijn", was hij van mening. Nederland heeft forse kritiek gele verd op de voorstellen in de zuivel sektor en die als onevenwichtig om schreven. Bij de zuivel wil de EG. dat boeren in de toekomst volledig op draaien voor alle afzetkosten van melk. die meer geproduceerd is dan in 1981'. Zij wil dit bereiken door het vaststellen van produktiequota en een superheffing op de overproduk tie. Minister Braks: "We zetten vraagtekens bij 1981. Het basisjaar moet dichter bij het heden liggen. Bovendien hebben we ons afge vraagd of een verdere verhoging van de medeverantwoordelijkheidshef fing niet te verkiezen is boven de su perheffing in kombinatie met het quotasysteem. Een quotasysteem heeft een minder tijdelijk karakter dan de melkheffing. waarvan de hoogte per jaar afhankelijk van de marktomstandigheden gevarieerd kan worden". Hij is overigens niet tegen die quo taregeling. mits de produktiequota per melkfabriek wordt vastgesteld en niet overdraagbaar zijn! Grote kritiek had hij op strafheffing op de intensieve melkpcoduklie (15.000 kg melk/ha). "Deze heffing zou een straf zijn op de specialisatie van melkveehouderijbedrijven. In Nederland kennen we nu eenmaal het vérschijnsel, dat de ene boer melkt en de andere ruwvoer produ ceert. Die koppeling is niet in de Brusselse voorstellen opgenomen. De strafheffing zou 409r van de Ne derlandse melkveehouderijbedrijven treffen. Gelukkig staat Nederland in de afwijzing van deze heffing niet alleen: de Britten. Belgen en Italia nen steunen ons", aldus de minister. Die stelde nog dat Nederland met de Britten. Denen en Westduitsers de heffing op plantaardige oliën en vet ten afwijst. Slag in de lucht Ministry Braks ging tot slot desge vraagd in op de cijfers van het Landbouwschap over de drastische inkomensvermindering van de boe ren als gevolg van de landbouwher vormingen (zie elders op deze pagi na). Hij omschreef ze als een "slag in de lucht". "Dit beeld is erg onrealistisch en het betwist de juistheid van de cijfers. Ik kan hét nu nog niet inschatten, maar ik verzet me tegen een uitgangsposi tie. die leidt tot een inkomensver mindering met 259T'. aldus de Ne derlandse bewindsman. Hij voegde eraan toe. dat het inkomenseffekt voor de boeren niet groter zal zijn dan de offers die de Nederlandse re gering nu van alle burgers vraagt. De voorstellen, die de europese kommissie, het dagelijks bestuur van de gemeenschap, vorige maand heeft gedaan om de landbouwuitgaven te beteugelen zullen in ons land leiden tot een daling van het boerenin- komen met ongeveer 25 procent. De nederlandse staat zal zeker enkele honderden miljoenen guldens minder aan belastingen ontvangen en de werkgelegenheid in de landbouw en aanverwante sektoren zal met ongeveer 50.000 arbeidsplaatsen teruglopen. Dit zijn, zo heeft het Landbouwschap becijferd, de voornaamste gevol gen van de plannen, indien die ongewijzigd worden doorgevoerd. Het schap heeft de plannen en de eventuele gevolgen maandagmiddag be sproken met de ministers Braks (landbouw), Ruding (financiën) en Van den Broek (buitenlandse zaken). De bewindslieden spreken dinsdag in Brussel met hun EG-kollega's. Nu het droge weer nog steeds aanhoudt moet ook het beregenen van aardappelvelden doorgaan. H elaas is deze teelt maat - regel in Zeeland (nog) niet mogelijk. (foto Ah Westerbeek) De voorstellen van de Europese kommissie vormen tijdens dat over leg het belangrijkste agendapunt. Het Landbouwschap vroeg de be windslieden vorige week om overleg, nog voor dinsdag. De landbouwuit gaven van de EG zijn de laatste jaren sterk gestegen. Dit jaar wordt een G.J. M. Braks stijging verwacht van dertig procent, die alleen nog maar kan worden be kostigd via een aanvullende begro ting. Tijdens de jongste europese top in Stuttgart hebben de regeringslei ders van de tien daarom besloten dat op korte termijn het europese budget onder het mes moet. De voorstellen van de kommissie komen over enke le jaren neer op een besparing van ongeveer acht miljard gulden, ofwel twintig procent van de begroting 2 september 1983 voor dit jaar. De Nederlandse rege ring heeft aan uitbreiding van de europese begroting de voorwaarde verbonden, dat eerst de landbouw uitgaven moeten worden terugge bracht. Nu gaat een procent van de btw naar de EG. straks moet dat 1.25 worden. Het Landbouwschap wil los van de bezuinigingen het zoge noemde 1-procenfs plafond door breken. De plannen De plannen van de kommissie ko men globaal neer op een verlaging van de graanprijzen met ongeveer twintig procent tot het wereldmarkt niveau. een terughoudend prijsbe leid voor melk. een heffing op teveel geleverde melk (waarbij 1981 als "meetjaar" moet gelden), een super heffing op intensieve melkproduktie (meer dan 15.000 kilogram per hek- tare), stabilisatie van de invoer van vervangers voor graan (die gebruikt worden voor de veevoederindustrie) en een snellere afbraak van de mo netair kompenserende bedragen (subsidies die worden gehanteerd om de sterke schommelingen in de koersen van de "groene" valuta's op te vangen en die voor nederland en west-duitsland met hun harde mun ten hoog zijn). Het Landbouwschap heeft becijferd dat de plannen de nederlandse boer per saldo 1.9 mil jard gulden zullen kosten. Voor ak kerbouwers en veehouders (de tuin bouw niet meegerekend) kan het ne gatieve inkomenseffekt, de daling van het inkomen, 25 procent belo pen. Voor de Nederlandse belasting inkomsten (inkomsten- en vermo genbelasting, btw en dergelijke) zal dit leiden tot een daling van ruwweg 600 miljoen gulden. Dit wordt nog groter als de direkt aan de landbouw verbonden sektoren worden meege rekend. Daar staat volgens het schap tegenover dat ons land 400 miljoen gulden minder hoeft bij te dragen aan het EG-fonds. Voor onze agra rische uitvoer, vorig jaar goed voor ruim 40 miljard gulden, is het effekt ongeveer 2,7 miljard gulden. Tegen over verlaging van de invoerwaarde van veevoeders met 800 miljoen staat een verlaging van de waarde van uitvoer van akkerbouw- en veehou- derijprodukten (inklusief onder an dere verwerking en transport) van 3,5 miljard gulden. Werkgelegenheid Het Landbouwschap, dat zich de af gelopen tijd al fel heeft gekeerd tegen de plannen zoals die nu op tafel lig gen, meent dat de gevolgen voor de werkgelegenheid moeilijk te kwanti ficeren zijn, maar schat deze toch - gelet op het negatieve inkomensef fekt - op 10 procent van de arbeids plaatsen in land- en tuinbouw (onge veer 250.000) en in de aanverwante sektoren (eveneens zo'n 250.000). Het verwacht minder investeringen, met alle gevolgen van dien voor de bouw en toelevering, minder werk in de zuivel als gevolg van produktie- beperking, minder afname van bij voorbeeld veevoer en kunstmest en versnelde bedrijfsbeëindiging. De daling van de graanprijs scheelt onze graanteelt ongeveer 130 miljoen gul den. maar omdat de daling zijn uit straling heeft op andere akkerbouw producten moet worden gerekend op ongeveer 600 miljoen gulden. Verla ging van de graanprijzen werkt wel iswaar door in veevoederprijzen, maar het verhogen van het graan- aandeel in de veevoeders kan met name voor de nederlandse boer weer kostenverhogend werken. In de melkveehouderij leidt een terughou dend EG-prijsbeleid en de voorge stelde heffing op de meerproduktie tot 1.05 miljard gulden minder in komsten. Bovendien heeft dit weer effekt op andere veehouderijpro- dukten, zodat het schap in het totaal rekent op 2.3 miljard gulden minder. Agrarische produktie De gevolgen van de afbraak van de mcb's heeft het schap niet ingekal- kuleerd. omdat het hier toch om tij delijke maatregelen gaat. Ook de gevolgen van een "super" heffing voor de hele grote intensieve bedrij ven heeft het nog niet berekend, omdat de Europese Kommissie nog geen aanwijzing heeft gegeven hoe hoog zij deze heffing denkt te maken. Voor ons land gaat het wel om een zesde van de ongeveer 60.000 be drijven. die gezamenlijk een kwart van de nationale melkproduktie voor hun rekening nemen. In zijn becijfering heeft het schap het belang van de nederlandse land- en tuinbouw voor de nationale ekonomie benadrukt. Vorig jaar bedroeg de produktiewaarde 31, 35 miljard gul den. Voor de akkerbouw was dat 3.09 miljard, voor de veehouderij 21.37 (waarvan 8.74 melk) en 6.89 tuin bouw. De agrarische uitvoer beliep ruim 40 miljard gulden. De 250.000 mensen die in land- en tuinbouw werkten bezetten zes procent van alle arbeidsplaatsen in ons land. De agra rische produktie neemt per jaar ge middeld nog steeds met 3,5 procent toe. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 5