Werk aan de winkel 't Is terv-oegst zegge en schrijve J zuidelijke landbouw maatschappij Landbouwschap praat met Braks over EG-prijsvoorstellen Bieten Diep bedroefd Sociaal ekonomisch z.l.m m m VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1983 land- en tuinbouwblad De tarwe is snel gerijpt en wordt nu in snel tempo geoogst. Vorige week was het zoals op bovenstaande foto nog een kwestie van kijken en twijfelen of men moest beginnen met oogsten of nog een paar dagen moest wachten. Sindsdien is het zo vlot gelopen dat aan het eind van deze week de tarwe grotendeels zal zijn geborgen. Evenals vorig jaar werkte daarbij het weer in alle opzichten mee Sinds begin deze week is de graanoogst volle gang. In Zeeland en Brabant moet er ruim 45.000 hektare win tertarwe worden gedorsen en dat is 8.000 hektare meer dan vorig jaar. Op het moment dat ik dit schrijf zijn mij nog onvoldoende opbrengsten bekend. Deskundigen schatten echter dat er gemiddeld een kleine zeven ton van de hektare zal komen, dat wil zeggen acht a tien procent minder dan vorig jaar (zie ook de rubriek "Uit de praktijk"). Voor de gehele E.E.G. is de (bijgestelde) prognose voor tarwe ruim vijftig miljoen ton dat is vijf miljoen ton minder dan vorig jaar. Bij een ongewijzigd E.E.G.-afzetbeleid zou dit betekenen, dat de E.E.G.-tar- wevoorraad in '83-"84 (beduidend) zal verminderen, ze ker als het verbruik van (gedenatureerde) tarwe in vee voeder toeneemt. Hierbij komt nog dat de amerikaanse graanproduktie via het zogenaamde P I K.-programma is ingedamd plus dat de amerikaanse regering een kontrakt van tenminste negen miljoen ton graan op jaarbasis heeft gesloten met Rusland. Het ligt dus eigenlijk in de lijn dat de druk op de (wereld-) graanmarkt zal afnemen. Niettemin wil de Europese Kommissie de graanprijsontwikkeling praktisch bevrie zen. Minister Braks heeft tegenover het Landbouwschap zelfs niet ontkend dat een en ander tot prijsdalingen (in guldens uitgedrukt) kan leiden. Dat is de aktuele situatie, alle wollige taal ten spijt. De achterstand van de bieten is nog heel wat ongunstiger dan bij de tarwe. Uit de monstername van 1 augustus j.l. blijkt volgens het I.R.S. dat zowel het wortelgewicht als het suikergehalte beduidend achter blijven in vergelijking tot vorige jaren. Het zuidwesten kan naar verhouding echter goed meekomen. Voorlopig sluit ik me maar aan bij de opmerking van die boer die zei, dat "ze nog goed groeien". Duidelijk een optimist. Diep bedroefd werd ik toen ik vorige week een teeltkon- trakt voor sperziebonen onder ogen kreeg. Ondanks alle inspanningen op dit gebied, ondanks alle voorlichting, ondanks alle modelkontrakten die in de loop der jaren zijn ontwikkeld, ondanks de algemene voorwaarden van het Landbouwschap was er toch weer een boer die een of ander vod had ondertekend waarin stond dat hij zijn bo nen in feite weggaf aan de afnemer. Zelfs de prijs stond er niet in. Om werkelijk moedeloos van te worden. En er bleken er meer te zijn. Vanuit de landbouworganisatie vraag je je dan wel vertwijfeld af wat je daar nu mee aan moet. Het antwoord is nuchter: doorgaan met voorlich ting geven want blijkbaar is dat heel hard nodig. Toch zou ik daar voortaan wel een voorwaarde aan willen verbin den en wel deze: lid worden van de telersvereniging rond de firma waarbij wordt gekontrakteerd. En als zo n ver eniging er niet is dient deze er te komen. Volgens mij is dat de enige mogelijkheid om toestanden zoals hierboven gesignaleerd te voorkomen. Nu de Europese Kommissie zijn ei gelegd heeft zullen de landbouworganisaties "daarop moeten reageren. Kern vraag daarbij is of er al dan niet in de produktie ingegre pen dient te worden en zo ja op welke wijze. Vooral voor de zuivel is deze diskussie zeer aktueel. De vraag kan ook anders gesteld worden namelijk of wij kiezen voor een ekonomische benadering of voor een sociale benadering van het landbouwbeleid. Voor een (betrekkelijk) vrije markt of voor produktiebeperkingen in ruil voor (meer) bestaanszekerheid. Natuurlijk zijn deze vragen niet één, twee, drie te beantwoorden, leder zal daarbij de eigen Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft op vrijdag 5 augustus met ministef Braks van Landbouw een eerste oriënterend gesprek gevoerd over de ingrijpende voorstellen van de Europese Kommissie voor bezuini gingen op het gemeenschappelijk landbouwbeleid. Ook de besparingsmogelijkheden die de Nederlands^ rege ring zelf begin juli in Brussel heeft voorgesteld zijn daar bij weer aan de orde gekomen. Volgens minister Braks zijn er over de strekking van het Nederlandse voorstel misverstanden ontstaan. Er is, zei hij, geen sprake van dat de regering nominale prijsver minderingen nastreeft, ook niet ten aanzien van de gra nen. Ons land vindt wel dat de afstand tussen het Euro pese prijspeil en dat in de voornaamste produktielanden buiten Europa moet worden verkleind. Het Landbouw schap is het overigens ook met deze opstelling niet eens. Voorzitter Jaap van der Veen weer er op dat allerlei willekeurige elementen dan in het prijsbeleid gaan meespelen. Het Landbouwschap is bang dat nu door de Europese Kommissie ingediende voorstellen door de opeenstape ling van maatregelen erg nadelig zullen uitwerken voor de inkomens en de werkgelegenheid in de landbouw. Een snelle afbraak van de mcb kan volgens het Landbouw schap in relatie met een terughoudend prijsbeleid wel degelijk tot prijsverlagingen in guldens leiden. De minis ter ontkende dit laatste niet. Minister Braks en het Landbouwschap zijn het er over eens, dat de bezuinigingen op het landbouwbeleid niet ten koste mogen gaan van efficiënte bedrijven, zoals die onder meer in ons land zijn te vinden. De bewindsman gaf toe, dat de Kommissievoorstellen op dit punt niet voldoende evenwichtig zijn. Het plan om een speciale heffing in te stellen voor bedrijven met een melkproduk- tie van meer dan 15.000 kilogram per hektare voederge was wijst hij, evenals het Landbouwschap,, volstrekt af. Een heffing op groei van de produktie acht de minister een bruikbaar instrument, mits er aan strikte voorwaar den wordt voldaan. Ook voor het Landbouwschap is een dergelijke heffing bespreekbaar. Het Landbouwschap vindt wel dat de toepassing in de hele EG gelijk moet zijn en dat het niet mag leiden tot de vaststelling van quota per lidstaat. De minister is het ermee eens dat geen dis- kriminatie tussen de lidstaten mag ontstaan. Verder moet de heffing gekoppeld worden aan een premie op vrijwil lige vermindering van de produktie. Minister Braks zei bereid te zijn deze gedachte opnieuw in overweging te nemen. Het Landbouwschap heeft bij de minister opnieuw haar bezwaren naar voren gebracht tegen de manier waarop de Nederlandse regering een uitbreiding van de eigen middelen van de EG heeft gekoppeld aan een bezuini ging op de landbouwuitgaven. Minister Braks noemde deze koppeling uit een oogpunt van algemeen beleid gerechtvaardigd. Hij voegde er aan toe, dat de Neder landse regering niet tegen uitbreiding van de eigen mid delen is, maar dat deze bedoeld is om de toetreding van Spanje en Portugal te financieren en de verbreding van het Europese beleid. Het Landbouwschap is het daarmee eens, maar vindt dat de doorbreking van het zogenaamde 1-procentsplafond van de btw nu al moet plaatsvinden om te voorkomen dat de verbreding van het Europese beleid ten koste gaat van de landbouw. situatie als uitgangspunt nemen. Niettemin zijn er wel een paar algemene opmerkingen over de vraagstelling te maken die wellicht van nut kunnen zijn bij de beant woording. Zo mogen we niet uit het oog verliezen dat de land- en tuinbouw integraal deel uitmaakt van de maat schappij waarin wij leven. We moeten daarom niet de illusie hebben dat de land- en tuinbouw maatschappij vreemd kan funktioneren. De algemene maatschappe lijke opvattingen hebben ook hun invloed op de land bouw of we dat nu leuk vinden of niet. De politieke be slissingen zullen het anders wel leren: als de maatschap pelijke opvattingen veranderen verandert de land- en tuinbouw mee. Aan de andere kant is het zo dat bepaalde maatschappelijke ontwikkelingen door de wal worden gekeerd. Bijvoorbeeld omdat de mensen er genoeg van krijgen of doodeenvoudig omdat er geen geld meer voor is. De ervaring leert dan dat mensen weer op zichzelf zijn aangewezen om er van te maken wat er nog van te maken valt. Veel hangt dan af van goed ondernemerschap en de daarbijbehorende mentaliteit. De mentaliteit voor een maatschappij die zich eindelijk weer lijkt te realiseren dat alleen de zon voor niets opgaat. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1