Voorstellen Europese Kommissie onaanvaardbaar Ook veehouderij in de knel zuidelijke landbouw maatschappij Landbouw-Comité tegen verlaging boereninkomen Z.L.M.-voorzitter A. Doeleman: z.l.m 5 VRIJDAG 5 AUG. 1983 68e JAARGANG NO. 3692 tuinbouwblad Door de droogte is de hooiproduktie erg tegengevallen en geeft de ruwvoederpositie reden tot zorgen. Door de voorstellen van de Europese Kommissie dreigt het inkomen van de intensieve rundveehouderij ook in andere opzichten in de knel te komen. Het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité (KNLC) staat afwijzend tegenover voorstellen van de Europese Kommissie om drastisch te bezuinigen op de landbouw uitgaven in de EG. Deze bezuinigingen zullen een forse daling van het boereninkomen tot gevolg hebben. Dat is onverteerbaar, zeker in deze tijd, nu de inkomens toch al onder druk staan als gevolg van tegenspoed door het natte voorjaar en de droge zomer. Het Landbouw-Comité vindt het niet juist dat jaarlijks een plafond gesteld zal worden aan de landbouwuitga ven. Het is een ondermijning van de toch al geringe inkomensgaranties voor de producenten. Het Land bouw-Comité bepleit een evenwichtig prijsbeleid, geba seerd op de kostenontwikkeling. Daarin past geen extra heffing als afstraffing van moderne, efficiënt produce rende bedrijven, zoals die in Nederland veel voorkomen. Zo zijn de voorstellen voor de zuivelsektor volstrekt on verteerbaar. Een evenwichtig prijsbeleid laat eveneens geen verlaging toe van de graanprijs. Dat raakt niet alleen de positie van de akkerbouwers, maar verstoort ook het evenwicht tus sen de verschillende produktierichtingen. Het Landbouw-Comité is van mening dat hier sprake is van korte termijn politiek. Het deelt de zorgen omtrent de ontwikkeling van vraag en aanbod, maar bepleit naast een voorzichtig prijsbeleid het bevorderen van alterna tieve produkties zoals eiwitrijke gewassen en hout. Het Landbouw-Comité verzet zich ook tegen de forse afbraak van de monetair kompenserende bedragen, wel ke meer geleidelijk zou moeten gebeuren. Afgelopen vrijdag, 29 juli, heeft de Europese Kommissie voorstellen naar buiten gebracht die neerkomen op een bezuiniging met rond 20% op de landbouwuitgaven. Die operatie wil men uitvoeren via zeer ingrijpende wijzigin gen in het tot nu toe gevoerde markt- en prijsbeleid. Voorzitter Thorn heeft daarbij als dreigement geuit dat de ministers van financiën de knoop maar door moeten hakken als de landbouwministers niet genoeg bereidheid tonen om mee te werken. Aldus de heer A. Doeleman in zijn openingswoord op de maandag 1 augustus gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Z.L.M. Hij wees erop dat de akker bouw in eerder gedane voorstellen fors werd aangepakt met de plannen om de graanprijs terug te brengen op het wereldprijsniveau en dat nu vooral de veehouders in de knel dreigen te komen. De ministerraad moet in de komende maand een eind oordeel geven over de volgende maatregelen: 1Er komt een quota-stelsel voor de zuivel, opgelegd per fabriek, met als uitgangspunt 1 981 2. De intensieve rundveehouderij krijgt een ekstra hef fing opgelegd. De interventie van melkpoeder wordt een deel van het jaar geschorst. De konsumentsubsi- die op boter wordt in twee etappes afgebouwd. 3. De granen mogen niet of nauwelijks in prijs stijgen. Daarentegen moet de import van graanvervangers worden gereguleerd. 4. Er moet een heffing komen op olie en vetten. Daardoor kan het gebruik van roomboter aantrekkelijker wor den. 5. De positieve m.c.b.'s (die o.a. voor Nederland gelden) moeten met Vz teruggebracht worden en het reste rende deel moet in 2 jaar worden afgebouwd. 6. De landbouwuitgaven moeten van nu af achterblijven bij de groei van de inkomsten van de E.E.G. Er moet meer geld vrij komen voor andere zaken. 7. Er komen garantiedrempels voor andere produkten dan granen, zuivel en suiker, namelijk o.a. ook voor rundvlees en wijn. 8. Er moeten maatregelen komen voor kleine boeren, zodat deze niet het slachtoffer worden van de nu te nemen maatregelen. Bij deze zeer ingrijpende voorstellen doet de europese kommissaris Dalsager een beroep op de boeren om met dit alles in te stemmen, omdat het volgens hem met de voorgenomen maatregelen mogelijk zal zijn het beleid te verbeteren. Voor ons is het duidelijk, zei de heer Doeleman, dat de voorgestelde maatregelen voor de Nederlandse land bouw zeer hard aankomen. De positieve inbreng die men vanuit Nederland meende te doen om te bezuinigen op de E.E.G. landbouwuitgaven is duidelijk vergeefs geweest. Het is daarbij moeilijk in te schatten in hoeverre deze initiatieven zelfs een negatief effekt hebben gehad. Waarschijnlijk hebben vooral de ministers van landbouw van andere lidstaten (o.a. Duitsland) zich gestoord aan het feit dat Nederland voorop liep om te komen tot bezui nigingen. De al jaren dreigende kontingentering en de heffing op de intensieve veehouderij liggen dan nu als voorstel op tafel en ook de regulering van de graanver vangers. Het zijn maatregelen die als ze doorgaan vooral de veehouderij treffen. Nu reageert minister Braks plotseling wel boos op de voorstellen. En terecht. Daarmee verandert er echter niets aan ons bezwaar dat we hebben tegen zijn optreden in Brussel. Eerder wordt dit nog versterkt nu de resultaten ook voor de veehouderij zo negatief uitvallen! Daarbij komt nog dat het voor minister Braks moeilijk zal zijn bepaalde Brusselse voorstellen nationaal uit te voe ren. Bij het beschermen van de positie van de kleine boer zal bijvoorbeeld zeker een stuk nationaal beleid moeten worden ingevuld. En wanneer o.a. de prijsaanpassing voor graan beperkt blijft, hebben we in Nederland nog steeds te maken met zwaardere interventievoorwaarden dan bijvoorbeeld in Duitsland, aldus de voorzitter van de Z.L.M. Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. heeft vorige week onze zorg met betrekking tot het E.E.G.-beleid per tele gram kenbaar gemaakt aan het K.N.L.C. We maakten ons zorgen, aldus Doeleman, over beslis singen die er in Brussel worden genomen en vroegen ons af of hiertegen voldoende verweer uitgeoefend wordt. Afgelopen vrijdag is gebleken dat onze zorgen terecht- waren. Weliswaar hebben wij met voorstellen te maken en dus nog niet met besluiten, maar gezien de ernst tot bezuini ging zal het veel inspanning en solidariteit kosten alles naar de door ons gewenste richting om te buigen. Solidariteit, ook in Nederland tussen de georganiseerde landbouw en het Ministerie van Landbouw. Daarbij wil len we er nog eens nadrukkelijk op wijzen dat de graan- telers niet al speelbal gebruikt mogen worden zoals dat in 't verleden is gebeurd en zoals dat opnieuw vanuit Ne derland dreigt te gebeuren. Als georganiseerde landbouw zullen we krachtig stelling moeten nemen tegen hetgeen op ons af dreigt te komen. vervolg op pagina 6)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1