Noord-Groninger boer kruist met succes Texelaar en Suffolk-schapen Nieuwe trend in schapenfokkerij Suffolks Terugkruisen Uitzonderlijke jaren Laat voorjaar Soepel N.A.K. beleid geweest N ieuwe trend? Een vast element in het Noord-Groninger dijken- en polderlandschap vormen de schapen, die "leven" brengen in dit overwegend akker bouwgebied. Een akkerbouwer die de schapenhouderij professioneel heeft aangepakt is H.C. Zuideveld (33) uit Usquert. Zuideveld boert hier op een bedrijf in de Noordpolder dat in totaal 150 ha. groot is en heeft al met al circa 20 ha. dijken en kwelders voor de schapen tot zijn beschikking. Zuideveld houdt in totaal 180 oudere schapen met lammeren en 70jongere schapen. Ongeveer een derde van die schapen zijn zuivere Suffolks. De Suffolk is een ongehoornd kortwollig ras. afkomstig uit Engeland en Schotland. Wij vroegen de heer Zuideveld waarom hij deze schapen naar Us quert heeft gehaald. Zuideveld: "de Suffolks hebben een aantal eigen schappen. die goed van pas komen als je ze met de Texelaar kruist. Het ras is allereerst vrij van de onge neeslijke zwoegerziekte; een long aandoening die veroorzaakt wordt door een virus. Verder is het een sterk, goed be- vleesd dier. dat gemiddeld 2 lamme ren per jaar werpt. Het aflammen gaat bij deze dieren bijzonder vlot. ze zijn ook eerder slachtrijp dan de Texelaar. De dieren hebben bovendien een sterk kudde gevoel: er is vrijwel nooit één zoek. Een nadeel van het ras is misschien wel dat ze wat wilder zijn dan de Texelaars: ook heb ik wel eens de indruk dat met name de moederdie- ren wat vetter zijn". Het gaat Zuideveld wat de Suffolks betreft vooral om de kruisingspro- dukten. waarbij de gunstige eigen schappen van Texelaar en Suffolk zoveel mogelijk verenigd worden. De Suffolks worden in eerste instantie door zuivere Texelaars gedekt en de eerste generatie ooien die daaruit geboden wordt, wordt teruggekruisd met Texelaars. Zo ontstaan schapen met een kwart Suffolk-bloed. die volgens Zuideveld goed voldoen. De Suffolks zijn volgens Zuideveld ook vruchtbaarder dan de Texelaar en zeuren bovendien bij het aflam men minder om. Als we in de herfst de ram er bij doen. is in ongeveer 20 dagen vrijwel de hele kudde gedekt. Dat betekent een vlotte, aaneenge sloten. aflamperiode in het voorjaar, juist in die periode waarin het op ^en akkerbouwbedrijf als het onze in normale jaren ook bijzonder druk is. 95% van de lammeren wordt op het gewenste moment geboren, veelal heb ik in die periode bij het aflam men assistentie van een dierenarts student uit Utrecht. De schapen zijn volgens Zuideveld al met al in de loop der jaren een steeds belang rijker deel van het bedrijf geworden, dat duidelijk veel tijd en aandacht vraagt. Zo moeten bijvoorbeeld in het voorjaar alle oudere dieren ge schoren worden en moet er boven dien hooi gewonnen worden voor de winter. Rond 1 november haalt hij de schapen van de kwelder, en tegen december gaan ze de schuur in en begint wat de voeding betreft een duurdere periode, want er wordt krachtvoer bijgevoerd. Hebben veel akkerbouwbedrijven in de winterperiode een minder drukke periode, op het bedrijf Zuideveld is dat mede door de schapen minder het geval. Er is voor de vaste en losse werknemer op dit bedrijf door de aanwezigheid van de schapen en het aardappelsorteren ook in de winter maanden volop werk. aldus Zuide veld. De lammeren worden," als ze' niet worden aangehouden, voor het af- mesten verkocht tegen prijzen die deze bedrijfstak zeker lonend maakt. Dat 1983 door de overvloedige re genval een uitzonderlijk jaar is. blijkt ook uit het bouwplan op dit bedrijf. Zuideveld: normaal verbouw ik 35 a 40 ha. aardappelen, (3A pootaardap- pelen. rest consumptie). 40 ha. win tertarwe. 30 ha. koolzaad. 15 ha. sui kerbieten. 2 ha. zaai-uien en 5 ha. erwten voor de rijpe oogst. Het koolzaad heeft op dit bedrijf de suikerbieten wat verdrongen (vroe ger 30 ha.). Zuideveld noemt het koolzaad een gemakkelijk gewas met een saldo dat vergelijkbaar is met de bieten. Het is een goede voorvrucht voor wintertarwe en een teelt met een geringe arbeids- en mechanisa- tiebehoefte. Dit jaar is er echter van alles misgegaan. Zuideveld: "meteen in het voorjaar moest ik 10 ha. win tertarwe overzaaien als gevolg van ganzenschade. Daaroverheen kwam vervolgens de natte periode en kon- Dat de Suffolks wat wilder zijn dan de Texelaars bleek uit het feit dat zij zich moeilijk van dichtbij lieten fotograferen. Bij storm loopt deze kwelder onder en moeten de schapen in ijltempo de dijk opgejaagd worden. gepoot. De laatste suikerbieten pas op 10 juni. "Daardoor is het werk op het bedrijf van slag geraakt", aldus Zuideveld. De stand van de gewassen, is door dit alles laat voor de tijd van het jaar en Zuideveld bekijkt zijn koolzaad, een specifiek Groninger gewas. den we ook op dit bedrijf lange tijd niets doen. Uiteindelijk heb ik. toen het droog werd. door gebruik te maken van de teeltverruimende maatregelen op percelen waar bieten nog nauwelijks zin hadden, aardappelen gepoot in de hoop dat daar toch nog een rede lijke financiële opbrengst van komt als de prijzen gunstig uitvallen. Zo kwam ik dit jaar. wat de hakvruchten betreft uiteindelijk op 47 ha. aardappelen en 10 ha. suikerbieten. 5 ha. maïs en 10 ha. erwten. De meeste gewassen zijn op het be drijf Zuideveld na 1 juni gezaaid en dat zal ongetwijfeld vergaande con sequenties hebben voor de op brengst. Zujdeveld verwacht dan ook een slecht jaar voor de meeste Noord Groninger akkerbouwbedrijven. Aan voorspellingen t.a.v. de op brengsten die uiteindelijk nog ge haald zullen worden, durft hij zich niet te wagen. Hij wijst er daarbij op. dat de structuur van de grond nogal heeft geleden. Ook zal door de wij zigingen in het bouwplan dit jaar. het volgend jaar niet met een normaal bouwplan gewerkt kunnen worden, zodat de gevolgen van dit voorjaar niet alleen financieel, nog jaren merkbaar zullen zijn. Zuideveld hoopt dat de N.A.K. wat de pootaardappelen betreft, een zo danig beleid zal voeren dat er toch nog behoorlijke kilogrammen kun- verantwoord in alle gewassen even zwaar te mechaniseren. Hij geeft daarmee ook aan, dat hij voortdurend over de diverse onder delen van zijn bedrijf nadenkt. Wat de tarwe betreft, is hij onder meer lid van een studieclub, waar hij Het bedrijf van de fam. Zuideveld, genaamd "Boumaheerd" aan de Streekster- weg in Usquert is in 1879 gesticht. nen komen. "Als er niet geoogst wordt, zou ons land ook een deel van de export kwijt kunnen raken", zo merkt hij op. Voor de aardappelen heeft het be drijf overigens sinds kort de be schikking over een moderne, nieuwe schuur. Die schuur werd gebouwd toen een van de oude schuren vorig jaar mei plotseling afbrandde. De graanoogst en aardappeloogst tenslotte wordt op dit bedrijf met ei gen mechanisatie uitgevoerd: de sui kerbieten worden door de Coöp. Werktuigenvereniging geoogst, die ook het koolzaad zwadmaait. Zuideveld acht het namelijk niet met zijn collega's over dit gewas kan spreken en men van elkaar leert. Terug naar de schapen. Denkbaar is, dat Zuideveld wat de schapen betreft een zelfde trend in beweging heeft gezet als voortvaren de rundveefokkers wat de Amerika nen betreft in de zeventigerjaren. We zullen dat moeten afwachten. Een ding is echter zeker: Zuideveld is over zijn Suffolks prima te spreken en als een nuchtere Noord-Groninger .dat zegt, zijn de Suffolks zeker de moeite van het proberen waard. J. Beerman 2 september 1 983 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 17