De zandgraslanden dreigen te verdorren Teunisbloemen: een kleurrijk alternatief? Neerslag van enige betekenis goed voor akkerbouw en veehouderij De graanopbrengsten variëren sterk Wie is de kampioen tarwe-teler? Het mooie, droge vakantieweer heeft zich na de julimaand voortgezet. In MIDDEN- EN OOST-BRABANT is de toestand er met deze zeer droge omstandigheden niet beter op gewor den. Men spreekt nu al over de droogste periode sedert de laatste 140 jaar in de zomer. De zandgraslanden (vooral de hoger gelegen percelen) laten duidelijk het vochtgebrek zien. Het gras wordt momenteel kleiner in plaats van groter (langer). Vooral de veehouders die niet kunstmatig kun nen beregenen komen in ernstige problemen. Het vee moet toch voer ter beschikking krijgen. Op diverse plaatsen, met name ook in de polders en in pas uitgevoerde ruilverkave- lingsgebieden ligt het grasland er verdord bij, terwijl de bladeren van de snijmais slap hangen en samentrek ken. Op een warme namiddag met felle (noord)-oostenwind is dit hef meest duidelijk zichtbaar. De bedrijven, die wel kunstmatig kunnen beregenen, hebben deze zo mer al veel tijd met de regenmachi nes moeten werken. Met veel moeite kunnen deze agrariërs op hun perce len voldoende vocht brengen. Deze boeren houden een groene weide en kunnen de grasreserve op peil hou den. Hieraan zijn wel de noodzakelijk te maken uren en kosten (o.a. energie) verbonden. Veel boeren in Midden- en Oost-Brabant hebben in deze zo mer van 1983 al meer uren beregend dan in de vrij recente droge zomer van 1976. De laatgezaaide snijmais van dit voorjaar heeft een enorme blad- en stengelgroei doorgemaakt bij vol doende vochtaanbod. Op sommige plaatsen bij maximale groei was dit zelfs 5 tot 8 cm per etmaal. Dit is toch een beetje te veel van het goede. Van deze zelfde percelen, die zo hard groeiden, zijn op diverse plaatsen de maisstengels gelegerd (omgewaaid en gebroken). Van dergelijke perce len mag je toch niet al te veel meer verwachten. Op de laatgezaaide per celen snijmais is de generatieve groei (kolfvorming) maar matig. Het is te hopen dat de snijmais nog behoorlijk kan blijven doorgroeien (kolf)- Op het moment is het moeilijk te beoor delen, wat de voederwaarde op brengst zal worden. Afwachten is de enige mogelijkheid. Prijzen onder druk De prijzen van het slachtvee en var kens hebben de laatste tijd flink on der druk gestaan. De afbouw van de interventieregeling is hier mogelijk ook debet aan. Tevens heeft het aanhoudende warme weer en de va kantieperiode ook invloed op het konsumptiepatroon. Gevolg is dat de kg-prijzen naar een lager peil gaan voor de boer. De, handel in ge- bruiksvee gaat ook tamelijk slecht. Vanwege de krapper geworden voe dersituatie hebben diverse boeren weinig animo om de veestapel op nieuw aan te vullen. Brouwerij Iets wat niet direkt met de agrarische bedrijfsvoering te maken heeft, maar zeker de moeite van het bezichtigen waard is, is de brouwerij van Bavaria te Riesherel. De agrarische jongeren van kring Midden- en Oost-Brabant hebben hier een middag in exkursie- verband aan besteed. Van oorsprong had men een nauwe band met de agrarische wereld. De grondstof, gerst, wordt heden ten dage nog ge teeld door boeren. Hierdoor is het nog steeds een semi-agrarisch be drijf. Een klein gedeelte van de half fabrikaten wordt afgezet in de vorm van bierbostel bij de boeren en een ander gedeelte in de vorm van mengvoedergrondstof voor de in dustrie. Door de opkomende automatisering en mechanisering lijkt het momen teel meer op een industrieel bedrijf. Er komt heel wat bij kijken, voordat de gerst, die in de silo zit, aan het einde van het produktieproces het "bewuste gerstenat" (bier) in het flesje of in het vat oplevert. Men heeft ongeveer een half jaar no dig voor het gehele produktieproces. Gezien het warme weer op de dag van de exkursie was het een mooie gele genheid kennis te maken met de pro- dukten, die bij het bedrijf gemaakt worden. Vandaag aan de dag zijn er verschil lende bedrijven die zoeken naar al ternatieven metjïetrekking tot de ge- wassenkeuze. Men raakt zo langza merhand uitgekeken op de tarwe, bieten en de aardappelen. En.... bovendien wordt het voor een kleiner bedrijf steeds moeilijker een vol doende inkomen te behalen uit het bedrijf met een dergelijk eenvoudig bouwplan. Om u nu niet te vermoeien met allerlei mogelijke alternatieven voor met name de kleinere bedrijven, wil ik mij beperken tot één alterna tief: teunisbloemen. In ons gebied. SCHOUWEN-DUI- VELAND vinden we dit jaar ook enkele percelen teunisbloemen, te- weten in de omgeving Haamstede, de omgeving Zierikzee en de omge ving Nieuwerkerk. In een verloren uur moet u maar eens proberen deze percelen op te zoeken en te bekijken. Teunisbloemen vorTnen vrij lang een open gewas. Onkruidbestrijding kan (helaas) alleen maar plaatsvinden voor opkomst. Uiteraard biedt na opkomst schoffelen goede perspek- tieveii om het gewas onkruidvrij te houden. De teunisbloem is een nachtbloeier en bloeit geel. Het zaad is oliehoudend en wordt gebruikt bij de bestrijding van hart- en vaatziek ten. De kosten die aan het gewas ge maakt moeten worden zijn mini maal. De teunisbloemen kunnen daarom ook een vrij hoog saldo op leveren: 5000,per ha (vergelijk: wintertarwe 3000,-/ha, kons. aard appelen 5300,-/ha en suikerbieten 4400,-/ha). Kortom een kleurrijk alternatief: en De graanoogst is dit seizoen zeer snel gegaan. Geen regen en praktisch niets te drogen is het ideaalste wat men maar wensen kan. Wat een gemak en wat een spannend moment zo'n oogst tijd. Iedere keer als er een perceel ge- dorsen is, zijn we zeer benieuwd wat de opbrengst wel zal zijn. In de buurt vernamen we dagelijks opbrengsten van onze kollega's. A lgauw wisten we de kampioen van onze streek en wie zou nu de kampioen zijn in onze pro vincie en met welk ras? Verschillen Grote verschillen in opbrengst weet onze bedrijfsvoorlichter uit de diverse polders te noemen. De vroegst gezaaide percelen en die met de dichtste stand blijken de hoogste in opbrengst te zijn. Zelfs de meest voor bruine roest gevoelige rassen hebben hoge punten geskoord. Dit jaar is er blijkbaar geen verschil geweest of een gewas te vroeg afstierf door de bruine roest of door de hitte. De laat gezaaide percelen hebben van het bovenge noemde nog het meest te lijden gehad. Die zeer warme week heeft akkuut afgerekend met de groei van die graanpercelen. Op dat moment waren de vroeg gezaaide percelen al aan de top, maar de laat gezaaide percelen zijn toen door de hitte verbrand. Een droog jaar valt altijd mee werd op vele verjaardagsfeestjes verkondigd, maar dat is een opmerking uit de ijstijd. De boer van vandaag neemt daar geen genoegen meer mee, want hij wil weten waarom er soms toch nog grote ver schillen in opbrengst bestaan. Cijfers van opbrengstproeven van de RUST- HOEVE zullen spoedig gepubliceerd worden. Vorig jaar staken genoemde boven de praktijk uit en dat vermoe den hebben we nu weer. Veel waarne mingen in het gewas doen en bijsturen met stikstof en een ekonomische ge wasbescherming toepassen is het de vies van de RUST HO EVE. Een dichte stand gaf ook deze keer weer hoge opbrengsten bij de granen. Zo zal het in de bieten en de aardappelen dit het is zeker de moeite waard om de percelen die ons eiland rijk is eens met een bezoek te vereren. De graanoogst is op Schouwen-Duive- land. en ook in andere gebieden, na genoeg achter de rug. De wintertar we viel nog niet tegen: gemiddeld komen we op 7000 kg/ha. De vroeg gezaaide zomergerst gaf ook een goede opbrengst, maar de laat gezaaide was bijzonder slecht. Ook de erwten komen niet zo goed voor de dag. De verwachtingen rond de aardappelen zijn hoog gespannen. De problemen met doorwas zijn enorm. Het is raadzaam om perc,elen met doorwas dood te spuiten met een snelwerkend middel (dinoseb in olie) en de aardappelen daarna zo snel als mogelijk is te rooien. Wat de groei van de suikerbieten is hebt u kunnen lezen in de bladen van de suiker industrie. Mijns inziens zal de ge middelde wortelopbrengst niet tegenvallen, maar de verschillen tus sen de hoogste en de laagste zullen enorm groot zijn. De eerste stoppels zijn alweer ontsmet. Het resultaat was wisselend. Enorm belangrijk bij de grondontsmetting is de afdich ting; de grond is in iets vochtige toe stand het best af te dichten. Het jaar 1983 bindt van alle kanten de strijd aan tegen de boeren: het voorjaar te nat, de zomer te droog, de Brusselse prijsvoorstellen om te hui len, een landbouw minister die het af laat weten tegenover de boeren en als klap op de vuurpijl de keuze Greve- lingcn zoet/zout. Voorzover we al thans nog van een keuze kunnen spre ken. jaar ook zijn. Een groter plantenaan- tal kan meer wortels en knollen geven en daar zullen we het dit jaar van moeten hebben. Tijdens het natte voorjaar blijkt er toch heel wat stikstof in de bodem verloren zijn gegaan. Hakvruchten geteeld op oud weiland hebben een goede loofontwikkeling, doch op de gewone en humusarme gronden staan ze er arm bij. Een boer weet nooit en te nimmer alles van te voren. A Is we ge weten hadden, dat de regen zo schaars zou worden, dan had 400 kg ammon rond half juni zeker nog op zijn plaats geweest. A chterstand inhalen is moei lijk, maar met een op tijd toegepaste doping is dikwijls veel te bereiken en te verdienen. In sportkringen weten ze er meer van dan wij boeren. Ezels voor de oloeg In de krant lezen we weer het verheugend nieuws, dat de ploegwedstrijd voor het Zeeuw se ploegkampioenschap op zaterdag 3 september weer wordt gehouden. On geveer 25 ploegers zullen er aan deel nemen en dat zijn de besten van vorig jaar uit onze gewesten. Momenteel wordt er in de stoppels al ontzettend veel geoefend en daarom durven wij nog geen uitspraak te doen wie er kampioen wordt. Worden het Zeeuws- Vlamingen of Tholenaars of zullen ook de andere gewesten hoge ogen gaan gooien? Ploegen is de basis voor de volgende oogst en dat kan men nooit goed ge* noeg doen. Onze voorouders zijn daar schijnbaar rijk van geworden. Vorig jaar is getracht een kameel te laten ploegen, maar dat is vanwege weige ring van het dier jammer genoeg mis lukt. Deze keer worden er weer paar den ingezet en bij geruchte hebben we vernomen, dat er nu ook een paar ezels rond lopen. Ons advies is daar om uw fototoestel niet te vergeten. Er is kans genoeg om al het moois op de gevoelige plaat vast te leggen. U zult zien, dat er ook met twee pk's in 1983 nog goed te ploegen valt. 7 De oogst van de wintertarwe is deze zomer op ZUID-BEVELAND uiterst vlot en voorspoedig verlopen. Ook de opbrengsten zijn duidelijk hoger uit gekomen dan we enkele weken terug verwacht hadden. Van zo'n groot ge was - qua oppervlakte in ons bouw plan - toch een prettige zaak. Ook de stro opbrengst is meegevallen. Het persen en naar binnen brengen is vlot gegaan. Er is dit jaar meer be langstelling voor het laten maken van de grote ronde pakken. Maar daar naast heeft in ons gebied ook nog een grote pers (een Weiger) gedraaid. Deze pakken zijn dusdanig groot dat ze niet meer met de hand verwerkt kunnen worden. Weer een onderdeel in het bedrijfsgebeuren waarbij het zware handwerk geleidelijk aan steeds verder af kan nemen. Plaatselijk hebben we van zaterdag op zondag wat regen gehad, ook zondagavond plaatselijk nog wat. De verschillen zijn echter nogal groot. Het is wel gunstig voor de groenbe- mesting, het jonge graszaad en ook nog van de suikerbieten. Er is al heel wat gedaan aan de stop pels, veelal met de kultivator. Daar bij was ook het opbreken van de in de voorzomer gemaakte sproeispo- ren. Dit was een noodzakelijk iets na hetgeen toen nodig was om onze tarwegewassen ziektevrij te houden. Op vrijgekomen gronden zijn in middels al reeds weer nieuwe drains aangelegd. De noodzaak om te zor gen voor goede waterafvoer blijft nodig. De kosten zijn niet gering, maar problemen door (te) natte plekken kunnen veel meer geld kos ten. Op een groot aantal bedrijven heeft men inmiddels al weer schuimaarde gestrooid, drijfmest of al eerder aan gevoerde droge mest op de percelen uitgereden. Hoe dan ook aan deze voorzieningen zijn kosten verbon den, zowel voor aankoop als voor het strooien. Maar toch het zijn de bouwstenen voor het in stand hou den van de vruchtbaarheid van onze gronden. We kunnen aanvoer van organische stof gewoon niet missen, 26 augustus 1983 zeker nu we weer te maken hebben gekregen met een jaar met wat min der graanbemesters. Bij de teelt van daarna aardappelen komen dan ook de gemaakte kosten snel genoeg te rug. Er is al weer een redelijke belang stelling voor de grondontsmetting. Hier en daar zijn duidelijke voor beelden aanwezig van de resultaten van vorig jaar. Gezien de schade die er zo hier en daar is door het biete- cysteaaltje kan het op vele bedrijven gewoon een noodzaak worden het in overweging te nemen. Het vooraf laten nemen van grond monsters is dan wel noodzakelijk. Van de groei in aardappelen, suiker bieten en uien zal het van belang zijn over hoeveel vocht - hetzij nog uit de grond of uit neerslag - ze de eerst komende weken nog kunnen be schikken. Dit zou wel eens van doorslaggevende betekenis voor de opbrengst kunnen zijn. Door de droogte zijn de hoeveelheden vers gras voor het mejkvee toch wel zeer beperkt geworden. Er wordt veelal toch al aardig wat bijgevoerd. De kosten zullen daardoor toenemen. Daarnaast is het ook al zo dat de af te leveren melkhoeveelheden wat afne men, zodat het melkgeld ook wat af neemt. Neerslag van enige betekenis zou zo wel voor de akkerbouw als voor de melkveehouderij echt niet ongunstig zijn. In de KRING AXEL is de graanoogst nu u dit leest ook weer al zo'n 14 dagen achter de rtig. Onvoorstelbaar hoe snel de tijd gaat. Het mooie, warme zomerweer heeft voor een snelle en vroege oogst ge zorgd met relatief weinig kosten. De opbrengsten zijn echter zeer wisse lend. Dit afhankelijk van grondsoort (verdrogend of niet verdrogend) ras en het wel of niet voorkomen van ziekten en plagen. Bij de tarwe va rieerden de opbrengsten hier van 4000 tot 8000 kg/ha, erwten 2000 tot 5000 kg, vlas 4000 tot 8000 kg/ha. Extreem grote verschillen dus. Door deze in het'algemeen (tegenvallende) lage(re) opbrengsten is de prijsvor ming niet tegengevallen; wat even wel iets anders is dan voldoende, om aan een goed saldo per ha te komen. Wat de uien en aardappeloogst be treft zal het ook hiermee tot grote verschillen komen. Waarbij de beste partijen misschien 70 tot 80% van normaal op zullen leveren. Voor de bieten geldt hetzelfde. Van groot be lang is wat de maand september oris voor weer gaat geven. Illegaal vervoer Nu deze produkten straks aan de' beurt zijn om het veld te ruimen, komen we automatisch terecht bij loonwerk en burenhulp. Uit het vo rige Z.L.M.-blad hebben we gelezen dat dit onder bepaalde omstandig heden aan banden gelegd gaat wor den en dat streng zal worden opge treden tegen overtreders door de Ekonomische Politierechter, daar dit beschouwd wordt als illegaal be- roepsgoederenvervoer. Het lijkt mij dat hier het laatste woord nog niet over gezegd is. Het is echter wel zo dat voor diege nen die op deze manier door hard werken en investeren wat bij willen verdienen, het oppassen geblazen wordt om zich niet te branden. Nog steeds wordt blijkbaar hard wer ken en initiatief ontwikkelen om wat te verdienen, gezien als een strafbaar feit en het wordt zó mogelijk aan banden gelegd. Gelukt het op deze manier niet om iemand op z'n stoel te krijgen dan is er altijd nog de belas ting- en premieheffing die ieder die wat meer wil wel op hardhandige wij ze terugfluiten. Leuk landje, en om optimist te blijven heb je inderdaad zo nu en dan een mooie zomer nodig!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 7