VOOR IIE VROIIW p.j. zuid geluid Hoe lezen wij vrouwen? Terugblik op een gezellige en leerzame tijd Gezocht: foto's met lezende vrouwen redaktie henk tegels uit de p.j.z.-agenda onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Malde gen.. Anna Mariaweg I. 4494 PB (ieersdijk. Je kunt op heel wat verschillende manieren boeken lezen: in een stoel, op het strand, in bad, in bed... Maar dat bedoel ik eigenlijk niet. Hoe kiezen we onze boeken, en, nog preciezer, wat kies ik als vrouw voor een boek om te lezen? Ontzettend veel vrouwen lezen de Bouquet- en Story reeksen, week in-week uit. Vorig jaar ben ik er ook eens aan begonnen. Maar na een stuk of 20 van die boekjes kon ik er niet meer tegen. Wat was ik eigenlijk aan het doen? Ik zat in een sneltreinvaart boekjes te lezen waarin de vrouw op een afschuwelijke manier behandeld wordt: agressief tot een huwelijk gedwongen, voortdurend onderworpen aan de (rijke, heerszuchtige, échte) man, en op de laatste bladzijde de belofte voor een oneindig geluk. Ik hield er een afschuwelijke nasmaak aan over en een grote woede tegen de uitgevers die elke week hiermee op de markt durven komen. Vrouwen onwaardig. V rouwen over vrouwen Maar, wat kiezen we dan als lees voer? Toevallig ontdekte ik dat de bibliotheek speciale vrouwen-litera tuur-lijsten heeft, waarop de meest uiteenlopende boeken staan ver meld. Allemaal door vrouwen ge schreven. Sinds ik begonnen ben uit deze lijst boeken te kiezen, voel ik me weer prettig met een boek. Vrouwen schrijven over allerhande onderwer pen in hun boeken. Mij ging vooral interesseren hoe vrouwen over vrou wen schrijven, waarbij ik nog steeds de Bouquetreeks in mijn achter hoofd had als schrikbeeld. Het is immers zo dat goede schrijfsters in hun boeken de werkelijkheid weer geven. Ik bedoel daarmee dat schrijfsters hun inspiratie zullen put ten uit de wereld rond hen heen en uit hun eigen ervaringen. Je kunt bijvoorbeeld in hun boeken lezen hoe bestaande gewoonten aan de kaak gesteld worden, bekritiseerd worden of juist onderschreven wor den. Ook heel toevallig las ik een artikel (1), geschreven door Hanneke van Buuren. over een onderzoek dat zij gedaan heeft naar de manier waarop over vrouwen en vrouw-zijn ge schreven is in Nederlandstalige boe ken tussen 1960 en 1973. Zij had on geveer 60 boeken gelezen van 30 Nederlandse en Vlaamse schrijfsters. Vooral had zij erop gelet of er een man of een vrouw als hoofdpersoon was gekozen, of de hoofdpersoon zich traditioneel gedroeg, wat de thema's in de boeken waren, hoe over de relatie tussep mannen en vrouwen geschreven werd. Ik vond het een interessant artikel omdat zij laat zien dat de schrijfsters hun vrouwelijke hoofdpersonen nooit beschrijven als "drager van avon tuur, de glorie, de triomf over de aarde of de mensheid, redder van de verdrukten". Maar dat zij vooral over innerlijke avonturen schrijven en over "ergens bij willen horen". Geschreven wordt ook over hoe zij over vrouwen denken, wat zij van bijvoorbeeld het huwelijk denken, van de relatie man-vrouw. En dit is, zo bleek mij, vaak heel erg interes sant om te lezen. Gelijkwaardige partner Een goede keuze uit de bibliotheek deed ik met het boek "Dochter van de aarde" door Agnes Smedley. Zij beschrijft in dit boek een groot stuk van haar eigen leven op een onge looflijk bijzondere en meeslepende manier. In 1930 was dit een wereld beroemd boek en wat mij betreft mag het in de her-uitgave die nu verschenen is (2), weer zo beroemd worden. Agnes Smedley kwam uit een erg arm boerengezin. Zij ontdekte bij zichzelf al heel jong de intense wens zich nooit zo te laten onderdrukken als zij bij de vrouwen om zich heen zag. De hoofdpersoon kiest steeds heel bewust voor een ei gen leven met eigen verantwoorde lijkheden. Daarbij hoort ook de strijd om zichzelf te ontwikkelen, scholing te krijgen, ideeën op te doen. Strijd om als gelijkwaardige partner met een man samen te werken, met hem getrouwd te zijn. Ten koste van heel veel bereikt Agnes Smedley haar hoogtepunt door als correspondente van een Westerse krant in China te gaan wonen en werken. Zij weet zich daar verbonden - door haar eigen keiharde achter grond - met het lot van de arme Chi nese boeren die voor hun bevrijding vochten. Geïnspireerd door mijn broer Jan-David, die 5 jaar geleden z'n afde lingsvoorzitterschap met veel plezier en enthousiasme deed, ben ik, Philip Goetheer, lid geworden van de P.J.Z., afdeling Goes. Achteraf eigenlijk veel te laat om op je 25e lid te worden van een jongerenver eniging. De oorzaak hiervan was, dat ik tijdens m'n studie aan de H.T.S. me volledig gekoncentreerd heb op het te volgen onderricht en hetgeen wat hiermee gepaard ging zoals studentenvertegenwoordiging etc. Toch ben ik blij dat ik nog lid geworden ben. Je komt in kontakt met andere jongeren, mensen die niets afweten van techniek en zich soms er helemaal niet voor interesseren. Je ontdekt dan mensen die andere beroepen hebben, die ook interes sante kanten hebben. Zelf trok ik nu vaker op met jongeren uit agrarische gezinnen waartoe ik zelf ook behoor, maar wat vanwege mijn studie wel wat in het slop geraakt was. Al spoe dig werd ik door het toenmalige af delingsbestuur gevraagd om plaats te nemen in de provinciale vormings kommissie. die toen nog uit 6 leden bestond. Omdat ik een zee van tijd had. in vergelijking tot mijn studie tijd en vanwege mijn aard. dat wan neer ik b.v. ergens lid van ben. dat ook aktief wil zijn. besloot ik me in te zetten voor deze kommissie. Diskussiëren In 't begin was dit vrij moeilijk vooral als gevolg van hét feit dat je een nuchtere Zeeuw bent en dan nog wel met een technische opleiding, waar het vaak ja of nee is, en werkzaam in 26 augustus 1983 een kommercieel bedrijf. Je moest dan diskussiëren over problemen van minderheidsgroeperingen, ver slaafden. vandalisme, verschil plat teland met de stad. Soms had ik het gevoel daar niet geschikt voor te zijn, maar gelukkig hadden anderen ook wel eens zo'n gevoel. Maar met el kaar en wat doorzettingsvermogen konden we toch elk jaar weer met een thema-avond voor de dag ko men, wat dan toch weer een bevre digend gevoel gaf. Toch is het jammer dat velen uit de P.J.Z. het niet op kunnen brengen om hun steentje bij te dragen aan dat vormingswerk. Je leert zo een andere kijk krijgen op een hoop dingen en leert ook om eens goed na te denken over de problematiek en de ernst van sommige onderwerpen voordat je een objektief oordeel kunt geven. Na verloop van tijd werd ik gevraagd voor een plaats in het dagelijks be stuur. Financiële kant Ik was daar al eerder mee in kontakt geweest vanwege de vormingskom missie, die provinciaal aktief is. Veel bedenkingstijd had ik niet nodig, want ik ambieerde dat best, zeker als gevolg van het organisatorische ka rakter waar je als D.B.-lid mee te maken krijgt. Aanvankelijk was het de bedoeling dat ik samen met de beroepskracht het vormingswerk bleef aktiveren en stimuleren, maar gelukkig is dat niet m'n enige taak gebleven. Het is fijn om je neus ook in een aantal andere zaken te kunnen steken en je visie daar over te geven. Vooral de financiële kant trok me wel. Hoe al die subsidieverleningen tot stand komen en waar ze aan op gemaakt worden en of dat dan wel verantwoord is of niet. Het gevolg bleef niet uit. ik werd snel lid van de financiële kommissie, maar daar bleven de hoofdbrekens ook niet uit, want de financiële overheidsmaatre gelen zouden ook snel in het jonge renwerk merkbaar worden. Vragen als: hoe lang kunnen we een be roepskracht nog betalen, hoe kunnen we ingrijpen in bepaalde vergoedin gen zonder dat dit alles ten koste gaat van de aktiviteiten voor de leden, etc. waren vaak onderwerp van gesprek. En dan te bedenken dat we in deze tijd met veel jongere werklozen ei genlijk meer professionele aandacht en begeleiding nodig zouden heb ben. Affiniteit Nee, het wordt er heus niet gemak- Wat is er meer voor de hand lig gend, dan dat ik bij "Hoe lezen wij vrouwen" op zoek ging naar een foto, tekening of plaatje van een vrouw die lekker ontspannen zit te lezen. Maar dat bleek geen eenvoudige zaak te zijn. Ik heb een stapel tijdschriften doorgebladerd om iets dergelijks te vinden. Vrou wen blijken van alles te doen op plaatjes. Behalve, zo maar mooi te zijn in de reklame, koken en bakken ze. Ze doen de boekhou ding, fietsen, met of zonder het hele gezin, ze roken, ze tuinieren. drinken lekkere drankjes, ze ten nissen, zwemmen, maken allerlei prachtige handwerken, spelen met de kinderen, maar lezen lijkt een te onbelangrijk onderdeel van een vrouwenleven te zijn om het af te beelden in advertenties of artikelen. Tenslotte toch één advertentie plaatje met een le zende moeder gevonden. (Als je oplosbouillon neemt hou je tijd over om te lezen) en een tekening van een vrouw met een boek uit "de Plattelandsvrouw". Heb ik in de verkeerde tijdschrif ten gezocht of zijn die plaatjes er echt niet? L.J. de Regt Keuzes In haar boek las ik hoe moeilijk het is om andere keuzes te maken dan die van je verwacht worden. Hoe moei lijk het is te geloven in jezelf, in je eigen opvattingen. Zij deed het keer op keer, leverde er strijd voor, kwam ér voor in de gevangenis en had er veel verdriet voor over. Zij schrijft op de eerste bladzijden van haar boek: "Nu sta ik aan het einde van een leven en aan de vooravond van een nieuw begin Blind geloof heeft plaats gemaakt voor kracht en tome loze energie, vage en verwarde be grippen zijn vervangen door een we ten, dat ervaring alleen ons geven kan Er zijn ër onder ons die in wanhoop sterven, van pijn en te leurgestelde liefde, maar voor de meesten van ons doet de aardbeving nieuwe fonteinen van water ont staan. Want wij zijn kinderen van de aarde en onze strijd is een strijd van de aarde". En waar de plattelandsvrouw zo dicht bij de aarde leeft, is dit voor waar een geschikt boek om eens te lezen, hoe een vrouw vecht voor een bestaan zoals zij dit voor zichzelf kiest. Dat element van strijdbaarheid spreekt mij heel erg aan in dit boek, maar daarnaast ook de manier waarop Agnes Smedley schrijft. Zij vertelt over haar leven, maar neemt ook afstand. Nu en dan verwoordt zij haar gevoel, waarom zij zus reageer de en niet zo. Een prachtig voor beeld: "Toen begon mijn verstand, dat zo tiranniek over mijn geest heerste, een gordijn te trekken over mijn verlangen naar liefde en de be hoefte aan tederheid tussen man en vrouw. Onderdrukken en vergeten. Ergens in mijn hart was ik eenzaam, onzeker, bedroefd. Maar ik wierp het hoofd in de nek, dat waren^gevoelens voor zwakkelingen. Ik was weer vrij, mijn naam was Marie Rogers, de wereld was mijn tehuis en de wind mijn kameraad!" Anke de Jonge 1uit de Dic-map Vrouwenbewe ging (2) Feministische Uitgeverij Sara Kursus teelt en rentabiliteit van akkerbouwgewassen voor alle Walcherse boerinnen In samenwerking met het Konsu- lentschap voor Akkerbouw en Rundveehouderij wordt deze kursus georganiseerd. In deze kursus wordt de groei en ontwikkeling en produk- tie van het gewas, de bodemstruk- tuur en de eisen die de plant eraan stelt behandeld, deze materie wordt in 10 theorie lessen gegeven en aan sluitend hierop zullen in het voorjaar als de gewassen op het land staan 2 praktijklessen volgen over ziekten in de gewassen, onkruid herkenning en gewasbescherming. De kursus wordt 's morgens gegeven te Koudekerke en begint 2 november a.s. Iedere boerin die belangstelling heeft voor deze kursus kan zich aan melden bij mevr. G. Verhage, tel. 01185 - 1706 en bij mevr. C. Kloet. tel.01182- 1454. kelijker op. Gelukkig dat we op onze standsorganisatie, de Z.L.M., nog kunnen rekenen. Zij hebben ons voor de komende jaren wat financiële waarborg gegeven. Maar laten we eerlijk zijn, vaak zijn P.J.Z.-leden toch de toekomst van de Z.L.M.-or- ganisatie, dus ik hoop en verwacht dat die affiniteit in verschillende op zichten er wel zal blijven. Het zal duidelijk zijn dat dit stukje, wat hoofdzakelijk gaat over een te rugziende blik op de P.J.Z., een ge volg is van het feit dat ik mijn aktivi teiten in deze vereniging heb ge staakt. Niet alleen vanwege het feit dat ik onlangs de pensioengerechtig de leeftijd voorde P.J.Z. heb behaald, maar mede door een juist aanvaarde funktie in de plaatselijke kerkeraad. Ik zie terug op een verenigingsver band waarin voor ieders wil wat is. Of het nu een schuurfeest of een vormingsaktiviteit betreft, een gezel lige uitwisseling of een kaderweek end, maar waar wel gewerkt dient te worden om het verband zo te kreeë- ren of te handhaven dat er toekomst in blijft. Hieraan is al gewerkt door dat er met Eurodelta en 3 C.J.O. sa- menwerkingsafspraken zijn ge maakt, maar het kan mijns inziens nog verder uitgebreid en verbeterd word ai. Dit hangt natuurlijk samen met de inzet die de P.J.Z.-leden kunnen en willen geven voor hun vereniging. Ik hoop dat onze nieuwe voorzitster en het bestuur op deze medewerking kunnen rekenen want bedenk: Samen sterk voor het P.J.Z.-werk! Philip Goetheer 27 augustus - afdeling Walcheren organiseert een barbecue. Plaats: Landbouwweg te Ritthem. Aan vang: 20.30 uur. Opgave bij Jan Kees de Visser tel. 01184-61388 of Nico Blankere* tel. 01180-12353 of bij Leni de Wolf, tel. 01180-14132. 27 augustus - afdeling Tholen orga niseert weer "De Boerendag". Dit gebeurt in samenwerking met de Z.L.M. Plaats: Langeweg Oud-Vos- semeer. 28 augustus - afdeling West Zeeuws- Vlaanderen organiseert een fiets tocht naar de Stockmanshoeve in Damme-Sijsele. Vertrek om 11.00 uur vanuit Oostburg. Regenjack en lunchpakket meenemen. 2, 3 en 4 september - afdeling Fij naart houdt een kampeerweekend. Plaats: Camping "De Roompot" te Kamperland. Vertrek 2 sept. om 18.00 uur. Voorstraat in Fijnaart. Opgave bij Petra Maris, tel. 01686- 2568. 11 september - afdeling Tholen be zoekt per bus de Belgische kust. Vertrek: 9.00 uur vanaf de Haven in Tholen. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 13