VOOR III? VROUW p.j. zuid geluid Als de school weer begint... Agrarische jongeren bezochteh de V.S. en Canada Extra veel te zien tijdens de Nationale Ploegwedstrijden Ontbijtgewoonten van 4 -12 jarige redaktie henk tegels Produktiebeheersing Kaas uit de p.j.z.-agenda onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegen., Anna Mariaweg I. 4494 PB Geersdijk. Een schoolarts die kinderen regelmatig ziet, zou in theorie de mogelijkheid hebben om gegevens te verza melen over voedingsgewoonten van kinderen. Dat dit ook in de praktijk mogelijk is, bleek in het onderzoek dat de heer P. Janzen uitvoerde; hij is jeugdarts op Walcheren. Het onderzoek: In de zomer van 1981 vroeg hij me dewerking aan het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding om een en- quete te houden over voedingsge woontes van het schoolgaande kind. Zo werden gegevens verzameld over het ontbijt dat de kinderen gegeten hadden op de ochtend van het be zoek aan de schoolarts. De vragen werden, mondeling en rechtstreeks aan de kinderen gesteld door dokter Janzen en zijn assistente. De meeste kinderen wafen heel beslist in hun antwoorden: slechts een enkele keer verbeterde de moeder het antwoord. In totaal werden 843 schoolgaande kinderen geïnterviewd, allen woon achtig in Souburg. Het interview bleek goed te passen in het periodiek geneeskundig onderzoek: gemiddeld duurde het interview niet meer dan 6 minuten. Resultaten Ruim 95*? van de 843 ondervraagde kinderen antwoordde dat ze 's mor gens altijd (of meestal wel) ontbijten. Op de dag van het onderzoek had 96een ontbijt gebruikt. In de tabel is weergegeven welk per centage van de kinderen een bepaald broodprodukt gebruikt. Er wordt ongeveer 2 x zo vaak bruin brood als wit brood gegeten. Van brood is tevens nagegaan hoe veel sneden ervan bij het ontbijt zijn gegeten. Meer dan de helft van de kinderen (zowel in de kleuterschool, als in de lagere schoolleeftijd) blijkt het met één snee brood te doen. Van alle belegmogelijkheden is "zoet" het meest geliefd. Bijna twee derde van de kindeken doet 's mor gens jam of hagelslag of iets derge lijks op zijn boterham. Kaas en vleeswaren worden 's morgens wei nig gegeten. Fruit en groente worden niet als beleg gebruikt. Er wordt door meer kinderen halva- rine dan margarine genomen: n.I. 40*7 tegenover 30$: 10$ van de kin deren eet roomboter op het brood. Het gebruik van pap en müsli is zeer laag. Fruit wordt als beleg niet gebruikt, maar blijkt ook "uit de hand" bij het ontbijt nauwelijks in trek. De drank die bij het ontbijt het meest gedronken wordt, is thee (36$). Ruim een kwart van alle kinderen drinkt melk. Chocolademelk komt. op enige afstand, op de derde plaats met 7$. Tabel: Keuze van produkten bij het ontbijt brood bru in brood wittebrood 50.8 28.8 roggebrood krentenbrood kniickebrot beschuit ontbijtboek toost wittebroodje bolus/eierkoek 0.2 3.4 2.3 1.7 1.0 0.7 beleg chocomel 9,8 limonade (inkl. kaas t I3.0 appelsap 2.I vleeswaar 9.8 sinaasappelsap 1.3 ei 0.9 vrucht 30.6 hartig (overig) 7.9 Liga 9.8 zoet 60.1 brood 3.5 fruit/groen te 0.3 crackers, koekjes. beschuit 2.6 (ontbijt)koek I.8 eierkoek 0.2 fruit chocolade/Mars 0.2 Irites sticks 0.1 sinaasappel appel banaan peer mandarijn 0.9 1.3 0.2 0.1 dranken melk karnemelk yoghurt vruchtesap thee koffie water' chocolademelk cassis cola 27.2 0.4 1.1 1.4 36.7 1.0 0.3 7.7 2.2 0.5 Door de kinderen is ook aangegeven wat ze van huis meenemen voor de pauze. Hier valt op dat een derde van de kinderen een vrucht heeft meege nomen. meestal een appel. Melk- produkten vormen het merendeel van de meegenomen dranken: ze worden door een kwart van de kin deren meegenomen. Op geen van de betrokken scholen werd schoolmelk verschaft. Slechts door 3.5$ van de kinderen wordt brood meegenomen. Snoep wordt, misschien tegen alle verwachtingen in. op één uitzonde ring na door niemand meegenomen. meegenomen melk. karnemelk, yoghurt, vla Yokidrink 11.6 4.1 Konklusie De gegevens die in dit onderzoek verzameld zijn. zijn positief. 96$ van de kinderen ontbijt en dat is een goede zaak. De samenstelling van het ontbijt laat echter te wensen over: het zoete beleg zou meer door hartig beleg vervangen kunnen wor den. Maar ook groente en fruit verdienen een plaats op de ontbijttafel. Hier onder volgen enige suggesties voor "eens een ander" broodbeleg, bijv. een boterham met: geraspte wortel met rozijntjes: kwark met banaan, of met tuinkrui den: fijngesneden ham met augurk; smeerkaas met dunne plakjes appel: pindakaas met schijfjes komkom mer: kaas met tuinkers en/of peterselie: een blaadje sla of wat plakjes kom kommer op het broodbeleg houdt brood en beleg heerlijk vers van smaak in lunchpakket of overblijf- trommeltje. In de brochure nr. 124 van het voor lichtingsbureau voor de voeding "Rondom ons brood" 0.75) kunt u veel suggesties vinden voor goed broodbeleg, juist voor het overblijf- trommeltje voor dé kinderen. Gegevens van het onderzoek uit Voedingsinformatie Voorlichtingsbureau voor de voeding. Postbus 85700 2508 CK 's Gravenhage De Stichting Uitwisseling heeft van 14 - 28 juli een studiereis georga niseerd in overleg met de 4H-klub, de Amerikaanse plattelandsjonge ren. Het aantal deelnemers, 11, was niet overweldigend, maar dat heeft ook z'n voordelen. De reis ging vanaf Brussel naar New-York, waar o.a. de Verenigde Naties, Manhattan en Broadway bekeken werden. Daar na werd met een klein busje, plus chauffeur, het platteland ingetrokken van de staat New-York, naar Batavia, waar vier boerderijen werden bezocht. Het landschap is er licht heuvel achtig. de grondsoort veelal klei achtig en bevat veel stenen. Het ge bruik staat vooral ten dienste van de melkveehouderij, lucerne, cornmaïs. silagemaïs en granen maar ook wer den nogal wat groentegewassen ge- teelt. erwten, bonen, bieten, worte len. De gemiddelde oppervlakte in deze streek was 75 hektare. wat nogal wat kleiner is dan het gemiddelde in de V.S. (170 hektare). Slechts 40$ van de melkveebedrijven doet aan melkkontrole. In dit gebied hadden de gekontroleerde bedrijven gem. 70 koeien met een produktie van 7000 liter met 3.6$ vet en 3.1$ eiwit. Het gem. van de V.S. ligt op 5.500 liter. Hét voorjaar was erg nat geweest en in kombinatie met de braakliggende percelen is dat niet zo'n fraaie aan blik. vooral wanneer je de neder- landse landbouw gewend bent. In de maand jurii. juli was het weer bij- 2 september 1983 zonder droog geworden zodat de opbrengsten tegen zullen vallen. Na een bezoek aan de Niagara-water- vallen gingen we naar Guelph in Canada. Daar bezochten we het K.l.-station van de United Breeders, proefbedrijven van de landbouw school en een viertal diverse land bouwbedrijven. Na een bezoek aan Toronto, met de hoogste toren ter wereld, reden we weer naar de V.S.. waar in Ithaca het fraaie K.l.-station van de Easter Breeders Coöp. werd bekeken. Opvallend zijn de hoge meikindexen in kontrast met de ge haltes. terwijl er ook geen selektie plaatsvindt op vleesproduktiege- schiktheid. Hierna werden 3 dagen doorgebracht bij gastfamilies op boerderijen, waar vaak nog een boeldag, de markt, een proefboerde- rij of buurtbedrijven (ook emigran ten) bezocht werden. Sommigen hebben daar hun aantal vlieguren nog kunnen vergroten omdat de gastheer beschikte over een privé- vliegtuig en een eigen vliegveldje. Als laatste werd de hoofdstad Was hington D.C. bezocht met de vele regeringsgebouwen en musea, zoals het beroemde ruimtevaartcentrum. Om ons een indruk te geven van het landbouwonderzoek en voorlich tingsapparaat kregen we op het Mi nisterie van Landbouw (Ü.S.D.A.) en op de universiteit van Maryland enkele inleidingen van deskundigen die ook vragen beantwoordden over meer algemene landbouwproble men. Konkluderend was het een goed georganiseerde reis. die iedereen de indruk gaf dat de Amerikaanse en Canadese landbouwers, hoewel in een andere natuurlijke en sociaal- ekonomische omgeving de doelstel ling van produktiviteitsverhoging per man niet uit het oog verliezen. Een gegeven dat de nederlandse en europese boeren toch nog eens goed in de oren mogen knopen, vooral wanneer er indringende landbouw politieke besluiten moeten worden genomen. Gerard Esselink De .kaasproducenten in Nederland hebben opnieuw besloten de afspra ken inzake produktiebeheersing te continueren. Voor de 10de periode, dat is van 28 augustus tot 24 september wil men streven naar een gemiddelde week- produktie van 9200 ton. wat onge veer overeenkomt met de gemiddel de produktie in de overeenkomstige periode van vorig jaar. De marktsi tuatie laat" (nog) niet toe dat de kaasprijzen zich optrekken tot een niveau dat leidt tot een melkprijs, die wel gerealiseerd wordt bij de pro-, duktie van boter/mager poeder, die ingeleverd kan worden bij het inter ventiebureau. Een kategorie praktijkploegers geeft dit jaar een extra aksent aan de Na tionale Ploegwedstrijden. Deze wed strijden worden op vrijdag 9 en zater dag 10 september a.s. in Zuidelijk- Flevoland (bij Nijkerk de polder in) gehouden. De extra kategorie praktijkploegers zijn een 15-tal wentelploegers met moderne praktijkploegen. Het is de laatste jaren zo. dat er vooral op wereldnivo steeds meer verfijningen aan de wedstrijdploegen worden aangebracht, die onder praktijkom standigheden zouden wegblijven. Om te laten zien dat met gewone moderne wentelploegen ook uitste kend te ploegen is. heeft het Natio naal Ploegkomité dit jaar deze extra wedstrijd praktijkploegen. Natuurlijk zijn er ook de gebruike lijke kategoriën tijdens de twee da gen nl. rondgaand, twee-schaar wentel en drie-schaar wentel. De winnaars van de rondgaande en de twee-schaarwentel kategorie zullen volgend jaar op 21 en 22 september de Nationale eer gaan verdedigen in Engeland. Op de zaterdag zijn er nog een aantal festiviteiten. Allereerst de Nationale T rekkerbehendigheidswedstrijden. De provinciale winnaars strijden om de nationale titel door zich zowel op verkeers-technisch gebied als op praktisch gebied de beste te tonen. Daarnaast is er op de zaterdag de wedstrijd "ploegen met oude trakto- ren". In samenwerking met de Oude trekkers- en motorenvereniging zul len 16 k'ombinaties variërend van een ploffende Lanz Buldog tot een Massey Harris Pony zich met elkaar meten. Kortom, er is veel te zien en te be leven op de Nationale Ploegwed strijden. Op beide dagen beginnen de wedstrijden rond het middaguur, maar 's morgens zullen de ruim tachtig ploegers met hun traktoren al aan het proefploegen zijn zodat het dan ook al interessant is te gaan kij ken. Hans Spieker 2. 3 en 4 september Afdeling Fijnaart houdt een kampeerweekend. Plaats "Kamping de Roompot" te Kam perland. Vertrek 2 september om 18.00 uur vanuit de Voorstraat in Fijnaart. 2. 3 en 4 september Afdeling 's Heer Abtskerke verzorgt een uitwisseling. Zij ontvangt de afd. PJV Ceres Goor (Overijssel). 3 september Afdeling 's Heer Abts kerke organiseert een groot schuur- feest bij P. de Jonge, Deeweg 1 te 's Heer Abtskerke. Entree gasten en gezinnen gratis, leden en donateurs 2.50, Iritroducees 4.-. 3 september Afdeling Schouwen- Duiveland organiseert een barbe- que-avond. Plaats: Krijn-Jan en Ger v.d. Velde, Zuiddijkweg 4. Drei- schor. Aanvang: 19.30 uur. 11 september Afdeling Tholen be zoekt per bus de Belgische kust. Vertrek 9.00 uur vanaf de Haven in Tholen. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 21