Zorgen in de land- en tuinbouw IdlIU" 611 De boer op vanuit de Z.L.M. gezien Arealen wintergranen fors toegenomen zuidelijke landbouw maatschappij Dit jaar heeft de land- en tuinbouw opnieuw te maken met problemen. Wanneer wij de Kroniek van de Z.L.M. en de N.B.M.L. lezen blijkt dat de land- en tuinbouw vaak te maken heeft met wisselende omstandigheden. Sommi gen vinden dat wij overwegend veel te somber zijnDat er verschillend gedacht wordt over de problemen waar de land- en tuinbouw mee te maken heeft is begrijpelijk. De omstandigheden van sektor tot sektor maar ook tussen de bedrijven onderling kunnen zeer groot zijn. Als organisa tie dienen wij rekening te houden met gemiddelden en vooral aandacht te besteden aan wat er Nationaal maar vooral ook in de E.E.G. aan de hand is. En dan kunnen wij niet optimistisch zijn. Op de bedrijven zelf heeft de vee houderij te maken met onvoldoende hergroei van het gras. Voor de akkerbouw en de tuinbouw zal de nu voor ons liggende oogst zekerheid geven over de gevolgen die het natte voorjaar en de daaropvolgende droogte met hoge temperaturen zal hebben.Velen maken zich daar terecht zorgen over. Druk bezig op het bedrijf heeft mis schien niet iedereen de onderhandelingen over de be groting voor 1 984 van de Europese Gemeenschap ge volgd. In het Dagelijks Bestuur van de Z.L.M. kwam de zorg over wat er de laatste weken in Brussel is beslist duidelijk naar voren. Geen verhoging van de E.E.G.-begroting terwijl met na me de landbouwuitgaven stijgen. Om dat probleem op te lossen heeft de Europese Kommissie voorstellen gedaan voor bezuinigingen op het landbouwbeleid. Vanuit enke le lidstaten is er een bindende voorwaarde dat het land bouwbeleid wordt aangepast wil men de eigen middelen van de E.E.G. vergroten. Men vindt dat het anders in een bodemloze put verdwijnt. Zeer opvallend en voor ons onbegrijpelijk is het dat met name onze minister van Landbouw bij de onderhandelingen voorop loopt als het gaat om bezuinigingen op het landbouwbeleid. De gra nen worden opnieuw als speerpunt gebruikt. Bijzonder lichtvaardig gaat men er van uit dat de granen-prijs naar het nivo van de wereldmarktprijs moet. Dat is bijzonder onrechtvaardig aangezien het kostenpatroon absoluut niet vergeleken kan worden met Amerika of Canada. Ho ge kosten, veroorzaakt door het in Nederland gevoerde sociaal-ekonomische overheidsbeleid en niet door de graantelers. Onrechtvaardig ook omdat de overschotten van granen in de E.E.G. veroorzaakt zijn door de import van goedkope veevoedergrondstoffen. Juist Nederland heeft daar in sterke mate van geprofiteerd. Onrechtvaar dig ook aangezien voor de akkerbouw graan altijd nog een onvervangbaar gewas is in het bouwplan. Wij vinden dat Minister Braks duidelijk te ver is gegaan en daardoor het vertrouwen van de Nederlandse land- en tuinbouw dreigt te verliezen. Dat de minister te ver is gegaan blijkt ook uit de reaktie van de minister van Landbouw Kiechle. Minister Kiechle vindt een verlaging van de graanprijs voor zijn boeren terecht onaanvaardbaar. Z.l Waarschijnlijk als gevolg van het gunstige najaar en de zachte winter zijn de arealen wintergranen fors hoger. Wintertarwe steeg naar 141.200 ha 25%); een derge lijke oppervlakte werd in de landbouwtelling niet eerder waargenomen; wintergerst is zelfs 54% hoger dan in 1982 en beslaat nu een areaal van bijna 10.200 ha. De opper vlakte zomergranen is navenant kleiner. Van zomertarwe is 6.600 ha (- 64%) en van zomergerst 27.500 ha (- 26%) geteld. De oppervlakte haver daalde met ruim 10.000 ha tot 13.700 ha; het areaal rogge daarentegen steeg voor het eerst sedert jaren weer n.l. met ca. 14% tot 6.800 ha. Dit blijkt uit de eerste voorlopige uitkomsten van de Landbouwtelling mei 1983, die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft bekendgemaakt. Het areaal snijmais is in 1983 met ruim 8.000 ha opnieuw toegenomen tot bijna 155.000 ha. De oppervlakte sui kerbieten is bijna 8% lager dan vorig jaar en komt nu op 123.700 ha. Minder groot zijn de wijzigingen bij aardap pelen. Het areaal konsumptieaardappelen op kleigrond is ruim 600 ha kleiner en bedraagt nu 85.600 ha. Het areaal konsumptieaardappelen op zand- of veengrond bleef vrij wel gelijk met 14.500 ha. Van fabrieksaardappelen nam de oppervlakte af met 5% tot 62.000 ha. Een relatief grote uitbreiding van het areaal vond plaats bij droog te oogsten groene erwten; dit is nu 6.500 ha 47%). Ook veldbonen nam in oppervlakte toe; hiervan is de oppervlakte nu ca. 1.000 ha 27%). Afgenomen zijn de arealen bruine bonen (- 3%) tot 3.500 ha, en kapucijners en grauwe erwten tot 900 ha (was 1.200 ha). De handelsgewassen namen in het algemeen in opper vlakte toe. Koolzaad steeg van 10.800 ha naar 13.200 ha. Karwijzaad nam toe van 1.600 ha tot 2.100 ha en blauw- maanzaad van 1.900 tot 2.400 ha. De oppervlakte gras zaad bleef vrijwel konstant op 17.700 ha. Het areaal vlas nam met 4% toe tot 3.300 ha. Van de zaaiuien nam het areaal af van 11.900 tot 11.300 ha. Er moét rekening mee worden gehouden dat boven staande cijfers, meer dan in andere jaren het geval was, afwijkingen kunnen vertonen van de in september a.s. te publiceren definitieve uitkomsten. Door het zeer natte voorjaar moesten een aantal agrariërs hun aan het begin van de landbouwtelling gedane opgaven n.l. herzien. Het is mogelijk dat na het verschijnen van dit bericht nog een aantal wijzigingen aan het C.B.S. worden doorgegeven. Met zorg vragen wij ons af of minister Braks nog wel in voldoende mate de belangen van de landbouw nationaal en in de E.E.G. behartigt: In een interview hoorde ik minister Braks ook het woord kontingentering voor de melk noemen. Was dat een voorzetje om de veehouderij hier alvast op voor te bereiden? Ook uitlatingen in een interview van de Direkteur Ge neraal ir. A. de Zeeuw, hebben ons niet gerustgesteld. Volgens hem zullen de bezuinigingsmaatregelen invloed gaan uitoefenen op het inkomen van de boer. Het zal die kant uitmoeten want niemand weet een andere oplos sing. Als er dan kleine bedrijven in arme streken het heel erg moeilijk krijgen zou de heer de Zeeuw er geen be zwaar tegen hebben om voor die groepen een door Brus sel goedgekeurd sociaal beleid te ontwikkelen, in de eer ste plaats op nationaal nivo. Hij vindt dat er maatschap pelijke aanpassingen moeten komen als het echt nodig is. Wij vragen dan wel indringend hoe de heer de Zeeuw dat ziet in Nederland. Wat zijn deze bijstellingen voor onze kleine bedrijven, niet in arme streken maar wel in een situatie waarin door de hoge levensstandaard in Neder land de inkomens van veel bedrijven in de land- en tuin bouw in sterke mate achterblijven met vergelijkbare groeperingen. Men leze er de L.E.I.-cijfers nog maar eens op na. Wanneer men vanuit Nederland in Brussel voorop loopt dient men zijn voorstellen eerst wel nationaal te vertalen. Hierover is in elk geval geen overleg gevoerd laat staan overeenstemming met de georganiseerde landbouw. De zorgen die wij hebben over de besluiten die er in Brussel genomen zijn en de voorstellen die er verder op tafel liggen heeft het dagelijks bestuur van de Z.L.M. doen beslissen een telegram te sturen naar het K.N .L.C. Daarin wordt dringend verzocht op korte termijn termijn te reageren op de zorgelijke ontwikkelingen met betrek king tot het landbouwbeleid in Brussel en de rol die de Nederlandse overheid daarbij speelt. Doeleman VRIJDAG 29 JULI 1983 68e JAARGANG NO. 36 tuinbouwblad m. Er is een toenemende belangstelling voor kamperen bij de boerderij. Voor menige stedeling is dat een gelegenheid om van dichtbij kennis te nemen van het werk dat door boer en boerin wordt verricht. Meestal resulteert dat in meer begrip en vooral ook meer waardering voor het agrarisch gebeuren in 't algemeen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1