De techniek van grondontsmetting Flinke stijging suikergehalte FAG FA. P. V. E IJZER EN B.V. TEUNISBLOEMEN BEKENDMAKING Groeiverloop van suikerbieten: Nogmaals: Bodemverdichtingen opbreken of niet? kogellagers rollagers naaldlagers lagerhuizen NU BIJ VERMAAT Beter ploegen met Kverneland. Oostsingel 35 Borssele, tel. 01105-1436 Nickerson-Zwaan - Barendrecht Landbouwers!! De techniek van een grondontsmetting berust op het inbrengen van een vloeistof op 18 a 20 cm diepte in de bouwvoor en op een goede verdeling daarvan. Doordat de vloeistof na het inbrengen vrijwel direkt overgaat in dampvorm, is een goede afdichting van het oppervlak zeer belangrijk. Het gas dient enige tijd in de bouwvoor aanwezig te zijn om zijn werk te kunnen doen en overal in de bouwvoor goed te kunnen doordringen. Een iets vochtige rulle grond zonder vaste sporen en grove kluiten is ideaal om een hoog dodingspercentage van de aaltjes te verkrijgen. Gezien de hoge kosten, die gepaard gaan met een grondontsmetting, is het van groot belang dat tijdig alle aandacht wordt besteed aan een zo gunstig mogelijke uitgangssituatie. Het zal duidelijk zijn, dat op onze kleigronden niet altijd even gemakkelijk aan al de genoemde voor waarden kan worden voldaan. Door de ontwikkeling van de frees- schaarinjekteur zijn de mogelijkhe den sterk vergroot. Gronden tot 30% afslibbaar. die vrij zijn van sporen en/of kluiten, kunnen meestal zon der veel problemeti goed worden ontsmet. Op zwaardere gronden is de kans op kluitvorming erg groot. Al leen indien de struktuur door de ge hele bouwvoor goed is. kan men op de zwaardere gronden met sukses een grondontsmetting uitvoeren. Toepassing In principe bestaan er twee toepas singsmogelijkheden, namelijk in on begroeid land (stoppel) en onder door een groenbemester. Beide sys temen kunnen met sukses worden toegepast indien hiertoe vóóraf de nodige maatregelen goed worden uitgevoerd. Een ontsmetting in onbegroeid land kan het beste kort na de oogst plaatsvinden, mits de grond niet me teen al te droog is. Meestal is de grond kort na de oogst nog het beste bewerkbaar. Indien weinig of geen sporen aanwezig zijn, kan met een oppervlakkige bewerking van 6 a 7 cm worden volstaan. Een met een aftakas aangedreven werking is hiervoor het meest geschikt. Veel vers organisch materiaal (stop pels. onkruid, e.d.) in de bovenlaag kan het resultaat ongunstig beïn vloeden, doordat hierdoor het goed afdichten van de toplaag praktisch onmogelijk wordt. Aanbevolen wordt daarom stro en -loof (-resten) grondig te verwijderen en een korte stoppel te bewerkstelligen, eventueel door-er een keer extra met de maai- balk over heen te gaan. Voorkom diepe sporen, desnoods door een paar dagen later te oogsten. Indien de oogst van het hoofdgewas onder gunstige omstandigheden heeft plaatsgevonden, kan meestal met de fréesschaarinjekteur alles in één werkgang worden uitgevoerd. De oppervlakkige werking van de frees zorgt er dan voor dat de grond goed verkruimelt, vlak ligt en zo kan worden aangedrukt dat een goede afdichting verzekerd is. De gladde ,x Grondontsmetting is duur: doe het dus goed Het weertype in de afgelopen weken heeft de groei van de bieten duidelijk beïnvloed. De droogte in negatieve zin in droogtegevoelige gebieden, de warmte en de straling in gunstige zin in die gebieden waar de plant de beschikking had over voldoende vocht. De gezondheidstoestand van het gewas is nog steeds bevredigend. Resultaten monsterneming d.d. 15 augustus 1983 Wortelgewicht Suikergehalte Suikergewicht Gebied kg/ha kg/ha I. Zeeland 33.300 12.5 4190 II. W.Brab.klei-Z.Holl.Eil 30.700 12.6 3870 III. ZHol1vast-NHolland 32.400 11.8 3930 IV. Z. en O.Flevoland 36.900 12.1 4530 V. Noordoostpolder 3b.300 131 4640 VI. Noordelijke klei 22.100 11.7 2640 VII. Noordelijke zandgrond 19.200 14.9 2860 VIII .Noordelijke dalgrond 27.000 13.5 3690 IX. Betuwe en Zr-ivierklei 32.100 13.2 4290 X. Z. en Z.O. zandgrond 32.700 13.1 4240 XI Löss 36.800 12.5 4610 NEDERLAND 1983 29.900 12.9 3840 NEDERLAND 1982 49.100 13.8 6720 NEDERLAND 1974/1982 36.400 13.4 4880 Een matige toename van het wortelgewicht en een flinke stijging van het suikergehalte ten opzichte van de vorige monstername. Het suikergewicht is daardoor in dezelfde mate gestegen als gemid deld in de laatste negen jaar. Bovengenoemde resultaten hebben betrekking op monsterbieten. De uiteindelijk werkelijk verkregen wortelopbrengst berekend op CBS- areaal was in 1982 61.800 kg per ha en in 1974/1982 50.700 kg per ha. Gegeven de situatie op 15 augustus mag o.i. dit jaar gerekend worden op een werkelijke opbrengst die ligt tussen 42 en 46 ton bieten per ha. Vanwege het vroege tijdstip en de heersende omstandigheden valt er over het uiteindelijke suikergehalteniveau nog geen voorspelling te doen. Instituut voor Rationele Suikerproduktie aangedreven rol wrijft de toplaag dan voldoende dicht om het ont snappen van het gas tegen te gaan. Een iets vochtige toplaag is hiervoor gewenst. Een ontsmetting in begroeid land dus bij aanwezigheid van een groenbe- mestingsgewas, kan eveneens alleen sukses hebben als de bouwvoor vrij is van vaste sporen en kluiten, terwijl ook de bovenlaag goed vlak moet liggen. Een goed en bovengronds gelijkmatig ontwikkeld en tevens goed beworteld groenbemestingsge- was bevordert eveneens het effekt. Als de groenbemester wordt gezaaid na het ruimen van het hoofdgewas kan vóór het zaaien nog een egalise rende grondbewerking worden uit gevoerd en daarbij eventueel aan wezige wielsporen worden wegge werkt. Tijdens de grondontsmetting kan de bovenlaag dan gelijkmatig, over heel de breedte, voldoende worden afgedicht. Als de groenbe mester als ondervrucht is ingezaaid kan geen egaliserende grondbewer king meer worden uitgevoerd en is het weer tijdens de oogst vrijwel be palend voor de mogelijkheid een onderdoorbehandeling uit te voeren. Een groot gedeelte van de graan oogst kon dit jaar al onder droge omstandigheden worden geoogst maar zouden er de komende weken tijdens de oogst alsnog diepe en vaste sporen gereden worden dan is het vrijwel niet mogelijk om zonder meer "onderdoor" d^ grondont smetting uit te voeren. Men staat dan voor de keuze géén grondontsmet ting uit te voeren of de groenbemes ter op te offeren (die dan meestal toch al erg geleden heeft). Kiest men voor het laatste dan doet men er goed aan deze operatie maar niet te lang uit te stellen en desnoods door een intensieve, herhaalde grondbewer king onder de daardoor geëigende omstandigheden wat de vochtigheid betreft, nog een ideale, kluitvrije toplaag op te bouwen. Belangrijk bij de grondontsmetting is de eis dat de steelsporen goed wor den dichtgedrukt. Extra ringen op de aangedreven rol zijn daartoe bij ontsmetting op begroeid land nood zakelijk. De spuitsporen Zoals het er thans (16 augustus) uit ziet zullen de sporen gemaakt tijdens de oogst op de meeste percelen géén grote problemen opleveren. Anders ligt het met de sporen van de spuit- machine. Niet zelden zijn deze dit jaar uitzon derlijk diep. Men zal daarbij, zowel bij aanwezigheid als bij afwezigheid van een groenbemester, er vrijwel' niet aan kunnen ontkomen in dit verband speciale maatregelen te ne men. Het beste is om door één of meer bewerkingen de sporen op te vullen en de baan te egaliseren. Om een voldoende verkruimeling van de toplaag te verkrijgen, lijkt een rotorkopeg of een frees het meest geschikt. Namens de Konsulentschappen in Zuidwest Nederland, de specialisten J. Pollema (Werktuigen/Arbeid), P. Verhage (Gewasbescherming). Het foto-onderschrift bij het arti kel van J. Kodde in het blad van de vorige week op pagina 7 wordt lelijk door het zetduiveltje ver stoord. Niet: "het optreden" van een vaste laag op veel lichte za velgronden is een goede zaak, maar: "het opbreken" daarvan. Onze excuses voor deze verwar- ringgevende berichtgeving. Technisch Handelsbureau B.V. 3Ü' Rondgaande ploegen en wentelploegen in diverse uitvoeringen, met en zonder veerbeveiliging Leverbaar van 2-schaar tot 6-schaar. in werkbreedten van 35 cm. 40 cm en 45 cm per schaar Bent U geinteresseerd in de teelt van voor oogst 1984, kom dan op 31 augus tus, naar de bezichtiging van de vol gende percelen: Van 11-12 uur bij dhr. Raas, Vlaander- sedijk 4, Heinkenszand van 13.30 - 14.30 uur bij dhr. de Regt, Anna Mariadijk 1, Geersdijk van 15.30 - 16.30 uur bij dhr. Panne- koek, Korte Blokweg 2, Zierikzee Vert.: L. Hoek, Ouddorp Tel. 01878-1780 Arnesteinweg 18 - Middelbug - tel. 01180-13192 Om het mechanisch opschonen van waterlopen zo vlot mogelijk te doen verlopen worden grondeigena ren en gebruikers verzocht zorg te dragen dat de ligging van de in de waterlopen uitmondende drains duidelijk worden aangegeven door middel van pa len. Verder worden zij verzocht het nodige te verrichten en hun medewerking te verlenen, om het berijden van de landerijen met machines mogelijk te maken. Daar het eveneens voor de grondgebruikers van be lang is dat de opschoningswerken, zo vroeg moge lijk, onder nog gunstige weersomstandigheden kun nen worden uitgevoerd, wordt verzocht de bieten op de hoofdgewenden langs waterlopen te rooien vóór 1 7 oktober 1 983. Voor belangstellenden liggen op het kantoor van de Technische Dienst van het waterschap, Gentsestraat 38 te Hulst, kaarten ter inzage, waarop de waterlo pen, die mechanisch geschoond zullen worden, zijn aangegeven. Tevens is op deze kaarten aangegeven de voorge nomen rijrichting welke de opschoningsmachines dit jaar alsook de volgende jaren zullen nemen. Hulst, 10 augustus 1983 HET DAGELIJKS BESTUUR VAN HET WATERSCHAP HULSTER AMBACHT. K.J.A. Baron Collot d'Escury, dijkgraaf C.B Ysebaert, griffier. 10 26 augustus 1 983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 10