Zilver voor beste fruitteler Kleine afname areaal pit- en steenvruchten Jaarverslag Proefstation voor de Fruitteelt verschenen Terugblik op appelseizoen '82/83: ruim aanbod en lage prijzen Pluk bewaarfruit nadert op de Bevelanden Geheel herziene geïllustreerde Flora van Nederland Areaal tuinbouw onder glas iets afgenomen waarde geworden en het is dit jaar best mogelijk dat de grootste Confe rence oogst tot nu toe gerealiseerd gaat worden in het Zuidwesten. Bij de Golden Delicious is op veel plaatsen verruwing opgetreden. Of dit verschijnsel is toe te schrijven aan de langdurige droogte is moeilijk te zeggen. De telers, die met de volste koncentratie GA 47 hebben gespo ten klagen over de verruwing minder dan zij die voor een lichtere koncen tratie kozen dit seizoen. Het ontbreken van zoet water is dit De pluk van het bewaarfruit nadert met rasse schreden. Afgelopen week zijn op veel bedrijven de laatste Ja mes Grieve geplukt. De prijs van het zomerfruit is gelukkig niet tegenge vallen. Het debacle van vorig jaar heeft zich gelukkig niet herhaald, toen een prijsval tot 40 cent per kg reeds in de tweede week van het zo merfruit plaatshad. Dit jaar maakte Benoni goede prij zen, de klasse I vanaf 65 mm is kon- stant boven de gulden per kg ge bleven. met prijzen van 1,50 tot 2,00 voor de mooi gekleurde par tijen. Ook James Grieve is op een redelijk prijspeil blijven hangen. Vooral de maat 70-80 mm is ge vraagd. De prijs voor de klasse I bleef konstant tussen de 70 en 80 cent per kilo. Afgelopen week is de pluk van de Triomphe de Vienne begonnen. Een peer van uitstekende kwaliteit, maar het aanbod voor onze streek zal eer der afnemen dan toenemen in de toekomst. Het aanbod van Beurré Hardy is vele malen groter en de ko mende weken zal dit pereras een be langrijke plaats innemen op de Zeeuwse fruitveilingen. Aan het eind van volgende week zal zeker een begin worden gemaakt met De pluk van de peren is weer begonnen de pluk van het bewaarfruit. De Conference voor de lange Ca bewa ring zal het eerst aan bod zijn. Over wegend is de Conference mooi van stuk, ondanks de extreme droogte van de afgelopen tijd. Deze peer is voor onze streek van onschatbare jaar weer een voelbaar probleem voor onze streek. Een enkeling, die over goed bronwater beschikt kan gedeel ten van zijn bedrijf bedruppelen, maar de meeste telers wachten met smart op een flinke bui regen, het zal het winterfruit zeker ten goede komen. Nu we praktisch aan het eind gekomen zijn van het Nederlandse ap pelseizoen '82/83, kunnen we de balans opmaken van dit seizoen: Een al te ruim aanbod en lage veilingprijzen, zo zou het in het kort geken merkt kunnen worden. Aan de hand van de veilingaanvoer is berekend dat de handelsproduktie in '82 ca. 405.000 ton groot geweest zal zijn. Dit is weliswaar nog geen officieel cijfer (de tweede, definitieve raming wordt pas september a.s. vastgesteld), maar meer dan 410.000 ton zal het zeker niet worden. Dit betekent overigens wel dat de handelsproduktie kleiner zal zijn geweest dan men er oorspronkelijk dacht. De prijzen op de veiling waren zoals gezegd laag. Voor alle appelen teza men is gemiddeld ca. 0.55 per kg betaald, tegen 1.29 vorig seizoen en 0.52 twee seizoenen terug. De tota le produktiewaarde van appelen kan derhalve becijferd worden op 223 min gld. Deze was hiermee de klein ste sinds het seizoen '79/80, toen de produktiewaarde op slechts ca. 180 min gld uitkwam. In '80/81 bedroeg deze 234 min gld en in '81/82 zelfs 335 min gld. De Geïllustreerde Flora van Neder land door E. Heimans, H.W. Hein- sius en Jac. P. Thijsse, sinds 1899 de vertrouwde gids voor honderddui zenden plantenliefhebbers, floristen en studenten, beleeft zijn 22e druk. De grondig herziene tekst is opnieuw gezet, vele tekeningen werden door nieuwè vervangen en de overige te keningen werden opnieuw geprodu ceerd. Enkele zijn plantenfamilies in hun geheel vervangen en bovendien is het met de nieuwe gekombineerde tabel Sierplanten mogelijk van alle gekweekte planten, dus ook van ka merplanten, de naam te bepalen. Geïllustreerde Flora van Nederland door Heimans - Heinsius - Thijsse, 22e druk. 1248 pagina's, met meer dan 6000 glasheldere tekeningen, gebonden in fraaie donkerrode lin nen band met goudopdruk, prijs t/m 31 december 1983 ƒ49.00. 2 september 1983 Import De handelsproduktie is aangevuld met bijna 200.000 ton importappe len, 8% minder dan het seizoen er voor, maar iets méér dan in '79/80 en '80/81. Ca. 38% van de import bleef niet in Nederland, maar werd ge- reëxporteerd. Vorig seizoen was dat 42% van de toen erg grote import en in de twee seizoenen daarvoor was het ca. 40%. Uit handen van de Tielse Oogstfee Adriadne Lips ontving woensdag de fruitteler J.A. Vilier een zilveren onderscheiding "De Zilveren Appel", als beste fruitteler 1982, omdat hij in dat jaar de grootste aanvoer van pruimen aan de Veiling Zoetten had afgeleverd. Dit jaar was het voor de 5e keer dat deze Zilveren Appel werd uitgereikt. Op bijgaande foto ziet U dit moment in beeld. Naast de heer Vilier zijn echtge note en op de voorgrond zijn partij Perzik-pruimen t.w. 63 kg. De handel was woensdag op Veiling Zetten levendig en vooral pruimen gingen tegen zeer redelijke prijs van de hand. (Foto Ab Westerbeek) De oppervlakte pit- en steenvruchten is tussen mei 1982 eri mei 1983 met 400 ha afgenomen. In mei 1983 was het areaal tuinbouw onder glas 1,4% lager dan in mei 1982. Het totale glasareaal (8.710 ha) bestond uit 4.570 ha groenten, 4.020 ha bloemen, 76 ha boomkwekerijgewassen en vaste planten en 47 ha fruit. Van het totale glasareaal was 89% verwarmd staand glas (7.767 ha). Van de tuinbouw in de open grond (exkl. groenten) was het areaal 46.850 ha (- 640 ha). Een en ander blijkt uit voorlopige uitkomsten van de Landbouwtelling mei 1983, die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft bekendge maakt. af tot 145 ha (- 18,4%). Het aantal bedrijven met groenten onder glas daalde met 290 tot 7.250. Bloembollen en -knollen Export De export is nogal teleurstellend verlopen. Met in totaal 144.000 ton was het nog 7% minder dan in '81 /82, toen de oogst dus veel kleiner was. Aanvankelijk bleef de export nog veel meer achter bij vorig seizoen: tot 1 januari jl. was deze nl. bijna een kwart kleiner. Dat gold zowel voor het hier te lande geteelde produkt als voor de reexport. Maar na de jaar wisseling werd iets van deze achter stand ingelopen, vooral voor wat be treft het Nederlands produkt. Uit eindelijk werd aan Nederlandse ap pelen, bij een 55% groter aanbod, toch nog 9% meer in het buitenland verkocht dan in '81/82. Industrie De industrie heeft het afgelopen sei zoen bijzonder veel appelen ver werkt (vnl. tot appelmoes). Met in totaal 100.000 ton was het zelfs 35% meer dan in '81/82, maar ook meer dan in de "normale" seizoenen daarvoor. De appelmoesproduktie is in '81/82 vanwege de dure grondstof blijkbaar te klein geweest: in 1982/83 moesten de geslonken voorraden worden aangevuld. Pit- en steenvruchten De oppervlakte pit- en steenvruchten nam met ruim 400 ha af tot 22.900 ha. Het appelareaal kwam in mei 1983 uit op 15.600 ha (- 2,6%). De aanplant van appelen bedroeg tussen riei 1982 en mei 1983 ca. 1.040 ha. Dit is bijna 10% meer dan in de overeenkomstige periode van het jaar ervoor. De aanplant van peren bleef met 240 ha op hetzelfde niveau. De totale oppervlakte peren werd iets vergroot tot 5.600 ha. Van de kersen daalde het areaal met 5,6% tot 390 ha. Groenten onder glas De totale oppervlakte groenten on der glas nam tussen mei 1982 en mei 1983 af met 1,7% tot 4.570 ha. Bij tomaten was de afname 6,2% tot 2.110 ha. De oppervlakte komkommers daal de met 1,2% tot 715 ha. Ook dit jaar nam het areaal paprika's toe. Dit bedroeg in mei 1983 260 ha, wat een stijging betekent van bijna 4%. Van augurken nam het areaal verder Het totale areaal bloembollen en -knollen nam met ca. 260 ha af tot 13.900 ha. Een afname van het areaal vond plaats bij hyacinthen (- 4%), tulpen (- 4,2%), narcissen (- 4,3%) en gladiolen (- 7,3%). Evenals in voor gaande jaren nam de oppervlakte lelies toe. Tussen mei 1982 en mei 1983 was de uitbreiding hiervan bij na 10%. Waardoor het areaal op 1.500 ha kwam. Het aantal bedrijven met bloembol len en -knollen bedraagt thans iets minder dan 4.200 (- 5,2%). Champignonteelt De totale teeltoppervlakte champig nons nam met 23% toe tot bijna 704.000 m2. Hiervan is bijna 214.500 m2 in gebruik voor de teelt met doorgroeide compost. Het aantal bedrijven waar champig nons worden geteeld bleef vrijwel on gewijzigd, nl. 810. Hiervan telen 330 bedrijven uitsluitend champignons. Eind juli kwam het jaarverslag over 1982 van het Proefstation voor de Fruitteelt uit. De ver schillende onderzoekafdelingen laten in het kort vele interessante onderzoekresultaten, behaald in 1982, de revue passeren, nadat de nieuwe proeven die op de proef tuin werden geplant, zijn opge somd. Duidelijk is, dat het terrein van onderzoek van het proefsta tion de laatste jaren erg verbreed is. Het gaat naast de belangrijke gewassen als appel, peer en aard bei, ook om de pruim, de zure kers, de vlier, de wal- en hazelnoot en verschillende houtige klein- fruitgewassen, waaronder de weer in ere herstelde witte bes. Er is ook een keur aan onderwerpen: rassen, onderstammen, snoei, dunning, plantsystemen, groeire- gulatoren, bestuiving, bodembe handeling, druppelbevloeiing, vruchtmetingen, enz., enz. Enkele resultaten: Bij pruim geeft de zwakke onderstam Prunus besseyi nr. 6 veelbelovende resultaten. Bij het appelras Rode Bos koop blijkt dat met heel ver schillende aantallen bomen per ha na 5 jaar toch dezelfde produkties per ha behaald zijn. Het scheuren van de vruchten van het appelras Discovery kan worden tegengegaan met de uit schimmels bereide stof fen: gibberellinen A4 en A7. Vlieren blijken in het tweede groeijaar al hoge produkties te kunnen geven. De beste ras sen kwamen tot ruim 9 ton per ha. Aardbeivermeerdering via weefselkweek houdt het risiko in van kleinere vruchten. Klonenselektie binnen fram- bozerassen kan nuttig zijn. Intensief watergeven via de druppelbevloeiing kan tot flinke waterverliezen leiden door afstroming naar de on dergrond. Bij de nieuwe appelrassen Discovery, Elstar, Jonagold en Summerred blijken enkele bekende middelen tegen schurft en meeldauw goed te voldoen. Bij gelijkblijvende plantakti- viteit kan de Nederlandse produktie van de nieuwe ap pelrassen: Jonagold, Elstar, Gloster, Karmijn. Summerred en Alkmene in 1987 96 mil joen kg bedragen. Groeiende appelvruchten krimpen overdag, in hoofd zaak door terugtransport van water naar andere delen van de boom. Het 76 bladzijden tellende boekje bevat te veel informatie om hier op te noemen. Duidelijk blijkt dat men op het proefstation hard werkt aan voor de fruitteler ak- tuele onderwerpen. Zij doen er dan ook goed aan bij te blijven en het jaarverslag te bestellen door 10,00 te storten op postrekening 49 5017 van het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp. Begunstigers van het proefstation behoeven dit niet tc doen. Zij krijgen het boekje gratis thuis. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 15